Włochy: Miasto spod popiołów

Dzień 2 24.05.2016 cz. 2/3

CERCOLA – WEZUWIUSZ – POMPEJE – NEAPOL

Spod Wezuwiusza udaliśmy się prosto do pobliskich Pompei – słynnego starożytnego miasta, które zasypane zostało niespodziewanie kilkumetrową warstwą wulkanicznych popiołów. Ten jeden z najbardziej znanych na świecie kataklizmów, zniszczył miasto 25 sierpnia 79 r. n.e. Wybuch zaskoczył pompejańczyków około południa, jednak już na kilka dni przed erupcją wyczuwalne były wstrząsy i wyschły okoliczne źródła. Zgodnie z zachowanym opisem Pliniusza Młodszego, najpierw z wulkanu wydobyły się słupy ognia, a następnie czarna chmura zasłoniła słońce. Początkowe stadia erupcji nie były jednak zabójcze dla wszystkich. Dopiero późniejsza fala niesamowicie gorącego popiołu (o temp. ponad 400°C) zabiła tych, którym nie udało się ewakuować. Opadające na miasto materiały wydostające się z wnętrza Wezuwiusza powodowały pożary, walenie budynków. Wielu mieszkańców zginęło od trujących gazów. Według ustaleń naukowców erupcja trwała trzy dni, po których miasto zostało zasypane 5-6 metrową warstwą popiołów.

To co dla mieszkańców ówczesnego miasta było największą tragedią, dzisiaj dla współczesnych jest wydarzeniem pozwalającym na dokładne poznanie ówczesnego trybu życia.

Neapol_Pompeje (22)Neapol_Pompeje (39)

Pompeje po wielu przemianach stały się ok. 25-30 000 nadmorską miejscowością otoczoną murami. Wtedy to, w roku 62 n.e. miasto nawiedziło silne trzęsienie ziemi, w wyniku którego zniszczeniu uległo 65% zabudowań. Gdy już prawie naprawiono wszystkie szkody, Wezuwiusz pogrzebał miasto na długi czas.

Pompeje w czasach starożytnych nie były jakoś specjalnie znane. Były takie, jak praktycznie każde inne miasto w okolicy – z niczego nie słynęły, po prostu toczyło się w nim normalne, codzienne życie. Jednak wybuch Wezuwiusza uczynił z nich miejsce tak słynne, że chyba znane jest obecnie w każdym zakątku globu.

Neapol_Pompeje (7)

Neapol_Pompeje (3)Neapol_Pompeje (46)

Pierwszego odkrycia dokonano zupełnie przypadkiem w 1592 r., gdy budowano kanał. Natrafiono wtedy na pozostałości domów z freskami, ale odkrywcy uznali, że są to pozostałości innego pogrzebanego przez Wezuwiusz kompleksu – Stabii. Dopiero od 1748r. na poważnie zabrano się za prace archeologiczne.

Jako że ówczesne metody dalekie były od doskonałych, w trakcie wykopalisk utracono wiele szczegółów – niestety uniemożliwiło to uzyskanie danych w późniejszych wiekach. Do tego wiele skarbów zostało rozkradzionych, a kamień z Pompei wielokrotnie służył jako budulec współczesnym mieszkańcom okolicy. Również kolejne prace z 1820 r., kiedy to odsłonięto większość ruin, pozostawiały wiele do życzenia. Jednak mimo wszystko dokonano spektakularnych odkryć – domów mieszkalnych z licznymi zachowanymi malowidłami ściennymi oraz mozaikami (domy noszą obecnie nazwy związane z odkrytymi w nich znaleziskami: np. Dom Fauna, Dom Wettiuszów, Willa z Misteriami), sklepów, warsztatów, teatru, forum z bazyliką, świątyniami i kurią, publicznych term, amfiteatru oraz układu ulic. Znaczną część prac wykonał zespół Giuseppe Fiorellego, który rozpoczął odkrywanie Pompei w 1861 r. Fiorelli podzielił miasto na sektory, ponumerował domy, zrekonstruował również niektóre budowle. Dzisiejszy widok na miasto jest w głównej mierze jego zasługą.

Neapol_Pompeje (8)Neapol_Pompeje (24)Neapol_Pompeje (25)

Neapol_Pompeje (26)

Poza układem urbanistycznym odkopano liczne dzieła sztuki – portrety, rzeźby wykonane z wulkanicznego tufu, kamienia, brązu i marmuru, reliefy, dzwonki, z których wiele miało formę erotyczną. Wszystko to można podziwiać obecnie w muzeum w Neapolu. Włącznie z mozaikami i ściennymi freskami. Niestety nie jestem pewna jak duża część tego, co oglądaliśmy na miejscu, była udaną rekonstrukcją czy też prawdziwymi malowidłami z tamtych czasów. Wykonane prace zostały przeprowadzone tak starannie, że nie byłam w stanie odróżnić tego od oryginału.

Neapol_Pompeje (12)Neapol_Pompeje (13)Neapol_Pompeje (16)Neapol_Pompeje (21)Neapol_Pompeje (41)

Jak już wspomniałam, w Pompejach zobaczyć można obecnie odkopane miasto, wśród ruin którego wyróżniają się miejsca takie jak liczne wille z zachowanymi wewnątrz malowidłami ściennymi oraz mozaikami. Np. w Domu Dramaturga (nazwa wzięła się od fresków przedstawiających m.in. próbę teatralną) zobaczyć można słynną mozaikę z psem i napisem „cave canem” znaczącym „strzeż się psa”. Niestety niemożliwe było zwiedzenie tego domu.

Neapol_Pompeje (43)

Neapol_Pompeje (15)

Neapol_Pompeje (17)

Miasto otoczone było długim na trzy kilometry murem obronnym. W trakcie prac odkryto, że Pompeje posiadały własny system kanalizacyjny poprowadzony wzdłuż ulic, a woda doprowadzana była do miasta akweduktem. W budynkach mieszkalnych natrafiono na pozostałości zbiorników, w których gromadzona była deszczówka. Miasto podzielone było na 9 stref – każda z nich miała określone funkcje. W pobliżu bram wjazdowych znajdowały się hotele i stajnie dla zwierząt jucznych. Zajazdy i gospody rozmieszczone były przy głównych ulicach. I to wszystko zostało pogrzebane w ciągu kilku dni na długie 1500 lat…

Neapol_Pompeje (10)

O tym, jak dostać się do Pompei, ile kosztuje bilet, oraz co jeszcze ciekawego zobaczyć można na miejscu (słynne odlewy!), wspomnę w drugiej części relacji z tego niezwykłego miejsca.

(Visited 1 193 times, 1 visits today)
Włochy: Pompeje - informacje praktyczne
Włochy: Powrót na Wezuwiusz

Powiązane wpisy

Skomentuj

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close