Jordania: Jordan Pass – co to takiego? Czy opłaca się kupić?

Jadąc do Jordanii z nastawieniem na intensywne zwiedzanie należy szykować się na spore wydatki związane z wejściówkami do atrakcji. Już sam wstęp do słynnej Petry kosztuje krocie – w najtańszej opcji jakieś 270 zł za osobę! Ale Petra to miejsce, którego zdecydowanie nie wolno odpuścić, w końcu to drugi z siedmiu nowych cudów świata ogłoszonych w 2007 roku. Czy w takim razie jest jakikolwiek sposób na oszczędności? Owszem! Jest nim Jordan Pass. Jednak nie każdemu i nie w każdej sytuacji Jordan Pass się przyda. O czym warto wiedzieć? Czy opłaca się kupić Jordan Pass przed wyjazdem? Odpowiedzi poniżej!

Jordan Pass – co to takiego i ile kosztuje?

Jordan Pass to swego rodzaju karta zniżkowa upoważniająca do „darmowych” wstępów do (aktualnie) 36 jordańskich atrakcji. „Darmowych”? Wcześniej za karnet musisz zapłacić, jednak w dalszej części tego artykułu przekonasz się, czy i jak bardzo jest to opłacalne. Jeżeli granicę przekraczasz na lotnisku w Ammanie, Jordan Pass przy pobycie na minimum 3 noce znosi z Ciebie także obowiązek wysokiej opłaty za wizę (40 JOD= +/- 215 zł), którą obywatele Polski muszą mieć przy wjeździe do Jordanii.Żródło: https://www.jordanpass.jo/


Do wyboru są trzy opcje Jordan Pass różniące się między sobą jedynie długością czasu, który można spędzić w Petrze:

  • Jordan Wanderer – 70 JOD (99$ / 380 zł) – opcja z jednodniowym zwiedzaniem Petry
  • Jordan Explorer – 75 JOD (106$ / 410 zł) – opcja z dwudniowym zwiedzaniem Petry
  • Jordan Expert – 80 JOD (113$ / 435 zł) – opcja z trzydniowym zwiedzaniem Petry

Wybór należy do Ciebie – jeśli nie pasjonujesz się starożytnymi zabytkami, jednodniowa opcja zwiedzania Petry powinna Ci wystarczyć. Jeżeli jednak tak jak ja lubisz takie miejsca, a i tempo potrafisz narzucić intensywniejsze, najlepszym rozwiązaniem będzie wersja dwudniowa. Opcja z trzema dniami w Petrze jest chyba tylko dla tych naprawdę zakręconych historyków. Ewentualnie tych, co lubią zwiedzać wszystko w bardzo wolnym tempie lub tych, co nie lubią upałów, ale będą w Jordanii latem.

Pamiętaj, że niezależnie od posiadania Jordan Pass wizy nie otrzymasz na przejściu granicznym The Allenby Bridge (The King Hussein Bridge). Jeśli planujesz przekraczać granicę w tym miejscu, o wizę musisz postarać się z wyprzedzeniem w ambasadzie. Najbliższa Polski placówka znajduje się w Berlinie. 

Jak długo ważna jest karta Jordan Pass?

Jordan Pass ważna jest 12 miesięcy od daty zakupu, ale tylko 14 dni od pierwszego wejścia do którejś z jordańskich atrakcji w niej uwzględnionych. Które atrakcje obejmuje Jordan Pass?

Aktualnie w cenę Jordan Pass wliczony jest wstęp do poniższych atrakcji:

Petra Dar Al-Saraya Museum – Irbid Shobak Castle
Jerash Karak Museum Al-Hamimah
Wadi Rum Iraq Al-Amir Museum of PopularTraditions – Amman
Amman Citadel Qasr Al-Kharranah Rehab / Al-Mafraq
Ajloun Castle Roman Theatre Amman Jordan Archaeological Museum
Umm Qays / Umm Qays Museum Qasr Al-Mushatta Aqaba Museum
Qasr Al-Azraq Qasr Hammam Al-Sarh Madaba Archaeological Museum
Quseir Amra As-Salt Historical Museum As-Salt Museum
Karak Castle Madaba Archaeological Park St. Elijah’s Hill (Tal Mar Elias)
Pella Church of the Apostles Aqaba Castle
AlHallabat Burnt Palace – Madaba Umm al-Jimmal
Umm Ar-Rasas Lowest Place on Earth Museum  

Warto jednak sprawdzić oficjalną stronę Jordan Pass przed wyjazdem, ponieważ miejsca na liście mogą się zmieniać. Aktualnie czasowo niedostępny jest zamek w Akabie. Ponadto jest jeszcze jeden mały haczyk – na liście atrakcji dostępnych z Jordan Pass niektóre miejsca są wymienione pojedynczo, mimo że wstęp do nich jest łączony! Tak wygląda to w przypadku zamków pustynnych – wejście do nich to jeden bilet za 3 JOD. Gdzie i jak kupić Jordan Pass?

Jordan Pass kupisz przez stronę: www.jordanpass.jo – pamiętaj, by zrobić to przed przylotem do Ammanu, bo w innym wypadku nie będziesz zwolniony z opłaty za wizę. 

W procesie zakupowym musisz podać swoje dane osobowe takie jak imię, nazwisko (takie jak w paszporcie, bez polskich liter), adres e-mail, na który wysłane zostanie potwierdzenie zakupu i Twoja gotowa karta Jordan Pass, narodowość, numer telefonu oraz numer paszportu. Po wybraniu interesującej Cię opcji Jordan Pass (są 3 możliwości, o których piszę więcej powyżej) zostaniesz poproszony o dokonanie płatności za pomocą karty płatniczej (akceptowalne są karty Visa, Mastercard oraz popularny ostatnio Revolut). Można płacić tak kartą kredytową jak i debetową. Automatycznie do ceny Jordan Pass doliczona zostanie opłata manipulacyjna w wysokości 2,12 JOD. Nie ma możliwości dokonania płatności przelewem.Jordan Pass można mieć jako wersję mobilną w telefonie (zawiera QR kod), jednak z doświadczenia zdradzę Ci, że lepiej mieć też ze sobą wydrukowaną kartkę – przy większości atrakcji zaznaczenie odwiedzin będzie polegało na przybiciu pieczątki, nie wszystkie miejsca wyposażone są w czytniki QR kodów. 


Kiedy karta Jordan Pass jest niepotrzebna?

Jordan Pass będzie zbytecznym wydatkiem gdy np. planujesz weekendowy pobyt z dwoma noclegami – aby karta „zadziałała”, musisz zostać na terenie Jordanii przynajmniej 3 noce. Jeśli planujesz przedostać się na teren Jordanii przez granicę w Akabie (tak lądową z Izraelem jak i powietrzną), zostaniesz w Jordanii przez 3 noce i nie planujesz bardzo intensywnego zwiedzania, Jordan Pass również będzie zbyteczny. 

Gdy przekraczasz granicę w Akabie i spełniasz warunek pozostania na terenie Jordanii przez 3 noce, obowiązek opłaty za wizę zostaje z Ciebie automatycznie zdjęty. W tym wypadku pamiętaj, by przekalkulować sobie opłacalność zakupu Jordan Pass – wątpię, że przy tak krótkim pobycie uda Ci się odwiedzić wystarczająco dużo miejsc, by kupno Jordan Pass się zwróciło.

Zakup Jordan Pass nie ma także sensu dla dzieci poniżej 12 roku życia – wszystkie atrakcje Jordanii są dla najmłodszych darmowe. Jednak pamiętaj, że dziecko niezależnie od wieku musi posiadać wizę, za którą będziesz musiał zapłacić. Wciąż jednak zakup Jordan Pass w tym przypadku jest zupełnie nieopłacalny. 

UWAGA: Jest jeden sposób, dzięki któremu lądując w stolicy unikniesz opłaty za wizę nawet bez Jordan Pass: warunkiem jest zaplanowana wizyta w Akabie. Nazywa się to ASEZ Visa. Jeśli w ciągu 48 godzin od przylotu znajdziesz się na południu Jordanii, właśnie w Akabie, udaj się do biura ASEZA (Aqaba Special Economic Zone Authority). Tam otrzymasz bezpłatną wizę, która ważna będzie 30 dni. Na lotnisku w Ammanie powiedz urzędnikom, że udajesz się dalej do Akaby (możesz pokazać np. rezerwację noclegów), a wpuszczą Cię na teren Jordanii bez opłat. 

Jak działa Jordan Pass?

Po przylocie

Po zakupie wydrukuj swoją Jordan Pass (możesz mieć ją także na telefonie). Gdy wylądujesz w Ammanie ustaw się bezpośrednio w kolejce do okienka, w którym wbijana jest do paszportu wiza. Okaż Jordan Pass i po sprawie – wiza, który normalnie kosztowałaby Cię 40 JOD, jest już po chwili w paszporcie i możesz zwiedzać Jordanię przez następne 30 dni, czyli okres ważności wizy. 

W miejscach atrakcji turystycznych wliczonych w cenę Jordan Pass

Przy atrakcjach musisz podejść do kasy biletowej i w okienku okazać Jordan Pass na telefonie lub jako wydruk. Jako że Jordan Pass upoważnia do jednokrotnego wejścia do poszczególnych miejsc (wyjątkiem jest Petra jeśli wykupiłeś JP z opcją dwu- lub trzydniowego zwiedzania skalnego miasta), Twoja karta zostanie zeskanowana lub bileter podbije na niej pieczątkę. Czy zakup Jordan Pass opłaca się?

Przykład 1: Załóżmy, że przylatujesz do Ammanu, w planie masz jedynie jednodniową wizytę w Petrze oraz spędzisz trochę czasu na pustyni Wadi Rum. Na terenie Jordanii pozostajesz przez 3 noce (4 dni). Bez Jordan Pass koszt atrakcji i wizy wyniesie:

  • Wiza na lotnisku w Ammanie 40 JOD + jednodniowa wizyta w Petrze 50 JOD + wizyta na Wadi Rum 5 JOD = 95 JOD

Koszt Jordan Pass z jednodniową opcją zwiedzania Petry to 70 JOD, także już oszczędziłeś 25 JOD (ponad 130 zł). Jeżeli planujesz wizytę w pustynnych zamkach, na zamku Kerak lub w starożytnej Gerazie, oszczędność tylko wzrasta.

Przykład 2: Planujesz przekroczyć granicę w Akabie (przy spełnieniu warunku pozostania na terenie Jordanii 3 nocy), atrakcje odwiedzasz te same:

  • Wiza w Akabie 0 JOD + jednodniowa wizyta w Petrze 50 JOD + wizyta na Wadi Rum 5 JOD + podatek wyjazdowy z Jordanii 10 JOD = 65 JOD

W tym wypadku zakup Jordan Pass nie jest opłacalny, ponieważ przy zakupie karty zniżkowej przepłacisz 5 JOD (ok. 26 zł). Przy założeniu, że zostaniesz na terenie Jordanii jeszcze jeden dzień, dodatkowo nie zapłacisz podatku wyjazdowego, przez co opłacalność Jordan Pass jeszcze bardziej zmaleje – przepłacisz wtedy ok. 80 zł. Jednak jeśli weźmiesz pod uwagę inne atrakcje, koszt może się szybko zwrócić. 

Przykład 3: Z naszego doświadczenia. Jedziesz na ponad tydzień, lądujesz w Ammanie. Nie masz w planie początkowo wizyty w Akabie (pamiętaj o tym, że w biurze ASEZA w Akabie możesz otrzymać darmową wizę!), chcesz zwiedzić możliwie jak najwięcej. Ile udało się nam zobaczyć w 10 dni? Naprawdę sporo! Poniżej zamieszczam tabelę z poszczególnymi atrakcjami i cenami biletów. 

Miejsce Cena biletu (JOD)
Jordan Museum of Popular Traditions 2
Amman Roman Theater 2
Amman Citadel 3
Iraq Al Amir 1
Umm Qays 5
Jerash / Jerash Archaeological Museum 10
Ajlun Castle / Ajlun Museum 3
Karak Castle / Karak Archaeological Museum 2
Madaba Archaeological Park, Archeological Museum, Church of Apostoles 3
Shobak Castle 1
Pella 2
Um AlJimal 2
Qasr Al Kharanah, Al Azraq Castle, Qasr Al Mashta, Qasr Amra, AlHallabat 3
Wadi Rum 5
Umm Ar Rassas 3
Petra – bilet dwudniowy 55
RAZEM: 102 JOD/os. (ok. 555 zł)

Za miejsca z powyższej listy, które odwiedziliśmy, musielibyśmy zapłacić łącznie 102 JOD, czyli około 555 zł od osoby. Do tego należy doliczyć koszt wizy wydawanej w Ammanie (40 JOD), co daje łącznie sumę 142 JOD, czyli ok. 770 zł/os. Za Jordan Pass uprawniający nas do wejścia do wszystkich wymienionych powyżej miejsc daliśmy 75 JOD, co z kolei daje niecałe 410 zł. Oznacza to oszczędność 365 zł na osobę! Nawet w sytuacji, gdy udalibyśmy się od razu po bezpłatną wizę w Akabie, wciąż przy takiej ilości odwiedzonych miejsc wyszlibyśmy na plus po zakupie Jordan Pass. Podsumowując: jeśli zastanawiałeś się nad zakupem Jordan Pass na swoją podróż, po lekturze tego tekstu powinieneś już wiedzieć, czy warto dokonać takiej inwestycji. Jeśli wciąż masz wątpliwości, zostaw komentarz – postaram się pomóc! Jeśli uważasz, że tekst ten może przydać się innym, podziel się nim ze znajomymi! 

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Skomentuj