Nowa polityka bagażowa Ryanair – złe wieści dla pasażerów!

Z ostatniej chwili: kolejne złe wieści dla pasażerów Ryanair! Wszyscy planujący podróż na pokładzie tego niskokosztowego przewoźnika już wkrótce zabrać będą mogli ze sobą bezpłatnie tylko jeden bagaż podręczny. Na dodatek mały. 

Ryanair nie schodzi ostatnio z czołówek gazet i serwisów internetowych – po wielkiej aferze dotyczącej mnóstwa opóźnionych i odwołanych na skutek strajków lotów (przy okazji: Twój lot również dotknęły problemy? Spróbuj zawalczyć o odszkodowanie! Zajrzyj do tekstu, w którym piszę o aktualnym stanowisku Urzędu Lotnictwa Cywilnego w tej sprawie), przyszła pora na kolejny cios dla pasażerów.


Aktualna polityka bagażowa Ryanair

Od jakiegoś czasu w Ryanair możliwe było zabranie bezpłatnie dwóch bagaży podręcznych: dużego o maksymalnych wymiarach 55 x 40 x 20 cm i wadze do 10 kilogramów oraz małego o wymiarach 35 x 20 x 20 cm. Jednak w styczniu bieżącego roku przewoźnik postanowił wprowadzić zmianę. Po modyfikacjach regulaminu z początku roku pasażerowie niby w dalszym ciągu mogli wziąć ze sobą bezpłatnie dwa bagaże podręczne, jednak jeden z nich – ten większy – przed wejściem do samolotu był odbierany i przewożony w luku o ile podróżny nie wykupił usługi Priority lub bilet nie został zakupiony w którejś z droższych taryf.

Oznaczało to konieczność zapakowania bagażu pod kątem kontroli bezpieczeństwa (biorąc pod uwagę chociażby limity przewożonych płynów), ale odebranie go na tych samych zasadach, co zwykły bagaż rejestrowany. Wkrótce jednak nie będzie to już aktualne.


Polityka bagażowa Ryanair po 1 listopada 2018 r.

Zgodnie z wydanym w dniu dzisiejszym (23.08.2018) komunikatem prasowym Ryanair, od 1 listopada każdy pasażer bez wykupionej usługi Priority będzie mógł zabrać ze sobą bezpłatnie tylko jeden, mniejszy bagaż podręczny. Duży bagaż podręczny wliczony dotychczas w cenę biletu zostanie dla pasażerów bez Priority zlikwidowany. Jeżeli w dalszym ciągu pasażer będzie chciał zabrać ze sobą dwa bagaże podręczne, zostają mu dwie opcje.

Pierwszą z nich będzie wykupienie wspomnianej usługi Priority (jej cena wzrośnie z 5 EUR w momencie rezerwacji do 6 EUR oraz z 6 EUR po dokonaniu rezerwacji do 8 EUR), lub też… wykupić za 10 EUR możliwość nadania dużego bagażu podręcznego (55 x 40 x 20 cm, 10 kg) w punkcie odprawy pasażerów. Czyli w skrócie duży bagaż podręczny stanie się małym bagażem nadawanym. Warto tu wspomnieć, że cena 20 kg bagażu rejestrowanego to koszt min. 25 EUR, jednak pasażer uprawniony będzie do nadania tylko jednej sztuki małego bagażu rejestrowanego.

Skoro można za 6 EUR zabrać oba bagaże ze sobą, to jaki jest sens wprowadzenia opcji małego bagażu nadawanego za 10 EUR? Teoretycznie logiki w tym nie ma, bo ewidentnie będzie się przepłacać kilka euro. Jednak należy pamiętać, że mając oba bagaże ze sobą, trzeba dostosować się do przepisów egzekwowanych w trakcie kontroli bezpieczeństwa. Jeśli pasażer chciałby mieć w bagażu coś, co w trakcie kontroli zostałoby wyrzucone – butelkę wina, kosmetyki w większych opakowaniach, scyzoryk, nożyczki itp. – to w tej sytuacji lepiej zapłacić te kilka euro więcej i nadać bagaż w punkcie odprawy.


Od kiedy zmiany?

Zmiany w systemie rezerwacyjnym Ryanair wprowadzone zostaną od 1 września. Jeżeli masz wykupiony bilet na podróż po 1 listopada, możesz być spokojny. Nowe zasady dotyczące wykupienia drugiego bagażu zaczną obowiązywać 1 listopada wszystkich tych, którzy bilet zakupili po 31 sierpnia. Kupiłeś bilet na listopadową podróż wcześniej> Świetnie! Drugi bagaż przewieziesz za darmo.


Nowy dopuszczalny limit rozmiaru

Dobra wiadomość jest taka, że wymiary małego bagażu podręcznego, który od 1 listopada będzie jedynym darmowym bagażem, który pasażer będzie mógł zabrać ze sobą na pokład bez zakupu dodatkowych usług zostaną zwiększone – nowy dopuszczalny limit wyniesie 40 x 20 x 25 cm. Ponadto… zwiększone zostaną również kosze pomiarowe służące do sprawdzania bagaży podręcznych – będą miały wymiar 42 x 20 x 30 cm! Oznacza to, że jeśli Twój plecak lub walizka jest ciut większy niż dopuszczalny wymiar, w dalszym ciągu ma szanse się zmieścić!

Źródło: Ryanair News


Co sądzisz o tej zmianie? Ryanair tłumaczy ją troską o pasażerów – podobno nadawanie bagażu przed wejściem do samolotu powodowało znaczące opóźnienia. Czy rzeczywiście to jedyna przyczyna kolejnych modyfikacji w polityce bagażowej tego przewoźnika?

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Komentarze do: “Nowa polityka bagażowa Ryanair – złe wieści dla pasażerów!”

 1. Chyba zaraz samolot wyląduje bo się monitor trzęsie.

 2. Też tak myślałem. 50euro do Frankfurtu np. i chu.. po niektórych informacjach wolę autokar.

 3. Porażka! Lecę w listopadzie, bagaże mamy dopasowane do starych wymogów, czy teraz muszę kupić nowe walizki? Czy dopłata – przy lotach z przesiadką, średnio się to opłaca :(

  1. Niestety tak :/ Zasady wchodzą w życie dla wszystkich, nawet tych, którzy dużo wcześniej kupili bilety. Pozostaje albo zapłacić (dwie opcje do wyboru – zakup Priority lub małego bagażu nadawanego) albo zabrać jedynie ten mniejszy, darmowy bagaż. Ewentualnie jeszcze możliwa jest rezygnacja z podróży i odzyskanie środków poniesionych na zakup biletu, ale ta opcja raczej w zdecydowanej większości przypadków nie będzie wchodzić w grę…

   1. Kasia

    Czy faktycznie mogę zrezygnować z biletów¿ nie chce dopłacać za bagaż. Lecę 27.11. Bilet kupiłam 3.09

    1. Monika Borkowska

     Nie wiem jak teraz, ale po wprowadzeniu zmian Ryanair informował pasażerów o możliwości rezygnacji. Wtedy na pewno można było nie zaakceptować nowych zasad, ale jak jest teraz – niestety nie wiem. Może spróbuj dopytać o to na czacie Ryanaira? Pocieszająca może być informacja, że jeszcze teraz w listopadzie przewoźnik ma stosować taryfę ulgową w postaci przymykania oka na niewymiarowe bagaże albo dwie sztuki bez Priority. Okres przejściowy kończy się jednak wraz z tym miesiącem i – jeśli nic się nie zmieni w międzyczasie – od grudnia nowa polityka będzie ściśle przestrzegana.

 4. Najpierw niech się ogarną bo dwa razy przez nich czekałam na lotnisku jak głąb. Gowno jakieś podstawiają i jeszcze będą mi mówić co mogę a czego nie. Nigdy więcej tym gownem nie polecę!

  1. Jeśli przez strajki lub usterkę Twoje opóźnienie przekroczyło po wylądowaniu w miejscu docelowym 3 godz., ubiegaj się koniecznie o odszkodowanie! Może się przydać: https://podrozowisko.pl/poradniki/strajki-ryanair-a-odszkodowanie-za-opozniony-lub-odwolany-lot/

 5. Zwariowali kompletnie, niedługo z kosmetyczką tylko będzie można polecieć.

 6. Oni są do zamknięcia i już.

  1. Ano… niby zmiany tłumaczone są troską o to, żeby jak najmniej lotów było opóźnione, ale chyba nikt nie da się na to nabrać. Jeśli rzeczywiście tylkotaka byłaby przyczyna zmiany polityki bagażowej, to pozwoliliby nadawać w punkcie odprawy duże bagaże podręczne za darmo.

  1. Niestety… Niby chodzi o to, że nadawanie bagaży do luku przed wejściem do samolotu powoduje opóźnienia i ten problem ma nowa polityka bagażowa rozwiązać, ale nie ma co się oszukiwać – o pieniądze chodzi. Zresztą sami przyznali, że dość mało osób wykupuje usługę Priority. Nieźle to sobie wykombinowali…

  2. Lekki kamuflaz musieli zapodac ale wiadomo jak jest :)

 7. Dalsze”udogodnienia” to pewnie miejsca stojące :P

 8. Niebawem będzie można zabrać ze sobą jedynie to, co ma się na sobie…

  1. No i już tanie linie lotnicze będą tylko z nazwy…tym bardziej, że ceny od dłuższego czasu są wygórowane..

  2. Mońka Tanie, bo bez serwisu na pokładzie. Toalety jeszcze płatne wprowadzą- dla dobra podróżnych (rzecz jasna)

  3. Niedługo to nikt tym latał nie będzie.

Skomentuj