Szczepienia przed podróżą – szczepić się czy nie szczepić?

[Przeczytaj do końca!] Nudności i wymioty, biegunka lub zaparcia, niestrawność, brak łaknienia, wysypka skórna, choroba wrzodowa żołądka i/lub dwunastnicy, krwawienia z przewodu pokarmowego i jego perforacje, zaburzenia czynności wątroby, rumień wielopostaciowy, zespół Stevensa-Johnsona, toksyczne martwicze oddzielania się naskórka, depresja, ciężkie nadwrażliwości takie jak obrzęk twarzy, języka i krtani, duszność, tachykardia – zaburzenia rytmu serca, hipotensja – nagłe zmniejszenie ciśnienia tętniczego krwi, wstrząs, gorączka… 

Szczepienia przed podróżą

… zaostrzenie astmy i skurcz oskrzeli, reakcje psychotyczne i szumy uszne, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, dezorientacja – brzmi przerażająco, prawda? Czy to skutki uboczne szczepień? Nie – to tylko część efektów niepożądanych mogących wystąpić po zażyciu ibuprofenu, po który znaczna część ludzi sięga bez zastanowienia, gdy tylko coś zaboli. Paracetamol wcale nie jest lepszy, a też jego popularność bije na głowę pozostałe leki. Dlaczego więc szczepienia są tak bardzo demonizowane, skoro zwykły lek dostępny bez konsultacji z lekarzem może zrobić teoretycznie tyle złego? Tym razem na tapetę biorę szczepienia przed podróżą.

Poruszanie tematu szczepienia przed podróżą na wielu forach internetowych jest jak wsadzanie kija w mrowisko. Bo szczepionki mogą mieć przerażające i nieprzewidywalne skutki uboczne, bo można umrzeć, bo nie działają, bo to zmowa koncernów żeby wytruć społeczeństwo, bo dopiero po zaszczepieniu choruje się na daną chorobę (!?!), bo po co się szczepić – byłem tam i tam i nic mi nie jest bez szczepień… M.in. te argumenty przytaczane są w trakcie wielu dyskusji, których coraz częściej jestem świadkiem. Wiele z nich może budzić uśmiech, ale i obawy oraz wątpliwości, szczególnie pośród osób zupełnie zielonych w temacie.

Do napisania tego tekstu skłoniło mnie zdanie, które przeczytałam nie tak dawno w jakimś komentarzu dotyczącym pytania o szczepienie się przed wyjazdem do Azji. 


“…jeśli nie jedziesz do dżungli, szczepienia nie są konieczne”

Powyższy cytat zaczerpnęłam z komentarza umieszczonego pod postem osoby szukającej porady na jednej z facebookowych grup. Zadała krótkie pytanie: czy szczepienia przed podróżą do Azji Południowo-Wschodniej są koniecznie i jeśli tak, które zrobić. Staram się raczej trzymać z daleka od tematów mogących potencjalnie stać się internetową przepychanką i licytacją na coraz “ciekawsze” argumenty po obu stronach, ale tym razem zabrałam głos w dyskusji.

Bo o ile można się zgadzać lub nie zgadzać z sensem szczepień (w końcu każdy ma prawo do swojej opinii), o tyle rozpowiadanie takich farmazonów wymaga natychmiastowej reakcji, ponieważ nie każdy musi być świadomy zagrożeń. Załóżmy, że nie masz w ogóle pojęcia o występujących w jakimś kraju chorobach i czytasz takie zdanie, nie weryfikując go w żaden dalszy sposób. Nie jesteś przeciwnikiem szczepień, ale skoro dżungli w planie nie masz, to po co płacić za zbędne szczepionki?  Tak absurdalne twierdzenia mogą spowodować więcej złego niż dobrego, a niestety szybko się szerzą. W dobie Internetu – aż za szybko.

Czemu ten zacytowany komentarz to czysty absurd? Ano wystarczy się chwilę zastanowić. Czy wirusowe zapalenie wątroby (w skrócie zwane jako WZW lub żółtaczka) złapać można w dżungli? A tężec, dur brzuszny, cholerę i inne? Tylko w dżungli występują? Oczywiście że nie! To choroby wciąż często spotykane w wielu miejscach Azji, Afryki czy Ameryki Południowej. Ale także i Europy. Ba… nawet w Polsce można niektóre z nich złapać!

W komentarzach na forach powtarza się też jeszcze jedno absurdalne zdanie: nie trzeba się szczepić, bo wystarczy picie wody butelkowanej (ewentualnie przegotowanej) i jedzenie w sprawdzonych miejscach. Czy rzeczywiście? Oczywiście, że nie! Bo czy chociażby tężec i wścieklizna to choroby, które złapać można drogą pokarmową?


Z własnego doświadczenia

Po trwającym jakiś czas rozważaniu wszystkich za i przeciw, mogę powiedzieć jedno – tak, jestem za szczepieniami ochronnymi. Szczepienia przed podróżą w egzotyczne zakątki to dla mnie oczywistość. Tekst ten szczególnie kieruję do osób poszukujących w Internecie odpowiedzi na pytanie czy warto szczepić się przed wyjazdem – nie wiesz po której stronie barykady stanąć? Przeczytaj go do końca zanim zadasz pytanie na jakimś forum.

Jestem dowodem na to, że szczepienia przed podróżą jednak się przydają. I to nie tylko w trakcie wyjazdu. Będzie teraz trochę osobiście, z dwoma przykładami z mojego własnego doświadczenia.

 • Pewnego pięknego dnia na Sri Lance

Pierwsza tak daleka wyprawa, lot na Sri Lankę. Szczepić się czy nie szczepić, oto jest pytanie. Największy problem stanowił koszt – szczepienia przed podróżą mogą być znacznym wydatkiem, o którego uwzględnieniu w kosztorysie wyprawy wiele osób zapomina. Za pakiet podstawowych szczepień zalecanych na taki wyjazd (WZW A+B, tężec skojarzony z błonicą i krztuścem oraz dur brzuszny) musieliśmy zapłacić ok. 1000 zł na osobę. Koszmarnie dużo.

Gdy byliśmy już na miejscu i oglądaliśmy sobie jedną z plantacji herbaty, nagle poślizgnęłam się na jakimś kamyku i jak długa runęłam do tyłu. Po dziś dzień pamiętam przerażenie naszego kierowcy. Podniosłam się szybciej niż wyłożyłam, ale będąc trochę w szoku nawet nie zauważyłam, że mam na łydce dość głęboką, krwawiącą ranę. Kusumsiri natychmiast to wyłapał i zaczął nalegać na odwiezienie mnie do szpitala. Rana zabrudzona (m.in. w ziemi znajdować się mogą laseczki tężca – choroby prowadzącej do śmierci, gdy nie jest leczona), trzeba coś z tym zrobić.

Gdy się otrząsnęłam, zdezynfekowałam prowizorycznie ranę i zadecydowałam, że jedziemy w kolejne miejsce zgodnie z planem. Kierowca naleganie na szpital odpuścił dopiero, gdy powiedziałam mu, że mam komplet zalecanych szczepień, w tym właśnie to na tężec. Wyraźnie ta informacja Kusumsiri uspokoiła. Wziął tylko z najbliższego krzaka herbaty listek, roztarł go w dłoni i przykleił do mojej wciąż krwawiącej rany. Liść herbaty ma właściwości jak nasza babka zwyczajna, hamuje krwawienie. Rana dość szybko się zagoiła, ale jeszcze przez dłuższy czas pozostała blizna przypominała mi o tej przygodzie.

Nie wyobrażam sobie, że z takiego powodu mogłabym wylądować w szpitalu o wątpliwym poziomie sanitarnym (nie miałam żadnej gwarancji do jakiej placówki trafię) i że będzie ktoś mi tam robił zastrzyki konieczne w sytuacji, gdybym nie zrobiła odpowiedniego szczepienia przed podróżą.

 • Przecięte ścięgno. W domu.

W styczniu 2017 roku przydarzył mi się dość przykry wypadek, kiedy to przecięłam sobie ścięgno prostownika kciuka w lewej dłoni. Szybka wizyta w szpitalu, oczekiwanie na przyjęcie na SOR, wycie z bólu gdy szok zaczął mijać… Gdy przyszła wreszcie moja kolej, lekarz stwierdził, że kłujemy. Półprzytomna odparłam jedynie co i po co. – Tężec i WZW. O nie mój drogi, nie ze mną te numery, nie dość że ręka boli, to jeszcze i tyłek ma odczuć 2 zbędne zastrzyki? Nie ma takiej opcji.

Sprawną ręką wyciągnęłam z torebki zabraną z domu na wszelki wypadek żółtą książeczkę (można ją otrzymać w punkcie szczepień) i podając ją wyrywnemu panu doktorowi wyjaśniłam, że zrobiłam potrzebne w tym momencie szczepienia przed podróżą mającą miejsce 2 lata wcześniej. Minę miał niepocieszoną, ale w książeczce jak wół napisane było, że WZW i tężec bardziej aktualne być nie mogą (pierwsze szczepienie robi się najczęściej raz w życiu, bo nabyta odporność starcza na wiele, wiele lat, natomiast drugie powtarza się co 10 lat). Skończyło się jedynie na zastrzyku przeciwbólowym i operacji mającej miejsce kilka godzin później.

Jak widać niektóre z zalecanych na wyjazdy szczepień przydają się także i w Polsce. Tym bardziej absurdalne jest stwierdzenie o konieczności szczepień jedynie przed wyjazdem do dżungli.


Z europejskiego podwórka: truskawki w pakiecie z żółtaczką

Głośno niedawno było o przypadkach żółtaczki pokarmowej (typu A) w Szwecji – przynajmniej 13 osób spożyło zarażone wirusem truskawki pochodzące z Polski i zachorowało. Sprawa wyszła na jaw tylko dlatego, że osoby te nie były zaszczepione – w innym wypadku najprawdopodobniej nawet by nie spostrzegły, że coś jest nie tak. Więc jak to z tym jest – szczepienia przydają się tylko w dżungli, tak? Można byłoby podawać całe multum podobnych przykładów, jednak nie będę już przynudzać.

O ile jestem w stanie zrozumieć merytoryczną dyskusję tak osób będących przeciwko jak i za szczepieniami (wbrew pozorom zdarzają się debaty na poziomie), o tyle nie ma mojego przyzwolenia na bezsens. Rozumiem jednak, że temat szczepień może budzić spore emocje szczególnie w czasach, gdy paradoksalnie przy tak ogromnym rozwoju medycyny spada do niej zaufanie. Niestety dużą rolę odgrywają tu szarlatani i rozprzestrzenianie nie mających żadnego potwierdzenia informacji. Szybciej rozejdzie się nieprawdziwa, ale wystarczająco chwytliwa wiadomość niż ważne odkrycie. To niestety negatywny znak naszych czasów i szerokiego dostępu do Internetu.


Szczepić się czy nie szczepić?

Nie znajdziesz w tym tekście odpowiedzi na pytanie: czy i na co zaszczepić się przed wyjazdem, tym bardziej że szczepienia przed podróżą w większości są zalecane, nie obowiązkowe. Pamiętaj jednak, że te zalecenia po coś są. Wyjaśni Ci to najlepiej lekarz medycyny podróży w jednym z wielu punktów dostępnych na terenie naszego kraju. Nigdy nie pytaj na forach na co się szczepić, czy warto czy nie warto.

Może 10 osób odpowie Ci “nie szczepiłem się i nic się nie stało”, ale ta 11 osoba może właśnie z powodu braku szczepień albo odpowiedniej profilaktyki zmarła? Albo może jest tak chora, że nie jest w stanie funkcjonować na tyle, żeby móc się udzielić w rozmowie? A może ktoś wprowadzi Cię w błąd informując, że w danym kraju potrzebne są takie i takie szczepienia, a na lotnisku okaże się, że nie masz tych rzeczywiście wymaganych, bez których nie przekroczysz granicy? I co wtedy – zrezygnujesz z podróży czy dasz się zaszczepić na miejscu?

Pamiętaj: zdrowie i życie masz tylko jedno. Szkoda chyba konsultować tak ważne sprawy w Internecie, gdzie obecnie każdy może być znawcą od wszystkiego. To, że komuś nic się nie stało, nie oznacza że Ty również będziesz mieć to szczęście. Nie wierzysz? Wróć do moich dwóch przykładów powyżej. Nigdy nie wiesz co się stanie, więc po co powierzać swoje życie obcym osobom bez odpowiednio ukierunkowanego w stosunku do Twojego pytania wykształcenia?

Szczepienia owszem, mogą mieć skutki uboczne, jednak o ile w ogóle one wystąpią, będzie to najprawdopodobniej zaczerwienienie, utrzymująca się jakiś czas bolesność miejsca wykonania szczepienia, uczucie apatii, senność lub podwyższona temperatura. Wspomniany na początku ibuprofen czy paracetamol też mają skutki uboczne, a zapewne sięgasz po nie gdy ból Ci doskwiera. A leki na przeziębienie, witamina C? Wszystko to też może skutkować działaniami niepożądanymi, czy jednak myślisz o tym łykając tabletkę, która z założenia ma Ci pomóc?

Inne objawy u zdrowego organizmu występują bardzo rzadko – w końcu szczepionka zanim wprowadzona zostanie na rynek, przechodzi długie lata testów i w efekcie końcowym badań na tysiącach ochotników. Wszelkie niedociągnięcia będą mogły skutkować później nawet upadkiem firmy, dlatego nie może sobie ona pozwolić na potknięcie. Na zaufanie trzeba zapracować, a czy można zrobić to inaczej niż zapewniając produkt możliwie jak najbardziej bezpieczny?

Ponadto wiele szczepionek na rynku jest już wystarczająco długo, żeby efekty ich działania były w pełni przewidywalne. Dobrze wykonane szczepienie dla zdrowego organizmu nie będzie stanowiło ryzyka. Jeśli jednak jesteś chociażby przeziębiony lub masz opryszczkę dopytaj lekarza, czy w tej sytuacji możesz się zaszczepić – układ odpornościowy przy większości szczepień nie powinien być osłabiony.


Szczepienia przed podróżą, a odpowiedzialność

Bierz odpowiedzialność nie tylko za siebie, ale i za innych. Bo jeśli niezaszczepiony przywleczesz ze sobą jakąś chorobę, skąd pewność, że nie zarazisz nią osób Ci najbliższych, ale także obcych, z którymi zetkniesz się może tylko raz w życiu na lotnisku, w sklepie, autobusie? Czy chciałbyś zostać zarażony nieświadomie przez kogoś, kto w pewien sposób świadomie pomijając szczepienia ściągnął chorobę?

Nie pytaj o szczepienia na forach. Potrzebujesz porady? Udaj się do poradni medycyny podróży. Na końcu tekstu przedstawiam listę placówek działających w naszym kraju. Znasz jakieś miejsce, którego na niej nie ma? A może któreś już nie istnieje? Daj znać w komentarzu, zaktualizuję dane. Jeśli sam trafisz na takie pytanie gdzieś w odmętach Internetu, skieruj osobę pytającą do tego tekstu. Albo najlepiej przekaż jej od razu link z listą polskich poradni medycyny podróży. Może uratujesz tym jej życie?


Szczepienia przed podróżą – rozważ za i przeciw, ale po konsultacji!

Owszem, po niektórych szczepieniach możesz się gorzej czuć, ale nie panikuj. Masz do wyboru albo chwilowe skutki uboczne (o ile w ogóle wystąpią) albo ryzyko, że może nawet nie wrócisz ze swojej podróży. Czy warto? Pozostawiam to Tobie do oceny. Jeśli masz wątpliwości zapoznaj się z tematem na fachowych stronach z rzetelnymi informacjami i koniecznie udaj się do lekarza medycyny podróży. Powiedz, gdzie chcesz lecieć, zadaj nurtujące Cię pytania. Zaznacz, że nie jesteś przekonany, ale chciałbyś rozmową rozwiać swoje wątpliwości. I dopiero wtedy wypisz na kartce wszystkie za i przeciw i podejmij decyzję, czy skorzystasz z zalecanych szczepień czy nie. Jeśli o obowiązkowe chodzi – tu nie ma dyskusji. Bez obowiązkowych szczepień możesz w ogóle nie wjechać na teren objętego nimi kraju.

Zanim podejmiesz decyzję o swoim szczepieniu, odpowiedz sobie między innymi na te pytania: czy jesteś gotów zmienić plan podróży lub całkowicie z niej zrezygnować w razie zachorowania? Czy jesteś gotów spędzić może i kilka dni lub tygodni w miejscowym szpitalu, w którym opieka może być na o wiele gorszym poziomie niż w szpitalach w Europie? Zakładając oczywiście, że gdzieś w okolicy będzie szpital, do którego dotrzesz i Cię przyjmą. Czy wyobrażasz sobie, że w urągających warunkach ktoś wbija Ci w ciało igłę niewiadomej czystości, ale to jedyny sposób żeby pokonać lub spowolnić chorobę, przed którą mogłeś się wcześniej zabezpieczyć? Czy wiesz, że w przypadku niektórych chorób liczy się czas i możesz nie zdążyć do kliniki? Czy jesteś w stanie podjąć ryzyko zarażenia po powrocie najbliższych Ci osób chorobą, o której możesz jeszcze nie wiedzieć? Czy liczysz się z tym, że Twoja choroba może zakończyć się śmiercią lub ciężkimi powikłaniami dla zdrowia utrzymującymi się latami nawet do końca życia? Co jest dla Ciebie bardziej “opłacalne” – ryzyko zachorowania czy ryzyko skutków ubocznych szczepienia? Kogo będziesz obwiniać za zdrowotne komplikacje, jeśli decyzję o nieszczepieniu podjąłeś po rozmowie na jakimś tam forum?

Oczywiście nie wszystkich chorób da się uniknąć, bo zwyczajnie nie na wszystkie da się zaszczepić (przykładem mogą być występujące m.in. w krajach tropikalnych denga i malaria, przeciwko którym stosuje się obecnie jedynie profilaktykę w postaci ochrony przed roznoszącymi je komarami i – w przypadku malarii – zapobiegawcze branie leków), jednak ryzyko można spróbować minimalizować.

I nie zapomnij o jeszcze jednej kwestii – daj sobie czas. O ile nie trafiłeś na ekstra okazję last minute, zaplanuj wizytę u lekarza medycyny podróży z odpowiednim wyprzedzeniem. Wybierz się do poradni np. na dwa miesiące przed wyjazdem. Nie wszystkie szczepienia zrobisz od razu, a niektóre wymagają podania kilku dawek. Decyzję o wyjeździe podjąłeś w ostatniej chwili? Mimo wszystko z wizyty u lekarza nie rezygnuj.


Nigdy nie patrz na innych, bo komuś się udało przeżyć przygodę życia bez szczepienia przed podróżą. Nie tędy droga. Jemu się udało piąty, dziesiąty raz. Za piętnastym może się nie uda. A Tobie może nie udać się już za pierwszym… Lepiej być tego świadomym.

A jeśli na forach sam radzisz, żeby się nie szczepić, przemyśl jedno – czy jeżeli osobie, która Cię posłucha coś się stanie, weźmiesz za to odpowiedzialność? Nie pisz: nie szczep się. Napisz: idź do lekarza!


Adresy poradni medycyny podróży w Polsce

W tych miejscach zasięgniesz opinii oraz w przypadku zdecydowania się, zrobisz szczepienia przed podróżą:

Miasto Placówka Adres Telefon Strona internetowa
Białystok Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy “Eskulap”
Punkt szczepień z poradnią
ul. Nowy Świat 11C (85) 745 00 36 eskulap.bialystok.pl
Białystok Lekarska Specjalistyczna Spółdzielnia Pracy “Eskulap”
Punkt szczepień z poradnią
ul. Białówny 9/1 (85) 741 69 01 eskulap.bialystok.pl
Białystok NZOZ Humana Medica Omeda
Poradnia medycyny podróży
Międzynarodowy Punkt Szczepień
ul. Fabryczna 39 (85) 654 53 53 omeda.pl
Białystok Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. K. Dłuskiego
Poradnia chorób tropikalnych
ul. Żurawia 14 (85) 740 94 78
Bielsk NZOZ Promed
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Zągoty 18 (24) 261 24 34
Bielsko-Biała Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Punkt szczepień
ul. Broniewskiego 2 (33) 816 00 12 wew. 55
Bielsko-Biała NZOZ Specjalistyczne Centrum Medyczne
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży, punkt szczepień
ul. Pszenna 11 (33) 815 79 00 centrum-medyczne.com.pl
Bielsko-Biała Centrum Szczepień ul. Dworkowa 2 530 800 757
607 100 108
centrumszczepien.pl
Bydgoszcz Centrum Medyczne IKAR
Punkt szczepień z poradnią
ul. Szubińska 32 (52) 373 22 00 ikar.bydgoszcz.pl
Bydgoszcz Spółka Lekarzy INTERCOR
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Powstańców Wielkopolskich 33 (52) 33 999 33 intercor.pl
Bydgoszcz NZOZ „Nad Wisłą“
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Pielęgniarska 13 (52) 343 94 99
Bydgoszcz Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny im. Tadeusza Browicza
Poradnia chorób tropikalnych
w ramach: Wojewódzka Przychodnia Chorób Zakaźnych
ul. św. Floriana 10 (52) 32 55 639 wsoz.pl
Chojnice NZOZ Gemini
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży
ul. Młodzieżowa 35 (52) 397 40 33 geminichojnice.pl
Czerwonak Zespół Lekarza Rodzinnego Pro Familia Poradnia medycyny podróży ul. Działkowa 2 (61) 812 04 00
Częstochowa Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Punkt szczepień
ul. Jasnogórska 15A (34) 344 99 00
Częstochowa Certyfikowana poradnia medycyny podróży
NZOZ SANUS Sp. z o.o.
ul. Kopernika 45 (34) 324 51 17, 504 231 404
Gdańsk Swissmed Centrum Zdrowia
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Jaśkowa Dolina 132 (58) 524 15 00 swissmed.com.pl
Gdańsk Grupa LUXMED
CM al. Jana Pawła
lekarz chorób zakaźnych i medycyny tropikalnej
al. Jana Pawła II 7 (22) 33 22 888 luxmed.pl
Gdańsk Medicover Sp. z o.o.
lekarz chorób zakaźnych i medycyny tropikalnej
ul. Beniowskiego 23 500 900 500
804 22 95 96
medicover.com
Gdynia Uniwersyteckie Centrum Medycyny Morskiej i Tropikalnej
Poradnia chorób pasożytniczych i tropikalnych w ramach: Przychodnia Medycyny Morskiej, Tropikalnej i Chorób Zawodowych
ul. Powstania Styczniowego 9B (58) 699 86 76 ucmmit.gdynia.pl
Gdynia Centrum Medicover
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży
ul. Hryniewieckiego 6/4 500 900 500 medicover.com
Gliwice VITO-MED Sp. z o. o.
Poradnia medycyny tropikalnej
ul. Radiowa 2 (32) 302 98 38 vitomed.pl
Kalisz Niepubliczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej „ART&MED”
Poradnia medycyny podróży
ul. Winiarska 12 (62) 767 00 66 artmed.kalisz.pl
Katowice Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Punkt szczepień z poradnią
ul. Raciborska 39 (32) 351 23 13
Katowice NZOZ Praktyka Lekarza Rodzinnego Elżbieta Kelm
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Powstańców 8/1 (32) 251 28 88
Katowice NZOZ Mark-Med
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Stara Kłodnicka 43 (32) 781 87 04
Katowice Centrum Medyczne Medycyny Rodzinnej – Karłowicza
Poradnia medycyny podróży
ul. Karłowicza 11-13 (32) 789 85 00
Katowice Grupa AVIMED – Przychodnia Katowice – Gliwicka
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Gliwicka 159 (32) 254 41 40 szpital.avimed.pl
Kielce NZOZ Promed – Przychodnia Karczówkowska
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Karczówkowska 36 (41) 366 01 94 nzoz-promed.pl
Kielce NZOZ Centrum
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Żelazna 35 (41) 366 02 80 centrum.nzozy.com
Kielce NZOZ Partner
Poradnia medycyny podróży
ul. Lecha 14A (41) 345 03 40 partner.nzozy.com
Kielce Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Olszewskiego 2A (41) 347 97 01
Kraków Centrum Medycyny Podróży Diamed S.A. ul. Schweitzera 7 tel. 12 371 19 00 medycynapodrozy.com.pl
Kraków Specjalistyczna Poradnia Medyczna „Przylądek Zdrowia”
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży
ul. Sołtysowska 35A 500 570 520 przyladekzdrowia.pl
Kraków Centrum Medyczne LIM
lekarz specjalista medycyny podróży
ul. Lublańska 38 (22) 33 22 888 cmlim.pl
Kraków Krakowski Szpital Specjalistyczny im. Jana Pawła II
Centrum szczepień
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży
ul. Prądnicka 80 (12) 614 23 76 szpitaljp2.krakow.pl
Kraków Wojewódzki Specjalistyczny Szpital Dziecięcy im. Św. Ludwika
Centrum Szczepień
ul. Strzelecka 2 604 305 217 dzieciecyszpital.pl
Kraków Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Punkt szczepień
ul. Prądnicka 76 (12) 25-49-555 wsse.krakow.pl
Kraków Klinika Krakowska
Przychodnia Specjalistyczna
Poradnia medycyny podróży
ul. Mehoffera 6 (12) 638 38 18 klinika.krakow.pl/
Kraków NZOZ CenterMed Sp. z o.o.
Centrum Medycyny Podróży i Chorób Infekcyjnych
ul. św. Łazarza 14 (12) 370 82 00 centermed.pl
Kraków Ośrodek Medycyny Podróży i Szczepień Profilaktycznych
Szpital Uniwersytecki w Krakowie
ul. Śniadeckich 5 (12) 424-73-64
782-780-036
su.krakow.pl
Kraków Medicover Sp.z o.o.
lekarz chorób zakaźnych i medycyny tropikalnej
ul. Bobrzyńskiego 37 500 900 500
804 22 95 96
medicover.com
Legnica NZOZ „Tatrzańska“
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Tatrzańska 2 (76) 855 05 51 tatrzanska.legnica.pl
Lisia Góra Gminne Centrum Usług Medycznych
Certyfikowane Centrum Medycyny Podróży
ul. Sucharskiego 3a (14) 678 49 99
Lublin Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
Centrum Profilaktyczno-Lecznicze
Poradnia medycyny podróży
ul. Nałęczowska 27 (81) 533-00-34, wew. 108 womp.lublin.pl
Lublin Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
Centrum Profilaktyczno-Lecznicze
Poradnia medycyny podróży
ul. Nowy Świat 38 (81) 532-72-83, wew. 43 womp.lublin.pl
Lublin Centrum Medyczne Luxmed Sp. z o.o.
Poradnia chorób tropikalnych
ul. Radziwiłłowska 5 (81) 532 37 11 luxmed.lublin.pl
Lublin Centrum Medyczne Luxmed Sp. z o.o.
Poradnia chorób tropikalnych
ul. Królewska 11 (81) 532 37 11 luxmed.lublin.pl
Lublin Centrum Medyczne Luxmed Sp. z o.o.
Poradnia chorób tropikalnych
ul. Zwycięska 6A (81) 532 37 11 luxmed.lublin.pl
Łódź Profilaktyka i Zdrowie
Poradnia medycyny tropikalnej i punkt szczepień
ul. Zgierska 2/8 (42)659 59 59
509 175 675
profilaktykaizdrowie.pl
Łódź NZOZ Centrum Medyczne Szpital św. Rodziny
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży
ul. Wigury 19 0 801 700 767
(42) 254 96 00
swietarodzina.com.pl
Łódź Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “PROPH-MED”
Centrum Medycyny Podróży
ul. Ogrodowa 28 B (42) 630 30 78 prophmed.com.pl
Łódź Wojewódzki Specjalistyczny Szpital im. dr Wł. Biegańskiego
Poradnia Chorób Zakaźnych, Pasożytniczych, Tropikalnych i Infekcji Grzybiczych
ul. Kniaziewicza 1/5 (42) 251 60 51 bieganski.com.pl
Mysłowice ID Clinic
Centrum Medycyny Podróży
ul. Janowska 19 (32) 616 13 94 idclinic.pl
Nowy Sącz Centrum Medyczne „Batorego”
Certyfikowane Centrum Medycyny Podróży
al. Batorego 77 (18) 442 00 06 cmbatorego.pl
Olsztyn NZOZ „Pieczewo“
Certyfikowane Centrum Medycyny Podróży
ul. Gębika 10B (89) 541 27 05 nzozpieczewo.pl
Opole Zakład Opieki Zdrowotnej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Opolu
Poradnia Medycyny Tropikalnej z Punktem Szczepień
(tylko poniedziałki 17-18)
ul. Krakowska 44 (77) 401 11 47 zozmswia.opole.pl
Opole Ośrodek Medyczny “Samarytanin”
Poradnia Medycyny Podróży z Punktem Szczepień
(wtorki 14:30-17)
ul. Pużaka 11 (77) 400 38 12 samarytanin.opole.pl
Ostrołęka Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej w Ostrołęce
Poradnia chorób zakaźnych, punkt szczepień
ul. Sienkiewicza 56 (29) 765 12 77 szpital.ostroleka.pl
Piaseczno Centrum Medyczne Puławska
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
CMP Piaseczno
lekarz chorób zakaźnych i medycyny tropikalnej
ul. Puławska 49 (22) 737 50 50 cmp.med.pl
Płock Certyfikowane Centrum Medycyny Podróży
Centrum Medyczne Medica
ul. Chemików 7 (24) 364 70 00 cmmedica.pl
Poznań Centrum Medyczne LIM
lekarz specjalista medycyny podróży
ul. Półwiejska 42 (22) 33 22 888 cmlim.pl
Poznań NZOZ Certus
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży
ul. Dąbrowskiego 262/280 (61) 845 65 00 http://www.certus.med.pl/
Poznań Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Punkt szczepień, telefoniczne porady lekarskie
ul. Noskowskiego 23 (61) 854 48 00 wsse-poznan.pl
Poznań „Bezpieczna podróż”
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży
ul. Za Cytadelą 108 500 258 146 szczepieniaprzedpodroza.pl
Poznań Szpital Kliniczny im. Heliodora Święcickiego UM
brak poradni medycyny podróży
Poradnia Chorób Odzwierzęcych i Pasożytniczych
ul. Przybyszewskiego 49 (61) 869 14 21 spsk2.pl
Przemyśl NZOZ INTEGRUM
Centrum Medycyny Podróży i Chorób Zakaźnych
ul. Bema 6 (16) 670 34 32
Racibórz NZOZ Centrum Medyczne „Eskulap“
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Kolejowa 19 A (32) 415 46 34 eskulap.raciborz.com.pl
Radom Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Punkt szczepień
ul. Aleksandrowicza 5 (48) 345 15 94
Rzeszów Centrum Medyczne Medyk
Poradnia medycyny podróży
ul. Rejtana 53 (17) 850 93 40 medyk.rzeszow.pl
Rzeszów Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Poradnia Profilaktyki Chorób Zakaźnych
ul. Wierzbowa 16 (17) 85 22 111 wew. 337, 315 wsse.rzeszow.pl
Sanok NZOZ Nafta-Med
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży
ul. Daszyńskiego 20 (13) 465 23 56 naftamed.pl
Siemianowice Śląskie Grupowa Praktyka Lekarzy Rodzinnych Familia
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Wiejska 20 (32) 229 80 50
Sosnowiec NZOZ Centrum Medyczne „Sante“
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
al. Wolności 6 (32) 292 48 47 sante-cm.pl
Sosnowiec Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy w Katowicach
Poradnia dla wyjeżdżających do pracy w tropiku
ul. Stanisława Staszica 44a (32) 290 44 66
Szczecin Graniczna Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Punkt szczepień
ul. Wojska Polskiego 160 (91) 462 43 18
Szczecin Spółdzielnia Pracy Lekarzy Specjalistów MEDICUS
Punkt szczepień
pl. Zwycięstwa 1 (91) 434 73 06 medicus.szczecin.pl
Szczecin Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. B. Śmiałego 33 (91) 434 91 21 womp.szczecin.pl
Szczecin Indywidualna Specjalistyczna Praktyka Lekarska w zakresie medycyny morskiej i tropikalnej
lek. Alina Kosińska
ul. Łukasińskiego 6c (91) 4877-9160
Szczecin Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony im. Marii Skłodowskiej-Curie
Poradnia chorób zakaźnych i tropikalnych
ul. Arkońska 4 (91) 813 93 40
(91) 813 93 41
spwsz.szczecin.pl
Tarnobrzeg Centrum Medyczne SBB
Poradnia medycyny podróży
ul. 1-go Maja 1 (15) 641 50 00
Tarnów NZOZ CenterMed Sp. z o.o.
Centrum Medycyny Podróży
ul. Piotra Skargi 29A (14) 628 43 52 (14) 628 43 53 centermed.pl
Toruń Lecznice CITOMED
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Curie-Skłodowskiej 73 (56) 658 44 01 citomed.pl
Toruń Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny w Toruniu
Wojewódzka Przychodnia Chorób Zakaźnych i Pasożytniczych
ul. Krasińskiego 4/4a (56) 658 25 59 zakazny.hosp.torun.pl
Tychy NZOZ Hipokrates
Punkt szczepień
ul. de Gaulle’a 49 (32) 327 40 26 hipokrates.tychy.pl
Warszawa Centrum Medyczne LIM
lekarz specjalista medycyny podróży
ul. Domianiewska 41 (22) 33 22 888 cmlim.pl
Warszawa Centrum Medyczne LIM
lekarz specjalista medycyny podróży
al. Jerozolimskie 65/79 (22) 33 22 888 cmlim.pl
Warszawa Centrum Medyczne Damiana
Punkt Medycyny Podróży
ul. Wałbrzyska 46 (22) 566 22 22 damian.pl
Warszawa Medi Partner
Poradnia medycyny podróży
ul. Nowolipie 25 500 900 800 medipartner.pl
Warszawa Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych
Centrum szczepień z poradnią medycyny podróży
ul. Wołoska 137 (22) 508 19 45 cskmswia.pl
Warszawa Europejskie Centrum Medyczne
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
al. KEN 96 (22) 644 11 77 eurocm.pl
Warszawa Gabinet Lekarski Jolanta Bogdańska-Paterkiewicz ul. Gdańska 2 605 278 874
Warszawa NZOZ Lecznica Prosen-SMO
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Płocka 17 lok. 23 (22) 632 32 59 prosensmo.com
Warszawa Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Punkt szczepień z poradnią
ul. Żelazna 79 667 590 282 wsse.waw.pl
Warszawa Centrum Medyczne Puławska Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
CMP Chmielna
lekarz chorób zakaźnych i medycyny tropikalnej
ul. Chmielna 14 (22) 737 50 50
Warszawa Lecznica dla Ciebie
lekarz chorób zakaźnych i medycyny tropikalnej
ul. Marszałkowska 18/3 (22) 628 16 65 lecznica-dla-ciebie.republika.pl
Warszawa Centrum Medyczne POLMED
Poradnia medycyny podróży
ul. Puławska 410A 801-033-200
(58) 775 95 99
polmed.pl
Warszawa CM Vita-Medica
Poradnia medycyny podróży
ul. Kłopotowskiego 22 (22) 698 51 38 vita-medica.pl
Warszawa Centrum Medyczne Puławska
Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej
CMP Białołęka, lekarz chorób zakaźnych i medycyny tropikalnej
ul. Berensona 11 (22) 737 50 50 cmp.med.pl
Warszawa Medicover Sp.z o.o.
Atrium, lekarz chorób zakaźnych i medycyny tropikalnej
al. Jana Pawła 27 500 900 500
804 22 95 96
medicover.com
Warszawa Grupa LUXMED
CM Postępu, lekarz chorób zakaźnych i medycyny tropikalnej
ul. Postępu 21C (22) 33 22 888 luxmed.pl
Warszawa doktorA Centrum Medyczne
Certyfikowane Centrum Medycyny Podróży
ul. Trakt Brzeski 57B (22) 773 23 13, 205 08 01 doktora.pl
Wodzisław Śląski NZOZ „Na Żeromskiego“
Poradnia medycyny podróży, punkt szczepień
ul. Żeromskiego 18 A (32) 455 44 13
Wrocław NZOZ Centrum Gastrologiczno Hepatologiczne
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży
ul. Krynicka 37/39 606 806 766 centrumgh.pl
Wrocław NZOZ Wrocławski Ośrodek Medycyny Pracy
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży, Międzynarodowy Punkt Szczepień
ul. Oławska 14 (71) 344 93 30 szczepieniawroclaw.pl
Wrocław Centrum Medyczne LIM
lekarz specjalista medycyny podróży
pl. Dominikański 3 (22) 33 22 888 cmlim.pl
Wrocław Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna
Międzynarodowy Punkt Szczepień
ul. Składowa 1/3 (71) 328 83 14 wssewroclaw.pis.gov.pl
Wrocław Zespół Przychodni “FORMICA” Sp. z o.o.
Poradnia medycyny podróży
ul. Zatorska 23A (71) 329 78 83 formica.emc-sa.pl
Wrocław Zespół Przychodni “FORMICA” Sp. z o.o. Poradnia medycyny podróży ul. Pilczycka 148 (71) 329 78 84 formica.emc-sa.pl
Wrocław Wojewódzki Szpital Specjalistyczny im. J. Gromkowskiego
Poradnia chorób zakaźnych
ul. Koszarowa 5 (71) 326 13 27-31 szpital.wroc.pl
Zabrze NZOZ Hipokrates
Certyfikowany Ośrodek Medycyny Podróży, punkt szczepień
ul. Reymonta 42 (32) 271 27 45 hipokrateszabrze.pl
Zamość Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej “PULS”
Poradnia medycyny podróży
al. Jana Pawła II 19 (84) 530 37 43
(84) 530 37 4344
luxmed.pl
Zielona Góra Certyfikowane Centrum Medycyny Podróży
lek. med. Elżbieta Dąbek
ul. Gajowa 3 606 112 112

Źródło: www.zdrowiewpodrozy.mp.pl


A na koniec dwa bardzo ciekawe filmy autorstwa Kasi Gandor rozprawiające się z mitami dotyczącymi szczepień ogółem.

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

 1. Podpisuje się rękami i nogami pod tym tekstem. To, że komuś nic się nie stało nie oznacza, że nam też również się uda.

 2. Też miałam wątpliwości, ale dzięki lekturze mam co przemyśleć i o czym dziś dyskutować ze swoją drugą połową. Dziękuję!

 3. Avatar pożeram strony

  Na pewno gdybym wyjeżdżała w jakieś tropikalne miejsce, zaszczepiłabym siebie i rodzinę.

 4. Ja myślę, że każdy musi podjąć decyzję na jakie ryzyko jest w stanie się poddać. Ja na razie nie mam problemów z tym, bo nie podróżuję aż tak daleko d krajów gdzie szczepienia są konieczne.

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Dokładnie – decyzja powinna być świadoma. A to oznacza, że powinno szukać się informacji u rzetelnych źródeł, a nie na internetowych forach :) I przed tym przestrzegam.

 5. jak w przypadku każdego kontrowersyjnego tematu komentarze są różne. Pamiętajmy jednak, że pieniądze na podróże zawsze się znajdą, ale zdrowia za pieniądze nie kupimy.

 6. Moniko bardzo dziękuję ci jako farmaceutka za ten wartościowy wpis! Jest to bardzo mądrze, rzetelnie przedstawiony temat i cudownie, że podjęłaś się jego. Pomijając podróże ludzie często zapominają, że zwłaszcza mieszkając w dużym mieście mają kontakt np. w komunikacji miejskiej z ludźmi z różnych krajów i na przykład słyszałam od lekarza o co raz częstszych przypadkach gruźlicy wśród osób przyjeżdżających do nas że Wschodu i wyobraźmy sobie teraz takie nieszczepione dziecko w jednym tramwaju obok chorego….brrrr

  1. Nie ma gruźlicy. To mity

 7. Zdecydowanie szczepimy Pomimo dość wysokiego kosztu szczepień nie wyobrażam sobie lecieć do Azji czy Ameryki Pół bez nich Nigdy nie wiadomo co się wydarzy także szczepienia i dodatkowe ubezpieczenie obowiązkowo

Skomentuj