Wyjazd do Grecji w czasie Covid-19 – jakie obowiązują procedury?

Pomimo pandemii Covid-19 sezon wakacyjny mamy w pełni. Otwierają się granice, kolejne państwa umożliwiają podróże bez kwarantanny – tak po przylocie na urlop, jak i po powrocie do rodzimego kraju. Do państw, które możemy odwiedzać należy m.in. Grecja. Jakie procedury obowiązują przy wjeździe do tego popularnego wśród Polaków kierunku? Na czym polega wjazd do Grecji w czasie Covid-19?

Aktualizacja: 2.10.2020

Grecja dla turystów z Polski otworzyła w pełni swoje granice 1 lipca – od tego dnia otwarte są wszystkie lotniska, niezależnie czy to na stałym lądzie czy na tak popularnych wśród turystów wyspach. Nie ma aktualnie żadnych ograniczeń w poruszaniu się po kraju, istnieje jednak obowiązek zachowania dystansu i zakrywania nosa/ust w miejscach publicznych takich jak lotniska, środki transportu publicznego, na pokładzie samolotów i promów, w muzeach, sklepach, szpitalach i innych zamkniętych obiektach.

Obowiązek okazania negatywnego testu na koronawirusa!

Dla podróżujących liniami lotniczymi z Polski wjazd na terytorium Grecji dozwolony jest od 3.10.2020 pod warunkiem przedstawienia negatywnego wyniku testu diagnostycznego na koronawirusa, wykonanego metodą PCR poprzez pobranie wymazu z ust lub nosa. Test powinien zostać przeprowadzony w ciągu ostatnich 72 godzin przed wjazdem do Grecji, w laboratorium rekomendowanym przez resort zdrowia kraju pochodzenia podróżującego lub kraju tranzytowego. Zaświadczenie o negatywnym wyniku testu powinno zostać przygotowane w języku angielskim, zawierać imię i nazwisko oraz numer dokumentu tożsamości osoby podróżującej. W dalszym ciągu obowiązkowe jest wypełnienie formularza PLF.

NEgatywny wynik testu wymagany jest też przy przekraczaniu greckiej granicy lądowej. Dla turystów dostępne jest jedynie przejście graniczne Promachonas (granica z Bułgarią).

Istnieje również obowiązek rejestracji osób przyjezdnych (PLF – Passenger Locator Form). Formularz do rejestracji dostępny jest na stronie rządowej travel.gov.gr. Musi on zostać wypełniony najpóźniej na 24 godziny przed odprawą (zasada ta obowiązuje od 9 lipca – wcześniej było to 48 godzin) lub też 48 godzin przed wjazdem drogą lądową. Lepiej nie ignorować tego obowiązku, bo władze greckie za niewypełnienie formularza mogą ukarać podróżnego grzywną w wysokości 500 EUR.

Jak wygląda formularz PLF?

Wypełnienie formularza rejestrującego dane przed podróżą nie będzie trudne, jednak trochę czasu zajmie – wymaganych informacji jest sporo. Formularz dostępny jest w języku angielskim oraz niemieckim.


1. Oświadczenia

W pierwszym kroku musisz potwierdzić, że zapoznałeś się z protokołem postępowania po przylocie oraz to, że wypełnisz formularz całkowicie, prawidłowo i zgodnie z prawdą.


2. Środek transportu

Kolejny krok to podanie informacji, w jaki sposób dostaniesz się na teren Grecji: drogą lądową, lotniczą, statkiem wycieczkowym czy promem.


3. Dane dotyczące lotu

Ze względu na najpopularniejszy sposób – czyli drogę lotniczą – skoncentrujmy się na podaniu informacji wymaganych w przypadku przylotu do Grecji samolotem. Niezbędne jest podanie nazwy linii lotniczej, numeru lotu, daty przylotu oraz lotniska, na którym wylądujesz.


4. Dane osobowe podróżnego

Następnie wymagane są dane osobowe. Obowiązkowe jest podanie nazwiska, imienia, płci, wieku, rodzaju dowodu tożsamości, jakim się posługujesz (do wyboru dowód osobisty lub paszport), numer tego dokumentu. Do tego wymagane są dane jak numer telefonu kontaktowego oraz Twój adres e-mail.


5. Adres stałego pobytu

Kolejne pola to informacje na temat Twojego adresu zamieszkania: konieczne jest podanie kraju, województwa, miejscowości, kodu pocztowego, nazwy ulicy, numeru domu/mieszkania. Ponadto jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś w kraju innym niż kraj zamieszkania, opcjonalnie powinieneś dodać informację, jakie było to państwo.


6. Adres miejsca pobytu w Grecji

Następna strona to informacje dotyczące adresu pobytu na miejscu, w Grecji. Należy podać adres, pod którym będziesz rezydować przez pierwsze 24 godziny. Jeśli planujesz noclegi w innych miejscach, konieczne jest również podanie planu podróży na kolejne 7 dni. Obowiązkowe pola to kraj, miasto, nazwa ulicy. Opcjonalnie do podania są nazwa hotelu oraz numer apartamentu.


7. Kontakt w nagłych przypadkach

Jednym z ostatnich etapów wypełniania formularza jest podanie danych kontaktowych osoby, która może się z Tobą skontaktować w trakcie podróży po Grecji. Wymagane dane to imię, nazwisko, kraj, miasto, numer telefonu oraz adres e-mail.


8. Towarzysze podróży – rodzina

Przedostatni krok to informacje na temat osób z rodziny podróżujących razem z Tobą.


9. Towarzysze podróży – osoby niespokrewnione/ mieszkające w innym gospodarstwie domowym

Ostatni etap to podanie danych osób z którymi podróżujemy – tym razem nie związanych relacjami rodzinnymi czy mieszkaniem w jednym miejscu.


Po wypełnieniu formularza wygenerowany zostanie kod QR, który musisz mieć ze sobą na granicy. Otrzymasz go – jeśli jesteś osobą wypełniającą formularz – w dniu wyjazdu na podany przez siebie adres e-mail. Można zapisać go w telefonie lub wydrukować. Przy przekraczaniu granicy kod zostanie sprawdzony przez służby graniczne.

Do 3.10.2020 kod był podstawą do stwierdzenia, czy podlegasz pod wyrywkowy test na obecność koronawirusa. W Internecie znaleźć można informacje, że na test kierowane były osoby, których kod zaczynał się od „1” (lub ogółem liczby nieparzystej), natomiast bez testu byli wszyscy ci, których kod zaczynał się od liczby parzystej. W moim przypadku było to „2” i rzeczywiście na test nie zostałam skierowana. Teraz jednak każdy wybierający się do Grecji jest zobowiązany do zrobienia testu i okazania na lotnisku negatywnego wyniku na obecność koronawirusa.

Tak wygląda mail, który otrzymasz z QR kodem:

A tak wygląda fragment pliku pdf:

Należy jednak pamiętać, że wspomniane wyżej procedury mogą ulec zmianie. Grecki rząd zastrzegł sobie możliwość zmiany decyzji w sprawie otwarcia granic, jeśli sytuacja z Covid-19 ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Aktualne informacje

Staram się na bieżąco śledzić wprowadzane przez rząd zmiany dotyczące podróżowania i aktualizować powyższy artykuł, jednak dla pewności zawsze sprawdzaj informacje podane również na rządowych stronach: www.gov.pl/web/grecja/informacje-o-koronawirusie

Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! Będzie mi również niezmiernie miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Komentarze do: “Wyjazd do Grecji w czasie Covid-19 – jakie obowiązują procedury?”

  1. Ada

    A co jeśli ma się przesiadkę w Grecji do miejsca docelowego (lot z Polski do Aten , a potem z Aten na wyspę). Niby w regulaminie jest, że trzeba dać znać o wszystkich planowanych miejscach pobytu, ale nie ma gdzie tego wpisać. A miejsce na lot też jest tylko jedno… czy ktoś wie może co z tym fantem? Miał ktoś podobną sytuację?
    Pozdrawiam!

  2. KRZYSZTOF

    CZY MĄŻ I ŻONA MOGĄ BYĆ NA TYM SAMYM WNIOSKU?
    CZY MUSZĄ BYĆ NA ODDZIELNYCH WNIOSKACH, A RAZEM TYLKO DZIECI PONIŻEJ 18 ROKU?

Skomentuj