Najpierw Ryanair, teraz Wizz Air! Kolejna zmiana polityki bagażowej u „tanich” przewoźników!

Kolejny przewoźnik zmienia politykę bagażową! Po złej wiadomości przekazanej wczoraj w temacie nowych regulacji dotyczących bagażu podręcznego w Ryanair, przyszła kolej na zmianę w Wizz Air. O ile jednak Ryanair daje czas na zapoznanie się i oswojenie z nowymi zasadami, o tyle Wizz Air wprowadza je dość niespodziewanie! Jeśli planujesz w najbliższym czasie lot na pokładzie tego przewoźnika, koniecznie przeczytaj ten tekst. Co się zmienia od sierpnia 2018 roku?

Od jakiegoś już czasu pasażerom węgierskiego taniego przewoźnika przysługiwał jeden bezpłatny bagaż podręczny o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 23 cm i wadze do 10 kg.  Bagaż ten miał być co prawda od niedawna zabierany tuż przed wejściem do samolotu i bez opłat przewożony w luku, jednak zdarzało się, że nikt nie zawracał sobie tym głowy. Od dzisiaj koniec z tym.


Nowa polityka bagażowa Wizz Air

Właśnie wchodzi w życie nowy regulamin zakładający że każdy bagaż podręczny przekraczający wymiary 40 x 30 x 18 cm musi zostać nadany w punkcie odprawy pasażerów jeszcze przed kontrolą bezpieczeństwa. Opcja ta jest bezpłatna.

Źródło: Wizz Air

Pozytywna zmiana?

Nowe przepisy mają pewną istotną dla podróżujących zaletę – bezpłatnie będzie można od dzisiaj przewieźć albo większą ilość standardowych kosmetyków (nie będzie miała w tej sytuacji zastosowania zasada ograniczająca objętość płynów na pokładzie do 100 ml x 10 opakowań, bo bagaż nie przechodzi przez kontrolę bezpieczeństwa) albo butelkę wina czy oliwy z wakacji. Skończy się problem z zastanawianiem się, czy obsługa lotniska dokonująca kontroli bezpieczeństwa przepuści nas z pasztetem, większym opakowaniem pasty do zębów, śledziami do namiotu, czy… miękkim serem z Francji (często zdarzało się, że francuskie sery wyrzucane były przez tamtejszych kontrolerów).


Bezpłatny bagaż na pokładzie – zapakuj mniej rzeczy

Pasażer, którego bagaż nie przekroczy wymiarów 40 x 30 x 18 cm nie musi go nadawać – może zabrać go ze sobą pod warunkiem, że umieści go pod poprzedzającym fotelem. Dla osób decydujących się wykupić usługę pierwszeństwa na pokładzie (Wizz Priority) nie zmienia się zupełnie nic – w dalszym ciągu mogą zabrać ze sobą na pokład oba bagaże podręczne dopuszczalne dla nich do tej pory.


A co z cennymi przedmiotami?

Nie musisz się o nie martwić, pamiętaj tylko o wyjęciu ich z nadawanego bagażu, ponieważ w razie uszkodzenia czy zaginięcia wartościowych przedmiotów z bagażu przewożonego w luku, przewoźnik nie wypłaci żadnego odszkodowania. Cenne przedmioty możesz bezpłatnie zabrać ze sobą na pokład:


Co sądzisz o tej zmianie? Na plus czy znowu będą problemy? Pamiętaj – bez Wizz Priority w dalszym ciągu zgodnie z zasadami zabrać możesz ze sobą teoretycznie tylko jeden bagaż podręczny. Czy spakujesz się w mały plecak o wymiarach 40x30x18 cm czy też w większy, który nadasz bezpłatnie w punkcie odprawy pasażerów – to już zależy od Ciebie.

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

 1. Emil Gorbacewicz

  Czyli reasumując: Nie mając wykupionego WIZZ PRIORITY a mając bagaż 55x40x23 nadaję go w punkcie przed kontrolą bezpieczeństwa. Więcej żadnych toreb ze sobą nie mogę wziąć. A takie pytanie, jak chcę wziąć książkę, selfie sticka i kamerę sportową na pokład to już nie moge mieć małej torebki max 20×20 żeby schować te rzeczy (plus dodatkowo paszport i portfel)?

  1. Monika Borkowska

   Wizz Air zamieścił podobne pytanie na swojej stronie – jest też i odpowiedź, niestety nie do końca precyzyjna. Cenne przedmioty, elektronikę, dokumenty, przedmioty higieny osobistej i leki można wnieść na pokład pomimo nadania bagażu w punkcie odprawy pasażerów, ale wydaje mi się, że regulamin nie precyzuje już formy transportowania tych dodatkowych rzeczy – czy mają być luzem, czy też można je w czymś umieścić. Ogółem przedmioty wnoszone na pokład nie powinny przekraczać wymiarów 40x30x18 cm, tak więc można spróbować zabrać je np. w płóciennej torbie.

 2. Musza mieć z jakiegoś źródła kase na podwyżki dla pilotów :D

 3. Wygląda na to, że trzeba kupować bilet tylko w jedną stronę…

 4. To i tak w miarę-to moze naszymi liniami polskimi lepiej polecicie?

 5. Tzn. my taką informację otrzymaliśmy w lutym tego roku kiedy kupowaliśmy bilety na wrzesień w WizzAir Więc chyba wiedzieli już wcześniej :)

 6. Rozumiem, że to są tanie linie i głupio się czuję narzekając na regulamin, gdy mój bilet za granicę kosztuje 40 zł. Ale mam wrażenie, że te zmiany są totalnie bez sensu. Czy naprawdę bagaż większy o te kilka centymetrów to jest taki problem dla przewoźnika? Pomijam fakt, że wolałbym być o takich zmianach wcześniej poinformowany, bo wylatuję za tydzień i okazuje się, że muszę dopłacić do zakupionego już biletu…

  1. Jak nie wiadomo o co chodzi, to znaczy, że chodzi o kasę :/ Współczuję komplikacji… Ogółem duży bagaż możesz w Wizz Air nadać bezpłatnie, ale to założenie dotyczy sytuacji, gdy nie masz w nim nic cennego. Nie wiadomo jak pracownicy przewoźnika będą podchodzić do pasażerów mających w oddzielnej torbie (np. jakiejś płóciennej) rzeczy typu aparat fotograficzny, laptop itp.

  2. Podróżowisko.pl Nawet wzmacniane walizki potrafią nie przetrwać poligonu w postaci odprawy bagażowej, więc tym bardziej nie wyobrażam sobie oddać plecak z elektroniką…

 7. ja mam o tyle ulatwiona sprawe, ze podrozuje z corka i zawsze pakuje nas w jeden plecak. Teorerycznie przysluguja nam dwa bagaze podreczne, tak wiec plecak pojdzie do luku,a torba z aparatem itp. z nami….polecam, dziecko w podrozy czasem sie przydaje :)

 8. Dzięki za ten wpis – akurat niebawem wybieram się gdzieś z Wizzairem i informacje się bardzo przydadzą :)

 9. Tydzień „super” wiadomości…

 10. Tak myślałam, że obie linie zmienia zasady…szkoda :(

  1. Ja mimo wszystko liczyłam, że Wizz nie pójdzie tą drogą…

Skomentuj