Wiza do Omanu – jak złożyć wniosek przez Internet?

Coraz częściej mówi się, że Oman może być turystycznym hitem 2019 roku. Czy rzeczywiście? To się dopiero okaże. Prawdą jest jednak, że kraj ten coraz bardziej zyskuje na popularności. Interesuje Cię ten kierunek? A może już planujesz swój własny wyjazd w tamte strony? Pamiętaj – Obywateli Polski obowiązuje wiza do Omanu – można otrzymać ją na granicy, ale lepszą opcją jest złożenie wniosku przez Internet. Jak aplikować o wizę do Omanu przez Internet? Przeczytaj instrukcję krok po kroku!

Wiza do Omanu – rodzaje

Przepisy wizowe do Omanu w ostatnim czasie kilkukrotnie się zmieniały, dlatego też poniższe informacje traktuj orientacyjnie – nie jest powiedziane, że obecna forma zasad ubiegania się o wizę pozostanie już na stałe. Na chwilę obecną dostępne są wizy jednokrotnego wstępu na pobyt trwający do 10 oraz 30 dni oraz wielokrotnego wstępu ważne przez rok. Wiza na pobyt do 10 dni kosztuje 5 OMR (ok. 50 zł – początkowo została wycofana, jednak władze Omanu przywróciły możliwość ubiegania się o dokument zezwalający na krótki pobyt), wiza 30 dniowa 20 OMR (200 zł), natomiast wiza roczna – 50 OMR (ok. 500 zł), przy czym w tym przypadku jednorazowy pobyt w Omanie nie może przekroczyć 30 dni.

Jak ubiegać się o wizę do Omanu?

Wizę aktualnie można otrzymać na przejściach granicznych, ale najprościej zrobić to przez Internet. Co prawda trzeba przejść przez kilkanaście kroków wniosku i płatności, jednak wbrew pozorom nie jest to trudne i długotrwałe. Zanim rozpoczniesz wypełnianie wniosku, przygotuj skan paszportu (strony z danymi osobowymi) oraz zdjęcie w wersji elektronicznej. Skany te posłużą jako załączniki, które dodasz w procesie aplikacji o e-wizę. O wymaganiach co do załączników przeczytasz w jednym z punktów poniżej.

Pamiętaj: o e-wizę do Omanu możesz ubiegać się maksymalnie na miesiąc przed wyjazdem. Przekroczenie granicy powinno nastąpić w ciągu 30 dni od jej przyznania

To jakie są te poszczególne kroki w ubieganiu się o wizę do Omanu przez Internet? Jeśli chcesz powiększyć załączony do tekstu zrzut ekranu, kliknij w niego – będzie czytelniejszy.

1. Załóż konto

Żeby móc w ogóle ubiegać się o przyznanie e-wizy, należy na stronie królewskiej policji w Omanie założyć konto, z którego przesłany zostanie wniosek. W tym celu kliknij na wspomnianej stronie ikonę: Register as User. Warto jednak wiedzieć, że nie wszyscy muszą mieć swoje konto – jeśli podróżujesz z kimś, aplikować możesz o kilka e-wiz z jednego konta.  Na początek wypełniasz pola z danymi osobowymi podając adres e-mail, nadane imiona, nazwisko, hasło, za pomocą którego będziesz się logować, numer telefonu komórkowego, datę urodzenia, płeć oraz narodowość.

wiza do Omanu


2. Aktywuj konto poprzez link przesłany w mailu

Po podaniu wszystkich wymaganych danych i kliknięciu Register, na Twoją skrzynkę pocztową powinien dotrzeć e-mail zawierający link, za pomocą którego aktywujesz konto. Jeśli po kilku minutach nie dostałeś żadnej wiadomości pt. Oman eVisa – Email address verification, sprawdź koniecznie folder SPAMu lub kosz na śmieci. Niestety zdarza się, że maile trafiają właśnie w te miejsca.

W wiadomości klikasz na Click here i już masz potwierdzone konto, na którym możesz zacząć wypełniać swój wniosek wizowy.


3. Zaloguj się przy użyciu maila i hasła podanych w procesie rejestracji

Po kliknięciu w link przesłany na maila, zaloguj się do swojego konta podając dane logowania: adres e-mail oraz hasło, a następnie kliknij Apply for Tourist Visa (zakładam, że jedziesz w celu turystycznym).

W pierwszym punkcie z listy rozwijanej wybierz państwo, z którego pochodzisz, natomiast w drugim –  jeśli nie jesteś rezydentem państw GCC (Bahrajnu, Kuwejtu, Kataru, Arabii Saudyjskiej lub Zjednoczonych Emiratów Arabskich) – wybierz No. Kliknij Next.


4. Wybierz rodzaj interesującej Cię wizy

Jak już wspomniałam, obecnie dostępne są dla turystów odwiedzających Oman trzy rodzaje wiz: jednokrotnego wjazdu 10 dniowa, jednokrotnego wjazdu 30 dniowa oraz wiza wielokrotnego wjazdu ważna przez rok. Jeśli planujesz przekroczyć granicę Omanu ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi chociażby udając się do Musandam (nawet drogą lotniczą), pamiętaj o tym, że przy uzyskanej wcześniej wizie jednokrotnej, nie będziesz mieć możliwości powrotu do Maskatu bez aplikowania o kolejną wizę lub bez wcześniejszego opłacenia wizy wielokrotnego wjazdu.

Jeśli Twój pobyt przekroczy czas pobytu, na jaki zezwala Twoja wiza, musisz liczyć się z dodatkową karą w postaci 10 OMR (100 zł) za każdy dzień opóźnienia wyjazdu z Omanu lub przedłużenia wizy (wizę przedłużyć można jeden raz).

Nie jesteś pewien, o którą wizę możesz aplikować jako obywatel Polski? Kliknij Click here to see full conditions, a następnie List of Countries for 26A / 36B / 26B Tourist Visa. Tam znajdziesz listę państw uprawnionych do korzystania z e-wizy.


5. Wypełnij dane dotyczące dokumentu, na który będziesz podróżować.

Podaj numer paszportu, datę i miejsce jego wydania, narodowość, typ dokumentu oraz datę wygaśnięcia ważności. Paszport musi być ważny co najmniej pół roku od daty wjazdu do Omanu. Następnie w kolejnych polach wpisz swoje imię (jeśli masz dwa, to obydwa), nazwisko, płeć, datę, miejsce oraz kraj urodzenia.


6. Podaj dodatkowe informacje o swoim stanie cywilnym i imieniu matki

Po przejściu do kolejnego kroku sprawdź swoje dane, a następnie uzupełnij w odpowiednim polu imię matki oraz Twój status cywilny. Jeśli już wcześniej otrzymałeś jakąś wizę do Omanu, podaj jej numer w polu obok – pole to jednak nie jest obowiązkowe. Jeśli zauważysz jakieś pomyłki, możesz wrócić do poprzedniego etapu uzupełniania wniosku.


7. Załaduj na stronę skan paszportu oraz zdjęcie twarzy

To krok, w którym przesłać na stronę musisz wspomniane wcześniej zdjęcie twarzy oraz skan paszportu. Zrobisz to klikając Browse i wybierając odpowiednie pliki z dysku. Pamiętaj, że załączniki nie mogą przekroczyć 512 KB – większych system nie przyjmie. Więcej informacji na temat dopuszczalnego rozmiaru plików czy też tego, co muszą zawierać, znajdziesz poniżej oraz pod linkiem Guidlines For Attaching Documents.


Wymagania dotyczące zdjęcia

Zdjęcie musi być w jednym z tych formatów: pdf, jpeg, png, tiff. Nie używaj skompresowanych plików. W nazwie pliku użyj maksymalnie 35 znaków – numerów od 0 do 9 oraz liter od A do Z (dopuszczalne są wielkie i małe litery, unikaj polskich znaków). Każdy plik powinien mieć maksymalnie 512 KB – większe załączniki nie zostaną dopuszczone przez system.

Zdjęcie musi być w kolorze, zrobione nie wcześniej niż pół roku wstecz. Na zdjęciu widoczna musi być cała twarz skierowana prosto w stronę aparatu fotograficznego. Tło zdjęcia powinno być czyste i jednolite, a fotografowana osoba dobrze oświetlona.


8. Potwierdź zgodność danych

Sprawdź po raz kolejny podane dane i potwierdź, że jesteś świadom odpowiedzialności za podanie nieprawdziwych informacji.


9. Przejdź do płatności

To już jeden z ostatnich kroków jeśli chodzi o aplikowanie o wizę do Omanu. Płatność. Jeśli nie jedziesz na żadne zaproszenie, zaznacz pole Unsponsored, a następnie przejdź do płatności poprzez kliknięcie Submit and Pay.


Pokaże Ci się w tym momencie okno, w którym musisz potwierdzić, że jesteś świadom faktu, że opłata za wizę jest bezzwrotna i dokonanie jej nie gwarantuje przyznania wizy.


10. Podaj dane do rachunku oraz dane karty, którą uiścisz należność za e-wizę

Płatność za wizę możliwa jest do dokonania za pomocą karty kredytowej / debetowej / przedpłaconej (bez problemu zapłacisz Revolutem – sprawdzone!). Podaj dane (imię, nazwisko, adres, numer telefonu oraz adres e-mail), na które ma zostać wystawiony rachunek za wizę. W następnym kroku wybierz rodzaj karty (Visa / Mastercard/ Amex) i podaj niezbędne informacje – numer karty, datę ważności oraz kod CVC znajdujący się na odwrocie.

Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, zostaniesz przekierowany na stronę z numerem potwierdzenia transakcji płatniczej.

Na adres mailowy powinien trafić mail z potwierdzeniem uiszczenia opłaty za wizę. Sprawdź ponownie folder SPAMu, bo wiadomość mogła ponownie trafić właśnie w to miejsce.

Ciekawostka: mimo, że konto założone było na mnie i to ja wypełniałam dane dla nas obojga oraz płaciłam za dokumenty, mail potwierdzający dokonanie płatności skierowany został do mojego męża :) Przypadek?


Teraz pozostaje Ci już tylko czekać na decyzję o przyznaniu e-wizy. W naszym przypadku wnioski o e-wizę składałam na początku tygodnia wieczorem, a pozytywna decyzja czekała na mailu już z rana dnia kolejnego. Masz jakieś pytania co do procesu aplikowania o wizę do Omanu? Zostaw komentarz. Chętnie pomogę! 

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

  1. Szymon Fit bodajże od marca 2018 dostepna jest także e-wiza, dzięki której można uniknąć stania w kolejkach :)

 1. Oman jest już hitem i cudownym miejscem do odwiedzenia.
  To o dziwo jest łatwiejsze (ten proces e-wizy) niż wypełnianie dokumentów (po arabsku) na policji ;-))
  Wcześniej też, kolejki były całkiem długie do wizy, ale wszystko przebiegało prosto. Pamiętam jeszcze stare lotnisko ;-)) Teraz wszystko nowe i błyszczące ;-)) Widać że ewidentnie Oman się szykuje na nowych przybyszy.

 2. Bardzo praktyczny wpis . Ja nie umiem tak jasno opisywać . Ale się staram :)

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Z bardzo dobrym efektem! ;) Wszystkiego dobrego w nowym roku!

 3. Mam szczerą nadzieję, że jeszcze dwa kolejne lata będą dla Omanu względnie spokojne turystycznie. Mam go na liście i marzę, żeby zdążyć zobaczyć go przed turystyczną stonką :)

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Hahaha :D Właśnie z tego względu Oman wskoczył do czołówki naszych podróżniczych planów. Kraj robi się coraz popularniejszy, więc fajnie byłoby go zobaczyć, zanim zaleją go tłumy…

 4. Nigdy nie myślałam nad wyjazdem do Omanu, ale kto wie…Jeśli zaplanujemy taką podróż, będę wiedziała, gdzie szukać pomocy w planowaniu :)

  1. Monika Borkowska Monika Borkowska

   Zapraszam! To dopiero początek serii wpisów :)

 5. Życząc w 2019 roku szczęścia, radości z fantastycznych podróży – pozdrawiamy z pięknej Walencji

  1. Dziękujemy!!! Również życzymy radości, zdrowia (to najważniejsze!) i ciekawych podróży pozostawiających po sobie mnóstwo pięknych wspomnień :D Mam nadzieję, że zabawa była udana? My Sylwestra w domu przesiedzieliśmy, ale po tym krótkim wypadzie na Sardynię właśnie tego potrzebowaliśmy tym razem ;)

Skomentuj