Jordania: Jordan Pass – co to takiego? Czy opłaca się kupić?

Jadąc do Jordanii z nastawieniem na intensywne zwiedzanie należy szykować się na spore wydatki związane z wejściówkami do atrakcji. Już sam wstęp do słynnej Petry kosztuje krocie – w najtańszej opcji jakieś 270 zł za osobę! Ale Petra to miejsce, którego zdecydowanie nie wolno odpuścić, w końcu to drugi z siedmiu nowych cudów świata ogłoszonych w 2007 roku. Czy w takim razie jest jakikolwiek sposób na oszczędności? Owszem! Jest nim Jordan Pass. Jednak nie każdemu i nie w każdej sytuacji Jordan Pass się przyda. O czym warto wiedzieć? Czy opłaca się kupić Jordan Pass przed wyjazdem? Odpowiedzi poniżej!

Jordan Pass – co to takiego i ile kosztuje?

Jordan Pass to swego rodzaju karta zniżkowa upoważniająca do „darmowych” wstępów do (aktualnie) 36 jordańskich atrakcji. „Darmowych”? Wcześniej za karnet musisz zapłacić, jednak w dalszej części tego artykułu przekonasz się, czy i jak bardzo jest to opłacalne. Jeżeli granicę przekraczasz na lotnisku w Ammanie, Jordan Pass przy pobycie na minimum 3 noce znosi z Ciebie także obowiązek wysokiej opłaty za wizę (40 JOD= +/- 215 zł), którą obywatele Polski muszą mieć przy wjeździe do Jordanii.Żródło: https://www.jordanpass.jo/


Do wyboru są trzy opcje Jordan Pass różniące się między sobą jedynie długością czasu, który można spędzić w Petrze:

 • Jordan Wanderer – 70 JOD (99$ / 380 zł) – opcja z jednodniowym zwiedzaniem Petry
 • Jordan Explorer – 75 JOD (106$ / 410 zł) – opcja z dwudniowym zwiedzaniem Petry
 • Jordan Expert – 80 JOD (113$ / 435 zł) – opcja z trzydniowym zwiedzaniem Petry

Wybór należy do Ciebie – jeśli nie pasjonujesz się starożytnymi zabytkami, jednodniowa opcja zwiedzania Petry powinna Ci wystarczyć. Jeżeli jednak tak jak ja lubisz takie miejsca, a i tempo potrafisz narzucić intensywniejsze, najlepszym rozwiązaniem będzie wersja dwudniowa. Opcja z trzema dniami w Petrze jest chyba tylko dla tych naprawdę zakręconych historyków. Ewentualnie tych, co lubią zwiedzać wszystko w bardzo wolnym tempie lub tych, co nie lubią upałów, ale będą w Jordanii latem.

Pamiętaj, że niezależnie od posiadania Jordan Pass wizy nie otrzymasz na przejściu granicznym The Allenby Bridge (The King Hussein Bridge). Jeśli planujesz przekraczać granicę w tym miejscu, o wizę musisz postarać się z wyprzedzeniem w ambasadzie. Najbliższa Polski placówka znajduje się w Berlinie. 

Jak długo ważna jest karta Jordan Pass?

Jordan Pass ważna jest 12 miesięcy od daty zakupu, ale tylko 14 dni od pierwszego wejścia do którejś z jordańskich atrakcji w niej uwzględnionych. Które atrakcje obejmuje Jordan Pass?

Aktualnie w cenę Jordan Pass wliczony jest wstęp do poniższych atrakcji:

Petra Dar Al-Saraya Museum – Irbid Shobak Castle
Jerash Karak Museum Al-Hamimah
Wadi Rum Iraq Al-Amir Museum of PopularTraditions – Amman
Amman Citadel Qasr Al-Kharranah Rehab / Al-Mafraq
Ajloun Castle Roman Theatre Amman Jordan Archaeological Museum
Umm Qays / Umm Qays Museum Qasr Al-Mushatta Aqaba Museum
Qasr Al-Azraq Qasr Hammam Al-Sarh Madaba Archaeological Museum
Quseir Amra As-Salt Historical Museum As-Salt Museum
Karak Castle Madaba Archaeological Park St. Elijah’s Hill (Tal Mar Elias)
Pella Church of the Apostles Aqaba Castle
AlHallabat Burnt Palace – Madaba Umm al-Jimmal
Umm Ar-Rasas Lowest Place on Earth Museum  

Warto jednak sprawdzić oficjalną stronę Jordan Pass przed wyjazdem, ponieważ miejsca na liście mogą się zmieniać. Aktualnie czasowo niedostępny jest zamek w Akabie. Ponadto jest jeszcze jeden mały haczyk – na liście atrakcji dostępnych z Jordan Pass niektóre miejsca są wymienione pojedynczo, mimo że wstęp do nich jest łączony! Tak wygląda to w przypadku zamków pustynnych – wejście do nich to jeden bilet za 3 JOD. Gdzie i jak kupić Jordan Pass?

Jordan Pass kupisz przez stronę: www.jordanpass.jo – pamiętaj, by zrobić to przed przylotem do Ammanu, bo w innym wypadku nie będziesz zwolniony z opłaty za wizę. 

W procesie zakupowym musisz podać swoje dane osobowe takie jak imię, nazwisko (takie jak w paszporcie, bez polskich liter), nr telefonu, adres e-mail, na który wysłane zostanie potwierdzenie zakupu i Twoja gotowa karta Jordan Pass, narodowość, kraj stałego pobytu oraz numer paszportu i datę urodzenia. Po wybraniu interesującej Cię opcji Jordan Pass (są 3 możliwości, o których piszę więcej powyżej) zostaniesz poproszony o dokonanie płatności za pomocą karty płatniczej (akceptowalne są karty Visa, Mastercard oraz popularny ostatnio Revolut). Można płacić tak kartą kredytową jak i debetową. Automatycznie do ceny Jordan Pass doliczona zostanie opłata manipulacyjna w wysokości 2,12 JOD. Nie ma możliwości dokonania płatności przelewem.Jordan Pass można mieć jako wersję mobilną w telefonie (zawiera QR kod), jednak z doświadczenia zdradzę Ci, że lepiej mieć też ze sobą wydrukowaną kartkę – przy większości atrakcji zaznaczenie odwiedzin będzie polegało na przybiciu pieczątki, nie wszystkie miejsca wyposażone są w czytniki QR kodów. 


Kiedy karta Jordan Pass jest niepotrzebna?

Jordan Pass będzie zbytecznym wydatkiem gdy np. planujesz weekendowy pobyt z dwoma noclegami – aby karta „zadziałała”, musisz zostać na terenie Jordanii przynajmniej 3 noce. Jeśli planujesz przedostać się na teren Jordanii przez granicę w Akabie (tak lądową z Izraelem jak i powietrzną), zostaniesz w Jordanii przez 3 noce i nie planujesz bardzo intensywnego zwiedzania, Jordan Pass również będzie zbyteczny. 

Gdy przekraczasz granicę w Akabie i spełniasz warunek pozostania na terenie Jordanii przez 3 noce, obowiązek opłaty za wizę zostaje z Ciebie automatycznie zdjęty. W tym wypadku pamiętaj, by przekalkulować sobie opłacalność zakupu Jordan Pass – wątpię, że przy tak krótkim pobycie uda Ci się odwiedzić wystarczająco dużo miejsc, by kupno Jordan Pass się zwróciło.

Zakup Jordan Pass nie ma także sensu dla dzieci poniżej 12 roku życia – wszystkie atrakcje Jordanii są dla najmłodszych darmowe. Jednak pamiętaj, że dziecko niezależnie od wieku musi posiadać wizę, za którą będziesz musiał zapłacić. Wciąż jednak zakup Jordan Pass w tym przypadku jest zupełnie nieopłacalny. 

UWAGA: Jest jeden sposób, dzięki któremu lądując w stolicy unikniesz opłaty za wizę nawet bez Jordan Pass: warunkiem jest zaplanowana wizyta w Akabie. Nazywa się to ASEZ Visa. Jeśli w ciągu 48 godzin od przylotu znajdziesz się na południu Jordanii, właśnie w Akabie, udaj się do biura ASEZA (Aqaba Special Economic Zone Authority). Tam otrzymasz bezpłatną wizę, która ważna będzie 30 dni. Na lotnisku w Ammanie powiedz urzędnikom, że udajesz się dalej do Akaby (możesz pokazać np. rezerwację noclegów), a wpuszczą Cię na teren Jordanii bez opłat. 

Jak działa Jordan Pass?

Po przylocie

Po zakupie wydrukuj swoją Jordan Pass (możesz mieć ją także na telefonie). Gdy wylądujesz w Ammanie ustaw się bezpośrednio w kolejce do okienka, w którym wbijana jest do paszportu wiza. Okaż Jordan Pass i po sprawie – wiza, który normalnie kosztowałaby Cię 40 JOD, jest już po chwili w paszporcie i możesz zwiedzać Jordanię przez następne 30 dni, czyli okres ważności wizy. 

W miejscach atrakcji turystycznych wliczonych w cenę Jordan Pass

Przy atrakcjach musisz podejść do kasy biletowej i w okienku okazać Jordan Pass na telefonie lub jako wydruk. Jako że Jordan Pass upoważnia do jednokrotnego wejścia do poszczególnych miejsc (wyjątkiem jest Petra jeśli wykupiłeś JP z opcją dwu- lub trzydniowego zwiedzania skalnego miasta), Twoja karta zostanie zeskanowana lub bileter podbije na niej pieczątkę. Czy zakup Jordan Pass opłaca się?

Przykład 1: Załóżmy, że przylatujesz do Ammanu, w planie masz jedynie jednodniową wizytę w Petrze oraz spędzisz trochę czasu na pustyni Wadi Rum. Na terenie Jordanii pozostajesz przez 3 noce (4 dni). Bez Jordan Pass koszt atrakcji i wizy wyniesie:

 • Wiza na lotnisku w Ammanie 40 JOD + jednodniowa wizyta w Petrze 50 JOD + wizyta na Wadi Rum 5 JOD = 95 JOD

Koszt Jordan Pass z jednodniową opcją zwiedzania Petry to 70 JOD, także już oszczędziłeś 25 JOD (ponad 130 zł). Jeżeli planujesz wizytę w pustynnych zamkach, na zamku Kerak lub w starożytnej Gerazie, oszczędność tylko wzrasta.

Przykład 2: Planujesz przekroczyć granicę w Akabie (przy spełnieniu warunku pozostania na terenie Jordanii 3 nocy), atrakcje odwiedzasz te same:

 • Wiza w Akabie 0 JOD + jednodniowa wizyta w Petrze 50 JOD + wizyta na Wadi Rum 5 JOD + podatek wyjazdowy z Jordanii 10 JOD = 65 JOD

W tym wypadku zakup Jordan Pass nie jest opłacalny, ponieważ przy zakupie karty zniżkowej przepłacisz 5 JOD (ok. 26 zł). Przy założeniu, że zostaniesz na terenie Jordanii jeszcze jeden dzień, dodatkowo nie zapłacisz podatku wyjazdowego, przez co opłacalność Jordan Pass jeszcze bardziej zmaleje – przepłacisz wtedy ok. 80 zł. Jednak jeśli weźmiesz pod uwagę inne atrakcje, koszt może się szybko zwrócić. 

Przykład 3: Z naszego doświadczenia. Jedziesz na ponad tydzień, lądujesz w Ammanie. Nie masz w planie początkowo wizyty w Akabie (pamiętaj o tym, że w biurze ASEZA w Akabie możesz otrzymać darmową wizę!), chcesz zwiedzić możliwie jak najwięcej. Ile udało się nam zobaczyć w 10 dni? Naprawdę sporo! Poniżej zamieszczam tabelę z poszczególnymi atrakcjami i cenami biletów. 

Miejsce Cena biletu (JOD)
Jordan Museum of Popular Traditions 2
Amman Roman Theater 2
Amman Citadel 3
Iraq Al Amir 1
Umm Qays 5
Jerash / Jerash Archaeological Museum 10
Ajlun Castle / Ajlun Museum 3
Karak Castle / Karak Archaeological Museum 2
Madaba Archaeological Park, Archeological Museum, Church of Apostoles 3
Shobak Castle 1
Pella 2
Um AlJimal 2
Qasr Al Kharanah, Al Azraq Castle, Qasr Al Mashta, Qasr Amra, AlHallabat 3
Wadi Rum 5
Umm Ar Rassas 3
Petra – bilet dwudniowy 55
RAZEM: 102 JOD/os. (ok. 555 zł)

Za miejsca z powyższej listy, które odwiedziliśmy, musielibyśmy zapłacić łącznie 102 JOD, czyli około 555 zł od osoby. Do tego należy doliczyć koszt wizy wydawanej w Ammanie (40 JOD), co daje łącznie sumę 142 JOD, czyli ok. 770 zł/os. Za Jordan Pass uprawniający nas do wejścia do wszystkich wymienionych powyżej miejsc daliśmy 75 JOD, co z kolei daje niecałe 410 zł. Oznacza to oszczędność 365 zł na osobę! Nawet w sytuacji, gdy udalibyśmy się od razu po bezpłatną wizę w Akabie, wciąż przy takiej ilości odwiedzonych miejsc wyszlibyśmy na plus po zakupie Jordan Pass. Podsumowując: jeśli zastanawiałeś się nad zakupem Jordan Pass na swoją podróż, po lekturze tego tekstu powinieneś już wiedzieć, czy warto dokonać takiej inwestycji. Jeśli wciąż masz wątpliwości, zostaw komentarz – postaram się pomóc! Jeśli uważasz, że tekst ten może przydać się innym, podziel się nim ze znajomymi! 

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Komentarze do: “Jordania: Jordan Pass – co to takiego? Czy opłaca się kupić?”

 1. Maja

  Hej, jedziemy do Jordanii we czwórkę. 2+2 (dzieciaki 2 i 8). Gdyby chodziło tylko o nas dorosłych pewnie nie zastanawiałabym się i kupiła JP. Jednak że względu na dzieci, które za wstępy nie płacą, a za wizę już niestety tak, nie mogę się zdecydować co do opcji. Wynajmujemy samochód, więc dojazd do Akaby nie będzie problemem. Ew, zajmie trochę czasu. Zastanawiam się czy lepszą opcją będzie kupić JP dla nas i jechać po wizy dla czyści do Akaby czy odpuścić kombinacje i kupić te wizy na lotnisku w Ammanie (Tam lecimy i stamtąd wracamy, w sumie 8 dni). W planie jest oczywiście pojeżdżenie po Jordanii i zwiedzenie kilku miejsc. Ile dokładnie nie wiem ze względu na dzieciaki. Petra, Wadi Rum, Amman, Madaba na pewno. Może jeszcze jakiś zamek na pustyni i Dżerasz się uda.
  Doradzisz coś?

 2. Agnieszka

  Hej, dzięki za zbiór tych wszystkich informacji! Zastanawiam się nad jednym – chcemy kupić jordan pass, jednak nie jestesmy pewni, co wpisac w miejsce „Residency” – miejsce stałego zamieszkania (Polska) czy Jordania (będziemy tam przez 4 dni)? Prosze o odpowiedz :)

  1. Monika Borkowska

   Hej, nie ma sprawy! Koniecznie Polska, bo to o stały pobyt na co dzień chodzi :)

Skomentuj