Planowanie podróży po Islandii: przydatne mapy

Tym razem będzie długo, ale za to do bólu praktycznie! Często pytana jestem jak się przygotowuję do wyjazdów na Islandię i z jakich stron najlepiej korzystać. Ta dam! Oto mój zestaw podstawowy. Na pełny wpis z informacjami praktycznymi przyjdzie pora, tym razem prezentuję Ci moje ulubione mapy wraz z adresami stron, na których możesz je znaleźć. Dzięki nim planowanie podróży po Islandii staje się dużo łatwiejsze! 

Bezpieczeństwo na Islandii, warunki drogowe, pogoda, gdzie szukać kempingów i hosteli, gorących źródeł, basenów, stacji paliw, lotnisk (na Islandii jest dużo więcej portów niż tylko Keflavik i Reykjavik! Ale służą tylko lokalnie). Jest też mapa miejsc postojowych, na których możecie zrobić sobie mały piknik lub… skorzystać z toalety


Zagrożenia

Na Islandii niezależnie od pory roku mogą przydarzyć się różne kryzysowe sytuacje. Zapadające się jaskinie lodowcowe, pękające lodowce mogące spowodować wysoką falę, osunięcia ziemi, powodzie, silne wiatry spychające z dróg nawet samochody ciężarowe, paraliżujące kraj zawieje i zamiecie, zamknięte drogi, czasowo zamknięte tereny ze względu na zniszczenia spowodowane przez turystów… Można by jeszcze długo wymieniać. Gdzie najlepiej sprawdzać aktualną sytuację w miejscu, do którego chcesz się wybrać? Zdecydowanie na SAFETRAVEL.IS!


Przejezdność dróg

Zdarza się, że drogi na Islandii bywają zamknięte. Złe warunki pogodowe czy jakieś zdarzenie wpływające na bezpieczeństwo jazdy, do tego nieprzejezdność dróg w Interiorze od października do mniej więcej czerwca. Chcesz sprawdzić, jaka jest drogowa sytuacja? Zajrzyj na ROAD.IS.


Pogoda

Pogoda na Islandii ma to do siebie, że jak mało w którym innym miejscu na świecie, jest nieprzewidywalna! Jedyny serwis pogodowy, którego prognozy sprawdzały się w trakcie naszych podróży, to VEDUR.IS. Co prawda zapowiedzi nie sprawdzały się w 100%, jednak mimo wszystko często zbliżone były do rzeczywistych warunków. Także jadąc na Islandię zapomnij o innych serwisach, szkoda na nie czasu.

Ponadto na stronie Vedur sprawdzisz także informacje o ryzyku lawinowym i ostatnich trzęsieniach ziemi oraz ich lokalizacji.


Kamery drogowe

Ktoś, kto stworzył tę mapę, jest geniuszem. Serio. Chcesz jechać w jakieś miejsce, ale nie wiesz, jakich warunków spodziewać się po drodze? Nie ma problemu. Wchodzisz na stronę VEGASJA.IS i już możesz podglądać obraz z kamer umieszczonych w wielu miejscach na wyspie. Czyż nie jest to przydatne? Takie rozwiązanie znacznie ułatwia tam podróż!

Warunki możesz podejrzeć też tutaj.


Mapa miejsc postojowych oraz toalet

Kolejna genialna funkcjonalność mapy VEGASJA.IS! Na Islandii wiele jest miejsc, w których możesz zrobić sobie postój, mały piknik albo nawet spędzić noc (o zasadach nocowania na dziko będzie wkrótce). Wszystkie te punkty zaznaczone są na wspomnianej już mapie. Żeby je zobaczyć, musisz przełączyć widoczne warstwy (opcja u góry mapy). Co ciekawe klikając na poszczególne punkty, dowiesz się ile w danym miejscu jest stolików oraz… czy jest toaleta. Przenośnych toalet na wyspie przybywa, ale nie oznacza to, że biologiczny problem setek tysięcy osób został rozwiązany.


Kempingi

Noclegi na Islandii są drogie i nie podlega to żadnej dyskusji. Chcesz nieco zaoszczędzić? Zatrzymuj się na kempingach! Pozostaje Ci jeszcze ewentualnie opcja spania na dziko, ale jest to obwarowane różnymi obostrzeniami, poza tym Islandczycy mimo że nie jest to zabronione, zdecydowanie odradzają spanie gdzie popadnie. Dlaczego? Bo turyści nie zawsze potrafią się zachować i niszczą ich delikatnie środowisko.

Chcesz spać na kempingach? Masz naprawdę spory wybór! Wiele miejsc jest świetnie przygotowanych – są prysznice, toalety, mini-kuchnie do przygotowania posiłku, pralki… Czego dusza zapragnie. Kempingi bywają darmowe, ale większość jest jednak płatna, mniej więcej po 1000 – 2000 koron od osoby (35- 70 zł). Najczęściej prysznice czy możliwość skorzystania z elektryczności płatne są dodatkowo. Mapę kempingów na Islandii znajdziesz chociażby na stronie TJALDA.IS.


Hostele

Spanie w namiocie lub aucie nie urządza Cię i chciałbyś spędzić noc w „cywilizowany” sposób pod dachem? Pozostają guesthousy lub hostele. Tych drugich na wyspie jest stosunkowo niewiele – ich lokalizacje znajdziesz na mapie HOSTEL.IS.

 


Transport publiczny na wyspie

Transport publiczny na Islandii nie jest zbyt mocno rozwinięty – większość mieszkańców ma auto, nie ma pociągów, po wyspie jeżdżą rzadko autobusy, na które bilety są zwyczajnie drogie. Jeśli jednak chcesz objechać wyspę jedynie publicznymi środkami transportu, mapa islandzkiej komunikacji może Ci się przydać. Znajdziesz ją na stronie PUBLICTRANSPORT.IS


Transport publiczny w Reykjaviku

Autobusy Straeto kursują po Reykjaviku. Nie wiesz czy zdążysz na swój kurs? Zajrzyj do mapy! Pokazuje ona na bieżąco miejsce, gdzie akurat znajduje się Twój środek transportu. I już nie musisz tracić cennych sekund zastanawiając się, czy musisz już zacząć biec, czy jednak na spokojnie dojdziesz na przystanek, który również jest oznaczony na mapie na stronie STRAETO.IS.


Dla rowerzystów

Wielu śmiałków decyduje się na pokonywanie islandzkich przestrzeni na dwóch kółkach. Podziwiam, bo dla mnie byłoby to zupełnie niewykonalne. Jeśli jednak Ty masz taki plan, zaopatrz się w mapę dla cyklistów. Jeśli planujesz mimo wszystko wybrać się w objazd wyspy autem i chciałbyś zajrzeć w Interior, również ta mapa jest dla Ciebie. Dlaczego? W Interiorze wielokrotnie trzeba przekraczać rzeki, wiadomo – najlepiej w miejscach najpłytszych, tak zwanych brodów. Są na mapie. Zeszłoroczną edycję ściągnąć można chociażby na stronie CYCLING.IS.


Parki narodowe

Lokalizacja parków narodowych to istotna informacja dla wszystkich tych, którzy chcieliby rozbijać się na Islandii na dziko. Zasada jest taka, że te miejsca omijamy. Korzystamy w nich jedynie z wyznaczonych kempingów. Które miejsca stanowią chronione obszary? Mapę w lepszej rozdzielczości zobaczyć można na stronie RENT.IS.


Sklepy spożywcze

Jeżeli ze względu na ceny nie planujesz stołować się w lokalnych restauracjach, a ograniczony bagaż (i przepisy celne!) nie pozwala na zabranie dużej ilości prowiantu, weź pod uwagę rozmieszczenie sklepów. Poza obszarem obejmującym Reykjavik i jego najbliższe okolice, sklepów zbyt wiele nie ma. Więcej danych znajdziesz na stronie IHEARTREYKJAVIK.NET – jej autorzy przygotowali świetną mapę sklepów poszczególnych sieci. Od najtańszego Bonusa i Kronana po najdroższe 10/11. Sądzisz, że wszystko na Islandii jest drogie? Zajrzyj do mojego artykułu z cenami w Bonusie.


Sklepy alkoholowe Vinbudin

Skoro o sklepach mowa, nie mogło zabraknąć słowa także o sklepach z alkoholem. Na Islandii alkoholu nie kupi się w pierwszym lepszym miejscu, do tego przeznaczone są specjalne sklepy sieci Vinbudin. Jest ich niewiele, a ograniczone mocno godziny otwarcia (i koszmarnie wysokie ceny!) mają zmniejszać spożycie procentów wśród mieszkańców. Czy rzeczywiście to działa? Tego nie wiem. Wiem jednak, że mapę oraz godziny otwarcia sklepów znajdziesz na stronie VINBUDIN.IS.


Gdzie i kiedy szukać maskonurów

Maskonury na Islandii występują w wielu miejscach, ale nie wszędzie da się do nich zbliżyć. Gdzie najlepiej obserwować te ptaki? Przydatna może być mapa mojego autorstwa. O tym kiedy wybrać się na Islandię w poszukiwaniu maskonurów, wspominałam przy okazji tego tekstu: Maskonury na Islandii – gdzie i kiedy ich szukać?


Zorza polarna

Zorzę polarną obserwować można na Islandii od połowy sierpnia do połowy kwietnia. Najlepiej robić to z dala od silnych źródeł światła i oczywiście w momencie, gdy jest ciemno, a niebo nie zakryte jest chmurami. Latem zorza również występuje, tyle że w trakcie białych nocy nie jest widoczna. Zorza nigdy nie wygląda tak samo, poza tym jej intensywność zależy od siły wybuchów na Słońcu. Jesteś ciekaw, czy tej nocy zorza pojawi się na islandzkim niebie? Przydadzą Ci się różne aplikacje na telefon oraz ponownie – strona VEDUR.IS.


Ciekawostki

Wulkany

Islandia wulkanami stoi – to jedna z tych informacji, które posiadł chyba każdy. W końcu głośno było o jednym takim, który to w 2010 roku sparaliżował ruch lotniczy nad Europą… Ciekaw jesteś charakterystyki oraz lokalizacji poszczególnych stożków? Zajrzyj na stronę FUTUREVOLC.VEDUR.IS.


Lotniska

Gdy pierwszy raz leciałam na Islandię, byłam przekonana że przy tak małym zagęszczeniu ludności lotnisk jest tam jak na lekarstwo. O jakże się myliłam… Wbrew pozorom portów lotniczych jest tam naprawdę dużo! Część wygląda jak zwykłe, znane nam lotniska – pas startowy, budynki terminala, część jednak to… zwykły pas ziemi. Jedyne co świadczy o tym, że jest to lotnisko, to tabliczki z informacją, żeby się ze względu na samoloty w tym miejscu nie rozbijać z namiotem. Chcesz się dokładniej przyjrzeć lokalizacji lotnisk? Zajrzyj na stronę, której autorem jest Zakochany w Islandii! (świetna robota, pozdrawiam! :) )


Filmy nakręcone na Islandii

Islandia dzięki swojej dziewiczej przyrodzie i tej nieczęsto spotykanej dzikości stała się plenerem dla wielu filmów. Kręcono tam chociażby Prometeusza (wodospad Dettifoss), odcinki kilku sezonów Gry o Tron (i kolejne wkrótce znów tam powstaną!), Thora (np. przy Skogafoss), Tomb Raidera czy Bonda (laguna lodowcowa Jokulsarlon). Ciekaw jesteś, co jeszcze tam powstawało? Zajrzyj na stronę ICELANDMONITOR.MBL.IS. Islandia stała się także plenerem niezliczonej ilości teledysków.


35 najtrudniejszych nazw i gdzie te miejsca się znajdują

I na koniec coś, co sprawia mi ogromną trudność. Język islandzki. O ile nazwa słynnego wulkanu Eyjafjallajokull nie sprawia mi najmniejszego problemu, o tyle inne potrafią zaplątać język. A jak się później okazuje nawet jeśli poradzę sobie z przeczytaniem nazwy, wymawiam ją zupełnie inaczej, niż się powinno. Islandczycy mieliby ubaw. O ile w ogóle zrozumieliby, o co mi chodzi. Świetny tekst na temat wymawiania niektórych islandzkich nazw przygotowali zamieszkujący Islandię Diana i Damian z bloga naszmalyswiat.pl.

Jeśli masz ochotę połamać sobie język, zajrzyj na stronę ICELANDMAG.IS – mają tam mapę z 35 najbardziej szalonymi islandzkimi nazwami. Ja poległam na pierwszej…


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! A może szukasz inspiracji do zaplanowania swojego kilkudniowego wyjazdu? Zajrzyj koniecznie do moich relacji z Islandii!

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

  1. Monika

    Dzięki Kobietko. mega dużo fajnych informacji, które na pewno się przydadzą. Dzięki ogromne :)

  2. Tomasz Garbacz

    Jesteś Boska, dzięki za ta stronkę. Pozdrawiam

  3. Bardzo ciekawy, pomocny i wyczerpujący wpis! Świetnie! Dzięki! Lęcę już w ten weekend ;)

    1. Monika Borkowska

      I jak pierwsze wrażenia? :D Oby pogoda dopisywała!

  4. Świetny i bardzo praktyczny wpis! Na pewno się przyda wielu planującym podróż na Islandię osobom! <3 Na kiedy planujesz kolejną podróż do Islandii? :) Buziaki!

    1. Monika Borkowska

      Dzięki! :)) Konkretnego terminu na kolejny wyjazd w Wasze strony póki co brak :( Ale zaczynam się rozglądać za jakimś terminem zimowym, może na luty? Mam nadzieję, że w 2019 r. miesiąc ten będzie trochę łaskawszy niż w tym roku, bo z tego co słyszałam, to istny armageddon był tym razem. Prawda to?

      1. Tak… :( Niestety ten rok nie należy do najlepszych jeżeli chodzi o pogodę, więc mamy nadzieję, że przyszły będzie lepszy! :) Jak będziesz jechać, to daj znać koniecznie! :)

        1. Monika Borkowska

          Oczywiście, będę się odzywać! Miałam już w czerwcu to zrobić, ale w związku z zaistnieniem nadzwyczajnych okoliczności (jeszcze raz gratulacje! ;) ), w końcu nie zawracałam Wam głowy. Buziaki dla całej Waszej trójki!

          1. Faktycznie był to szalony okres – i w sumie dalej jest – ale bardzo, bardzo, bardzo chętnie się z Tobą spotkamy! Robisz świetną robotę i ogromnie będzie nam miło Cię poznać! :D

Skomentuj