[Infografika] Limity ilości oraz wymiary bagażu podręcznego Ryanair oraz Wizz Air – jak to wygląda dzisiaj i co się wkrótce zmieni?

W chwili, gdy tanie linie lotnicze po raz kolejny zmieniają swoją politykę bagażową, w temacie dopuszczalnych limitów liczby i wymiarów wliczonych w cenę biletu bagaży podręcznych można się zupełnie pogubić. Dlatego też ruszam z obrazkową pomocą – grafikiem nie jestem i raczej już nim nie zostanę, ale to poniżej powinno pomóc Ci zdecydować, w co się spakować na lot mający odbyć się na pokładzie linii Wizz Air lub Ryanair. 

W dużym skrócie – wkrótce nie polecisz już bezpłatnie na pokładzie z dużym bagażem podręcznym (mieszczącym się w limicie 55 x 40 x 20 cm lub 55 x 40 x 23 cm) ani w Ryanair, ani też w Wizz Air. Zmiany albo już zostały wprowadzone (Wizz Air) albo zaczną być przestrzegane od 1 listopada 2018 roku (Ryanair).

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby swój bagaż podręczny mieć ze sobą na pokładzie, masz dwie możliwości: albo zabrać mniejszy plecak, walizkę lub torbę (wymiary na infografice) mieszczące się pod poprzedzającym Cię fotelem albo zapłacić za dodatkową usługę Priority, dzięki której będziesz mógł zabrać na pokład 2 sztuki bagażu podręcznego.

Smutny koniec dwóch darmowych bagaży podręcznych w Ryanair

Ponadto w Ryanair zmieni się jeszcze jedno – już wkrótce stare dobre czasy bezpłatnych dwóch bagaży podręcznych (z których ten większy zabierany był do luku po kontroli bezpieczeństwa, tuż przed wejściem do samolotu), odejdą w niepamięć. Będziesz chciał w Ryanair zabrać dwa bagaże? Albo dokupisz za 6 EUR w momencie rezerwacji (lub 8 EUR po) usługę Priority, albo za 8 EUR w momencie rezerwacji (10 EUR za dodanie opcji później) nadasz bagaż w punkcie odprawy pasażerów – Twoja walizka lub plecak staną się w tym momencie automatycznie małym bagażem rejestrowanym (nadawanym). Tylko mniejszy bagaż będzie darmowy.

W Wizz Air zmiany od listopada nie będzie – od kilku dni funkcjonują nowe zasady, na których duży bagaż podręczny bez wykupionej usługi Priority musi zostać nadany w punkcie odprawy pasażerów (ponownie możemy mówić tu o małym bagażu rejestrowanym).

Istotne informacje dla pasażerów Wizz Air – co z laptopem lub aparatem?

Lecisz z cennym sprzętem jak aparat fotograficzny czy laptop, ale masz bagaż o maksymalnych dopuszczalnych wymiarach? Przed nadaniem plecaka czy walizki wyjmij wszystkie cenne przedmioty takie jak elektronika, biżuteria, pieniądze czy dokumenty. Wizz Air odradza przewóz wartościowych przedmiotów w luku. Oto oficjalne stanowisko przewoźnika:

Korzyści dla pasażerów?

Czy są jakieś plusy nowych polityk tanich przewoźników? Linie oficjalnie twierdzą, że zmniejszą się opóźnienia. Nieoficjalnie mówi się z kolei, że chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze. Jednak pasażerowie nadający bagaże w punkcie odprawy pasażerów zyskają jedną, ważną korzyść – bagaż taki nie jest poddawany standardowej kontroli bezpieczeństwa dla bagaży podręcznych, bo przez nią nie przechodzi. Oznacza to, że do luku możesz nadać walizkę czy plecak z większą ilością płynów. Masz większe kosmetyki, wino lub oliwę jako pamiątkę z wakacji? Już nie musisz ograniczać się do 100 ml opakowań.

Zasada 10 opakowań x maksymalnie 100 ml w przezroczystej kosmetyczce / woreczku strunowym obowiązuje jednak dla wszystkich bagaży, które zabierzesz ze sobą na pokład.

Więcej o zmianach dotyczących polityki bagażowej obu linii przeczytać możesz na stronach

Nowa polityka bagażowa Ryanair – złe wieści dla pasażerów!

Najpierw Ryanair, teraz Wizz Air! Kolejna zmiana polityki bagażowej u „tanich” przewoźników!

Rocznik 86. Zarażona podróżniczym bakcylem od ponad 18 lat, raczej bez szans na wyleczenie. Lubiąca ciepełko miłośniczka Azji Południowo-Wschodniej oraz paradoksalnie… Islandii. W wolnej chwili zajmuje się swoimi pozostałymi pasjami jakimi są rośliny owadożerne oraz amatorsko fotografia.

Trzy kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

4 Thoughts to “[Infografika] Limity ilości oraz wymiary bagażu podręcznego Ryanair oraz Wizz Air – jak to wygląda dzisiaj i co się wkrótce zmieni?”

 1. G

  A co z elektronika która Wizz każe wyjmować z podręcznego? Jeśli nadal bagaż bez priority, ale wyjme z torby aparat, z którym w futerale przewieszonym na szyi będę chciała wejść na pokład to czy zostanie mi on zabrany?

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Informacja potwierdzona przez przewoźnika: bez problemu cenne sprzęty można wnieść na pokład pomimo nadania bagażu w punkcie odpraw. Oto stanowisko Wizz Air: “W przypadku, gdy nie wykupiłeś WIZZ Priority i odprawiłeś bagaż podręczny, nie możesz zabrać do kabiny dodatkowego małej torby. Zalecamy wszystkim pasażerom wyjęcie z bagażu podręcznego niezbędnych rzeczy (takich jak artykuły higieny osobistej, lekarstwa, paszporty i inne dokumenty) oraz rzeczy wartościowych (takich jak biżuteria, telefony czy aparaty fotograficzne) i zabranie ich do kabiny. Maksymalne wymiary wszystkich przedmiotów osobistych nie powinny przekraczać 40 x 30 x 18 cm.”

 2. a właśnie miałam dziś obczajać jak to z moim bagażem będzie, bo bilety kupione w sierpniu, lecę we wrześniu. Więc spadłaś mi z nieba z tym podsumowaniem >:D Dzięki, zaraz poczytam!

  1. Polecam się na przyszłość ;) I udanego wyjazdu!

Leave a Comment