Wyjazd do Grecji w czasie Covid-19 – jakie obowiązują procedury?

Pomimo pandemii Covid-19 sezon wakacyjny mamy w pełni. Otwierają się granice, kolejne państwa umożliwiają podróże bez kwarantanny – tak po przylocie na urlop, jak i po powrocie do rodzimego kraju. Do państw, które możemy odwiedzać należy m.in. Grecja. Jakie procedury obowiązują przy wjeździe do tego popularnego wśród Polaków kierunku? Na czym polega wjazd do Grecji w czasie Covid-19?

Aktualizacja: 9.07.2020

Grecja dla turystów z Polski otworzyła w pełni swoje granice 1 lipca – od tego dnia otwarte są wszystkie lotniska, niezależnie czy to na stałym lądzie czy na tak popularnych wśród turystów wyspach. Nie ma aktualnie żadnych ograniczeń w poruszaniu się po kraju, istnieje jednak obowiązek zachowania dystansu i zakrywania nosa/ust w miejscach publicznych takich jak lotniska, środki transportu publicznego, na pokładzie samolotów i promów, w muzeach, sklepach, szpitalach i innych zamkniętych obiektach.

Grecja drogą lądową – konieczny test!

Turyści wjeżdżający do Grecji przez przejście Promachonas na granicy z Bułgarią będą musieli od 14 lipca (zarządzenie wejdzie w życie o 6:00 rano) okazać negatywny wynik testu na Covid-19. Test musi zostać wykonany nie wcześniej niż 72 godz. przed wjazdem do kraju.

Istnieje również obowiązek rejestracji osób przyjezdnych (PLF – Passenger Locator Form). Formularz do rejestracji dostępny jest na stronie rządowej travel.gov.gr. Musi on zostać wypełniony najpóźniej na 24 godziny przed odprawą (zasada ta obowiązuje od 9 lipca – wcześniej było to 48 godzin) lub też 48 godzin przed wjazdem drogą lądową. Lepiej nie ignorować tego obowiązku, bo władze greckie za niewypełnienie formularza mogą ukarać podróżnego grzywną w wysokości 500 EUR.

Jak wygląda formularz PLF?

Wypełnienie formularza rejestrującego dane przed podróżą nie będzie trudne, jednak trochę czasu zajmie – wymaganych informacji jest sporo. Formularz dostępny jest w języku angielskim oraz niemieckim.


1. Oświadczenia

W pierwszym kroku musisz potwierdzić, że zapoznałeś się z protokołem postępowania po przylocie oraz to, że wypełnisz formularz całkowicie, prawidłowo i zgodnie z prawdą.


2. Środek transportu

Kolejny krok to podanie informacji, w jaki sposób dostaniesz się na teren Grecji: drogą lądową, lotniczą, statkiem wycieczkowym czy promem.


3. Dane dotyczące lotu

Ze względu na najpopularniejszy sposób – czyli drogę lotniczą – skoncentrujmy się na podaniu informacji wymaganych w przypadku przylotu do Grecji samolotem. Niezbędne jest podanie nazwy linii lotniczej, numeru lotu, daty przylotu oraz lotniska, na którym wylądujesz.


4. Dane osobowe podróżnego

Następnie wymagane są dane osobowe. Obowiązkowe jest podanie nazwiska, imienia, płci, wieku, rodzaju dowodu tożsamości, jakim się posługujesz (do wyboru dowód osobisty lub paszport), numer tego dokumentu. Do tego wymagane są dane jak numer telefonu kontaktowego oraz Twój adres e-mail.


5. Adres stałego pobytu

Kolejne pola to informacje na temat Twojego adresu zamieszkania: konieczne jest podanie kraju, województwa, miejscowości, kodu pocztowego, nazwy ulicy, numeru domu/mieszkania. Ponadto jeśli w ciągu ostatnich 14 dni przebywałeś w kraju innym niż kraj zamieszkania, opcjonalnie powinieneś dodać informację, jakie było to państwo.


6. Adres miejsca pobytu w Grecji

Następna strona to informacje dotyczące adresu pobytu na miejscu, w Grecji. Należy podać adres, pod którym będziesz rezydować przez pierwsze 24 godziny. Jeśli planujesz noclegi w innych miejscach, konieczne jest również podanie planu podróży na kolejne 7 dni. Obowiązkowe pola to kraj, miasto, nazwa ulicy. Opcjonalnie do podania są nazwa hotelu oraz numer apartamentu.


7. Kontakt w nagłych przypadkach

Jednym z ostatnich etapów wypełniania formularza jest podanie danych kontaktowych osoby, która może się z Tobą skontaktować w trakcie podróży po Grecji. Wymagane dane to imię, nazwisko, kraj, miasto, numer telefonu oraz adres e-mail.


8. Towarzysze podróży – rodzina

Przedostatni krok to informacje na temat osób z rodziny podróżujących razem z Tobą.


9. Towarzysze podróży – osoby niespokrewnione/ mieszkające w innym gospodarstwie domowym

Ostatni etap to podanie danych osób z którymi podróżujemy – tym razem nie związanych relacjami rodzinnymi czy mieszkaniem w jednym miejscu.


Po wypełnieniu formularza wygenerowany zostanie kod QR, który musisz mieć ze sobą na granicy. Otrzymasz go – jeśli jesteś osobą wypełniającą formularz – w dniu wyjazdu na podany przez siebie adres e-mail. Można zapisać go w telefonie lub wydrukować. Przy przekraczaniu granicy kod zostanie sprawdzony przez służby graniczne i wtedy też zostanie podjęta decyzja, czy podlegasz pod wyrywkowy test na obecność koronawirusa. W Internecie znaleźć można informacje, że na test kierowane są osoby, których kod zaczyna się od “1” (lub ogółem liczby nieparzystej), natomiast bez testu są wszyscy ci, których kod zaczyna się na “2” (liczby parzystej). W moim przypadku było to “2” i rzeczywiście na test nie zostałam skierowana.

Tak wygląda mail, który otrzymasz z QR kodem:

A tak wygląda fragment pliku pdf:

Czy na granicy obowiązują testy na koronawirusa?

Testy nie są wykonywane wszystkim podróżnym, stosowane są jedynie wyrywkowo – w momencie gdy formularz, który jest podstawą decyzji o wpuszczeniu do kraju, wzbudzi podejrzenia. Nie jest też wymagane zrobienie testu w kraju wylotu.

Co jeśli zostanę poddany testowi?

W przypadku decyzji o poddaniu podróżnego testowi na obecność koronawirusa turysta zobowiązany jest do przestrzegania zasad i unikania kontaktu z innymi. Nie ma obowiązku czekania na wynik w izolacji, jednak zalecane jest zachowanie jak największej ostrożności. Jeżeli wynik będzie pozytywny, obowiązkowa jest 14-dniowa kwarantanna – osoba zarażona przewożona jest do specjalnego hotelu będącego ośrodkiem izolacyjnym. W przypadku wyniku pozytywnego, turysta zostanie poinformowany przez służby nie później niż 24 godziny od wykonania testu. Brak jakiejkolwiek odezwy oznacza wynik negatywny i możliwość dalszego wypoczynku.

Jak dotąd Grecja była jednym z tych państw, które całkiem nieźle poradziły sobie z pandemią – do dzisiejszego dnia, czyli 4 lipca 2020 roku, zanotowano tam nieco ponad 3500 przypadków zachorowań i 192 zgony.

Należy jednak pamiętać, że wspomniane wyżej procedury mogą ulec zmianie. Grecki rząd zastrzegł sobie możliwość zmiany decyzji w sprawie otwarcia granic, jeśli sytuacja z Covid-19 ulegnie znacznemu pogorszeniu.

Aktualne informacje

Staram się na bieżąco śledzić wprowadzane przez rząd zmiany dotyczące podróżowania i aktualizować powyższy artykuł, jednak dla pewności zawsze sprawdzaj informacje podane również na rządowych stronach: www.gov.pl/web/grecja/informacje-o-koronawirusie

Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! Będzie mi również niezmiernie miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Komentarze do: “Wyjazd do Grecji w czasie Covid-19 – jakie obowiązują procedury?”

  1. Avatar Ada

    A co jeśli ma się przesiadkę w Grecji do miejsca docelowego (lot z Polski do Aten , a potem z Aten na wyspę). Niby w regulaminie jest, że trzeba dać znać o wszystkich planowanych miejscach pobytu, ale nie ma gdzie tego wpisać. A miejsce na lot też jest tylko jedno… czy ktoś wie może co z tym fantem? Miał ktoś podobną sytuację?
    Pozdrawiam!

  2. Avatar KRZYSZTOF

    CZY MĄŻ I ŻONA MOGĄ BYĆ NA TYM SAMYM WNIOSKU?
    CZY MUSZĄ BYĆ NA ODDZIELNYCH WNIOSKACH, A RAZEM TYLKO DZIECI PONIŻEJ 18 ROKU?

Skomentuj