Włochy: Miasto spod popiołów

Czy można być w Neapolu i pominąć Pompeje? Może to niewyobrażalne, ale można… A przynajmniej mnie się to udało przy pierwszym pobycie w tej części Włoch. Za drugim razem jednak naprawiłam ten błąd. Jakie wrażenie może zrobić to miasto wydobyte spod wulkanicznych popiołów? Co zobaczyć w Pompejach?

Dzień 2, 24.05.2016, część 2/3

Spod Wezuwiusza udaliśmy się prosto do pobliskich Pompei – słynnego starożytnego miasta, które zasypane zostało niespodziewanie kilkumetrową warstwą wulkanicznych popiołów. Ten jeden z najbardziej znanych na świecie kataklizmów, zniszczył miasto 25 sierpnia 79 r. n.e. Wybuch zaskoczył pompejańczyków około południa, jednak już na kilka dni przed erupcją wyczuwalne były wstrząsy i wyschły okoliczne źródła. Zgodnie z zachowanym opisem Pliniusza Młodszego, najpierw z wulkanu wydobyły się słupy ognia, a następnie czarna chmura zasłoniła słońce. Początkowe stadia erupcji nie były jednak zabójcze dla wszystkich. Dopiero późniejsza fala niesamowicie gorącego popiołu (o temp. ponad 400°C) zabiła tych, którym nie udało się ewakuować.

Opadające na miasto materiały wydostające się z wnętrza Wezuwiusza powodowały pożary, walenie się budynków. Wielu mieszkańców zginęło od trujących gazów. Według ustaleń naukowców erupcja trwała trzy dni, po których miasto zostało zasypane 5-6 metrową warstwą popiołów. To co dla mieszkańców ówczesnego miasta było największą tragedią, dzisiaj dla współczesnych jest wydarzeniem pozwalającym na dokładne poznanie ówczesnego trybu życia.

Pompeje po wielu przemianach stały się ok. 25-30 000 nadmorską miejscowością otoczoną murami. Wtedy to, w roku 62 n.e. miasto nawiedziło silne trzęsienie ziemi, w wyniku którego zniszczeniu uległo 65% zabudowań. Gdy już prawie naprawiono wszystkie szkody, Wezuwiusz pogrzebał miasto na długi czas.

Pompeje w czasach starożytnych nie były jakoś specjalnie znane. Były takie, jak praktycznie każde inne miasto w okolicy – z niczego nie słynęły, po prostu toczyło się w nim normalne, codzienne życie. Jednak wybuch Wezuwiusza uczynił z nich miejsce tak słynne, że chyba znane jest obecnie w każdym zakątku globu.

Pierwszego odkrycia dokonano zupełnie przypadkiem w 1592 r., gdy budowano kanał. Natrafiono wtedy na pozostałości domów z freskami, ale odkrywcy uznali, że są to pozostałości innego pogrzebanego przez Wezuwiusz kompleksu – Stabii. Dopiero od 1748r. na poważnie zabrano się za prace archeologiczne.

Jako że ówczesne metody dalekie były od doskonałych, w trakcie wykopalisk utracono wiele szczegółów – niestety uniemożliwiło to uzyskanie danych w późniejszych wiekach. Do tego wiele skarbów zostało rozkradzionych, a kamień z Pompei wielokrotnie służył jako budulec współczesnym mieszkańcom okolicy. Również kolejne prace z 1820 r., kiedy to odsłonięto większość ruin, pozostawiały wiele do życzenia.

Jednak mimo wszystko dokonano spektakularnych odkryć – domów mieszkalnych z licznymi zachowanymi malowidłami ściennymi oraz mozaikami (domy noszą obecnie nazwy związane z odkrytymi w nich znaleziskami: np. Dom Fauna, Dom Wettiuszów, Willa z Misteriami), sklepów, warsztatów, teatru, forum z bazyliką, świątyniami i kurią, publicznych term, amfiteatru oraz układu ulic. Znaczną część prac wykonał zespół Giuseppe Fiorellego, który rozpoczął odkrywanie Pompei w 1861 r. Fiorelli podzielił miasto na sektory, ponumerował domy, zrekonstruował również niektóre budowle. Dzisiejszy widok na miasto jest w głównej mierze jego zasługą.

Neapol_Pompeje (8)

Poza układem urbanistycznym odkopano liczne dzieła sztuki – portrety, rzeźby wykonane z wulkanicznego tufu, kamienia, brązu i marmuru, reliefy, dzwonki, z których wiele miało formę erotyczną. Wszystko to można podziwiać obecnie w muzeum w Neapolu. Włącznie z mozaikami i ściennymi freskami. Niestety nie jestem pewna jak duża część tego, co oglądaliśmy na miejscu, była udaną rekonstrukcją czy też prawdziwymi malowidłami z tamtych czasów. Wykonane prace zostały przeprowadzone tak starannie, że nie byłam w stanie odróżnić tego od oryginału.

Neapol_Pompeje (12)

Jak już wspomniałam, w Pompejach zobaczyć można obecnie odkopane miasto, wśród ruin którego wyróżniają się miejsca takie jak liczne wille z zachowanymi wewnątrz malowidłami ściennymi oraz mozaikami. Np. w Domu Dramaturga (nazwa wzięła się od fresków przedstawiających m.in. próbę teatralną) zobaczyć można słynną mozaikę z psem i napisem „cave canem” znaczącym „strzeż się psa”. Niestety niemożliwe było zwiedzenie tego domu.

Neapol_Pompeje (17)

Miasto otoczone było długim na trzy kilometry murem obronnym. W trakcie prac odkryto, że Pompeje posiadały własny system kanalizacyjny poprowadzony wzdłuż ulic, a woda doprowadzana była do miasta akweduktem. W budynkach mieszkalnych natrafiono na pozostałości zbiorników, w których gromadzona była deszczówka. Miasto podzielone było na 9 stref – każda z nich miała określone funkcje. W pobliżu bram wjazdowych znajdowały się hotele i stajnie dla zwierząt jucznych. Zajazdy i gospody rozmieszczone były przy głównych ulicach. I to wszystko zostało pogrzebane w ciągu kilku dni na długie 1500 lat…

Neapol_Pompeje (10)

O tym, jak dostać się do Pompei, ile kosztuje bilet, oraz co jeszcze ciekawego zobaczyć można na miejscu (słynne odlewy!), wspomnę w drugiej części relacji z tego niezwykłego miejsca.


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! A może szukasz inspiracji do zaplanowania swojego kilkudniowego wyjazdu? Zajrzyj koniecznie do pozostałych relacji z Neapolu!

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Skomentuj