Jak wypożyczyć samochód? Instrukcja krok po kroku – na co zwrócić uwagę

Już wiesz, jak się spakować (jeśli jednak nie, to zapraszam do poświęconego temu zagadnieniu przewodnika), ale potrzebujesz jeszcze transportu na miejscu Twoich wymarzonych wakacji? Dobrym rozwiązaniem może być wynajęte auto. Nie wiesz jak wypożyczyć samochód? Wbrew pozorom nie jest to skomplikowana sprawa, trzeba jednak pamiętać tylko o kilku ważnych kwestiach. W paru miejscach korzystaliśmy już z tej możliwości i powiem Ci, że moim zdaniem auto to najlepsza opcja, jeśli chce się zobaczyć jak najwięcej w krótkim czasie. Oto i kolejna część poradnikowej serii, tym razem dotycząca instrukcji, na co krok po kroku zwrócić uwagę w trakcie wynajmowania pojazdu.

Samochód pozwoli Ci dotrzeć tam, gdzie nie dociera komunikacja publiczna lub tam, gdzie autobusy bądź pociągi jeżdżą, ale rzadko. Niby pozostaje jeszcze taksówka lub łapanie stopa, ale pierwsza opcja jest zazwyczaj droga, a w przypadku drugiej niektórzy nigdy tego nie robili albo po prostu nie mają na to ochoty. W takich sytuacjach „własne” cztery koła bardzo się przydają. Nie wiesz, jak wypożyczyć samochód? Koniecznie zapoznaj się z poniższym poradnikiem!


Jak wypożyczyć samochód? Poszukiwania czas zacząć!

  • rozejrzyj się przed wyjazdem za samochodem w Internecie: najpopularniejsze wyszukiwarki to np. rentalcars, tanieauta.be, arguscarhire.
  • najbardziej znane wypożyczalnie to Hertz, Avis, Europcar, Goldcar, Thrifty, Sixt, Budget – zdarzają się im wpadki, ale jako giganci z reguły są najbardziej godni zaufania. Czytaj jednak zawsze opinie!
  • oferta mniejszych, przez co często tańszych lokalnych wypożyczalni, raczej rzadziej dostępna jest poprzez najpopularniejsze wyszukiwarki. Pozostaje szukanie w Internecie lub szukanie na miejscu – tu jednak samochodu bezpośrednio na lotnisku raczej (ale nie zawsze!) nie odbierzesz.
  • w przypadku małych wypożyczalni, lepiej dokładnie poczytać opinie – słyszałam sporo złego o wynajmowaniu samochodów w lokalnych wypożyczalniach np. na Sycylii i rzeczywiście spotkało nas tam kilka niezbyt przyjemnych niespodzianek.
  • jeżeli rezerwujesz auto online, porównaj oferty na kilku wyszukiwarkach oraz na stronie konkretnego biura – często jednak to właśnie wyszukiwarki oferują tańsze wynajmy.
  • czasem warto zastanowić się nad rezerwacją samochodu już w momencie zakupu biletów lotniczych – tanie linie takie jak Wizz Air czy Ryanair oferują auta w niezłych cenach przy rezerwacjach łączonych, ponadto np. w Wizz Air podając swój numer osobowy konta Wizz można otrzymać 7% zwrotu na to konto do wykorzystania na zakup kolejnych biletów. Grosz do grosza i… można lecieć za darmo!
  • auto rezerwuj raczej w ciągu dnia – oferty niektórych wypożyczalni przy późnym rezerwowaniu znikają z wyszukiwarek. Może jest to uzależnione od godzin pracy? Spotkałam się z tym już kilkukrotnie. Wieczorem danej wypożyczalni w wyszukiwarce nie ma, a z rana dostępny jest pełny wybór samochodów.
  • im bliżej daty wynajmu, tym z reguły mniej aut do wyboru. Z zasady rosną wtedy też ceny – mniejsze, czyli tańsze samochody, szybko znikają.

Na co zwrócić uwagę:

  • doba w wypożyczalni – jeśli bierzesz samochód o godz. 20:00 jednego dnia, a oddajesz go zgodnie z rezerwacją drugiego dnia o 20:15 – zapłacisz najprawdopodobniej za dwie doby. Niepełne, ale jednak koszt wynajmu może znacząco wzrosnąć, mimo że to tylko kwadrans.
  • czytaj dokładnie warunki rezerwacji: zwróć uwagę, czy dopuszczony jest do kierowania dodatkowy kierowca, czy określony jest dzienny limit kilometrów, czy samochód musisz zwrócić z pełnym czy pustym bakiem, gdzie odbierzesz samochód – w terminalu, a może w mieście? Jeśli poza lotniskiem, to czy wypożyczalnia oferuje darmowy dojazd spod terminala?
  • dokładnie obejrzyj auto zanim ruszysz – jakiekolwiek rysy lub wgniecenia powinny zostać zaznaczone przez pracownika wypożyczalni na protokole przekazania samochodu. Nawet jeśli nie spodoba się to obsługującej Cię osobie, zwróć jej uwagę na każdą nawet najdrobniejszą ryskę. Dodatkowo możesz udokumentować stan samochodu na zdjęciach – w godzinach wieczornych przyda się latarka. Przezorny zawsze ubezpieczony.
  • często obowiązują limity wieku kierowców (minimum 21 lat) i czasu posiadania prawa jazdy – w większości przypadków kierowca musi posiadać dokument od co najmniej roku.
  • przed wypożyczeniem auta poczytaj, jakie warunki drogowe panują na miejscu – może lepiej będzie wynająć auto z kierowcą? Przykładowo nie polecam niewprawionym kierowcom jazdy po jordańskiej stolicy :)
  • zapoznaj się z zasadami anulowania rezerwacji – niektóre wypożyczalnie pobierają przedpłatę, inne pełną kwotę, jeszcze inne pozwalają na anulowanie w kilka dni po rezerwacji lub do kilku dni przed odbiorem samochodu. Twoje plany nie są pewne? Weź to koniecznie pod uwagę.
  • pamiętaj, że nie zawsze otrzymasz dokładnie ten samochód, który widoczny był w momencie rezerwacji. Rezerwacja dotyczy najczęściej tylko określonego typu auta, na miejscu model (i kolor ;) ) może się różnić i nie jest to odstępstwo od umowy.
  • zwróć uwagę na cenę i oferowane udogodnienia lub ograniczenia – może okazać się, że niesamowicie tani samochód, który ma limit 150 km dziennie wyjdzie finalnie dużo drożej niż początkowo droższy samochód bez limitów – zwróć uwagę na cenę każdego dodatkowego kilometra i podlicz koszt w odniesieniu do planowanej trasy.
  • jeśli dostaniesz mandat, lepiej zapłać go od razu (chyba że zasadą jest, że przychodzi on do wypożyczalni) – jeśli tego nie zrobisz, wypożyczalnia słono policzy sobie za opłatę manipulacyjną.
  • w razie wypadku lub kolizji wezwij na miejsce policję i poinformuj o zdarzeniu wypożyczalnię.
  • sprawdź, czy da się płacić gotówką, czy też konieczne będzie użycie wypukłej karty (głównie kredytowej, ale słyszałam o przypadkach użycia karty debetowej – tego akurat nie testowałam).
  • w momencie rezerwacji auta zwróć uwagę na opcje płatności oraz kwotę depozytu – mało która wypożyczalnia nie żąda zabezpieczenia finansowego. Kwota depozytu może być znaczna, więc koniecznie upewnij się, czy możesz sobie pozwolić na taką blokadę.
  • jeżeli wypożyczalnia informuje, że w cenie masz pełne ubezpieczenie, koniecznie dopytaj o wyjątki. Może się okazać, że nagle z polisy wyjęte jest podwozie, koła lub inna część pojazdu (która może okazać się mocno narażona na uszkodzenia).
  • po powrocie z wyjazdu jeszcze przez jakiś czas warto sprawdzać zadłużenie na karcie – nie jest to jakaś nagminna praktyka, ale może się zdarzyć, że wypożyczalnia Cię oszuka pobierając po oddaniu auta pieniądze niby to ze względu na uszkodzenie, którego jednak rzeczywiście nie było. W takiej sytuacji zdjęcia zrobione tuż przed zwrotem pojazdu są na wagę złota!

Opłaty dodatkowe:

  • sprawdź dokładnie godziny pracy wypożyczalni – w przypadku odbioru lub zwrotu auta po godzinach mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty (tak oskubano nas na Santorini w Europcar), lub też odbiór/ zwrot może w ogóle nie być możliwy.
  • lokalne podatki i opłata lotniskowa najczęściej zawarte są już w cenie auta, ale warto to sprawdzić.
  • gdy kierowca jest młodszy, niż dopuszcza to wypożyczalnia (21 lat), mogą zostać naliczone dodatkowe opłaty, lub też wynajem w ogóle może nie być możliwy.
  • niektóre wypożyczalnie pobierają opłatę za czyszczenie szczególnie zabrudzonego samochodu.
  • jeżeli planujesz zwrot samochodu w innym miejscu niż odbiór, sprawdź, czy jest to możliwe. Jeśli wypożyczalnia dopuszcza takie rozwiązanie, może się to wiązać z wyższą opłatą.
  • jeśli chcesz przekraczać granicę kraju, doczytaj, czy jest to w ogóle możliwe – w większości przypadków wypożyczalnie nie zgadzają się na przejazd do innego kraju lub też stosują w takim przypadku dodatkowe opłaty.


Potrzebne dokumenty

  • prawo jazdy (sprawdź wcześniej, czy niepotrzebne będzie też prawo jazdy międzynarodowe – są kraje, które tylko taki dokument będą akceptować).
  • karta płatnicza wystawiona na głównego kierowcę.
  • voucher – potwierdzenie rezerwacji pojazdu.
  • niezbędny może być także inny dokument potwierdzający tożsamość. Spotkałam się w Nicei z wymogiem posiadania np. faktury za zapłacone media typu prąd lub woda – ma to służyć potwierdzeniu adresu zamieszkania.
  • karta kredytowa – wydaje mi się, że 95% wypożyczalni akceptuje tylko ten rodzaj płatności. Można próbować z wypukłą kartą debetową (taką, na której da się wyczuć odstający numer karty), ale należy się liczyć z tym, że jeśli pracownicy wypożyczalni połapią się w tym drobnym oszustwie (lub na karcie nie będzie wystarczających środków na wynajem i ewentualny depozyt) – nici z wynajmu.

Polityka paliwowa

Dostępne są różne opcje wypożyczenia auta:

  • z pełnym bakiem, zwrot z pustym (pełny-pusty)
  • pełny do pełnego
  • zwrot auta z taką samą ilością paliwa, jaka była w momencie odbioru samochodu

Najbardziej uczciwa i opłacalna dla wynajmującego jest moim zdaniem opcja nr 2. Gdy wypożyczasz auto z pełnym bakiem, a masz oddać je z pustym, istnieje spora szansa, że nie wyjeździsz paliwa do zera. Gdy nie uda się zwrócić auta bez paliwa, dostaniesz niby zwrot za niewykorzystane paliwo, ale będą to śmieszne pieniądze zupełnie bez porównania do tych, które rzeczywiście zapłaciłeś za tankowanie. Z kolei jeśli musisz zwrócić samochód z tą samą ilością paliwa, może być trudno oszacować tankowanie – w przypadku oddania auta z mniej zapełnionym bakiem, doliczone zostaną koszty paliwa oraz opłata serwisowa, które raczej nie mają zbyt wiele wspólnego ze stanem rzeczywistym. Dlatego też najbardziej lubię opcję pełny- pełny. Jest dla mnie najbardziej uczciwa.

Jeśli o paliwo chodzi, dopytaj w wypożyczalni, czy w momencie oddania pojazdu nie będzie konieczne okazanie paragonu z ostatniego tankowania.


Dodatki

  • za dodatkową opłatą można wynająć np. foteliki dla dzieci czy nawigację.
  • nawigacja jest droga – najczęściej życzono sobie od nas 10 euro za dzień wypożyczenia. Jeśli ma się swoją, przy dłuższych wypadach warto o niej pamiętać. Poza tym w dobie smartfonów i map offline to zbędny wydatek.

Ubezpieczenie

To chyba najważniejsza kwestia. I budząca najwięcej problemów. Wypożyczenie auta zawsze wiąże się z ryzykiem, że w nowym kraju nie znając kultury jazdy lokalnych kierowców, uszkodzisz samochód. Zazwyczaj nawet drobna rysa skutkuje naliczeniem przy zwrocie auta wysokiej opłaty na jego naprawę, można jednak tego uniknąć. Jeżeli nie chcesz ponosić odpowiedzialności za jakiekolwiek uszkodzenie czy nawet kradzież samochodu, wykup pełne ubezpieczenie, czyli ubezpieczenie od wkładu własnego – niestety najczęściej nie jest ono zawarte w cenie wynajmu. Wiąże się to z dodatkowymi kosztami mogącymi nawet przekraczać dzienną stawkę za wynajem auta!

Bardzo często w cenę wynajmu wliczone jest podstawowe ubezpieczenie (OC – od odpowiedzialności cywilnej, AC – od uszkodzenia auta i TP – ubezpieczenie od kradzieży), ale nie obejmuje ono wszystkich szkód. Takie wliczone w cenę ubezpieczenie może nie obejmować np. uszkodzeń szyb, kół, podwozia albo zgubienia kluczyków. Zawsze w takim wypadku jest jeszcze wkład własny, czyli kwota, do której odpowiadasz za uszkodzenia. Dopiero ponad tę kwotę koszty naprawy przejmuje ubezpieczyciel. Co to oznacza? Załóżmy, że wkład własny przy aucie X to 1000 zł. Jeżeli rozbijesz pojazd i szkoda wyceniona zostanie na 5000 zł, zapłacisz 1000 zł za naprawę i ani grosza więcej. Jeżeli jest mniejsza – płacisz mniej. Trzeba jednak zwrócić uwagę na wyłączenia i tu ponownie kłania się konieczność przeczytania warunków umowy. Nieodpowiedzialność, jazda pod wpływem alkoholu czy narkotyków, off road, prowadzenie samochodu przez niezgłoszonego w wypożyczalni kierowcę – to główne, ale nie jedyne czynniki wykluczające ważność ubezpieczenia.

Żeby zminimalizować koszt zakupu, warto rozważyć zakup ubezpieczenia w momencie rezerwacji przez Internet – dotyczy to rezerwacji samochodu przed porównywarkę ofert. Jest tu jednak mały haczyk. Jeżeli wypożyczysz auto z ubezpieczeniem wykupionym w Polsce (czyli w polskiej firmie), wypożyczalnia i tak zablokuje Ci na karcie kredytowej depozyt (różne wypożyczalnie w różnych krajach mają różną politykę co do wysokości tego depozytu). Jeżeli cokolwiek się stanie, wypożyczalnia pobierze z karty odpowiednią sumę na pokrycie uszkodzenia – dla nich to wykupione przez Ciebie ubezpieczenie nie istnieje. Po zwrocie pojazdu otrzymasz jednak komplet dokumentów, które należy po powrocie przedstawić ubezpieczycielowi, który to po zapoznaniu się z papierami (najczęściej dostarcza się je w postaci skanów drogą mailową), zwróci Ci pobrane przez wypożyczalnię pieniądze.

Druga opcja to wykupienie pełnego ubezpieczenia na miejscu, w momencie odbioru auta. Stawiasz się w biurze wypożyczalni, okazujesz voucher z numerem rezerwacji i prosisz o pełne ubezpieczenie. Gdy już wszystko opłacisz, nie interesuje Cię oglądanie, czy samochód ma rysy lub wgniecenia. Auto możesz zwrócić nawet z wyrwanymi drzwiami, a i tak nie zostanie pobrana żadna kwota na naprawę (chyba że zostanie udowodnione, że szkoda powstała w wyniku działania podlegającego wyłączeniu z ubezpieczenia!). Niestety tu też jest haczyk. Ubezpieczenie wykupione na miejscu najczęściej kosztuje więcej niż to zakupione w Polsce przez pośrednika. Ale jest też dodatkowy plus – Twoja karta kredytowa może mieć minimalny limit, a Ty i tak nie musisz przejmować się blokowanym przez wypożyczalnię depozytem, ponieważ w takiej sytuacji zasada ta nie obowiązuje. Masz spokojną głowę, tyle że płacisz zazwyczaj więcej.

Jst jeszcze i trzecia możliwość – zakup kilkudniowej lub rocznej polisy w firmie zewnętrznej. Działa ono na takiej samej zasadzie jak ubezpieczenie zakupione w momencie rezerwacji, ale z tą różnicą, że jest znacznie tańsze.

Więcej o ubezpieczeniach samochodu i redukowaniu wkładu własnego przeczytasz w osobnym artykule. Kliknij tutaj.

Bez ubezpieczenia można się obejść, jeśli jednak coś się stanie – podejmujesz to ryzyko na własną odpowiedzialność. Przy zwrocie auta i znalezieniu przez pracownika nieodnotowanego wcześniej uszkodzenia, tak naprawdę nie masz już możliwości dyskusji. Jedyne, na co można liczyć to to, że pracownik nie będzie służbistą i z dostępnych widełek zastosuje niższą stawkę. Przerabialiśmy to w Neapolu, ale na szczęście mieliśmy wykupioną polisę w momencie rezerwacji. Po powrocie i przesłaniu do ubezpieczyciela wszystkich wymaganych dokumentów otrzymaliśmy zwrot kwoty za uszkodzenie oraz doliczonych podatków i opłat serwisowych.

Jeśli planujesz wypożyczenie auta na Islandii, tam sytuacja z ubezpieczeniami jest specyficzna. Lecisz do krainy lodu i ognia i planujesz wynająć auto? Koniecznie zajrzyj do tego poradnika: Ubezpieczenia samochodów na Islandii. Które polisy warto wykupić?



Wniosek główny jest jeden – dokładnie przeczytaj punkt po punkcie warunki umowy wypożyczenia samochodu jeszcze przed jego rezerwacją, ale i na miejscu. Jeżeli tylko masz jakieś wątpliwości lub wypożyczalnia nie wzbudza Twojego zaufania – dopytaj o szczegóły albo poszukaj innego biura. I pamiętaj – jeżeli zawsze wypożyczasz auto w tej samej wypożyczalni, nie oznacza to, że w każdym kraju będzie ona miała te same warunki. Nigdy nie rezerwuj samochodu „na pamięć”.


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może przyda się Tobie lub Twoim znajomym!

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Komentarze do: “Jak wypożyczyć samochód? Instrukcja krok po kroku – na co zwrócić uwagę”

  1. seaman

    Karta kredytowa nie jest potrzebna! To mit z lat 90. kiedy była ona wyznacznikiem wiarygodności finansowej. Teraz banki wciskają kredytówki każdemu, a ci faktycznie zamożni wcale ich nie chcą, nie mają, a samochody wypożyczają bez problemu.

  2. Decydując się na wynajem pojazdu musimy pamiętać o kilku najważniejszych zasadach, takich jak dokładne zapoznanie się z umową oraz regulaminem, cennikiem, czy zasadami ubezpieczenia. Czasami (szczególnie za granicą) mogą pojawić się w nich kruczki.

    1. Bbea

      Ile muszę mieć minimum limitu na karcie, bo już nie wiem.W umówię jest: depozyt 850 e, nadmiarowe szkody 750 e bez podatku, excess 1500e bez podatku. Napisane: Na karcie musza być środki na pokrycie udziału własnego / kwoty kaucji. Prosze o pomoc

      1. Monika Borkowska

        Dotychczas nie spotkaliśmy się z sytuacją, by blokowana była kwota wyższa niż kwota depozytu. Wydaje mi się, że wypożyczalnia nie ma możliwości sprawdzenia limitu karty w momencie gdy blokowany jest depozyt, także kwota na karcie powinna wystarczyć na kaucję. Problemem jednak może być sytuacja, gdy ewentualne zniszczenia przekroczą wysokość dostępnych środków (co jednak nie zdarza się raczej zbyt często).

  3. przyznam, że od niedawna korzystam z wynajmu samochodów (chyba taka moda:)), ale jest to spoko opcja – osobiście polecam https://mmcarsrental.pl/

  4. do tej pory korzystałam ze stopa, albo komunikacji publicznej podczas przemieszczania się w podróży, ale coraz częściej myślę że czas w końcu się przełamać i wypożyczyć auto w podróży. Gorzej, że tak w zasadzie ja nie lubię siedzieć za kółkiem, wolę się po prostu gapić za okno :)

  5. Kolejny bardzo merytoryczny i przydatny poradnik. Dziekuję, przyda się w podróży.

  6. super przydatny wpis :) dużo się dowiedziałam

    1. No pewnie, jedna z najlepszych! :D I czerwień też pasuje

  7. Dzięki za taki wyczerpujący wpis poradnikowy :) Napracowałaś się! :)

    1. Monika Borkowska

      Tak troszkę, ale chciałam, żeby temat był możliwie jak najbardziej wyczerpany ;)

  8. Akurat rozmyślałam nad tym jak wynająć auto w Portugalii. Dzięki za dokładny tekst. Czy umiesz doradzić, jeśli jedziemy w pażdzierniku, to kiedy się wziąć za rezerwację auta? Teraz czy latem?Bilety i noclegi już mamy.

    1. Monika Borkowska

      Wydaje mi się, że im wcześniej tym lepiej – wraz z biegiem czasu liczba dostępnych samochodów będzie spadać. Niby w międzyczasie mogą się trafić jakieś okazje (szczególnie, że wyjazd jest po sezonie), ale trudno to przewidzieć niestety…

  9. my po ostatniej podróży czujemy się oszukani przez wypożyczalnie. Potrącono nam z karty 2x niż powinni. Mieliście kiedyś tak?

    1. Nigdy się nam takie coś nie przydarzyło… Próbowaliście reklamować? Wypożyczalnia musi wyjaśnić, skąd ta różnica – może to też jakiś błąd księgowania jest i po kilku dniach sprawa się wyjaśni? Kurczę, trudno mi cokolwiek doradzić nie znając dokładnie sytuacji :/ W każdym razie trzymam kciuki, żeby sprawa się wyjaśniła. To jakaś mniejsza wypożyczalnia czy jeden z „gigantów”?

    2. Avis. Reklamujemy zobaczymy co z tego wyjdzie. Najgorsze ze jak dzwonisz do Marsyli to udaja ze nie znaja angielskiego. Na miejscu bez problemu…

  10. ooo nawet myślałam ostatnio żeby Cię o to pytać :)

    1. Wychodzi na to, że czytam Ci w myślach ;)

  11. My akurat obecnie wszędzie jeździmy własnym autem, więc nie mieliśmy okazji korzystać z wypożyczalni. Natomiast jak w końcu wybierzemy się gdzieś dalej, wtedy na pewno Twoj wpis bardzo nam się przyda :)

  12. Foteliki dla dzieci warto wziąć z Polski- wypożyczalnie slono sobie liczą za wynajem

    1. Monika Borkowska

      W tym temacie doświadczenia jeszcze nie mamy ;) Wiesz może, jak ma się takie zabieranie fotelika w stosunku do bagażu podręcznego? Wlicza się w limity np. Wizz Air?

Skomentuj