Zasady wjazdu na Islandię w czasie Covid-19

Od 13 czerwca 2020 Polska otworzyła granice, możliwe są dalsze – od 16 czerwca również i lotnicze – podróże po Europie. Co prawda loty odbywają się na nowych sanitarnych zasadach (dystans społeczny, obowiązkowe maseczki, różne dodatkowe obostrzenia na lotnisku i na pokładzie), ale to i tak ogromny krok do przodu. I do powrotu do normalności. Skoro podróże znów są możliwe, a blog ten w znacznej mierze poświęcony jest Krainie Lodu i Ognia, to warto tu wspomnieć, jakie obowiązują aktualnie zasady wjazdu na Islandię.

Aktualizacja: 1.04.2021

W związku z pandemią Covid-19 wiele państw zdecydowało się na wprowadzenie licznych restrykcji, w tym także zamknięcia granic dla turystów. Turystyka to jedna z tych dziedzin, które najmocniej ucierpiały z racji szerzącej się choroby. Po trzech miesiącach gospodarki poszczególnych krajów jednak zostały w jakimś stopniu odmrożone. Mniej lub bardziej, ale jednak.

Na Islandię obywatele Unii Europejskiej i państw strefy Schengen udać mogli się przez cały okres trwania pandemii, ale z powodu odwołanych lotów z Polski i sąsiednich krajów i tak nie było to za bardzo możliwe. Ponadto po 24 kwietnia każdy, kto chciał jakimś cudem dostać się do tego kraju i tak musiał odbyć 14 dniową kwarantannę. Oznaczało to praktycznie całkowity zanik turystyki zagranicznej, co z kolei wiązało się z ogromnym wzrostem bezrobocia – turystyka jest bardzo ważną gałęzią islandzkiej gospodarki. Władze Islandii zadecydowały, że w związku ze zwalczeniem wirusa, od 15 czerwca znów możliwe są podróże turystyczne.

Jakie warunki trzeba spełnić, by móc dostać się do Krainy Lodu i Ognia? Jakie są zasady wjazdu na Islandię?

Zasady wjazdu na Islandię – przed wylotem

Niezależnie od wybranej drogi dostania się na wyspę (samolot lub prom), każdy podróżny zobowiązany jest do wstępnej rejestracji, czyli podania w specjalnym formularzu (dostępnym na stronie www.visit.covid.is w jęz. islandzkim oraz angielskim) informacji takich jak dane osobowe, dane kontaktowe, data przylotu oraz adres (adresy) miejsca pobytu na Islandii. Dodatkowo obowiązkowe jest podanie listy państw, w których przebywało się w ciągu ostatnich 2 tygodni oraz przedstawienie informacji o stanie swojego zdrowia – m.in. o tym, czy przeszliśmy Covid-19, czy mamy aktualnie jakieś objawy oraz to, czy mieliśmy bliski kontakt z osobą zarażoną. Bliski kontakt oznacza przebywanie więcej niż 15 min. w odległości mniejszej niż 2 m. od zarażonego. Formularz należy wypełnić nie wcześniej niż na 72 godz. przed planowaną podróżą.

Formularz wygląda dokładnie tak (stan na dzień 29.06.2020):

 

 

Żródło: https://visit.covid.is/ (stan na 29.06.2020)

Podanie danych jest obowiązkowe. Po zarejestrowaniu się, otrzymujesz kod, który konieczny będzie do podania tuż przed wykonaniem testu na obecność koronawirusa na lotnisku w Keflaviku.

Dodatkowo rekomendowane jest zainstalowanie na swoim smartfonie oficjalnej aplikacji Rakning C-19, w której zapoznać się można z licznymi informacjami praktycznymi na temat choroby i postępowania w razie zarażenia. Aplikacja zapisuje lokalizację telefonu, co później może umożliwić prześledzenie ewentualnej drogi ponownego rozprzestrzenienia się wirusa. Informacje o lokalizacji nie są jednak przekazywane na bieżąco.

Od 19.02.2021 konieczne jest także zrobienie testu PCR przed wylotem – jedynie negatywny wynik uprawnia do przelotu. Test musi zostać wykonany na maksymalnie 72 godz. przed podróżą. Bez negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa, nie ma możliwości wejścia na pokład samolotu (chyba, że jesteś ozdrowieńcem).

Zasady wjazdu na Islandię – po przylocie

Żeby móc zwiedzić Islandię w przypadku, gdy nie przechorowało się Covid-19, ani nie jest się też zaszczepionym, należy poddać się na wyspie dwóm testom PCR na obecność koronawirusa – pierwszy z nich przeprowadzany jest tuż po przylocie na lotnisku w Keflaviku (lub w terminalu promowym w Seydisfjordur). Drugi wykonywany jest kilka dni później, po odbyciu obowiązkowej kwarantanny w wyznaczonym przez władze ośrodku. Kwarantanna obowiązkowa jest w przypadku osób przybywających do Islandii z regionów o znacznej liczbie przypadków Covid-19 (ponad 500 na 100 tys. mieszkańców). Jeszcze do niedawna ozdrowieńcy zwolnieni byli z konieczności wykonania testu, jednak od 1.04.2021 nawet ci, co przechorowali Covid-19 (mają test PCR starszy niż 14 dni lub posiadają zaświadczenie o obecności przeciwciał lub szczepienie), muszą poddać się po przylocie jednemu testowi. Wyniki testów przeprowadzonych w kraju wylotu nie zwalniają z kwarantanny. Test wykonywany jest z dwóch miejsc – z nosa i z gardła. Cała ta procedura trwa kilkanaście sekund.

Jeszcze do niedawna z obowiązku wykonania testu zwolnione były dzieci urodzone w 2005 roku lub później, teraz jednak i one muszą zostać poddane testowaniu.

Od 1 lipca 2020 roku testy PCR przeprowadzane na obecność koronawirusa wiązały się z kolei z opłatą w wysokości 11 000 ISK, czyli mniej więcej 330 zł na osobę w przypadku płatności na miejscu lub 9 000 ISK w przypadku płatności online przed podróżą (ok. 270 zł, jednak zapłacić należało wcześniej niż w dniu wylotu ponieważ w innym wypadku test był droższy). Wyniki testu sprawdzić można w aplikacji Rakning C-19.

Zmiana od 19.02.20201!

Zgodnie z nowymi zasadami, podróży przybywający na wyspę od 19.02.2021, zobowiązani są do przedstawienia zaświadczenia z negatywnym wynikiem testu PCR, wykonanego w ciągu 72 godzin przed wyjazdem.

Takie zaświadczenie trzeba będzie okazać przed wyjazdem do Islandii i po przylocie. Następnie zrobiony zostanie test na lotnisku / w porcie przybycia. Po 5 dniach kwarantanny robiony będzie kolejny test. Oznacza to konieczność wykonania 3 testów w ciągu tygodnia.

Jeśli wynik tak pierwszego jak i drugiego testu będzie negatywny, dalsza podróż będzie możliwa przy zachowaniu środków ostrożności w postaci dystansu 2 metrów od innych, częstego mycia i dezynfekcji rąk. Zakrywanie ust i nosa nie jest obowiązkowe. Jeśli jednak test da wynik pozytywny, islandzkie służby skontaktują się z Tobą telefonicznie przekazując informacje dotyczące dalszego postępowania (m.in. o konieczności dalszych badań i izolacji).

Islandia przygotowana jest na takie sytuacje – jeśli nie masz miejsca, w którym mógłbyś spędzić 14-dniową kwarantannę, islandzki rząd gwarantuje bezpłatne ośrodki izolacyjne wskazywane przez Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego lub inne organy opieki zdrowotnej. Jeśli natomiast w trakcie trwania wyjazdu okaże się, że masz objawy zakażenia, będziesz musiał zgłosić służbom epidemiologicznym dane na temat tego z kim i kiedy się widziałeś oraz przekazać zebrane przez aplikację Rakning C-19 dane z ostatnich 2 dni sprzed wystąpienia objawów.

Niestety jest też zła informacja – jeśli w samolocie trafi się potwierdzony testem przypadek Covid-19 i okaże się, że siedziałeś w obok zainfekowanego osobnika (zwykle w promieniu dwóch rzędów), może okazać się, że Ty również będziesz zmuszony do poddania się 14-dniowej kwarantannie.

Gdzie zrobić drugi test na obecność koronawirusa?

Pierwszy test wykonywany na Islandii – jak już wspomniałam – jest płatny. Drugi natomiast wykonywany jest bezpłatnie w jednym z ośrodków, których adresy znajdziesz na tej stronie. Drugi test wykonać można w miejscowościach: Reykjavik, Keflavik, Selfoss, Vestmannaeyjar, Höfn í Hornafirði, Ísafjörður, Egilsstaðir, Akureyri, Stykkishólmur, Borgarnes.

Na dzień przed drugim testem na obecność koronawirusa otrzymasz drogą mailową kod kreskowy. W miejscu pobrania drugiego testu musisz stawić się z tym kodem kreskowym oraz dokumentem tożsamości. Konieczne jest stawienie się w wyznaczonym dniu – pamiętaj, że niektóre ośrodki wymagają umówienia się na wizytę.

Zasady obowiązkowej kwarantanny pomiędzy dwoma testami:

 • Osoba poddana kwarantannie powinna pozostać w jednym miejscu ograniczając kontakt do jak najmniejszej liczby osób
 • Baza kwarantanny musi mieć stały adres (niemożliwe są więc noclegi w różnych miejscach)
 • Osoby przebywające razem na kwarantannie (w jednym pokoju) muszą mieć dostęp do prywatnej łazienki (dla pojedynczej osoby lub rodziny podróżującej razem)
 • Zabronione są noclegi w namiotach i kamperach – ze względu na wymóg dotyczący prywatnej łazienki, noclegi na kempingach nie są dopuszczalne (podobnie jak i w schroniskach oraz domkach ze wspólną łazienką na kilka pokoi)
 • Osoby przebywające na kwarantannie nie mogą przebywać w hotelach w pomieszczeniach wspólnych – kuchniach, salonach itp.
 • Osoba poddana kwarantannie może opuścić bazę w razie potrzeby skorzystania z usług medycznych.
 • Osoba poddana kwarantannie nie może korzystać z transportu publicznego, ale może (jeśli nie ma objawów i założy maseczkę) przemieszczać się taksówką, może również jeździć wypożyczonym samochodem lub autem prywatnym, ale tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Zwiedzanie oraz przemieszczanie się na większe odległości jest zabronione.
 • Osoba na kwarantannie nie może brać udziału w spotkaniach i zgromadzeniach publicznych
 • Zabronione jest robienie zakupów spożywczych, wyjście do apteki, restauracji, barów, na basen, do kina itp.
 • Zakazem objęte są wszelkie odwiedziny gości. Dostarczanie zakupów możliwe jest pod drzwi.
 • Osoby poddane kwarantannie nie mogą przyjmować gości w bazie kwarantanny.
 • Osoby poddane kwarantannie mogą korzystać ze wspólnych klatek schodowych i wejść (np. wchodząc i wychodząc ze spaceru), ale nie mogą tam pozostać i muszą zachowywać odległość co najmniej 2m od innych. Osoba w kwarantannie powinna korzystać ze schodów zamiast windy, ale jeśli musi skorzystać z windy, nie powinna dzielić jej z innymi.
 • Osoby poddane kwarantannie mogą iść na spacer, ale muszą zachować odległość co najmniej 2m od innych pieszych i nie wolno im odwiedzać zabytków, muzeów i innych popularnych miejsc turystycznych na wolnym powietrzu, w tym miasta i centra miast.
 • Osoby poddane kwarantannie mogą jechać na przejażdżkę prywatnym samochodem, ale nie mogą wchodzić w interakcje z innymi w bliskim sąsiedztwie, np. w restauracjach dla zmotoryzowanych. Zwiedzanie nie jest dozwolone, a jazda na długich dystansach (na przykład między miastami) nie jest dozwolona, z wyjątkiem przylotu, kiedy może być konieczne podróżowanie do bazy kwarantanna poza miejscem wjazdu do Islandii. Jeśli czas trwania kwarantanny to dłużej niż wizyta na Islandii, to samo dotyczy wyjazdu.

Wjazd na Islandię bez testu i kwarantanny?!

Od 10 grudnia 2020 roku każdy, kto dysponuje zaświadczeniem o przebyciu Covid-19 (zaświadczenie o pozytywnym wyniku testu PCR musi mieć min. 14 dni) lub zaświadczeniem o obecności odpowiednich przeciwciał, może wjechać na Islandię bez konieczności poddawania się testom czy kwarantannie! Od połowy stycznia z testów PCR zwolnione są również osoby, które zostały zaszczepione na Covid-19 dwiema dawkami szczepionki i mają na to potwierdzenie (to jednak jest aktualnie poddawane dyskusji – zmiany mogą zostać wprowadzone w każdej chwili).

Zaświadczenia (akceptowalny język islandzki lub angielski, forma papierowa lub elektroniczna) o przebyciu choroby muszą zawierać:

 • imię i nazwisko – takie jak w dokumencie tożsamości
 • datę urodzenia
 • informację kiedy pobrano próbkę (data)
 • informację, gdzie pobrano próbkę (kraj, miasto, adres)
 • nazwę laboratorium / wydawcy zaświadczenia
 • numer telefonu osoby odpowiedzialnej za wydanie zaświadczenia
 • informację o rodzaju testu – PCR czy też test na przeciwciała (akceptowalny test ELISA, wszelkie testy antygenowe nie są dopuszczalne)
 • wynik testu (pozytywny PCR lub potwierdzający obecność przeciwciał)

Jeśli zaświadczenia nie zostaną uznane, konieczne będzie zrobienie 2 testów PCR/ w tym możliwe również testów na przeciwciała.

Aktualne informacje

Staram się na bieżąco śledzić wprowadzane przez rząd zmiany dotyczące podróżowania i aktualizować powyższy artykuł, jednak dla pewności zawsze sprawdzaj informacje podane również na rządowych stronach: www.gov.pl/web/dyplomacja/islandia

Na chwilę obecną obostrzenia utrzymane zostaną do 1 maja 2021, sytuacja rozwoju pandemii na Islandii monitorowana jest jednak na bieżąco.


Źródło:


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! Będzie mi również niezmiernie miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

 1. Avatar Witek

  Bardzo użyteczne informacje , co z kilkoma miejscami noclegów w trakcie pobytu i wypełnieniu formularza?Czy wystarczy podać 1 miejsce czy wszystkie i czy jest taka możliwość?

 2. Avatar Bogusława

  Dziękuję za przydatny post :) Wybieram się w najbliższym czasie na Islandię i mam obawy związane lotem. Jak wygląda kwestia miejsc w samolocie (WizzAir)? Wszystkie zajęte czy są odstępy między podróżującymi?

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Bardzo proszę :) Niestety nie wiem tego z doświadczenia, ale doszły mnie słuchy, że sporo miejsc w samolotach jest pustych – ludzie nie wrócili jeszcze do zagranicznych podróży podejrzewam, że za szybko to się nie zmieni. Jeśli o prawną stronę zajmowania miejsc chodzi, to aktualnie nie ma obowiązku zajmowania co drugie miejsce, dozwolone jest siedzenie na każdym fotelu, tyle że obowiązkowo należy zakrywać nos i usta.

 3. Avatar Kamil

  Planuje lecieć z synem 1.08 – ciekawe czy wtedy nadal będzie wymagany test.
  A gdzie ewentualnie szukać linka do opłaty testu za 270zł ?

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Nieoficjalnie mówi się, że testy będą obowiązywały nawet i do końca roku – raczej nie można się spodziewać, że za miesiąc władze odejdą całkowicie od testowania podróżnych. Wciąż jednak mogą być wprowadzane zmiany, bo cały proces podlega ocenie i ewentualnym modyfikacjom co 2 tygodnie. Płatność powinna być możliwa w formularzu wstępnej rejestracji na stronie covid.is, niestety tego kroku bez wprowadzenia danych nie mogłam podejrzeć.

 4. Avatar Martyna

  Pożyteczny artykuł! Dziękuję! Czy są już może jakieś informacje jak w rzeczywistości wygląda testowanie i wszystkie procedury bezpieczeństwa na lotnisku? I czy są informacje o otwarciu campingów?

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Cieszy mnie taka opinia! Z tego co wiem, kempingi są otwarte – co prawda ponoć część z nich opóźniła w tym roku swój start w związku z tym nieszczęsnym koronawirusem, ale na początku czerwca wszystko miało ruszyć. Trzeba tylko pamiętać, że od 25 maja panuje zakaz gromadzenia się w jednym miejscu więcej niż 200 osób (dzieci urodzone w 2005 roku i później nie wliczają się), konieczne jest mycie i dezynfekowanie rąk oraz zachowywanie dystansu społecznego. Poza tym nie ma innych ograniczeń. Niestety nie wiem jak dokładnie wygląda testowanie po przylocie – aktualnie mam tylko “suche” informacje, które zawarłam w tym tekście. Ale jak dowiem się czegoś więcej, artykuł zostanie uzupełniony. Pozdrawiam!

  2. Avatar Anita

   Nie ma jakiś szczególnych procedur bezpieczeństwa na lotnisku, tylko przez cały lot (WizzAir) trzeba mieć maseczkę. Jeśli zarejestrowałaś się online na covid.is dostajesz na mejla kod kreskowy, spora część osób nie miała kodu i musiała wygenerować go na lotnisku, co też trwa chwilkę :) Ja kod miałam, więc od razu zostałam skierowana do przetestowania, 10 letnia córka cały czas była koło mnie ale jej nie testowali (zgodnie z tym co napisała Monika). Samo pobranie wymazu nieprzyjemne ale bez tragedii, najpierw gardło, potem nos, wszystko zajęło może 2/3 minuty. Po teście nikt już się nami nie interesował, bezcłówka otwarta ;) Na następny dzień sprawdziłam wynik w apce do śledzenia- Rakning C-19- wynik negatywny :) Niektórzy podobno dostają też smsa lub info na mejla, ja nic nie dostałam. To tyle :) Campingi będziemy dopiero sprawdzać :)

Skomentuj