Flora Izraela

W poprzednim poście dotyczącym Izraela opisałam odrobinę faunę tego państwa, tym razem skupię się na jego florze. Niestety o roślinności udało mi się znaleźć jeszcze mniej informacji, niż o zwierzętach występujących w tym kraju.

Obszar Izraela już od czasów starożytnych był intensywnie przekształcany przez człowieka, dlatego niełatwo odszukać tam miejsca, w których przyroda zachowałaby się w niezmienionym stanie. Na szczęście rząd Izraela podjął działalność na rzecz zachowania naturalnego środowiska i odrodzenia rozmaitych gatunków roślin występujących niegdyś na tych terenach.

Ze względu na swe położenie na klimatycznym i geograficznym skrzyżowaniu 3 kontynentów, Izrael oferuje zaskakujące bogactwo życia roślinnego. Izrael leży na północnej granicy występowania roślin takich jak papirus i na południowej, jeśli chodzi na przykład o peonię. Różnorodność flory jest znacznie bardziej obfita niż w wielu większych krajach. Przeważa tam roślinność stepowa, półpustynna i pustynna, wybrzeże północne porośnięte jest roślinnością śródziemnomorską. Do tej pory zidentyfikowano około 2600 gatunków roślin porastających Ziemię Świętą. Wiele z tych gatunków jest endemitami, co oznacza, że występują one jedynie w Izraelu.

IS_DSC_0311
fot. Kwiat hibiskusa

Na północnych terenach Galilei przeważają lasy liściaste składające się przeważnie z dębów palestyńskich (gatunek chroniony). Od grudnia do marca kwitną różowe i białe cyklameny oraz czerwone, białe i fioletowe anemony, nieco później zakwita błękitny łubin i żółty złocień polny. Wiosną kwitną też posłonki pospolite i żarnowce. Na przełomie marca i kwietnia można zobaczyć kwitnące dzikie tulipany, lilie białe, hiacynty i irysy. Pod koniec lata zakwitają krokusy i cebulice. W Galilei rosną również wiciokrzewy i platany. Jeśli chodzi o środowisko rolnicze, przeważają tam plantacje bananowców, granatów i mango, gdzieniegdzie można zobaczyć opuncje. Im bliżej Tel Awiwu, tym więcej pojawia się gai oliwnych.

IS_DSC_0153
fot. Oliwki
IS_DSC_0360
fot. Mango
IS_DSC_0386
fot. Plantacja bananowców

Na wyżynach pustyni Negew roślinność jest rzadka, można jednak zajrzeć do kilku enklaw gatunków subtropikalnych (np. w Ein Gedi czy w dolinie Jordanu). Na pustyni, w suchych dolinach można zobaczyć m.in. ogromne pistacje atlantyckie. W lutym pustynia zawdzięcza swoją kolorową przemianę kwitnącym dzikim tulipanom, mleczom i krzyżownikom. Zbocza odludnych dolin zwanych wadi porastają janowce kolczaste i kosaćce.

IS_DSC_0564
fot. Roślinność porastająca pustynię Negew
IS_13.07.2014 4 dzień (527)
fot. Roślinność w oazie Ein Gedi
IS_13.07.2014 4 dzień (523)
fot. Roślinność w oazie Ein Gedi

W bliskiej odległości od Ejlatu – tam, gdzie pod ziemią jest chociaż trochę wody – rosną palmy daktylowe – można zobaczyć tam całe połacie pustyni porośnięte gajami palmowymi.

IS_DSC_0387
fot. Palmy daktylowe w okolicy Ejlatu
IS_DSC_0214
fot. Palma daktylowa

IS_DSC_0228

IS_DSC_0033
fot. Kwitnąca palma

Największą koncentrację życia roślinnego można znaleźć w regionie Morza Śródziemnego. Wiele terenów Izraela zostało oblesionych przez człowieka, choć istnieje kilka pozostałości naturalnych lasów w regionach górskich np, w górach Karmelu i na znajdującej się w Galilei górze Meron.

Sporym zaskoczeniem było dla mnie spotkanie w Izraelu kilku gatunków roślin uprawianych w naszych warunkach w doniczkach w postaci roślin domowych. Tam miały one rozmiary dużych drzew…

IS_DSC_0377
fot. Drzewko „doniczkowe” – fikus w Jaffie

Izrael posiada kilka ciekawych ogrodów botanicznych, np. ogród na Uniwersytecie Hebrajskim w Jerozolimie znajdujący się na terenie kampusu na górze Scopus. Ogród ten przeznaczony jest tylko i wyłącznie dla dzikich roślin występujących na terenach Izraela. Izraelczycy mają głębokie poczucie swojej tożsamości, dzięki czemu wprowadzane są liczne programy ochrony roślin i zwierząt. Miejscem, gdzie chronione są istniejące wciąż rośliny wymienione w Biblii jest znajdujący się w centrum kraju rezerwat krajobrazu Neot Kedumim. Występujące tam gatunki obrazują wygląd ziem starożytnego Izraela.

IS_DSC_0107

IS_IS_DSC_0113

IS_DSC_0114
fot. Strelicja

IS_DSC_0121

IS_DSC_0210

IS_DSC_0295
fot. Kwiat agawy

IS_DSC_0298

IS_IS_P7150355
fot. Mandarynki

IS_P7150436

IS_P7150450

IS_13.07.2014 4 dzień (14)

IS_13.07.2014 4 dzień (16)

IS_13.07.2014 4 dzień (82)
Fot. Mleczara wyniosła (Calotropis procera) zwana jabłkiem Sodomy, pospolicie występuje w okolicach Morza Martwego
IS_13.07.2014 4 dzień (80)
Fot. Mleczara wyniosła (Calotropis procera) zwana jabłkiem Sodomy, pospolicie występuje w okolicach Morza Martwego
Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Skomentuj