Zasady wjazdu na Islandię w czasie Covid-19

Wreszcie dobre, podróżnicze wiadomości! Od 13 czerwca Polska otwiera granice, możliwe będą dalsze – od 16 czerwca również i lotnicze – podróże po Europie. Bez obowiązku kwarantanny po powrocie! Co prawda loty odbywać się będą na nowych sanitarnych zasadach (dystans społeczny, obowiązkowe maseczki, różne dodatkowe obostrzenia na lotnisku i na pokładzie), ale to i tak ogromny krok do przodu. I do powrotu do normalności. Skoro podróże znów będą możliwe, a blog ten w znacznej mierze poświęcony jest Krainie Lodu i Ognia, to warto tu wspomnieć, jakie będą obowiązywały zasady wjazdu na Islandię.

Aktualizacja: 29.06.2020

W związku z pandemią Covid-19 wiele państw zdecydowało się na wprowadzenie licznych restrykcji, w tym także zamknięcia granic dla turystów. Turystyka to jedna z tych dziedzin, które najmocniej ucierpiały z racji szerzącej się choroby. Po trzech miesiącach gospodarki poszczególnych krajów powoli jednak odmrażają się.

Rządy państw znoszą restrykcje (w dalszym ciągu jednak zalecając zachowanie dystansu społecznego i często noszenie maseczek w miejscach publicznych), otwierane są granice. Jeszcze do niedawna słychać było, że Polacy udać się będą mogli na wakacje maksymalnie do Czech lub na Węgry, na szczęście jednak wybór będzie szerszy. Niestety nie do wszystkich państw będziemy mogli udać się od razu (np. na chwilę obecną nie wpuszczą nas do siebie Słowacy), jednak są miejsca, które przyjmą Polaków na takich samych zasadach jak i innych. Jednym z nich jest moja ukochana Islandia.

Islandia do dnia dzisiejszego – czyli 11 czerwca 2020 roku – w koronawirusowych statystykach wygląda bardzo dobrze. 1807 potwierdzonych infekcji przy 62 911 pobranych próbkach. 1794 osoby wyzdrowiały, 812 osób jest na kwarantannie, 3 w izolacji, w szpitalach nie ma ani jednego przypadku pacjenta z Covid-19. Zmarło jedynie 10 pacjentów z potwierdzonym zakażeniem.

Na Islandię obywatele Unii Europejskiej i państw strefy Schengen udać mogli się przez cały okres trwania pandemii, ale z powodu odwołanych lotów z Polski i sąsiednich krajów i tak nie było to za bardzo możliwe. Ponadto po 24 kwietnia każdy, kto chciał jakimś cudem dostać się do tego kraju i tak musiał odbyć 14 dniową kwarantannę. Oznaczało to praktycznie całkowity zanik turystyki zagranicznej, co wiązało się z ogromnym wzrostem bezrobocia – turystyka jest bardzo ważną gałęzią islandzkiej gospodarki. Władze Islandii zadecydowały, że w związku ze zwalczeniem wirusa, od 15 czerwca znów możliwe będą podróże turystyczne. To jedna z najlepszych wiadomości ostatnich dni!

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc dostać się do Krainy Lodu i Ognia? Jakie będą zasady wjazdu na Islandię po 15 czerwca?

Zasady wjazdu na Islandię – przed wylotem

Niezależnie od wybranej drogi dostania się na wyspę (samolot lub prom), każdy podróżny zobowiązany jest do wstępnej rejestracji, czyli podania w specjalnym formularzu (dostępnym na stronie www.visit.covid.is w jęz. islandzkim oraz angielskim) informacji takich jak dane osobowe, dane kontaktowe, data przylotu oraz adres (adresy) miejsca pobytu na Islandii. Dodatkowo obowiązkowe jest podanie listy państw, w których przebywało się w ciągu ostatnich 2 tygodni oraz przedstawienie informacji o stanie swojego zdrowia – m.in. o tym, czy przeszliśmy Covid-19, czy mamy aktualnie jakieś objawy oraz to, czy mieliśmy bliski kontakt z osobą zarażoną. Bliski kontakt oznacza przebywanie więcej niż 15 min. w odległości mniejszej niż 2 m. od zarażonego. Formularz należy wypełnić nie wcześniej niż na 72 godz. przed planowaną podróżą.

Formularz wygląda dokładnie tak (stan na dzień 29.06.2020):

 

 

Żródło: https://visit.covid.is/ (stan na 29.06.2020)

W przypadku niewypełnienia formularza przed wylotem, konieczne będzie zrobienie tego na lotnisku, po przylocie. Podanie danych jest obowiązkowe, dlatego też wypełnienie dormularza przed podróżą pozwoli zaoszczędzić nieco czasu w kolejkach na miejscu. Po zarejestrowaniu się, otrzymujesz kod, który konieczny będzie do podania tuż przed wykonaniem testu na obecność koronawirusa.

Dodatkowo rekomendowane jest zainstalowanie na swoim smartfonie oficjalnej aplikacji Rakning C-19, w której zapoznać można się z licznymi informacjami praktycznymi na temat choroby i postępowania w razie zarażenia się. Aplikacja zapisuje lokalizację telefonu, co później może umożliwić prześledzenie ewentualnej drogi ponownego rozprzestrzenienia się wirusa. Informacje o lokalizacji nie są jednak przekazywane na bieżąco.

Zasady wjazdu na Islandię – po przylocie

Do niedawna rozważane był trzy możliwości zezwalające na pobyt na Islandii (testy po przylocie, kwarantanna lub testy w kraju wylotu), ostatecznie jednak dostępne dla podróżnych są tylko dwie opcje. Żeby móc zwiedzić Islandię obowiązkowo należy poddać się przeprowadzanemu na lotnisku w Keflaviku (lub w terminalu promowym w Seydisfjordur) testowi PCR na obecność koronawirusa lub też poddać się 14-dniowej kwarantannie. Innych możliwości nie ma – wyniki testów przeprowadzonych w kraju wylotu nie będą na Islandii honorowane. Test wykonywany jest z dwóch miejsc – z nosa i z gardła. Cała ta procedura trwa kilkanaście sekund.

Z obowiązku wykonania testu na obecność koronawirusa zwolnione są dzieci urodzone w 2005 roku i później. Z testów zwolnione są również te osoby, które ostatnie pełne dwa tygodnie przebywały w obszarach niskiego ryzyka, czyli – na chwilę obecną – na Wyspach Owczych lub na Grenlandii. Wszystkie pozostałe rejony uznawane są obecnie za zagrożone wysokim ryzykiem zachorowania.

Do końca czerwca testy PCR dla podróżnych zwolnione będą z jakichkolwiek opłat, później jednak należy liczyć się ze znacznym kosztem. Od 1 lipca 2020 roku testy PCR przeprowadzane na obecność koronawirusa wiązać się będą z opłatą w wysokości 11 000 ISK, czyli mniej więcej 330 zł na osobę w przypadku płatności na miejscu lub 9 000 ISK w przypadku płatności online przed podróżą (ok. 270 zł). Wyniki testu sprawdzić będzie można w aplikacji Rakning C-19 lub też otrzymamy je smsowo w ciągu 24 godzin, najczęściej jeszcze tego samego dnia (w przypadku podróżnych lądujących wieczorem – po godz. 17:00 – wyniki dostępne będą dnia następnego). Co ważne, w czasie oczekiwania na wynik nie ma obowiązku poddania się izolacji, zalecane jest jednak zachowanie środków ostrożności i dystansu od innych.

Jeśli wynik testu będzie negatywny, dalsza podróż będzie możliwa przy zachowaniu środków ostrożności w postaci zachowywania dystansu 2 metrów od innych, częstego mycia i dezynfekcji rąk. Zakrywanie ust i nosa nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak test da wynik pozytywny, islandzkie służby skontaktują się z Tobą telefonicznie przekazując informacje dotyczące dalszego postępowania (m.in. o konieczności dalszych badań i izolacji).

Islandia przygotowana jest na takie sytuacje – jeśli nie masz miejsca, w którym mógłbyś spędzić kwarantannę, islandzki rząd gwarantuje bezpłatne ośrodki izolacyjne wskazywane przez Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego lub inne organy opieki zdrowotnej. Jeśli natomiast w trakcie trwania wyjazdu okaże się, że masz objawy zakażenia, będziesz musiał zgłosić służbom epidemiologicznym dane na temat tego z kim i kiedy się widziałeś oraz przekazać zebrane przez aplikację Rakning C-19 dane z ostatnich 2 dni sprzed wystąpienia objawów.

Niestety jest też zła informacja – jeśli w samolocie trafi się potwierdzony testem przypadek Covid-19 i okaże się, że siedziałeś w obok zainfekowanego osobnika (zwykle w promieniu dwóch rzędów), może okazać się, że Ty również będziesz zmuszony do poddania się 14-dniowej kwarantannie.


Źródło:


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! Będzie mi również niezmiernie miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

 1. Avatar Kamil

  Planuje lecieć z synem 1.08 – ciekawe czy wtedy nadal będzie wymagany test.
  A gdzie ewentualnie szukać linka do opłaty testu za 270zł ?

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Nieoficjalnie mówi się, że testy będą obowiązywały nawet i do końca roku – raczej nie można się spodziewać, że za miesiąc władze odejdą całkowicie od testowania podróżnych. Wciąż jednak mogą być wprowadzane zmiany, bo cały proces podlega ocenie i ewentualnym modyfikacjom co 2 tygodnie. Płatność powinna być możliwa w formularzu wstępnej rejestracji na stronie covid.is, niestety tego kroku bez wprowadzenia danych nie mogłam podejrzeć.

 2. Avatar Martyna

  Pożyteczny artykuł! Dziękuję! Czy są już może jakieś informacje jak w rzeczywistości wygląda testowanie i wszystkie procedury bezpieczeństwa na lotnisku? I czy są informacje o otwarciu campingów?

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Cieszy mnie taka opinia! Z tego co wiem, kempingi są otwarte – co prawda ponoć część z nich opóźniła w tym roku swój start w związku z tym nieszczęsnym koronawirusem, ale na początku czerwca wszystko miało ruszyć. Trzeba tylko pamiętać, że od 25 maja panuje zakaz gromadzenia się w jednym miejscu więcej niż 200 osób (dzieci urodzone w 2005 roku i później nie wliczają się), konieczne jest mycie i dezynfekowanie rąk oraz zachowywanie dystansu społecznego. Poza tym nie ma innych ograniczeń. Niestety nie wiem jak dokładnie wygląda testowanie po przylocie – aktualnie mam tylko “suche” informacje, które zawarłam w tym tekście. Ale jak dowiem się czegoś więcej, artykuł zostanie uzupełniony. Pozdrawiam!

  2. Avatar Anita

   Nie ma jakiś szczególnych procedur bezpieczeństwa na lotnisku, tylko przez cały lot (WizzAir) trzeba mieć maseczkę. Jeśli zarejestrowałaś się online na covid.is dostajesz na mejla kod kreskowy, spora część osób nie miała kodu i musiała wygenerować go na lotnisku, co też trwa chwilkę :) Ja kod miałam, więc od razu zostałam skierowana do przetestowania, 10 letnia córka cały czas była koło mnie ale jej nie testowali (zgodnie z tym co napisała Monika). Samo pobranie wymazu nieprzyjemne ale bez tragedii, najpierw gardło, potem nos, wszystko zajęło może 2/3 minuty. Po teście nikt już się nami nie interesował, bezcłówka otwarta ;) Na następny dzień sprawdziłam wynik w apce do śledzenia- Rakning C-19- wynik negatywny :) Niektórzy podobno dostają też smsa lub info na mejla, ja nic nie dostałam. To tyle :) Campingi będziemy dopiero sprawdzać :)

Skomentuj