Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu – możliwości zminimalizowania wkładu własnego

Zdarza Ci się wynajmować samochód w trakcie wyjazdów? Wykupujesz polisę ubezpieczającą Twój wkład własny w momencie rezerwacji lub na miejscu, w wypożyczalni? Zastanów się, czy nie bardziej opłacalne byłoby wykupienie rocznego ubezpieczenia. Czy w ogóle jest taka możliwość? Oczywiście!  Na czym polega ubezpieczenie wypożyczonego samochodu – a konkretnie Twojego wkładu własnego – w firmie zewnętrznej?

ubezpieczenie wypożyczonego samochodu


Nie wszędzie dasz radę sprawnie dojechać komunikacją publiczną, taksówki mogą być zbyt drogie, a autostop niekoniecznie może funkcjonować. To te sytuacje, w których wybawieniem może okazać się wypożyczony samochód. Ponadto podróżowanie wynajętym autem to wygoda, bo oto nagle możesz zatrzymać się prawie w każdym miejscu, w którym zainteresuje Cię jakiś widok. Nieplanowana mniej znana atrakcja, czy stoisko miejscowego sprzedawcy oferującego lokalne przysmaki albo rękodzieło też już nie są problemem! Samochód pozwala na prawie dowolne zaplanowanie trasy nieuzależnionej od godzin odjazdów pociągów czy autobusów, spóźnień czy awarii składów na trasie. Brzmi świetnie, prawda? Wystarczy umowa najmu, prawo jazdy, karta kredytowa (a czasem nawet i to nie!) i już możesz śmigać gdzie oczy poniosą!


Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu

Warto jednak zwrócić uwagę na pewne często ignorowane zagadnienie – ubezpieczenie wypożyczonego samochodu. Wynajmujący auto decydują się często na zrezygnowanie z wykupienia pełnego ubezpieczenia (mimo, że tak się nazywa, nie zawsze musi być ono rzeczywiście pełne, wyjątkiem jest chociażby Islandia), bo zdarza się, że podwaja ono koszt albo jest nawet dużo droższe niż sam wynajem samochodu. Poza tym często przecież ubezpieczenie zawarte jest w cenie wynajmu. Czy to dobra decyzja? Niekoniecznie. Dopóki nic się nie stanie, to wiadomo – wszystko jest w porządku. Ale takie zachowanie jest proszeniem się o kłopoty, bo w momencie powstania szkody, byle jaka rysa na lakierze będzie kosztowała raczej więcej, niż ubezpieczenie samochodu na kilka dni. Ponieważ zawarte w cenie ubezpieczenie nie jest wystarczające.

Przykład z życia? Proszę bardzo. Dotychczas dwukrotnie zdarzyło się nam zwracać uszkodzone auto. Za pierwszym razem miało to miejsce w Neapolu – niewielka rysa na drzwiach wyceniona została na 600 zł. Druga sytuacja miała miejsce na Islandii – uszkodzona poważnie szyba kosztowała nas… 500 EUR! Na szczęście jednak za każdym razem mieliśmy komplet ubezpieczeń.

Wkład własny

Dostępne szczególnie w Europie wypożyczalnie raczej gwarantują podstawowe ubezpieczenie w cenie, jednak nie jest ono kompletne, bo w większości przypadków zastosowanie ma wkład własny. Czymże jest ten wkład własny? Wkład własny to nic innego jak wysokość kwoty, do której będziesz odpowiadać w razie uszkodzenia samochodu. Co to oznacza? Jeśli szkoda w oddawanym przez Ciebie aucie wyceniona zostanie przykładowo na 5 000 EUR, a Twój wkład własny to 800 EUR, zapłacisz wypożyczalni te 800 EUR i ani centa więcej. Reszta pokryta zostanie z podstawowej polisy, którą miałeś w cenie wynajmu.

Wkład własny może czasem być równy kwocie blokowanego depozytu (inaczej kaucji – to bardzo częsta praktyka wypożyczalni zabezpieczająca ich interes w razie zwrócenia uszkodzonego samochodu), ale może być i większy.


ubezpieczenie wypożyczonego samochodu


W jaki sposób zakupić ubezpieczenie wypożyczonego samochodu…

…a właściwie wkładu własnego? Możliwe jest wykupienie polisy:

 • na miejscu w biurze wypożyczalni – ta opcja jest najdroższa, ale w razie szkody na miejscu zazwyczaj nie płacisz nic (ogromnym wyjątkiem może być jednak wspominana już Islandia). Najczęściej w tej sytuacji wypożyczalnia nie blokuje żadnego depozytu (a jeśli już jakiś jest, to nie jest zbyt wysoki – może zostać zastosowany np. ze względu na politykę paliwową), a w razie uszkodzenia samochodu po prostu zwracasz kluczyki i wracasz do domu. Są jednak wyjątki, ponieważ nie wszystkie wypożyczalnie oferują opcję zwaną „zero self risk”, czyli zminimalizowanie wkładu własnego do zera. Ubezpieczenie wykupione na miejscu może kosztować mniej więcej od 5 do 30 EUR za dzień wynajmu!
 • u pośrednika, w momencie rezerwacji samochodu (taką możliwość daje chociażby popularna wyszukiwarka rentalcars.com) – opcja nieco tańsza, jednak tutaj wypożyczalnia blokuje na karcie pełną kwotę depozytu (Twoja karta musi mieć odpowiedni limit) i w razie powstania szkody konieczne jest zapłacenie za nią na miejscu w ramach kwoty wkładu własnego. Jednocześnie otrzymujeszę dokumenty, które (najlepiej wraz ze zrobionymi na wszelki wypadek zdjęciami) należy po powrocie przesłać do ubezpieczyciela. Po rozpatrzeniu sprawy ubezpieczyciel zwraca pieniądze po kilku-kilkunastu dniach.
 • w zewnętrznej firmie na pojedyncze dni lub na cały rok najtańsza opcja, jednak tu podobnie jak przy wykupieniu polisy w momencie rezerwacji, na miejscu blokowany jest depozyt oraz w razie zniszczenia samochodu pobierana jest kwota na naprawę. Po powrocie należy ubiegać się o zwrot środków na własną rękę.

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu w firmie zewnętrznej

Po ostatnim artykule na temat dodatkowych ubezpieczeń auta na Islandii kilka osób zadało mi pytanie o wspomnianą możliwość ubezpieczenia wkładu własnego w zewnętrznej firmie. Temat był mi znany jedynie ogólnie, bez szczegółów, ale postanowiłam go nieco zgłębić. I tak trafiłam na ofertę specjalizującej się w tego typu ubezpieczeniach firmy iCarhireinsurance.com mającej siedzibę w Wielkiej Brytanii. Na tym przykładzie spróbuję podsumować wady i zalety takiego rozwiązania.


ubezpieczenie wypożyczonego samochodu


Warunki polis iCarhireinsurance

Warunki firmy są przejrzyste. Jeśli chociaż odrobinę orientujesz się w tematyce ubezpieczeń samochodów, powinieneś poradzić sobie z nimi bez problemu. W dużym skrócie polisa iCarhireinsurance to:

 • ubezpieczony wkład własny do wysokości 6 000 GBP (na dzień dzisiejszy to ok. 29 000 zł) tak w przypadku kilkudniowych jak i rocznych wariantów polisy
 • do 9 dodatkowych kierowców wyszczególnionych w umowie najmu samochodu (tu należy jednak pamiętać, że najczęściej dopisanie do umowy najmu dodatkowego kierowcy wiąże się z zapłatą określonej kwoty w wypożyczalni)
 • pokrycie szkód powstałych na nadwoziu, oponach, dachu, przedniej szybie i podwoziu. Ponadto polisa uwzględnia także uszkodzenia powstałe w wyniku pożaru, aktów wandalizmu i kradzieży.
 • 65 dni ciągłej ochrony – możesz wypożyczyć jednorazowo i nieprzerwanie samochód na ponad 2 miesiące (wiele innych firm pozwala na maksymalnie 31-dniowe jednorazowe wynajmy)
 • nielimitowana liczba wynajmów w przypadku wykupienia rocznej polisy

Warto zwrócić tu uwagę, że w wielu wypożyczalniach tak zwane pełne ubezpieczenie i tak obejmuje pewne wyłączenia jak np. uszkodzenia opon czy podwozia – w przypadku iCarhireinsurance nie ma tego problemu.

Ponadto podstawową polisą objęte są zwykłe auta osobowe, ale też pojazdy z napędem 4×4. Polisa pokrywa także koszty holowania,  awarii czy wlania do baku niewłaściwego paliwa – do wartości 1 000 GBP oraz koszt hotelu związany z problemami z autem – do 150 GBP.


ubezpieczenie wypożyczonego samochodu


Dostępne opcje ubezpieczenia w iCarhireinsurance

Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu iCarhireinsurance dostępne jest w 4 różnych wariantach:

 • European Excess – Europa – od 3,99 GBP (4,99 EUR) dziennie i 39,99 GBP (49,99 EUR) za rok;
 • Excess Worldwide – świat (z wyjątkiem USA i Kanady) – od 4,99 GBP (6,24 EUR) dziennie lub 59,99 GBP (74,99 EUR) za rok; wyłączone z ubezpieczenia na stałe: Afganistan, Kuba, Kongo, Iran, Irak, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberia, Północna Korea, Mjanma (Birma), Sudan, Zimbabwe;
 • USA i Kanada5,99 GBP (7,49 EUR) dziennie lub 94,99 GBP (118,74 EUR) za rok. Dodatkowo polisa obejmuje autocasco (CDW – Collision Damage Waiver) – do 100 000 GBP (ok. 485 000 zł);
 • Worldwide Plus – świat, włącznie z USA i Kanadą – 104,99 GBP (131,24 EUR) za rok; wyłączone z ubezpieczenia na stałe: Afganistan, Kuba, Kongo, Iran, Irak, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberia, Północna Korea, Mjanma (Birma), Sudan, Zimbabwe. Dodatkowo polisa obejmuje autocasco (CDW – Collision Damage Waiver) – do 100 000 GBP (ok. 485 000 zł) na terenie USA i Kanady.

Zakładając, że pełne ubezpieczenie (czyli polisa ubezpieczająca Twój wkład własny) kosztuje ok. 15 EUR za dzień (bywa taniej, ale i dużo drożej, dlatego uśrednijmy tę sumę do takiej kwoty), inwestycja w roczny pakiet przykładowo przy podróży po Europie może zwrócić się już po trzech dniach wynajmu.


Na co zwrócić uwagę przy zakupie polisy iCarhireinsurance:

Wykupując ubezpieczenie wkładu własnego w iCarhireinsurance musisz mieć między 21 a 85 lat. Wartość rynkowa samochodu nie może przekraczać 100 000 GBP. Polisa musi być zakupiona przed wypożyczeniem na głównego kierowcę. Czyli jeśli Twoje nazwisko jest na ubezpieczeniu, każdorazowo to Ty musisz być kierowcą, na którego będzie umowa. Ubezpieczenie iCarhireinsurance nie obejmuje odszkodowania za obrażenia ciała powstałe w wyniku wypadku.

Ubezpieczenie iCarhireinsurance nie obejmuje zabytkowych (starszych niż 20 lat) czy niekonwencjonalnych aut, motocykli, ciężarówek, motorowerów, przyczep i samochodów kempingowych (w tym przypadku należy dokupić dodatkowe ubezpieczenie w wysokości 19,99 GBP (24,99 EUR) – chroni ono od szkód do wysokości 2 000 GBP) oraz samochodów osobowych zarejestrowanych na więcej niż 9 pasażerów. Ponadto ubezpieczenie nie ma zastosowania do samochodów sportowych oraz aut, w których chciałbyś brać udział w wyścigach lub testach prędkości.

Państwa, w których ochrona nie zadziała

Należy zwracać uwagę na cel podróży, ponieważ polisa iCarhireinsurance ma pewne wyłączenia. Wyjątki stanowią państwa oznaczone jako „nie podróżuj” na liście brytyjskiego odpowiednika Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tam Twoje ubezpieczenie wkładu własnego wykupionego w iCarhireinsurance nie będzie Cię chroniło. Jest też lista państw na stałe wyłączających możliwość ubezpieczenia wkładu własnego. Aktualnie są to: Afganistan, Kuba, Kongo, Iran, Irak, Wybrzeże Kości Słoniowej, Liberia, Północna Korea, Mjanma (Birma), Sudan, Zimbabwe.

Oczywiście polisa nie zwolni Cię z kosztów, jeżeli udowodniono, że uszkodzenie auta powstało na skutek łamania przepisów lub prowadzenia pod wpływem substancji zabronionych. Ponadto pamiętaj, że ubezpieczenie wypożyczonego samochodu z iCarhireinsurance to polisa chroniąca Twój wkład własny. Upewnij się każdorazowo, że samochód ma zawarte w cenie wynajmu podstawowe ubezpieczenie (m.in. autocasco zwane w wypożyczalniach CDW oraz podstawową wersję ochrony od kradzieży).


ubezpieczenie wypożyczonego samochodu


Uwaga: jeżeli zdarzy się, że Twoja wypożyczalnia po zwróceniu uszkodzonego auta obciąży Cię dodatkową opłatą za brak możliwości korzystania z samochodu w czasie potrzebnym na naprawę (loss of use), to najprawdopodobniej ta kwota nie będzie podlegać zwrotowi z iCarhireinsurance.


Postępowanie w razie powstania szkody

W momencie zwrotu uszkodzonego samochodu dopilnuj, abyś otrzymał formularz opisujący szkodę. Na wszelki wypadek możesz zrobić na miejscu także zdjęcia zniszczeń (nie będą konieczne od razu, ale mogą się przydać). Po powrocie prześlij skan formularza, umowę wynajmu, faktury lub rachunki za powstałą szkodę oraz wyciąg z karty potwierdzający kwotę, na którą obciążyła Cię wypożyczalnia w zgłoszeniu na stronie iCarhireinsurance. Uwaga: cały proces ubiegania się o zwrot musi zostać przeprowadzony w języku angielskim.


Czy roczne ubezpieczenie wypożyczonego samochodu jest dla wszystkich?

Nie. Jeśli zdarza Ci się wynająć auto na godziny lub 2-3 dni w ciągu roku, to roczna polisa nie będzie dla Ciebie opłacalna. Dodatkowo jeśli masz niewielki limit na karcie nie pozwalający na zablokowanie dużej wartości depozytu, to również na nic się nie zda ta polisa. Pamiętaj: mając to ubezpieczenie, Twoja karta kredytowa musi pozwolić na zablokowanie określonego w warunkach wynajmu depozytu. Kwoty mogą sięgać nawet kilku tysięcy złotych, więc koniecznie przeczytaj zasady wynajmu danej wypożyczalni.


Sami mamy od niedawna ubezpieczenie w wersji na świat (z pominięciem USA i Kanady), ale póki co nie mieliśmy okazji przetestować czy i jak sprawnie przebiega proces zwrotu poniesionych w razie szkody kosztów. Jednak dostępne w Internecie opinie przekonały nas do skorzystania z usług tej firmy.

Jeśli planujesz wynajem samochodu, to z dokładnymi informacjami możesz zapoznać się bezpośrednio na stronie iCarhireinsurance. Na stronie możesz dokonać również zakupu odpowiedniego dla Ciebie wariantu ubezpieczenia wypożyczonego samochodu:

ubezpieczenie wypożyczonego samochodu


26.02.2019: Niestety firma iCarhireinsurance przestała oferować swoje usługi osobom mieszkającym w Polsce. W tej sytuacji pozostaje jedynie mieć nadzieję, że opcja ta zostanie przywrócona możliwie jak najszybciej – najlepiej będzie sprawdzać to na stronie pośrednika. Póki co iCarhireinsurance informuje, że: „Ze względu na ostatnie zmiany subemitenta nie możemy obecnie zapewnić polskim mieszkańcom ubezpieczenia, ale pracujemy nad tym, żeby powrócić do poprzednich zasad możliwie jak najszybciej.”

Może Cię zainteresować również tematyka tych wpisów:

Jak wypożyczyć samochód? Instrukcja krok po kroku – na co zwrócić uwagę

Samochód na Islandii – ubezpieczenie od burz piaskowych

Wypożyczenie samochodu na Islandii – na co zwrócić uwagę?

______________________________________________________________________________________
W artykule zamieszczone są linki afiliacyjne iCarhireinsurance oraz Rentalcars. Dokonując zakupu za ich pośrednictwem nic nie tracisz, a możesz wesprzeć rozwój bloga. Dziękuję!

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Komentarze do: “Ubezpieczenie wypożyczonego samochodu – możliwości zminimalizowania wkładu własnego”

 1. Piotr

  W iCarhireinsurance już obywatele Polski nie mogą wykupić ubezpieczenia. Artykuł po wyjściu GB z Unii jest nieaktualny.

 2. W teorii każda wypożyczalnia powinna oferować swoim klientom wyłącznie pojazdy posiadające pełen pakiet ubezpieczenia. W praktyce niestety zdarza się, że nie jest to regułą. Dlatego przed podpisaniem umowy z taką wypożyczalnią pamiętajmy, by sprawdzić warunki OWU. Inaczej może nas czekać przykra niespodzianka, gdy spowodujemy kolizję.

  1. piotr woźniak

   oczywiście zgadzam się z tym jak najbardziej
   ale warunki te czasami są tak opisane że nie wiadomo co wchodzi w ubezpieczenie a co nie.

 3. Wypożyczając samochód powinniśmy zawsze wcześniej zapoznać się z warunkami najmu, jakie zawarte są w regulaminie. Każda z firm prowadzi własną politykę w tym zakresie. W przypadku wypadku, ubezpieczenie nie zawsze chroni w 100% i zdarzają się sytuacje, w których należy pokryć część szkód.

 4. Leszek

  To ja się tutaj dopiszę z moim doświadczeniem z icarhireinsurance. Otóż właśnie przeszedłem procedurę „szkody”. Trwało to równe 60 dni ale skończyło się pomyślnie, bez żadnych interwencji, dysput itp.

  Co ważne: nie oszczędzajcie na wypożyczalni, zwłaszcza że różnice nie są takie duże. Ja wybieram tylko z Alamo, Avis, Sixt, Hertz i Europcar. Lepiej dopłacić te parę stówek, albo wziąć mniejszy samochód ale za to:
  – nie blokują całego excess na karcie (np. Alamo tak nie robi nigdy, co do innych na niektórych rynkach może się to różnić, np. w Portugalii)
  – z reguły są mniejsze kolejki (co z tego że oszczędzisz 200 PLN jak będziesz kwitnąć w kolejce na godzinę?)
  – z reguły nie naliczają kosztów administracyjnych za obsługę szkody (nie są zwracane przez ubezpieczycieli)
  – mają lepiej ogarnięte procesy, np. w przypadku szkody dają kompletną dokumentację do których ubezpieczyciele nie mają zwykle zastrzeżeń. Z innymi jest przepychanka na mailach i trwa to znacznie dłużej.

  No i na kilometr od Green Motion, nawet z ubezpieczeniem. Nawet jakby Mercedesy za darmo chcieli wypożyczać.

 5. Zawsze lepiej ubezpieczyć się na każdą okazję jednak w przypadku wypożyczonego samochodu to jego właściciel powinien być zobowiązany do ubezpieczenia pojazdu, a cena wynajmu obejmuje już koszty ewentualnych napraw.

  1. piotr Wozniak

   które to w wypadku nie wykupienia u wypożyczającego odpowidniego pakietu mogą być przerzucone na wypożycającego

 6. M

  Cześć, orientuje się ktoś jak sprawa wygląda w następującym przypadku?

  Jestem obywatelem Polski, natomiast mieszkam w Austrii od 3 lat i w dokumentach austriackich mam wpisany ten adres jako główny. Na stronie icarhireinsurance przy wyborze Austrii zakup polisy normalnie przechodzi – teoretycznie wszystko ok. Tylko co w przypadku, jeśli w ciągu kilku miesięcy zdecyduję się wrócić na stałe do Polski a wykupię polisę roczną? Przestanie ona być ważna z momentem zmiany adresu zamieszkania z austriackiego na polski?

  1. Monika Borkowska

   Cześć! To jest bardzo dobre pytanie, niestety jednak nie potrafię na nie odpowiedzieć. Teoretycznie nie powinno być problemu z ważnością polisy, bo w momencie zawarcia umowy mieszkasz w kraju, który firma „obsługuje”, ale może spróbuj dopytać bezpośrednio u źródła – podrzucam mail do obsługi klienta iCarhireinsurance: customerservice@icarhireinsurance.com

   1. M

    Dziękuję, tak chyba będzie najlepiej. Jak uzyskam odpowiedź, podzielę się tutaj.

    1. M

     Jeśli jestem i będę przez kolejne 6 miesięcy rezydentem Austrii, wówczas polisa może obowiązywać. Jeśli przeprowadzę się wcześniej do Polski, np. po 5 miesiącach, nie mogą niestety mnie ubezpieczyć.

 7. Rafał Kurowski

  Niestety ubezpieczenie WARTY tak jak GENERALI dotyczy tylko szkody powstałej w wypadku/kolizji komunikacyjnej.

 8. piotr Wozniak

  icarhireinsurance czy jak to się tam nazywa nie daje możliwości abyśmy my Polacy się przez to cacuszko ubezpieczali, więc zacząłem szukać na własną rękę bo pewna wypożyczalnia której nazwy nie przytoczę oczekiwała ode mnie ok 500 zł za ubezpieczenie.
  I udało mi się znaleźć tak
  TU Warta – w ramach ubezpieczenia z kosztami leczenia dostajemy ubezpieczenie wkładu własnego wypożyczonego samochodu – do wysokości 5000 zł, koszt 80 zł na 7 dni
  i
  Generali – w ramach ubezpieczenia z kosztami leczenia dostajemy ubezpieczenie wkładu własnego wypożyczonego samochodu – do wysokości 5000 zł, koszt 120 zł na 7 dni

  jak działa i czy działa nie wiem, w sierpniu dopiero jadę do Hiszpanii ale obym nie musiał tego sprawdzać.
  Nie mniej ubezpieczę się tu w dwóch ubezpieczalniach – razem zabezpieczone będę miał 10000 zł

  miłych podróży
  PW

  1. Monika Borkowska

   Dobrze wiedzieć, że obie te firmy mają takie opcje, dzięki za informację! Ale przeczytaj dokładnie warunki, bo moim zdaniem wykupienie ubezpieczeń w obu firmach może spowodować później problemy z uzyskaniem odszkodowania. Ogółem często w warunkach polis zamieszczony jest warunek złożenia oświadczenia, że nie posiada się innej polisy, która mogłaby być źródłem pokrycia ewentualnej straty. Jeśli obie firmy mają takie zastrzeżenie, komplikujesz sobie drogę odzyskania pieniędzy.

   Ponadto zakup dwóch polis niestety nie zsumuje ich warunków – w dalszym ciągu wkład własny będzie ubezpieczony jedynie do wysokości 5000 zł. Mechanizmy te mają przeciwdziałać oszustwom – ktoś mógłby ubezpieczyć sobie przykładowo właśnie auto w 5 różnych firmach, celowo zarysować samochód i zarobić sporo pieniędzy. Ograniczenia uniemożliwiają takie sytuacje.

   Udanego wyjazdu bez przygód z autem!

  2. Michał Buczyński

   Akurat dzisiaj analizowałem ofertę Generali.
   Jest to co prawda zabezpieczenie wkładu własnego do 5000 PLN, ale tylko i wyłącznie w przypadku wypadku drogowego. Polisa ta obejmuje tylko i wyłącznie szkody powstałe wypadku drogowego. Za wypadek drogowy rozumie się unieruchomienie samochodu po nagłym kontakcie z innym uczestnikiem ruchu, zwierzakiem itp itd. Rozmawiałem z agentem ubezpieczeniowym i poinformował mnie, że ta polisa nie obejmuje zarysowań powstałych na przykład na parkingu i oczywiście nie masz ubezpieczonych opon i szyb.

 9. max

  Dzisiaj przerabiałem ten temat. Najpierw znalazłem ofertę w wyszukiwarce Holidayautos z ubezpieczeniem AXA w cenie od 8zł/dzień. Następnie na dosłownie identycznej graficznie stronie cena ubezpieczenia była już 18zł/dzień. Zacząłem szukać opinii i okazało się, że jest mnóstwo negatywnych, w których podróżni mieli dużo przypadków, między innymi: cenę w złotówkach, pobraną potem w euro, inni nie otrzymali samochodu, bo pomimo rezerwacji po prostu go nie było. Zrażony powyższym zacząłem szukać dalej i trafiłem na wpis na temat ubezpieczalni Warta. I faktycznie – przy wykupowaniu ubezpieczenia podróżnego jest dodatkowa opcja udziału własnego w wypożyczonym samochodzie do 5000zł. Koszt coś koło 10zł/dobę.

 10. Cześć, znacie może jakieś altrernatywy do icarhireinsurance? Niestety przestali oni ubezpieczać rezydentów z Polski od końca kwietnia.

  Planuje w tym roku 2 razy wypożyczać samochód: w Jordanii i na Islandii właśnie.
  Znalazłem worldwideinsure.com ale oni wyłączyli Islandię ze wszystkich swoich pakietów.

  1. Monika Borkowska

   Cześć! Jest CarHireExcess.co.uk, ale nie mam pojęcia, czy można u nich wykupić polisę będąc rezydentem Polski. Insurance4carhire.com jakby coś odpada – tu ogółem niewiele jest nacji mogących wykupić polisę. To bardzo żła informacja :/ Pytanie, jak będą podchodzić do już zawartych umów…

 11. Marta

  Dzień dobry, wypożyczyłam auto w Jordanii. Nie dostałam takiego formularza z uszkodzeniami bo powiedziano mi, że są zdjęcia (ale ich nie widziałam). Przy odbiorze stwierdzono uszkodzenie polegające na burchlach rdzy na nadprożu. Nie spisano jednak żadnego protokołu ani nie zrobiono zdjęcia. Teraz potrącono mi prawie 300 zł z depozytu. Miałam pełne ubezpieczenie z wykupionym wkładem własnym. Zupełnie nie wiem co zrobić. Jak z nimi walczyć?

  1. Monika Borkowska

   Witam! Co to za wypożyczalnia i czy pełne ubezpieczenie wykupiłaś u nich czy też w momencie rezerwacji u pośrednika lub w firmie zewnętrznej poza rezerwacją? Jeżeli było to ubezpieczenie dodatkowo płatne u nich, to w ogóle taka sytuacja nie powinna mieć miejsca pomijając już nawet fakt, że korozja samochodu nie powinna być brana pod uwagę jako uszkodzenie auta z winy klienta! To jakaś kpina z wynajmującego – taka praktyka jest nieuczciwa, aczkolwiek niestety czasem niektóre wypożyczalnie stosują różne przekręty… Jeżeli było to ubezpieczenie niewykupione w wypożyczalni, to niestety podstawą do ubiegania się o zwrot pieniędzy jest formularz szkody i bez tego raczej żadna firma nie rozpatrzy pozytywnie wniosku o zwrot poniesionego kosztu. To podstawowy dokument będący dowodem uszkodzenia. W tej sytuacji moim zdaniem pozostaje jedynie walka z wypożyczalnią (ale tu najlepiej byłoby podeprzeć się zdjęciami zrobionymi przez siebie przed i po wynajmie) lub ewentualnie procedura „chargeback” w Twoim banku, ale z takiej opcji do tej pory jeszcze nie korzystałam, więc niestety nie potrafię powiedzieć, jakich dokumentów wymagać będzie bank oraz czy w ogóle będziesz miała szanse na odzyskanie pieniędzy. Współczuję sytuacji, w jakiej się znalazłaś – trzymam kciuki za odzyskanie funduszy!

 12. Kasia Hartung

  My za kilka dni będziemy pożyczać samochód w Grecji i ten wpis jest nam bardzo pomocny!

  1. Monika Borkowska

   Nie pozostaje mi nic innego, jak życzyć udanego (i bezszkodowego ;) ) wyjazdu!

 13. Ależ obszerny artykuł na ten temat. Już będę wiedziała do kogo zajrzeć, jeśli będziemy mieli ubezpieczeniowe dylematy. Pozdrowionka:)

  1. Monika Borkowska

   Pewnie, zapraszam ponownie! ;) Ubezpieczenie warto mieć, szczególnie że część wypożyczalni słono (nieadekwatnie) sobie liczy opłaty za uszkodzenia.

 14. Ja nigdy nie musiałam wyporzyczać auta w czasie podróży, także na razie obywałam się bez ubezpieczenia. Ale dobrze wiedzieć w razie „w” :))

  1. Monika Borkowska

   Nigdy nie wiadomo, kiedy nastąpi ten pierwszy raz, a przezorny zawsze ubezpieczony! :D

 15. My też mamy to ubezpieczenie. Na szczęście nigdy nie było potrzebne zwraca się już przy pierwszym wypożyczeniu. Zdecydowaliśmy się na takie samo jak Wy.

  1. Też je kupiłam na wynajem auta na Sri Lance, ale nie było dane sprawdzić jak działa d praktyce. Może to i lepiej

  2. Maja Biniewicz :)i oby nigdy nie było potrzebne a jednocześnie życzymy sobie dużo fajnych podróży i okazji

  3. O właśnie. Niech te ubezpieczenia nigdy się nie przydadzą, ale nie na darmo mówi się, że przezorny zawsze ubezpieczony ;)

 16. Ludzie często zapominają o dobrym ubezpieczeniu nie zdając sobie sprawy, że oszczędzając mogą wiele stracić.
  Słyszałem już o kilkutysięcznych opłatach za zarysowane drzwi w aucie. Zresztą podobnie jest z motorami czy skuterami.
  Nasze Szlaki pozdrawiają ! :)

  1. Monika Borkowska

   Dokładnie! Muszę przyznać, że my pierwsze wypożyczenia samochodu przerabialiśmy bez ubezpieczenia… Mieliśmy naprawdę sporo szczęścia, że nic się nie stało aż do pamiętnego wyjazdu do Neapolu, gdy coś mnie tknęło, żeby jednak tę polisę ubezpieczającą wkład własny dokupić. Miałam nosa – maleńka rysa na drzwiach kosztowałaby nas 600 zł. Kilkadziesiąt euro za ubezpieczenie w tym przypadku bardzo się nam opłaciło. Jednak w związku z tym, że ubezpieczenia w wypożyczalniach są mocno przedrożone, a i polisy w momencie rezerwacji też trochę kosztują (i nie zawsze wspomniane możliwości dają pełną ochronę), testujemy opcję nr 3, czyli firmę zewnętrzną. Zobaczymy co z tego wyjdzie :) Również pozdrawiam i miłego dnia życzę!

Skomentuj