Zasady wjazdu na Islandię w czasie Covid-19

Od 13 czerwca Polska otworzyła granice, możliwe są dalsze – od 16 czerwca również i lotnicze – podróże po Europie. Bez obowiązku kwarantanny po powrocie! Co prawda loty odbywają się na nowych sanitarnych zasadach (dystans społeczny, obowiązkowe maseczki, różne dodatkowe obostrzenia na lotnisku i na pokładzie), ale to i tak ogromny krok do przodu. I do powrotu do normalności. Skoro podróże znów są możliwe, a blog ten w znacznej mierze poświęcony jest Krainie Lodu i Ognia, to warto tu wspomnieć, jakie obowiązują zasady wjazdu na Islandię.

Aktualizacja: 15.08.2020

W związku z pandemią Covid-19 wiele państw zdecydowało się na wprowadzenie licznych restrykcji, w tym także zamknięcia granic dla turystów. Turystyka to jedna z tych dziedzin, które najmocniej ucierpiały z racji szerzącej się choroby. Po trzech miesiącach gospodarki poszczególnych krajów powoli jednak zostały odmrożone. Mniej lub bardziej, ale jednak.

Ile potwierdzono przypadków w wyniku testów na granicach?

Na 31.07.2020. na przetestowane  63 806 osób przybywających do Islandii, jedynie 27 przypadków zostało stwierdzonych jako aktywne infekcje.
Islandia do dnia 31 lipca 2020 roku – w koronawirusowych statystykach wyglądała bardzo dobrze. 1893 potwierdzone infekcje przy 71 990 pobranych próbkach. Do 11 czerwca zmarło jedynie 10 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem. Niestety po raz kolejny na wyspie notowane są przyrosty pozytywnych wyników testów. 

Na Islandię obywatele Unii Europejskiej i państw strefy Schengen udać mogli się przez cały okres trwania pandemii, ale z powodu odwołanych lotów z Polski i sąsiednich krajów i tak nie było to za bardzo możliwe. Ponadto po 24 kwietnia każdy, kto chciał jakimś cudem dostać się do tego kraju i tak musiał odbyć 14 dniową kwarantannę. Oznaczało to praktycznie całkowity zanik turystyki zagranicznej, co wiązało się z ogromnym wzrostem bezrobocia – turystyka jest bardzo ważną gałęzią islandzkiej gospodarki. Władze Islandii zadecydowały, że w związku ze zwalczeniem wirusa, od 15 czerwca znów możliwe są podróże turystyczne.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc dostać się do Krainy Lodu i Ognia? Jakie są zasady wjazdu na Islandię?

Zasady wjazdu na Islandię – przed wylotem

Niezależnie od wybranej drogi dostania się na wyspę (samolot lub prom), każdy podróżny zobowiązany jest do wstępnej rejestracji, czyli podania w specjalnym formularzu (dostępnym na stronie www.visit.covid.is w jęz. islandzkim oraz angielskim) informacji takich jak dane osobowe, dane kontaktowe, data przylotu oraz adres (adresy) miejsca pobytu na Islandii. Dodatkowo obowiązkowe jest podanie listy państw, w których przebywało się w ciągu ostatnich 2 tygodni oraz przedstawienie informacji o stanie swojego zdrowia – m.in. o tym, czy przeszliśmy Covid-19, czy mamy aktualnie jakieś objawy oraz to, czy mieliśmy bliski kontakt z osobą zarażoną. Bliski kontakt oznacza przebywanie więcej niż 15 min. w odległości mniejszej niż 2 m. od zarażonego. Formularz należy wypełnić nie wcześniej niż na 72 godz. przed planowaną podróżą.

Formularz wygląda dokładnie tak (stan na dzień 29.06.2020):

 

 

Żródło: https://visit.covid.is/ (stan na 29.06.2020)

Podanie danych jest obowiązkowe. Po zarejestrowaniu się, otrzymujesz kod, który konieczny będzie do podania tuż przed wykonaniem testu na obecność koronawirusa.

Dodatkowo rekomendowane jest zainstalowanie na swoim smartfonie oficjalnej aplikacji Rakning C-19, w której zapoznać można się z licznymi informacjami praktycznymi na temat choroby i postępowania w razie zarażenia się. Aplikacja zapisuje lokalizację telefonu, co później może umożliwić prześledzenie ewentualnej drogi ponownego rozprzestrzenienia się wirusa. Informacje o lokalizacji nie są jednak przekazywane na bieżąco.

Zasady wjazdu na Islandię – po przylocie

Początkowo rozważane był trzy możliwości zezwalające na pobyt na Islandii (testy po przylocie, kwarantanna lub testy w kraju wylotu), ostatecznie jednak dostępne dla podróżnych są tylko dwie opcje. Żeby móc zwiedzić Islandię obowiązkowo należy poddać się przeprowadzanemu na lotnisku w Keflaviku (lub w terminalu promowym w Seydisfjordur) testowi PCR na obecność koronawirusa lub też poddać się 14-dniowej kwarantannie. Innych możliwości nie ma – wyniki testów przeprowadzonych w kraju wylotu nie będą na Islandii honorowane. Test wykonywany jest z dwóch miejsc – z nosa i z gardła. Cała ta procedura trwa kilkanaście sekund.

Z obowiązku wykonania testu na obecność koronawirusa zwolnione są dzieci urodzone w 2005 roku i później. Z testów zwolnione są również te osoby, które ostatnie pełne dwa tygodnie przebywały w obszarach niskiego ryzyka, czyli na Wyspach Owczych lub na Grenlandii. Od 16 lipca bez kwarantanny i obowiązkowych testów na Covid-19 do Islandii podróżować mogą także obywatele Niemiec, Danii, Norwegii i Finlandii. Pozostałe rejony uznawane są za zagrożone wysokim ryzykiem zachorowania.

Dwa testy i kwarantanna – od 19.08.2020

Wszyscy turyści, którzy przybędą na wyspę od 19.08.2020. zobowiązani będą do wykonania drugiego testu na obecność koronawirusa. Pierwszy standardowo wykonywany jest po przylocie na lotnisku w Keflaviku lub w porcie. Pomiędzy testami przez 4-5 dni obowiązkowo należy pozostać na kwarantannie – oznacza to niestety koniec krótkich wypadów. Koszt pierwszego testu (drugi jest bezpłatny), zakwaterowania oraz wyżywienia na kwarantannie pokrywa turysta.
Do końca czerwca testy PCR dla podróżnych zwolnione były z jakichkolwiek opłat. Od 1 lipca 2020 roku testy PCR przeprowadzane na obecność koronawirusa wiążą się z opłatą w wysokości 11 000 ISK, czyli mniej więcej 330 zł na osobę w przypadku płatności na miejscu lub 9 000 ISK w przypadku płatności online przed podróżą (ok. 270 zł, jednak zapłacić należy wcześniej niż w dniu wylotu ponieważ w innym wypadku test będzie droższy). Wyniki testu sprawdzić będzie można w aplikacji Rakning C-19. Jeśli w ciągu 24 godz. nie otrzymasz wiadomości, znaczy to że Twój wynik na obecność koronawirusa jest negatywny.

Jeśli wynik tak pierwszego jak i drugiego testu będzie negatywny, dalsza podróż będzie możliwa przy zachowaniu środków ostrożności w postaci zachowywania dystansu 2 metrów od innych, częstego mycia i dezynfekcji rąk. Zakrywanie ust i nosa nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak test da wynik pozytywny, islandzkie służby skontaktują się z Tobą telefonicznie przekazując informacje dotyczące dalszego postępowania (m.in. o konieczności dalszych badań i izolacji).

Islandia przygotowana jest na takie sytuacje – jeśli nie masz miejsca, w którym mógłbyś spędzić 14-dniową kwarantannę, islandzki rząd gwarantuje bezpłatne ośrodki izolacyjne wskazywane przez Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego lub inne organy opieki zdrowotnej. Jeśli natomiast w trakcie trwania wyjazdu okaże się, że masz objawy zakażenia, będziesz musiał zgłosić służbom epidemiologicznym dane na temat tego z kim i kiedy się widziałeś oraz przekazać zebrane przez aplikację Rakning C-19 dane z ostatnich 2 dni sprzed wystąpienia objawów.

Niestety jest też zła informacja – jeśli w samolocie trafi się potwierdzony testem przypadek Covid-19 i okaże się, że siedziałeś w obok zainfekowanego osobnika (zwykle w promieniu dwóch rzędów), może okazać się, że Ty również będziesz zmuszony do poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Gdzie zrobić drugi test na obecność koronawirusa?

Pierwszy test – jak już wspomniałam – jest płatny. Drugi natomiast wykonywany jest bezpłatnie w jednym z ośrodków, których adresy znajdziesz na tej stronie. Drugi test wykonać można w miejscowościach: Reykjavik, Keflavik, Selfoss, Vestmannaeyjar, Höfn í Hornafirði, Ísafjörður, Egilsstaðir, Akureyri, Stykkishólmur, Borgarnes.

Na dzień przed drugim testem na obecność koronawirusa otrzymasz drogą mailową kod kreskowy. W miejscu pobrania drugiego testu musisz stawić się z tym kodem kreskowym oraz dokumentem tożsamości. Konieczne jest stawienie się w wyznaczonym dniu – pamiętaj, że niektóre ośrodki wymagają umówienia się na wizytę.

Zasady obowiązkowej kwarantanny pomiędzy dwoma testami:

 • Osoba poddana kwarantannie powinna pozostać w jednym miejscu ograniczając kontakt do jak najmniejszej liczby osób
 • Baza kwarantanny musi mieć stały adres (niemożliwe są więc noclegi w różnych miejscach)
 • Osoby przebywające razem na kwarantannie (w jednym pokoju) muszą mieć dostęp do prywatnej łazienki (dla pojedynczej osoby lub rodziny podróżującej razem)
 • Zabronione są noclegi w namiotach i kamperach – ze względu na wymóg dotyczący prywatnej łazienki, noclegi na kempingach nie są dopuszczalne (podobnie jak i w schroniskach oraz domkach ze wspólną łazienką na kilka pokoi)
 • Osoby przebywające na kwarantannie nie mogą przebywać w hotelach w pomieszczeniach wspólnych – kuchniach, salonach itp.
 • Osoba poddana kwarantannie może opuścić bazę w razie potrzeby skorzystania z usług medycznych.
 • Osoba poddana kwarantannie nie może korzystać z transportu publicznego, ale może (jeśli nie ma objawów i założy maseczkę) przemieszczać się taksówką, może również jeździć wypożyczonym samochodem lub autem prywatnym, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwiedzanie oraz przemieszczanie się na większe odległości jest zabronione.
 • Osoba na kwarantannie nie może brać udziału w spotkaniach i zgromadzeniach publicznych
 • Zabronione jest robienie zakupów spożywczych, wyjście do apteki, restauracji, barów, na basen, do kina itp.
 • Zakazem objęte są wszelkie odwiedziny gości. Dostarczanie zakupów możliwe jest pod drzwi.
 • Osoby poddane kwarantannie nie mogą przyjmować gości w bazie kwarantanny.
 • Osoby poddane kwarantannie mogą korzystać ze wspólnych klatek schodowych i wejść (np. wchodząc i wychodząc ze spaceru), ale nie mogą tam pozostać i muszą zachowywać odległość co najmniej 2m od innych. Osoba w kwarantannie powinna korzystać ze schodów zamiast windy, ale jeśli musi skorzystać z windy, nie powinna dzielić jej z innymi.
 • Osoby poddane kwarantannie mogą iść na spacer, ale muszą zachować odległość co najmniej 2m od innych pieszych i nie wolno im odwiedzać zabytków, muzeów i innych popularnych miejsc turystycznych na wolnym powietrzu, w tym miasta i centra miast.
 • Osoby poddane kwarantannie mogą jechać na przejażdżkę prywatnym samochodem, ale nie mogą wchodzić w interakcje z innymi w bliskim sąsiedztwie, np. w restauracjach dla zmotoryzowanych. Zwiedzanie nie jest dozwolone, a jazda na długich dystansach (na przykład między miastami) nie jest dozwolona, z wyjątkiem przylotu, kiedy może być konieczne podróżowanie do bazy kwarantanna poza miejscem wjazdu do Islandii. Jeśli czas trwania kwarantanny to dłużej niż wizyta na Islandii, to samo dotyczy wyjazdu.

 

Aktualne informacje

Staram się na bieżąco śledzić wprowadzane przez rząd zmiany dotyczące podróżowania i aktualizować powyższy artykuł, jednak dla pewności zawsze sprawdzaj informacje podane również na rządowych stronach: www.gov.pl/web/dyplomacja/islandia

Źródło:


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! Będzie mi również niezmiernie miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

 1. Avatar Witek

  Bardzo użyteczne informacje , co z kilkoma miejscami noclegów w trakcie pobytu i wypełnieniu formularza?Czy wystarczy podać 1 miejsce czy wszystkie i czy jest taka możliwość?

 2. Avatar Bogusława

  Dziękuję za przydatny post :) Wybieram się w najbliższym czasie na Islandię i mam obawy związane lotem. Jak wygląda kwestia miejsc w samolocie (WizzAir)? Wszystkie zajęte czy są odstępy między podróżującymi?

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Bardzo proszę :) Niestety nie wiem tego z doświadczenia, ale doszły mnie słuchy, że sporo miejsc w samolotach jest pustych – ludzie nie wrócili jeszcze do zagranicznych podróży podejrzewam, że za szybko to się nie zmieni. Jeśli o prawną stronę zajmowania miejsc chodzi, to aktualnie nie ma obowiązku zajmowania co drugie miejsce, dozwolone jest siedzenie na każdym fotelu, tyle że obowiązkowo należy zakrywać nos i usta.

 3. Avatar Kamil

  Planuje lecieć z synem 1.08 – ciekawe czy wtedy nadal będzie wymagany test.
  A gdzie ewentualnie szukać linka do opłaty testu za 270zł ?

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Nieoficjalnie mówi się, że testy będą obowiązywały nawet i do końca roku – raczej nie można się spodziewać, że za miesiąc władze odejdą całkowicie od testowania podróżnych. Wciąż jednak mogą być wprowadzane zmiany, bo cały proces podlega ocenie i ewentualnym modyfikacjom co 2 tygodnie. Płatność powinna być możliwa w formularzu wstępnej rejestracji na stronie covid.is, niestety tego kroku bez wprowadzenia danych nie mogłam podejrzeć.

 4. Avatar Martyna

  Pożyteczny artykuł! Dziękuję! Czy są już może jakieś informacje jak w rzeczywistości wygląda testowanie i wszystkie procedury bezpieczeństwa na lotnisku? I czy są informacje o otwarciu campingów?

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Cieszy mnie taka opinia! Z tego co wiem, kempingi są otwarte – co prawda ponoć część z nich opóźniła w tym roku swój start w związku z tym nieszczęsnym koronawirusem, ale na początku czerwca wszystko miało ruszyć. Trzeba tylko pamiętać, że od 25 maja panuje zakaz gromadzenia się w jednym miejscu więcej niż 200 osób (dzieci urodzone w 2005 roku i później nie wliczają się), konieczne jest mycie i dezynfekowanie rąk oraz zachowywanie dystansu społecznego. Poza tym nie ma innych ograniczeń. Niestety nie wiem jak dokładnie wygląda testowanie po przylocie – aktualnie mam tylko “suche” informacje, które zawarłam w tym tekście. Ale jak dowiem się czegoś więcej, artykuł zostanie uzupełniony. Pozdrawiam!

  2. Avatar Anita

   Nie ma jakiś szczególnych procedur bezpieczeństwa na lotnisku, tylko przez cały lot (WizzAir) trzeba mieć maseczkę. Jeśli zarejestrowałaś się online na covid.is dostajesz na mejla kod kreskowy, spora część osób nie miała kodu i musiała wygenerować go na lotnisku, co też trwa chwilkę :) Ja kod miałam, więc od razu zostałam skierowana do przetestowania, 10 letnia córka cały czas była koło mnie ale jej nie testowali (zgodnie z tym co napisała Monika). Samo pobranie wymazu nieprzyjemne ale bez tragedii, najpierw gardło, potem nos, wszystko zajęło może 2/3 minuty. Po teście nikt już się nami nie interesował, bezcłówka otwarta ;) Na następny dzień sprawdziłam wynik w apce do śledzenia- Rakning C-19- wynik negatywny :) Niektórzy podobno dostają też smsa lub info na mejla, ja nic nie dostałam. To tyle :) Campingi będziemy dopiero sprawdzać :)

Skomentuj