Oman – informacje praktyczne (kompendium wiedzy)

Szukasz informacji przydatnych do zorganizowania podróży do Omanu? Nie wiesz, jak i kiedy najlepiej dostać się do tego kraju, jakie dokumenty należy przygotować, czy na miejscu jest bezpiecznie? Chciałbyś dowiedzieć się, w jaki sposób najlepiej poruszać się na miejscu? Czy możesz zabrać ze sobą drona? Oman – informacje praktyczne to pokaźny zbiór wskazówek, dzięki którym zaplanowanie wyjazdu będzie znacznie łatwiejsze!

Jak się dostać do Omanu?

Samolotem z Polski

Do Omanu najlepiej dostać się drogą lotniczą, jednak bezpośrednich lotów liniami regularnymi z Polski w tym kierunku nie ma. Z przesiadką możesz lecieć m.in. na pokładzie linii takich jak Lufthansa, Swiss Air, Turkish Airlines, KLM. W promocji ceny zaczynają się od około 1600 – 1700 zł i to już jest dobra cena na ten kierunek. Wszystko co poniżej, to oferty bardzo dobre, nie warte wahania. Jeśli chcesz jednak lecieć bezpośrednio, rozejrzyj się za lotami czarterowymi – wycieczki do Omanu oferuje od niedawna Itaka, przy odrobinie szczęścia trafisz lot za ok. 1200 zł.

Autobusem z Dubaju

Do Omanu możesz również dostać się drogą lądową ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich, a konkretnie z Dubaju. Do Emiratów najtaniej dotrzesz z Katowic na pokładzie Wizz Air oraz z Krakowa na pokładzie FlyDubai. To tani przewoźnicy, ceny zaczynają się już od 500-600 zł w dwie strony.

Z Dubaju do stolicy Omanu, Maskatu, kursują autobusy dwóch przewoźników: omańskiego Mwasalat (brak przedsprzedaży biletów online) i dubajskiego Al Khanjry (możliwy zakup biletu online). Przejazd zajmuje około 6 godz.

Trasa Godziny odjazdów linii Mwasalat
Dubaj – Maskat 7:30 15:30 23:00
Maskat – Dubaj 6:25 15:30 23:30
Trasa Godziny odjazdów linii Al Khanjry
Dubaj – Maskat 7:00 15:00 22:45
Maskat – Dubaj 6:00 15:00 22:45

Cena przejazdu autobusem Mwasalat (z Dubaju z dworca Abu Hail Station) na dworzec Aziba wynosi 5,5 OMR (ok. 55 zł) w jedną stronę (9,0 OMR w dwie strony – ok. 90 zł), natomiast Al Khanjry na dworzec Ruwi – 55 AED (ok. 55-56 zł). Obaj przewoźnicy kursują trzy razy dziennie, warto jednak sprawdzić to na stronie przewoźników przed podróżą. Ważna informacja: autobusy firmy Mwasalat zatrzymują się na lotnisku w Maskacie, ułatwia to znacząco wynajęcie samochodu.

Pamiętaj: Przy wyjeździe ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich obowiązuje opłata wyjazdowa płacona na granicy. Koszt: 35 AED (ok. 35 zł).


Jakie dokumenty potrzebne są do przekroczenia granicy?

Obywatele Polski żeby wjechać do Omanu potrzebują wizę. W ostatnim czasie przepisy wizowe zmieniały się kilkukrotnie, dlatego też najlepiej sprawdzać aktualne informacje związane z tym tematem na stronie: evisa.rop.gov.om. Na stronie tej możesz również ubiegać się o e-wizę – otrzymanie wizy przez Internet możliwe jest od marca 2018 roku.

Na evisa.rop.gov.om należy założyć profil i nie wcześniej niż na miesiąc przed wyjazdem aplikować z niego o dokument. Na chwilę obecną dostępne są trzy rodzaje wiz:

 • jednokrotnego wjazdu na maksymalnie 10 dni – przez Internet 5 OMR (ok. 50 zł), na lotnisku 6 OMR (ok. 60 zł)
 • jednokrotnego wjazdu na maksymalnie 30 dni20 OMR (ok. 200 zł), na lotnisku – prawdopodobnie – 21 OMR (ok. 210 zł)
 • wielokrotnego wjazdu na rok (przy czym jednorazowy pobyt w Omanie nie może przekroczyć 30 dni) – 50 OMR (500 zł), możliwa do zakupu jedynie z wyprzedzeniem.

Składając wniosek przez Internet należy mieć przygotowane zdjęcie paszportowe w formie elektronicznej oraz skan paszportu, załączniki te nie mogą przekroczyć 500 kB. Opłatę uiszcza się kartą, a wiza przyznawana jest dość szybko. Osoba posiadająca profil może zakupić wizę dla innych osób. W przypadku dopełniania formalności na lotnisku, zdjęcie nie jest potrzebne. Chcąc dostać się drogą lądową do Musadam (część Omanu oddzielona przez ZEA) z Maskatu, przy wizie 10 i 30 dniowej należy dwukrotnie aplikować o wizę jednokrotnego wjazdu lub mieć przyznaną wizę wielokrotną.

Paszport musi być ważny przez 6 miesięcy od daty uzyskania wizy w przypadku wiz jednokrotnych oraz rok w przypadku wizy wielokrotnej. Jeżeli planujesz zostać w Omanie dłużej, niż pozwala Ci Twoja wiza, możesz ją przedłużyć na komisariacie policji poprzez złożenie odpowiedniego wniosku. Przekroczenie dozwolonej długości pobytu wiąże się z opłatą w wysokości 10 OMR (ok. 100 zł) za każdy dzień zwłoki. Uprzedzając pytanie: izraelska pieczątka w paszporcie nie jest przeszkodą przy wjeździe do Omanu.

Jeżeli chcesz dopełnić formalności wizowych poprzez ambasadę, niestety będzie to dużo trudniejsze – w Polsce ambasady Omanu nie ma. Najbliższa placówka dyplomatyczna tego kraju mieści się w Berlinie.Kiedy lecieć do Omanu? Pogoda

Jeśli nie lubisz ekstremalnych upałów osiągających 40 czy 50oC, najlepiej wybierz się do Omanu między październikiem a marcem. Idealna będzie końcówka stycznia, gdy w całym kraju panują przyjemne temperatury wynoszące między 25 a 28oC. Główny sezon trwa w tym kraju w lutym i marcu. W trakcie naszej zimy pamiętać jednak należy także o tym, że temperatura na pustyni czy wysoko w górach potrafi znacząco spaść – w nocy termometry mogą wskazywać nawet poniżej 5oC. Gdy pod koniec stycznia byliśmy na pustyni Wahiba Sands, nad ranem temperatura oscylowała na poziomie 7-8oC- było rześko, a piasek z wierzchu był wilgotny.

Jeśli chcesz podglądać składające jaja żółwie, wybierz termin między majem i październikiem. Tylko niestety licz się z wysokimi temperaturami, które ciężko będzie przetrwać. W pozostałych miesiącach żółwie również mogą składać jaja, ale będą to pojedyncze osobniki. W sezonie – kilkadziesiąt ogromnych żółwic na plaży to ponoć norma!

Ciekawostką może być okres monsunowy Khareef przypadający na lipiec i sierpień w regionie Salalalah. Rejon Zufar (Dhofar) nawiedzany jest wtedy przez chłodniejsze wiatry przynoszące mgły oraz deszcze, co skutkuje eksplozją zieleni. Nawet sami Omańczycy ruszają wtedy na urlopy na południe. Niestety oznacza to, że rosną wtedy w tej części Omanu ceny – chociażby zakwaterowania.

Warto wziąć pod uwagę w planowaniu wyjazdu okres ramadanu – jako że jest to kraj muzułmański, w ciągu dnia nie je się ani nie pije w miejscach publicznych, aż do zachodu słońca. Także turyści nie powinni spożywać posiłków czy pić napoi w miejscach publicznych (zabronione jest również żucie gumy oraz palenie tytoniu).Bezpieczeństwo w Omanie

To jeden z najbezpieczniejszych krajów arabskich. Owszem, ryzyko zamachami istnieje (chyba nie ma kraju, w którym go nie ma), ale ogółem ludzie podchodzą do turystów w bardzo otwarty sposób. Są przybyszów ciekawi. Kradzieże nie zdarzają się często, napady również. W 2018 roku Oman w rankingu Global Peace Index zajął 73 miejsce (na 163 kraje, spośród arabskich zajmuje bodajże miejsce 6), natomiast według World Economic Forum The Travel & Tourism Competitiveness Report 2017, Oman znajduje się na miejscu 66 (i równocześnie na 4 miejscu, jeśli chodzi o kraje arabskie). Turyści są akceptowani przez miejscowych, ale należy dostosować się do zasad zachowania i ubioru – jest to podkreślane w wielu miejscach.

Turyści po Omanie mogą poruszać się bez większych ograniczeń, wyjątek stanowią jedynie strefy wojskowe, rejony wydobycia ropy naftowej, gazu, rud metali, a także zakłady energetyczne i przepompownie wody.

Na co uważać w Omanie?

 • Nieoświetlone rowery. Z rowerów korzystają głównie imigranci. Ani razu nie spotkałam się z tym, żeby któryś miał z przodu światło. Odblask z tyłu też należy do rzadkości. O ile ulice są oświetlone, to jeszcze nie ma tragedii, ale wystarczy, że lamp ulicznych brak, a już takiego rowerzysty zupełnie nie widać.
 • Progi zwalniające. Tych są chyba tysiące!!! Jedziesz sobie 80 km/godz., a tu nagle nieoznaczony próg. Przed skrzyżowaniem masz jeden, tuż za nim – drugi. Teoretycznie powinny być na nich namalowane żółte pasy, ale w większości przypadków są na tyle wytarte, że naprawdę ciężko progi zauważyć. Nie zawsze stoi przed nimi znak ostrzegawczy.
 • Nie wszyscy kierowcy używają kierunków. Wyprzedzanie czy skręcanie bez włączenia kierunkowskazu to niestety w dalszym ciągu rzecz na poziomie dziennym, ale trzeba przyznać, że znaczna część kierowców kierunków używa.
 • Omańczycy często zapominają włączyć światła gdy się ściemnia. Za to są mandaty, ale mimo wszystko wciąż nie wszyscy kierowcy tego przestrzegają. Gdy zapada szarówka, szczególnie srebrne auta nie są zbyt widoczne bez świateł.
 • Najczęściej nie da się płacić kartą za paliwo. Kartą udało się nam zapłacić jedynie na Shellu i to tylko w okolicach Maskatu. Czy pracownicy innych stacji lub Shella w Salala po prostu nie chcieli przyjmować od nas kart licząc na napiwek? Tego niestety nie wiem.
 • Ludzie wbiegają na ulicę między autami, bo przejścia dla pieszych to towar deficytowy. W Omanie mało gdzie zrobiono przejścia dla pieszych. Tak naprawdę poza ścisłym centrum Maskatu chyba nigdzie nie widziałam zebry. Przebieganie ludzi przez ulicę to norma, nawet przez ruchliwą autostradę, po zmroku. Największe niebezpieczeństwo mogą jednak stanowić dzieci bawiące się w czasem ciemnawych zakamarkach miast – nie zawsze rozglądają się, czy coś nie jedzie.
 • Jazda po wydmach. Pośród sypkiego piasku pustyni bardzo łatwo się zakopać, a bez umiejętności prowadzenia po wydmach i wiedzy o tym, jak się wydostać z potrzasku, można porządnie utknąć. Sytuacja może być zabawna, o ile jest się niedaleko od drogi, którą jeżdżą Beduini lub jest się z kimś, ale gorzej gdy jest się samotnie z dala od cywilizacji.
 • Zablokowany Skype oraz inne usługi VoIP. Jeśli liczysz na kontakt z bliskimi poprzez Skype, zawczasu zainstaluj sobie VPN. Skype w Omanie jest najzwyczajniej w świecie zablokowany, ale nie martw się – Facebook i Instagram działają ;)
 • Beduini szalejący na wydmach. Beduini na wydmach Wahiba Sands szaleją, głównie za dnia ale także i nocą potrafią sobie pojeździć przy świetle Księżyca. W związku z tym rozbijanie namiotu gdzieś pomiędzy wydmami może być w pewnym sensie niebezpiecznie. Wystarczy, że trafi się w nieodpowiednie miejsce o złej porze i znajdzie się na trasie takiego szalonego kierowcy.
 • Skorpiony. Spotkanie skorpiona aż tak proste nie jest, ale należy pamiętać, że stworzenia te w Omanie występują. Oznacza to także, że istnieje ryzyko użądlenia. Zwierzęcia lepiej nie drażnić i pozwolić mu iść własną drogą, a w razie nocowania na łonie natury – dobrze jest sprawdzić buty przed ich założeniem.
 • Fale w morzu – potrafią wciągnąć wgłąb z dużą siłą, dlatego jeśli nie jesteś mistrzem pływackim, nie szalej w wodzie.
 • Wylewające wadi i cyklony w porze monsunowej. Wiele dróg prowadzi dolinami rzecznymi lub też przez nie w jakiejś niewielkiej części przechodzi. W porze ulewnych deszczy trzeba mieć się na baczności, ponieważ wadi zalane rwącą wodą z opadów są niebezpieczne. Na drogach szczególnie należy uważać na ustawione na poboczu słupki – jeśli woda sięga do czerwonych oznaczeń na tych słupkach, należy się zatrzymać i pod żadnym pozorem nie próbować przekroczyć wadi. Cyklony są szczególnym zagrożeniem na południu, w okolicach Salala. Ale to dzięki tej porze deszczowej Salala może poszczycić się soczystą zielenią w lipcu i sierpniu.
 • Poprzekręcane znaki. Z tym spotykaliśmy się nagminnie. W wielu miejscach znaki przekręcone są prawdopodobnie przez wiatr, w innych – w ogóle spadły ze słupków i stoją smętnie o nie oparte. Przez to wielokrotnie można nie wiedzieć, jakie jest ograniczenie prędkości, jakie zagrożenia mogą czekać. I czy w ogóle znak ten obowiązuje?
 • Zwierzęta na drogach. Na drogach często wałęsają się kozy, owce, krowy (okolice Salala) oraz wielbłądy. Jeśli zauważysz jakieś zwierzę przy trasie, zwolnij i bacznie je obserwuj.
 • Długie, proste odcinki dróg. Jest to szczególnie uciążliwe w przypadku trasy z Maskatu do Salala – ciągnąca się przez około 1000 km prosta trasa jest nużąca. Krajobraz jest monotonny, przez co łatwo o uśnięcie za kierownicą.
 • Widoki. Szczególnie jeśli siedzisz za kierownicą, mogą rozpraszać!
 • W wielu miejscach brakuje znaków informujących o dopuszczalnych limitach prędkości na danej drodze. Serio, moim zdaniem znaków tych jest w Omanie deficyt. Wjeżdżasz z jakiejś drogi na trasę i nie wiesz, czy możesz zasuwać 120 km/godz., czy jednak gdzieś wcześniej nie było ograniczenia do 80 km./godz.
 • Zdziczałe psy – pies w islamie nie odgrywa w rodzinie takiej roli jak u nas. Często zwierzęta te wałęsają się bezdomne po obrzeżach miast i pustkowiach je otaczających. W większości uciekają na widok człowieka, ale może się zdarzyć, że zaatakują.
 • Narkotyki. Trzymaj się od nich z daleka – kontakt z narkotykami może zakończyć się wyrokiem kary śmierci…


Czego nie robić w Omanie?

 • Nie należy fotografować kobiet bez ich zgody. Tu chyba nie trzeba żadnego komentarza. Mężczyźni podchodzą do zdjęć nieco luźniej, ale też warto zapytać o pozwolenie. Przydatne mogą okazać się zwroty oznaczające zapytanie o możliwość zrobienia zdjęcia: Mumkin sura, min fadlak? (w stosunku do mężczyzny) lub Mumkin sura, min fadlik (do kobiety). Jeśli nie zapamiętasz tych kilku arabskich słów, zawsze zrozumiały będzie gest, którym wskażesz na aparat. Jeśli spotkasz się z odmową, uszanuj to.
 • Nie zachowuj się głośno i prowokacyjnie
 • Nie przekraczaj prędkości. W Omanie ustawione zostało całe mnóstwo fotoradarów i nie są to atrapy – nie raz widzieliśmy, jak komuś taki fotoradar błysnął. Mandat to nic przyjemnego, dlatego lepiej trzymać się przepisowej prędkości. Tylko niestety nie zawsze wiadomo, jaka prędkość jest dozwolona, ponieważ znaków informujących o limitach jest zbyt mało.
 • Szczególnie ostentacyjne okazywanie uczuć drugiej osobie zostaw na pobyt w pokoju hotelowym. Publicznie nie będzie to zbyt mile widziane. Ponadto nielegalny jest homoseksualizm.
 • Nie ubieraj się wyzywająco, zakryj kolana i ramiona, nawet w wadi i na plaży. Panie do kąpieli w wadi czy publicznych plażach powinny zakładać koszulkę i kąpielowe legginsy, panowie natomiast – szorty. Slipki lepiej zostawić w domu. Ale o tym za chwilę.
 • Nie kąp się w miejscach, w których jest to zakazane
 • Nie zanieczyszczaj wody w afladżach (faladżach) – to te słynne kanały, którymi płynie woda. Miejscowi często czerpią z nich wodę pitną. Część z nich wpisana jest na listę UNESCO!


Zdrowie w podróży do Omanu

Szczepienia potrzebne do Omanu?

W Omanie nie ma szczególnego zagrożenia sanitarno-epidemiologicznego. Szczepienia ochronne nie są wymagane, jednak tak jak w każdym innym kraju – są zalecane. Mimo wszystko temat szczepień najlepiej indywidualnie konsultować z lekarzem medycyny podróży. Jedynie od osób przyjeżdżających z rejonów występowania żółtej febry (niektóre państwa Ameryki Południowej i Afryki) wymagane jest szczepienie na tę chorobę, które poświadcza się odpowiednim wpisem do tak zwanej żółtej książeczki.

Mimo że zdaniem władz Omanu woda w kranie zdatna jest do spożycia, zalecane jest picie wody butelkowanej. Zagrożeniem jest słońce i wysokie temperatury, szczególnie w okresie od kwietnia do października. Mogą powodować udary cieplne, poparzenia słoneczne a także odwodnienie, dlatego też należy pamiętać o piciu wystarczającej ilości płynów i nie eksponowaniu ciała na promienie słoneczne w godzinach największego nasłonecznienia. Wbrew pozorom z tego względu może przydać się długi rękaw i długie nogawki spodni lub długie spódnice.

Niebezpieczna dla zdrowia i życia może być schistosomatoza – choroba pasożytnicza, którą złapać można w trakcie kąpieli w basenach ukształtowanych w wadi. Istnieje również zagrożenie malarią, ale jest ono na niskim poziomie. Malaria może sporadycznie występować w rejonach Dakhliyah, północnego Batinah, północnego i południowego Sharqiyah. Zgodnie z informacjami ze strony cdc.gov (Centers for Disease Control and Prevention) chemoprofilaktyka nie jest konieczna, zalecana jest natomiast zwykła profilaktyka przeciw komarom (repelenty, odzież zakrywająca ciało, moskitiery). Jednak i tak znacznie bardziej od komarów uprzykrzają życie muchy!

Jakie leki podlegają ograniczeniom na granicy Omanu?

Podróżując do Omanu (i wielu innych państw) musisz mieć świadomość, że nie wszystkie leki można przewozić w dowolnych ilościach. Problemy dla podróżnych mogą powodować leki będące środkami odurzającymi i substancje psychotropowe, które wpływają na ośrodkowy układ nerwowy i mogą zostać użyte w niewłaściwym celu. Oman w tej kwestii przestrzega prawa międzynarodowego – dozwolone jest posiadanie takich leków na własny użytek (w ilości nie większej niż na miesiąc stosowania), jednak należy mieć ze sobą raport medyczny poświadczający stan zdrowia i konieczność zażywania tych środków oraz kopie recept wypisanych przez lekarza.Przepisy celne

Osoby nie będące muzułmanami wwieźć na teren Omanu mogą dwie butelki napojów alkoholowych. Zawartość procentowa alkoholu nie jest określona. Zasada ta nie dotyczy jednak przekraczania granicy lądowej pomiędzy Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Omanem – w ten sposób alkoholu nie można przewozić.


Jak się ubierać w Omanie?

Turyści traktowani są z przymrużeniem oka, jednak mimo wszystko należy zachować pewien umiar w ubiorze. Jest to sposób okazania szacunku i – bądź co bądź  – mniejszego wyróżniania się w tłumie. Niezależnie od pory roku i miejsca, powinno się mieć zakryte przynajmniej kolana i ramiona, należy również unikać głębokich dekoltów. Na plaży czy w wadi, w których można się kąpać, kobiety powinny mieć kąpielowe legginsy oraz koszulkę.

Bikini dopuszczalne jest raczej tylko na hotelowych lub mało popularnych wśród miejscowych plażach (z tego względu warto zabrać też np. jednoczęściowy kostium – zdarzyło mi się z takiego korzystać). Oczywiście raczej mało kto źle potraktuje kobietę w bikini, jednak jest to odbierane jako brak szacunku i zwraca uwagę. Mężczyźni natomiast na plaży bądź do kąpieli w wadi powinni mieć szorty – slipy (podobnie jak bikini u kobiet) nie jest mile widziane.

W miejscach kultu (w meczetach) należy zasłaniać nogi, ręce oraz – w przypadku kobiet – włosy. Przed wejściem np. do meczetu w Maskacie wypożyczyć można abaje.Jak się dostać z lotniska w Maskacie do miasta?

 • autem – w terminalu przylotów siedziby ma wiele wypożyczalni oferujących swe usługi 24 godziny na dobę. Więcej o wypożyczeniu samochodu na lotnisku w Maskacie znajdziesz nieco niżej.
 • taksówką – warto pamiętać, że taksometry nie są obowiązkowym wyposażeniem taksówek, dlatego też lepiej ustalić cenę przejazdu zanim się wsiądzie.
 • airport shuttle organizowany przez hotele – wiele hoteli i agencji turystycznych proponuje gościom przejazdy z i na lotnisko. Ten sposób transportu należy dogadać jeszcze przed podróżą do Omanu.
 • publiczny autobus – pomiędzy dworcem Al Mabelah a dworcem Ruwi (czyli praktycznie przez całą długość Maskatu) kursuje autobus linii 1AB. Zatrzymuje się on także na lotnisku – żeby dojść na jego przystanek, należy po wyjściu z lotniska przejść przez parkingi w stronę autostrady Sułtana Kabuza i przedostać się kładką nad tą drogą na drugą stronę. Autobusy jeżdżą co około pół godziny w godzinach szczytu i co około godzinę w późniejszych godzinach.  Rozkład można sprawdzić tutaj.
 • jeśli czekasz na znajomego, który odbierze Cię po przylocie, lotnisko w Maskacie oferuje strefy „drop off” przed terminalami odlotów i przylotów. Ze względów bezpieczeństwa i w celu uniknięcia zakorkowania, samochody mogą bezpłatnie zaczekać w tych miejscach do trzech minut. W samochodzie musi ktoś być.


Parking lotniskowy – ceny

Jeśli z jakiegoś powodu nie chcesz zwracać swojego auta, a planujesz przelot z Maskatu do Musandam lub Salala, możesz zostawić samochód na parkingu lotniskowym. Ceny postoju kształtują się następująco:

Parking krótkoterminowy
Czas Całkowita opłata (w OMR)
0-30 min 0.500
30 min-1 godz. 2.000
1-2 godz. 3.000
2-3 godz. 4.000
3-4 godz. 5.000
4-5 godz. 6.000
5-6 godz. 7.000
6-9 godz. 10.000
9-12 godz. 15.000
12-24 godz. 24.000
Powyżej 24 godz. 20 OMR za każdy kolejny dzień postoju
Parking długoterminowy
Ilość dni Opłata
dzień pierwszy 7.000
dzień drugi 13.000
dzień trzeci 20.000
Każdy kolejny zień kosztuje 5 OMR

Bilety parkingowe można opłacić tylko w omańskich rialach w automatach ustawionych na każdym parkingu. Pracownicy parkingu są dostępni na miejscu 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, na wypadek, gdyby wymagana była pomoc.Jak poruszać się po Omanie?

 • transport publiczny – publiczny transport na miejscu istnieje, jednak możliwości poruszania się w ten sposób ograniczone są tylko do większych miast. Autobusy linii Mwsalat kursują pomiędzy Maskatem, Salala, Sur, Nizwą, Barki, Bahlą, Sinaw, Duqm, Birkat al Mouz i wyspą Masirah. Najtańsze przejazdy kosztują 0,800 OMR, najdroższe zaś (najdalsze kierunki), około 8 OMR w jedną stronę.
 • wypożyczony samochód – jak już wspominałam, na lotnisku w Maskacie dostępnych jest sporo wypożyczalni. Jazda po Omanie nie należy do najtrudniejszych, drogi są w świetnym stanie, także moim zdaniem wynajęcie własnych czterech kółek jest najlepszym rozwiązaniem, by poznać ten kraj. O tym, jakie auto wypożyczyć i jakich zasad należy przestrzegać, przeczytasz w jednym z kolejnych punktów.
 • auto z kierowcą – dość popularna forma zwiedzania, jednak zdecydowanie droższa od wynajęcia samochodu na własną rękę. Jeśli tylko czujesz się na siłach, by prowadzić samochód w Polsce lub w jakimś państwie Europy Zachodniej, poradzisz sobie także i w Omanie. Omańczycy jeżdżą nieporównywanie lepiej niż np. Włosi (szczególnie Ci z południa).
 • samoloty – pomiędzy Maskatem a Salala i Khasab istnieją połączenia lotnicze. Loty odbywają się chociażby na pokładzie Oman Air. Przelot z Maskatu do Salala to koszt ok. 300 zł w jedną stronę, trwa około 1,5 godziny. Połączenia realizowane są kilka razy na dzień.
 • zorganizowane wycieczki – to jednak z wiadomych względów najdroższa możliwość mocno ograniczająca opcje na poznanie kraju.
 • autostop – wedle relacji spotkanych osób – autostop działa w Omanie rewelacyjnie. Nie stoi się długo, zawsze ktoś zabierze. Czasem mieszkańcy mogą zażądać drobnej opłaty za podwiezienie, ale i tak jest to bardzo popularny środek transportu, nawet wśród miejscowych.


Jazda samochodem po Omanie

Polskie prawo jazdy honorowane jest w przypadku samochodu wynajętego w wypożyczalni (pracownicy wypożyczalni nie wymagają okazania międzynarodowego dokumentu). Łatwo poznać te auta, ponieważ mają czerwone tablice rejestracyjne (czerwone blachy mają też taksówki oraz samochody szkoły jazdy). Warto jednak zabrać ze sobą także prawo jazdy międzynarodowe – koszt jego wydania to bodajże 30 zł, ważne jest przez 3 lata więc może być przydatne i w trakcie innych podróży. Wypożyczalnia przekazuje kluczyki na podstawie polskiego dokumentu, ale międzynarodowe prawo jazdy może przydać się w trakcie kontroli drogowej.

Drogi w Omanie są w świetnym stanie. Szczególnie autostrady, uważać jednak należy na liczne fotoradary – np. na trasie między Maskatem a Sur, radary rozmieszczone są przez wiele kilometrów w odległości 2-3 km (!!!) jeden od drugiego. Podobnie w okolicy Salala. Ponadto na drogach (z wyjątkiem autostrad) zamontowane jest wiele progów zwalniających. Powinny być teoretycznie oznaczone w żółto-czarne pasy, ale najczęściej ostrzeżenia są wytarte przez co przeszkód nie widać. Zdarza się, że przed skrzyżowaniem jest jeden próg, a zaraz za nim – kolejny. Lepiej bacznie obserwować drogę i nie pędzić.

Omańczycy jeżdżą naprawdę zaskakująco dobrze. Przed wyjazdem spodziewałam się warunków podobnych do tych panujących w Jordanii (tam nie ma zasad! Jordania dla niewprawionego kierowcy może okazać się nie do przejechania), w Omanie jednak czekała nas niespodzianka. Zdarza się, że omańscy kierowcy przekraczają prędkość, ale jednak nie aż tak bardzo. Wymuszenia na drodze czy wyprzedzanie na trzeciego raczej się nie zdarzają. Jedynie mają czasem problem z kierunkowskazami – nie zawsze sygnalizują zamiar skrętu czy wyprzedzania. Ale i tak nie jest źle.

Dobrze mieć ze sobą mapę papierową lub naprawdę dobry GPS, ponieważ nie wszystkie nawigacje dają sobie radę. Mimo wszystko polecam aplikację Maps.ME – jakoś szczególnie nas nie zawiodła. Trzeba tylko wgrać mapę przed wyjazdem, żeby działała offline. Dużo miejsca nie zajmuje, a naprawdę może pomóc.

Ruch w Omanie jest prawostronny. Zabronione jest kierowanie pod wpływem alkoholu oraz niedozwolone są rozmowy przez telefon komórkowy w trakcie jazdy. Oczywiście nie każdy się do tego ostatniego stosuje, ale warto pamiętać o mandatach, a nawet karach więzienia. Kierowcy w razie hamowania (nawet, jeśli jest to zwykły korek i nie jest to ostre hamowanie), często włączają światła awaryjne. Po zmroku jeżdżą chętnie na długich światłach, niekoniecznie je wyłączając, gdy zbliżają się do jadącego z naprzeciwka auta.

Limity prędkości w Omanie

Na autostradach dopuszczalna jest prędkość maksymalna wynosząca 120 km/godz. Przy przekroczeniu tej wartości zamontowane w autach czujniki przez dłuższą chwilę wydają uporczywy, piskliwy sygnał dźwiękowy – nie da się nie zauważyć, że właśnie jedzie się zdecydowanie za szybko. Poza autostradami najczęściej można jechać 90 km/godz., miejskie dwupasmówki to ograniczenie prędkości w zakresie 60-80 km/godz., drogi jednopasmowe w obszarach zamieszkałych to limit wynoszący 40 km/godz. Na parkingach i drogach serwisowych nie powinno się jeździć szybciej niż 25 km/godz. Trzeba pilnować znaków.Mandaty w Omanie

Traktuj poniższe stawki orientacyjnie – wartości poszczególnych kar mogą się zmienić. Ponadto jest to tylko część przewinień drogowych. Do poniższej tabeli wybrałam te, które najczęściej dotyczyć mogą turystów.

WYKROCZENIE MANDAT w OMR*
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości o mniej niż 35 km/godz. / o 50 do 75 km/godz. / 75 km/godz. 10 / 35 / 50
Jazda z prędkością, która zakłóca ruch 35
Parkowanie na miejscu wyznaczonym dla karetki / dla osób niepełnosprawnych / na chodniku / na części drogi 35 / 50 / 15 / 10
Wyprzedzanie na żółtej linii lub przy wysepce 50
Transport pasażerów w liczbie powyżej limitu określonego w dowodzie rejestracyjnym pojazdu 10
Korzystanie z telefonów komórkowych lub innych urządzeń elektronicznych podczas prowadzenia pojazdu 15
Niezapięcie pasa bezpieczeństwa kierowcy i pasażerów 10
Zaparkowanie na żółtej linii 50
Niezatrzymanie się na wezwanie policjanta / w punkcie kontrolnym 35 / 50
Prowadzenie zagranicznego samochodu po upływie wyznaczonego terminu 50
Prowadzenie roweru bez kasku (kierowcy i pasażera) / motocykla bez kasku (kierowcy i pasażera) 10 / 35
Prowadzenie pojazdu bez trzymania kierownicy lub nieprawidłowe siedzenie 35
Prowadzenie pojazdu na drodze zamkniętej lub w trakcie budowy 10
Instalacja narzędzia lub urządzenia do umieszczenia telefonu komórkowego lub innego urządzenia elektronicznego do użytku kierowcy 15
Nieużywanie fotelików samochodowych dla dzieci w wieku poniżej 4 lat 10
Przejazd na czerwonym świetle
nawet 500 OMR / kara więzienia

*1 OMR w przybliżeniu wynosi ok. 10 PLN.

Znaki drogowe

Znaki drogowe w Omanie dla Europejczyka powinny być jasne i zrozumiałe. Są dwujęzyczne – znajdują się na nich napisy po arabsku oraz po angielsku. Poza znakami znanymi nam z własnego podwórka, zauważyć można jeszcze ostrzeżenia przed wydmami piaskowymi zwiewanymi na drogi oraz wadi. Prędkość mierzona jest w km/godz. Miejsca interesujące turystycznie są dobrze oznakowane, jednak jeśli się je przegapi, czasem trzeba kawałek przejechać, żeby w ogóle móc zawrócić.

Cena paliwa

Jak można się domyślić, ze względu na zasobność Omanu w ropę naftową, paliwo nie jest drogie. Ma to duży wpływ na ceny na stacjach benzynowych. Stacje dostępne w Omanie to Shell, OmanOil oraz al Maha. Paliwo na wszystkich kosztuje tyle samo. W styczniu było to 0,209 OMR za litr 95tki (ok. 2 zł). Litr diesla kosztuje ok. 0,55 EUR, czyli +/- 0,240 OMR. Płatności kartą nie na wszystkich stacjach są możliwe (a przynajmniej tak nas informowano). Bez problemu kartą (Revolutem) płaciliśmy za tankowanie tak naprawdę tylko na Shellu w Maskacie i najbliższej okolicy.

W razie wypadku

Jeśli Twój samochód ma problemy techniczne, zadzwoń pod numer podany przez wypożyczalnię samochodów. W razie wypadku zadzwoń na policję na numer 999. Nie ruszaj pojazdów, ponieważ jest to często postrzegane jako przyznanie się do winy. Zrób zdjęcia i zbierz informacje od świadków. Na koniec poproś o kopię raportu policyjnego.Off-road

Off-road nie jest zakazany, jednak warto upewnić się, że ubezpieczenie, które masz w wypożyczalni, pokryje ewentualne szkody powstałe w trakcie jazdy z dala od dróg. Off-road można uskuteczniać na górskich szlakach, wydmach pustynnych (np. Wahiba Sands) czy w korytach rzek (wadi). Pamiętaj jednak, by przed zjazdem na trasę off-roadową sprawdzić swój pojazd, dostosować ciśnienie w kołach (żeby jeździć po wydmach, należy częściowo spuścić z kół powietrze), mieć ze sobą jedzenie i wodę. Pamiętaj także, żeby nie wjeżdżać do wadi, jeśli spodziewane są deszcze – zlekceważenie tego może mieć tragiczne skutki.

Jakie wybrać auto – samochód 4×4 czy małą osobówkę?

Decyzję powinieneś uzależnić od planu podróży. Jeśli chciałbyś wjechać na Al Jabal Al Akhdar (w kwietniu okolica pachnie od kwitnących w tym czasie róż!), do Wadi Awfjeździć po plażach, wjechać na Sugar Dunes lub dostać się do Wahiba Sands – przydatne będzie auto z napędem 4×4. Przy wjeździe na Al Jabal Al Akhdar mieści się posterunek kontrolny – jeśli nie masz samochodu 4×4, w ogóle nie zostaniesz przepuszczony. Auto z napędem na cztery koła może być też przydatne w przypadku trasy do Wadi Ghul – przez większość trasy prowadzi asfalt, ale są kilkukilometrowe odcinki szutrowe. Szczególnie ostatni jest obecnie w złym stanie.

Jeśli nie planujesz wspomnianych wyżej miejsc, w zupełności wystarczy Ci małe osobowe auto bez napędu na cztery koła.

Parkowanie samochodu

Nie wolno parkować przed budynkami publicznymi, w tym pałacami królewskimi, stacjami benzynowymi (dozwolony jest jedynie postój na wyznaczonych miejscach), posterunkami straży pożarnej, a także na mostach.


Wypożyczalnie samochodów w Omanie

Wypożyczyć samochód możesz już na lotnisku – w terminalu w Maskacie dostępne są firmy takie jak Hertz, Europcar, Thrifty, National Renaissance, Budget, Avia, Sixt Rent a Car, Enter Prises, Dollar. Korzystaliśmy z dwóch pierwszych i pomimo niewykupienia u nich pełnego ubezpieczenia (mamy zakupioną roczną polisę w firmie zewnętrznej), nie było żadnych problemów.

Ceny kształtują się mniej więcej na poziomie 100 zł za zwykłe, najmniejsze auto osobowe oraz 300 zł za samochód z napędem 4×4. Niestety nie udało mi się ustalić ceny za pełne ubezpieczenie samochodu wykupione na miejscu. Im dłuższy wynajem, tym cena jednostkowa za dzień wynajmu niższa. Depozyty bez wykupienia pełnego ubezpieczenia wynoszą odpowiednio 150 OMR (1500 zł) za małe auto i 250 OMR (2500 zł) za samochód z napędem terenowym. Należy bacznie czytać warunki.

Koniecznie trzeba zwracać uwagę na ewentualne limity kilometrów, które mogą mieć zastosowanie szczególnie w przypadku samochodów terenowych. Średnio to 200 – 250 km na dzień. W zależności od wypożyczalni opłaty za każdy dodatkowy kilometr wynoszą średnio od 0,04 OMR do 0,06 OMR (40 do 60 groszy). Są jednak wypożyczalnie, które w warunkach wspominają nawet o 1 OMR za każdy dodatkowy kilometr ponad dozwolony limit – to 10 zł! Samochody bez limitu są droższe, ale warto przeliczyć sobie koszt przekroczenia limitu kilometrów w stosunku do planowanej trasy – może się okazać, że droższy samochód będzie jednak bardziej opłacalny.

Wypożyczenie samochodu w ZEA

Po Omanie możesz także poruszać się samochodem wynajętym w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, upewnij się jednak, że Twoja wypożyczalnia na to zezwala. Z informacji, które do nas dotarły wynika, że trzeba wykupić dodatkowe ubezpieczenie samochodu – podejrzewamy, że może tu chodzić o odpowiednik Zielonej Karty (OC). Posiadanie tego ubezpieczenia sprawdzane jest na granicy. Jeśli się go nie posiada, zostanie się zmuszonym do zakupu ubezpieczenia granicznego – bez tego urzędnicy wynajętym samochodem w ZEA do Omanu nie wpuszczą. Droga z Dubaju do Maskatu zajmuje około 5 godz. jazdy.Gdzie się… myć? Toalety publiczne, prysznice itp.

Publiczne toalety są zadziwiająco czyste i zadbane. Nieco gorzej sprawa ma się z czystością toalet na stacjach benzynowych, ale ogółem przybytek ten jest łatwo dostępny. Inaczej jest z prysznicami – na żadnej ze stacji nie zauważyłam, żeby dostępne było pomieszczenie z natryskiem. W przypadku nocowania na dziko, pozostają więc chyba tylko bukłaki z wodą, prysznic turystyczny przywieziony z Polski, ewentualnie kąpiele w morzu (których nie polecam – woda jest bardzo słona) lub ewentualnie w wadi.


Język używany w Omanie

Arabski to główny – urzędowy – język, jednak w miejscach turystycznych, sklepach i na stacjach benzynowych da się dogadać po angielsku. Angielski uznawany jest za język biznesowy. Mieszkańcy posługują się też często językami takimi jak Urdu i Hindi.


Religia w Omanie

Główną religią w Omanie jest islam – wyznaje go według różnych źródeł około 85% mieszkańców. To jedyny kraj muzułmański, w którym większość (ponad 70 – 75% muzułmanów) stanowią ibadyci. To najbardziej przyjazny (tolerancyjny) odłam tej religii. Ibadyci nie uznają przelewu w krwi w imię religii i nie popierają fanatyzmu. Interesujące artykuły na ten temat znaleźć można tutaj i tutaj.Telefon i Internet w Omanie

Ogółem zasięg telefonii jest bardzo dobry, trudno o niego tylko w bardzo słabo zaludnionych obszarach i pomiędzy piaskami Wahiba Sands. Polskie sieci telefoniczne mają podpisane umowy roamingowe z Omanem, jednak koszt połączenia telefonicznego między Omanem a Polską jest bardzo wysoki. Średnio jest to:

 • Plus: minuta wychodząca i przychodząca kosztuje 8 zł. SMS to koszt ok. 2 zł, MMS wysłany na numer krajowy 3,43 zł/100 KB, MMS odebrany 3,02 zł/100KB, Internet natomiast kosztuje w roamingu 4,92/100KB.
 • Play: minuta wychodząca kosztuje 8 zł, przychodząca 4,92 zł. SMS to koszt ok. 2 zł, MMS wysłany na numer krajowy 3,00 zł/100 KB, Internet kosztuje w roamingu 4,30 zł/100KB.
 • T-Mobile (sprawdzone na telefonie służbowym): minuta wychodząca kosztuje 8 zł, przychodząca 3,50 zł. SMS to koszt ok. 1,22 zł, MMS wysłany/ odebrany 2,90 zł/100 KB, Internet natomiast kosztuje w roamingu 30 zł/MB.

Najbardziej opłacalne jest dzwonienie do Polski poprzez Skype, należy jednak pamiętać, że po pierwsze niezbędne jest łącze z Internetem, a po drugie – Skype w Omanie jest zablokowany. By móc z niego skorzystać, uprzednio należy zainstalować VPN. Minuta połączenia kosztuje 0,09 PLN plus do tego naliczania jest opłata za inicjację połączenia w wysokości 0,19 PLN.

Internet jest szeroko dostępny w hotelach oraz apartamentach, jednak jeśli chcesz mieć niezależne łącze obejmujące prawie cały kraj (zasięg z drobnymi wyjątkami jest nawet na pustyni po drodze między Maskatem i Salala), zainwestuj w kartę SIM. Możesz ją kupić już na lotnisku w czynnych chyba całą dobę punktach obsługi. Przy zakupie karty SIM należy obowiązkowo okazać paszport.

Przykładowe ceny pakietów dostępnych na lotnisku w sieci Renna:

Cena Opcja: ilość danych w dowolnej chwili Opcja II: ilość danych dzień/ noc* Okres ważności
2 OMR 500 MB 1 GB (w tym 700 MB w nocy) 14 dni
3 OMR 1 GB 1,75 GB (w tym 1 GB w nocy) 30 dni
4 OMR 1,5 GB 2,5 GB (w tym 1,5 GB w nocy) 30 dni
5 OMR 2 GB 3 GB (w tym 2 GB w nocy) 30 dni
8 OMR 4 GB 7 GB (w tym 4 GB w nocy) 30 dni
12 OMR 15 GB 15 GB (w tym 9 GB w nocy) 30 dni
15 OMR 20 GB 20 GB (w tym 12 GB w nocy) 30 dni
20 OMR 30 GB 30 GB (w tym 18  GB w nocy) 30 dni

*Opcja nocna to korzystanie z Internetu w godz. 23:00 – 6:00.

Numer kierunkowy do Omanu to +968. Numery stacjonarne liczą osiem cyfr i rozpoczynają się od numeru 2. Numery komórkowe zaczynają się od numeru 9. Budki telefoniczne występują bardzo rzadko, dlatego też najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z telefonów komórkowych.Gniazdka elektryczne w Omanie

W Omanie gniazdka są identyczne jak w Wielkiej Brytanii – 3 prostokątne bolce. W związku z tym warto zabrać przejściówkę ze sobą z Polski, jednak jeśli o niej zapomnisz – kupisz ją na miejscu (w Tanuf Market kosztowała ok. 5 zł), lub pożyczysz w recepcji hotelu. Czy wszystkie hotele dysponują przejściówkami na wypożyczenie, tego niestety nie wiem – najlepiej mieć swoją.


Gdzie zjeść w Omanie?

Restauracje w Omanie to droga przyjemność, jednak jeśli nie chcesz przepłacać, koniecznie zajrzyj do niesamowicie popularnych coffee shopów. W Omanie jest ich pełno! Chyba nie ma miejscowości czy nawet wioski, w której nie znalazłoby się chociażby jednego coffee shopu. W coffee shopach możesz zjeść śniadanie, obiad i nawet późną kolację. Kuchnia arabska, ale także pakistańska, hinduska i wiele innych to posiłki tanie, smaczne i łatwo dostępne. Do tego koniecznie spróbuj tamtejszych soków. Kosztują średnio 0,500 OMR i są naprawdę pyszne!

Każdy coffee shop może podawać coś innego, dlatego też warto zaglądać do różnych miejsc. Ceny nie są wygórowane – przykładowo za kilka kulek falafelu, hummus, pity, nieco warzyw i ostry sos zapłacisz 1,5 OMR (ok. 15 zł). Więcej przykładowych cen z tego typu lokali znajdziesz tutaj.Używanie dronów w Omanie

Rekreacyjne użytkowanie dronów w Omanie jest zabronione, a na komercyjne należy przed wyjazdem uzyskać zgodę PACA (Public Authority for Civil Aviation). Bez wcześniejszej zgody w ogóle nie wwieziesz drona do kraju – zostanie najprawdopodobniej skonfiskowany na lotnisku. Aby w ogóle pilotować drona musisz mieć skończone 18 lat.

O pozwolenie najlepiej ubiegać się co najmniej 15 dni przed wjazdem do kraju. Do uzyskania pozwolenia należy przekazać poniższe informacje na temat:

 • danych osobowych pilota i innych osób obecnych w czasie filmowania dronem
 • danych kontaktowych głównego pilota
 • celu sesji.
 • lokalizacji miejsca planu filmowego, współrzędnych, miejsca startu i lądowania oraz czasu trwania planowanego lotu
 • powinieneś załączyć również opis i zdjęcia drona, którym planujesz filmować.

Gdy już uzyskasz zgodę, pamiętaj o przestrzeganiu kilku podstawowych zasad: nie lataj dronem nad ludźmi, przy lotniskach i obszarach wojskowych, szanuj cudzą prywatność. Z drona korzystać możesz tylko w ciągu dnia przy dobrych warunkach pogodowych.Waluta Omanu

Walutą Omanu jest rial omański (OR, OMR), który to dzieli się na 1000 baisa. Zgodnie z kursem z dnia 2.01.2019: 1 OMR = 9,69 PLN, czyli w przybliżeniu uznać można, że jeden rial to ok. 10 polskich złotych. Tak będzie łatwiej przeliczać ceny. 100 baisa to ok. 1 zł.

Teoretycznie riale można spotkać ponoć także w wersji monet, jednak przez cały wyjazd ani razu się z nimi nie spotkałam. Na wszystkich banknotach (w tym tych o nominale 100 baisa jak i 1/2 riala) widnieje podobizna sułtana Kabuza. Dostępne w obiegu są banknoty o nominałach: 1/2, 1, 5, 10, 20 i 50 OMR oraz 100 baisa.

Najkorzystniej wymieniać na miejscu dolary, jednak należy pamiętać, żeby nie były starsze niż te z 2006 roku – banknotów sprzed tej daty nie wymienisz nawet w bankach. Kantory są szeroko dostępne w większych miastach, podobnie jak i bankomaty. Tych drugich chociażby w Maskacie jest pełno. Do wymiany pieniędzy obowiązkowo należy okazać paszport.

Jeśli nie posiada się karty walutowej, najkorzystniej wymieniać pieniądze w kantorach w miastach. Na lotnisku również można dokonać wymiany, ale należy pamiętać o tym, że pobierana jest wtedy wysoka prowizja, ponadto wprowadzona jest także dodatkowa opłata. Nie mając możliwości wymienić pieniędzy w mieście, zmuszeni byliśmy dokonać wymiany części gotówki na lotnisku – pobrano od nas stałą opłatę w wysokości 2,50 OMR plus do tego jeszcze prowizję w wysokości 4,08 OMR. To ponad 60 zł opłat! Ponadto kurs na lotnisku jest niekorzystny (22.01.2019 kurs wymiany na lotnisku wynosił 1$ = 2,697 OMR).Płatności kartą w Omanie

W Omanie akceptowane są karty Visa oraz Mastercard. Niestety nie wszędzie płatności kartą są możliwe. W hipermarketach czy w hotelach zapłacimy bezgotówkowo, ale niestety w większości  guesthousów czy we wszystkich coffee shopach niezbędne będą wypłacone omańskie riale.

Z własnego doświadczenia  – kartą da się zapłacić również na niektórych stacjach paliw Shella. Niestety na wielu innych otrzymywaliśmy informację, że nie ma takiej opcji i w grę wchodzi jedynie gotówka. Pytanie, czy rzeczywiście? A może pracownicy przekazują błędne informacje z myślą o otrzymaniu napiwku? Tego niestety nie jestem w stanie potwierdzić.

Revolut w Omanie

Tam, gdzie da się zapłacić kartą, Revolut działa bez problemu. Przelicznik jest dobry, nawet bardzo dobry! Przy oficjalnym kursie 1 OMR = 9,69 zł, Revolut pobierał średnio ok. 9,70-9,73 zł za jeden rial omański, natomiast płatności za pomocą karty debetowej w banku PKO BP były wyższe o kilkadziesiąt groszy/1 OMR.


Ceny żywności w Omanie

Ceny żywności i artykułów higienicznych są wyższe niż w Polsce. Największe różnice widać na wędlinach – nawet towary słabej jakości są sporo droższe od naszych. Jeśli chcesz zorientować się w cenach poszczególnych artykułów spożywczych oraz higienicznych, zajrzyj do tego artykułu: Ceny w Omanie 2019.

Dostępność alkoholu w Omanie

Jako że jest to kraj muzułmański, alkohol nie jest szeroko dostępny. Drinka można napić się w niektórych restauracjach lub barach i hotelach specjalizujących się w goszczeniu zagranicznych turystów. Alkohol jednak jest drogi. W Omanie znajdują się specjalne sklepy z alkoholem, ale są one dostępne jedynie dla rezydentów posiadających specjalną licencję.Ceny wejściówek do atrakcji w Omanie

 • wejścia do fortów – 0,500 OMR / os.
 • Muzeum Narodowe w Maskacie – 5 OMR
 • Muzeum Historii Naturalnej w Maskacie – 1 OMR
 • Fort w Nizwie – 5 OMR / os.
 • ruiny miasta Sumhuram – 2 OMR za wjazd samochodu
 • Muzeum Frankincence i ruiny miasta Al Baleed  – 2 OMR za wjazd samochodu

Gdzie spać w Omanie?

Baza noclegowa w Omanie nie jest jakoś specjalnie rozwinięta. Nie ma co liczyć na noclegi rzędu 50 zł za dwuosobowy pokój, jednak wybór hoteli, apartamentów i guesthousów (często oferujących duże apartamenty w naprawdę przyzwoitej cenie), powinien zadowolić większość odwiedzających ten kraj. W związku z trudnymi wydarzeniami, jakie miały miejsce przed naszym wyjazdem, zdecydowaliśmy się większość noclegów spędzić pod dachem. Oto obiekty, w których się zatrzymaliśmy:

 • Alafeeh Corniche Hotel Apartments, Sur – cena 12 OMR/noc za apartament 2 pokojowy z kuchnią i łazienką. Ze względu na umieszczone w zlewie i umywalce kule anty-robakom, śmierdziało w cłym mieszkaniu naftaliną. Poza tym – przestrzenne, czyste miejsce. Mimo że dostępna jest kuchnia, brakuje porządnej kuchenki (jest tylko maleńka kuchenka elektryczna na jeden garnek) oraz przyrządów kuchennych w postaci garnków, sztućców oraz talerzy. Trzeba mieć swoje.
 • Oriental Nights Rest House, Ibra – cena 20,250 OMR – czysto, miło, rezerwowane na ostatnią chwilę. Pokój całkiem spory, z łazienką.
 • Guest House, Ma’mad – cena 15 OMR – niełatwo trafić, ale okolica cicha, pokój duży. Duży minus – maleńka umywalka w wielkiej łazience.
 • Today Furnished Apartments, Salala – cena 8,280 OMR/noc za 90 metrowy apartament. Do dyspozycji mieliśmy w pełni umeblowane 3 pokoje, dwie łazienki oraz kuchnię z pralką i kuchenką gazową. Na stanie były też garnki oraz podstawowe sztućce i talerze.
 • Seeb Guest House, Maskat (Seeb) – cena 14 OMR/noc – pokój w hotelu w całkiem dobrej, ale bardzo ruchliwej wieczorami okolicy. Niewielki parking, ale da się zaparkować za budynkiem. Tam jest cicho i spokojnie. Pokój wyposażony w lodówkę. Niedaleko od plaży, bardzo blisko sklepów, coffe shopów, bankomatów.Booking.com

Nocowanie na dziko w Omanie

Jeśli Twój budżet nie pozwala na noclegi pod dachem lub zwyczajnie chcesz przeżyć przygodę, w Omanie możesz nocować na dziko. Nieważne, czy śpisz w namiocie czy w aucie – jest to prawnie dozwolone. Skorzystaliśmy z tej możliwości dwukrotnie. I polecamy!

Najważniejsze, to znaleźć odosobnione miejsce, z czym nie będzie raczej problemu. Rozbić obóz możesz praktycznie wszędzie, jeśli oczywiście nie jest to ziemia uprawna, własność prywatna lub obszar chroniony (np. rezerwat Ras al Jinz). Nocować możesz na plaży, na pustyni, nawet przy drodze. Pod żadnym pozorem nie rozbijaj się jednak w wadi – w razie opadów możesz niespodziewanie zostać porwany razem ze swoim namiotem lub autem przez szybko wzbierającą, silną falę powodziową.

Oczywiście nie muszę chyba wspominać, że nocowanie na dziko wiąże się z poszanowaniem środowiska i zabraniem ze sobą swoich śmieci. Jeśli chcesz umyć się w plenerze, rozważ zabranie ekologicznych kosmetyków nieszkodzących naturze. Ponadto zabronione jest niszczenie drzew oraz strzelanie do ptaków. Ognisko możesz rozpalić, ale posłuż się do tego drewnem, które możesz kupić w miastach i miasteczkach. Sprzęt kempingowy również możesz kupić w większych marketach – Omańczycy lubią biwakowanie na łonie natury, także zakupy raczej nie będą problemem.Pamiątki z Omanu

Miło jest przywieźć sobie z odwiedzonych stron jakąś pamiątkę. A co można przywieźć z Omanu?

 • handżar – tradycyjny sztylet – srebro omańskie – od 20 OMR. Plastikowo-blaszane handżary będą sporo tańsze.
 • złoto i srebro omańskie. Przykładowo spore kolczyki mogą kosztować 10 OMR
 • pocztówki – 0,400 OMR (znaczek pocztowy to koszt wynoszący 0,500 OMR)
 • magnesy – 1,000 – 1,500 OMR. Wybór magnesów jest ogromny!
 • zestaw: kominek do palenia kadzidła, odrobina kadzidła, węgiel i mini-perfumy kupione na stacji Shell – 1,000 OMR
 • duża paczka kadzidła na targu w Salala – 5,000 OMR
 • perfumy – mini-butelka – 1,000 OMR
 • tradycyjne nakrycie głowy mężczyzny zwane kuma – 3,000 OMR (na lotnisku – 9,000 OMR)
 • szale – od kilku OMR, jednakże szale z prawdziwego jedwabiu i paszminy są sporo droższe (pierwsza cena za szal z paszminy może wynieść nawet i ponad 125 OMR).
 • kawa omańska z kardamonem – od 1 OMR
 • wyroby z gliny (szczególnie warto zainteresować się nimi np. w Nizwie)

Kupując pamiątki, obowiązkowo należy się targować.Czas w Omanie

GMT +4 godziny. Oznacza to, że zimą różnica w czasie między Polską a Omanem wynosi 3 godz., natomiast latem – ze względu na brak czasu letniego w Omanie – różnica maleje do 2 godz. Czyli gdy u nas latem jest godz. 18:00, w Omanie wybija właśnie godzina 20:00.


Dni świąteczne

 • Nowy Rok:  1 stycznia
 • Święto Narodowe: 18 listopada
 • Urodziny Sułtana Kabuza: 19 listopada
 • Eid al-Fitr: na zakończenie Ramadanu, co roku wypada w innym terminie
 • islamski Nowy Rok i urodziny Proroka
 • piątki to w islamie odpowiednik niedzieli w chrześcijaństwie – są dniem wolnym. Wiele atrakcji jest wtedy zamkniętych lub ma skrócone godziny otwarcia.

Ramadan w 2019 roku trwać będzie od wieczora 5 maja do wieczora 4 czerwca, natomiast w 2020: 23 kwietnia – 23 maja.Imprezy kulturalne

 • Muscat Festival: styczeń/luty. W 2019 Muscat Festival odbywał się od 10 stycznia do 9 lutego. Gdzie: Amerat Park, Oman Automobile Association & Naseem Gardens

To jeden z największych festiwali – prezentuje kulturę i dziedzictwo Omanu. Do standardowych wydarzeń na festiwalu należą przedstawienia teatralne, akrobatyczne, edukacyjne, sportowe, cyrkowe, konkursy, programy rekreacyjne dla dzieci, tradycyjne i międzynarodowe stoiska z żywnością i ubraniami, a także pokazy sztucznych ogni.

 • Salalah Tourism Festival: 30 lipca – 31 sierpnia.

Na festiwalu odbywają się pokazy artystyczne i kulturalne, które urozmaicone są straganami, restauracjami, muzyką, teatrami, cyrkami i wieloma innymi atrakcjami.

 • Eid al-Fitr – wyznacza koniec Ramadanu, który jest świętym miesiącem postu islamu.

Festiwal Eid trwa trzy dni – „Eid al-Fitr” uważany za jeden z najważniejszych festiwali religijnych w Omanie. Pierwszego dnia Eid al-Fitr Omańczycy udają się do meczetów i odmawiają modlitwę Eid, następnie rozpoczynają się uroczystości i uczty. Jak to opowiedział nam jeden Omańczyk – często z okazji tego święta właśnie na ucztę zabijana jest krowa lub wielbłąd.

 • Sultan Camel Race Cup – w 2019 roku wyścigi odbędą się w dniach 19-22.03. Gdzie: Royal Cavalry Track w Al Felaij, Wilayat of Barka

Podczas festiwalu jeźdźcy i wielbłądy rywalizują na torach wyścigowych, które są specjalnie zbudowane dla tego sportu.

 • Tour of Oman

Tour of Oman to wieloetapowy wyścig kolarski odbywający się od 2010 roku w lutym. Więcej doczytać można tutaj.

 • Baloon Carnival

Pierwsza tego typu impreza z ogromnymi balonami będzie miała miejsce w mieście Sahnoot w okresie od 20 lipca do 25 sierpnia 2019 roku.Kiedy i gdzie szukać żółwi w Omanie?

Dwie godziny jazdy od Maskatu znajduje się rezerwat, w którym z dużą dozą prawdopodobieństwa – szczególnie w sezonie przypadającym na okres od maja do października – da się zobaczyć składające na plaży jaja żółwice. Wyjścia na obserwację żółwi odbywają się dwa razy dziennie – nad ranem i wieczorem. Zabronione jest używanie lamp błyskowych czy latarek – sztuczne światło może przestraszyć zwierzęta. Od sierpnia do października można trafić na najliczniejsze w tym okresie młode żółwiki walczące z przeciwnościami losu w drodze do morza. Jednakże w innych miesiącach również są szanse na spotkanie dopiero co wylęgniętego żółwika. Miejsce to nazywa się Ras al Jinz, jednak i w wielu innych punktach omańskiego wybrzeża można trafić na żółwia.


Palenie papierosów i e-papierosów

W miejscach publicznych palenie papierosów jest zakazane. Wwóz papierosów elektronicznych zgodnie z prawem obowiązującym od 2012 roku jest zabroniony, jednak znam przypadki, gdy nikt nie robił problemów. Pamiętaj jednak, że nie oznacza to, że tak będzie w każdej sytuacji – musisz liczyć się z tym, że Twój e-papieros może zostać zarekwirowany na lotnisku.


Napiwki

Sławetny bakszysz, czyli arabski napiwek, jest w Omanie oczekiwany w wielu miejscach – liczą na niego chociażby taksówkarze czy panowie pomagający tankować na stacjach benzynowych. W restauracjach przyjęte jest, że zostawia się napiwki w wysokości 10-15% wartości wykonanej usługi.Przydatne zwroty po arabsku

Omańczycy doceniają, gdy próbuje się powiedzieć coś w ich języku. Wystarczy zwykłe salam alejkum lub szukran w podziękowaniu i już patrzą na Ciebie zupełnie inaczej. Z tego też względu warto nauczyć się kilku podstawowych zwrotów:

 • Witaj! – Marhuba
 • Do widzenia! – Ma’assalaama
 • Pokój z tobą! – Salam alejkum
 • Dziękuję! – Shukran
 • Tak – Na’am
 • Nie – La’
 • Przepraszam – Muta’assif
 • Czy mówisz po angielsku? –  Tatakullum ingleezi?
 • Nie rozumiem – Ana maa afham
 • Ile to kosztuje? – Bekam?


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! A jeśli szukasz inspiracji do zaplanowania własnego wyjazdu, zajrzyj do relacji z naszej podróży!

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Komentarze do: “Oman – informacje praktyczne (kompendium wiedzy)”

 1. karolina

  Kochani , czy orientuje sie ktoś – igosy jako hybryda pomiędzy zwykłym papierosem a e-papierosem , czy są dozwolone ?

 2. Kasia

  W tym momencie na revolucie nie ma riali omańskich :( pozostaje jedynie wymienić w Polsce złotówki na dolary, i zabrać je ze sobą, bo nie zapłacimy kartą.

 3. Andrzej

  Według której konwencji należy wyrobić międzynarodowe prawo jazdy? Nie wiem którą wybrać we wniosku

  1. Do wypożyczenia samochodu w Omanie wystarczy polskie prawo jazdy. Żadna firma rentalowa nie będzie od Was wymagała międzynarodowego prawa jazdy. W wielu poradnikach znajdziecie jednak informację, że ten drugi dokument będzie Wam potrzebny w razie kontroli drogowej lub co gorsza wypadku. Nie jest to do końca prawdą. Oman nie jest sygnatariuszem żadnej z dwóch międzynarodowych konwencji odnoszących się do międzynarodowego prawa jazdy, a zatem oficjalnie nie potrzeba takiego dokumentu do jazdy po jego terytorium. Nie zmienia to jednak faktu, że międzynarodowe prawo jazdy zawsze warto mieć ze sobą, bo jest w języku angielskim – zrozumiałym dla lokalnych władz. Więcej przeczytasz tu: https://idziemydalej.pl/samochodem-po-omanie/

 4. Aga

  Wybierającym się autobusem z Dubaju do Muscatu radze wcześniej zadbać o bilety. Nasza 7 osobowa grupa nie załapała się na poranny autobus więc po dobie w podróży czekaliśmy do 15.30. Powrót był gorszy bo pomimo tego, że bilety mieliśmy zarezerwowane wcześniej o mało nie spóźniliśmy się na samolot w Dubaju bo kierowca wiózł nas 11,5 godziny z Muscatu do Dubaju (najpierw stłuczka i wymiana autobusu, potem nie chcieli kogoś z obcych pasażerów wpuścić do Dubaju, potem szczegółowa kontrola bagażowa i oglądaniem każdego leku i sprawdzaniem w internecie czy to nie narkotyk). Z autobusu wysiedliśmy 1,5 godziny przed odlotem a lotnisko w Dubaju jest wielkie :).

  1. Monika Borkowska

   Cenne uwagi!

 5. Hej, mam pytanie o drona. Czy Ty wypełniałaś te dokumenty? Czy latałaś dronem w Omanie? Może wiesz czy władze raczej wydają zezwolenie czy z zasady odrzucają?

  pozdrawiam

 6. Michał

  Witam. Pytanko moje dotyczy samych Riali. W Polsce w większej ilości ( około 4 tysięcy Riali) są nie do zdobycia. Jak Waszym zdaniem najlepiej wejść w ich posiadanie w takiej ilości . Czy w Polsce zdobyć dolary i w Omanie wymienić je na Riale czy przewalutować sobie konto i wypłacać je w Omanie z bankomatów . Mam kartę Visa. Zastanawiam się co będzie korzystniejsze. O ile przewalutowanie w moim banku wydaje się ok to już wypłaty w bankomatach w Omanie mogą być obarczone jakąś prowizją. Ma ktoś wiedzę jakie są tam prowizje za wypłaty np. 1000 czy 2000 Riali ?

 7. Ruszamy w drogę

  Świetny wpis. W październiku wybieramy się do Omanu :) na pewno te informacje przydadzą nam się w planowaniu podróży :)

  1. Monika Borkowska

   Już zazdroszczę podróży! ;) Planujecie objechać cały kraj czy skoncentrować się na okolicach Maskatu lub Salali?

 8. Za tydzień lecę, dziękuję za cenne informacje ☺

  1. Zazdroszczę!!! Nie masz może wolnego miejsca w walizce? ;)

 9. tak..to jest kompendium wiedzy pożytecznej :) zawsze się zastanawiam w takiej chwili..czytając…czy jadąc pierwszy raz…gdzieś do nowego kraju..miałabym czas na to aby zebrać takich informacji aż tyle!! zrobiłaś dobrą robotę..bardzo przydatną..bo ludzie pytają… pytają o Oman…i dobrze!! bo wart jest odwiedzenia…a dzięki tym informacjom..uprzedzasz wszelakie pytania..ps co do bezpieczeństwa..Oman 4 na liście..od góry…mało kto o tym wie… :) ja sprawdziłam..i potwierdzam :)

  1. Momentami sama się zastanawiam, skąd biorę czas na to wszystko :D Ale to chyba chodzi o pasję. Robię to, co lubię. A akurat Oman jest w moim rankingu ulubionych państw zaraz po Islandii, więc… to mówi samo za siebie ;)

  2. Podróżowisko.pl mam trochę inne pamiętanie..być może wszystkiego nie doczytałam..ale wrażenie pamiętam..the first is!! Islandia..a każdy inny kraj..porównywany do niej to się nie da…są inne ze względu..na kontynent..historię..krajobrazy…ludzi itd.. teraz się przekonałaś :)

  3. Małgosia Borowik ranking ustawiam bardziej pod kątem tego, gdzie mi się najbardziej podobało, gdzie się najlepiej czułam ;) I dlatego Islandia jest na pierwszym miejscu – póki co w żadnym innym państwie nie czułam się tak dobrze, nie zachwyciło mnie aż do tego stopnia. Chociaż… doszukiwałam się z przekorności podobieństw między Islandią i Omanem i – co zaskakujące – znalazłam ich kilka :D

 10. Plany związane z Omanem coraz bliżej. Mam nadzieję, że w ciągu roku max dwóch tam pojadę :)

  1. Monika Borkowska

   Im szybciej, tym lepiej! Póki nie odkryły tego kierunku tłumy ;)

 11. Mega ciekawe,dużo nowych informacji mimo że mieszkam tu od 6 lat i dużo podróżuje.Dziękuję. Sprostuję tylko info o burzach.W 2018 były dwie i z wyraźnymi błyskawicami. Ale o rzadkośći tego zjawiska może świadczyć to iż na drugi dzień było o tym na pierwszych stronach gazet.Pozdrowienia

  1. Ooo… czyli jednak! To rzeczywiście wydarzenie warte okładki! Informacja sprostowana ☺️ A jak sprawa wygląda z komarami? Naczytałam się, że komarów na Islandii nie ma, ale sama chyba widziałam takiego latającego potwora. Aczkolwiek nie jestem pewna, czy aby na pewno był to komar…

 12. Interesujące. Gratulacje Pewnie kolejna noc nieprzespana. Dużo praktycznych informacji. Jednak Oman po burzliwej dyskusji nie jest naszym następnym celem. Chętnie poczytałem i potwierdzam ciekawe uwagi praktyczne.

  1. Wczoraj (a właściwie to już dzisiaj ;) ) do 1:30 siedziałam – wyjątkowo nie musiałam wstać o 5:00, tak więc nie jest źle :D O Omanie jednak nie zapominajcie! Kraj wart uwagi!

 13. Faktycznie sporo informacji. Na razie się nie wybieram,ale i tak trochę poczytałam ;)

  1. Jakby plany dotyczyć miały kiedyś i tego kierunku, to wiesz, gdzie szukać informacji ;)

Skomentuj