Targ serowy w Alkmaar praktycznie

Może ze względu na wciąż trwający sezon kwitnienia tulipanów planujesz wybrać się w najbliższym czasie do Holandii? Zapewne słyszałeś już o najpiękniejszym tulipanowym ogrodzie Keukenhof, ale czy wiesz, że wart uwagi jest także targ serowy w Alkmaar? Informacje o tym, gdzie i kiedy odbywa się to wydarzenie w 2019 roku znajdziesz poniżej. Zdjęcia pochodzą z naszego wyjazdu do Holandii w 2014 roku. 

Targ serowy w Alkmaar historycznie

Nie wiadomo, kiedy tak naprawdę odbył się pierwszy targ serowy w Alkmaar (jedyne dokumenty potwierdzające jasno to wydarzenie datują je na 1622 rok), jednak ze względu na założenie gildii serowej w 1593 roku podejrzewać można, że już wtedy odbywały się pierwsze targi. Rok ten jednak nie zapoczątkowuje historii serów. Alkmaar pierwszą wagę do serów i prawa do ważenia posiadało już w 1365 roku. W 1612 było ich już cztery.

Targ serowy w Alkmaar od zawsze odbywa się na placu Waagplein, który to w ciągu kilkuset lat wielokrotnie poddawany był modyfikacjom. Tylko w ciągu dwóch stuleci powiększono go ponoć nie mniej niż 8 razy! W XVII w. targi odbywały się w piątki i soboty w okresie od maja do Wszystkich Świętych, a w XVIII w. przez cztery dni w tygodniu. Obecnie targ serowy w Alkmaar odbywa się raz w tygodniu.

Gdzie i kiedy odbywa się targ serowy w Alkmaar?

Słynny targ serowy w Alkmaar odbywa się w terminie od 29 marca 2019 roku do 27 września 2019 roku w każdy piątek w godzinach 10:00 – 13:00 na placu Waagplein w centrum miasteczka. Ponadto w okresie letnim – w lipcu i sierpniu – na tym samym placu odbywać się będzie w każdy wtorek wieczorny targ serowy.

Święto sera wiosennego na targu serowym w Alkmaar

W dawnych czasach występowała znacząca różnica w smaku sera produkowanego zimą i latem. Ten zimowy – ze względu na nieskarmianie krów świeżą trawą – był gorszej jakości, mniej smaczny. Obecnie różnice są prawie niewyczuwalne, jednakże miłośnicy serów wciąż oczekują na wiosenny ser z pierwszego mleka krów wypuszczonych na pastwiska. Ma to też przełożenie na targ sera – na początku czerwca (w 2019 roku będzie miało to miejsce 1 czerwca) obchodzony jest Graskaasdag (Grass Cheese Day) w trakcie jednego z serowych targów w Alkmaar. Wydarzenie to łączy się z dodatkowymi imprezami i występami na rynku. Przychody ze sprzedaży pierwszego sera (krążek ma wagę 150 kg!) w drodze licytacji zasilają cele dobroczynne.

Transport na targ serowy w Alkmaar

 • Samochodem

Parkingi przy ulicy w centrum

Parkowanie w centrum jest płatne i bardzo ograniczone (pomijając już sam fakt problemu ze znalezieniem wolnego miejsca). W ścisłym centrum auto bez specjalnej karty całodziennej zostawić można maksymalnie na 2 godz. Płatny parking obowiązuje w ścisłym centrum od poniedziałku do soboty od 09:00 do 21:00 oraz w niedzielę od 12:00 do 17:00. Opłata za parking wynosi 2,70 EUR/godzinę (w piątek i sobotę po 18:00 3,45 EUR/godzinę). Na obszarze przyległym do centrum maksymalny czas pobytu wynosi 3 godziny. Opłata parkingowa 2,70 EUR/godzinę. Karta pozwalająca na całodzienny postój kosztuje 21,50 EUR.

Parkingi piętrowe

W okolicy Waagplein znajduje się kilka piętrowych parkingów, na których raczej nie powinieneś mieć problemu ze znalezieniem miejsca. Stawki parkingowe wynoszą ok. 1,75-3,00 EUR/godzinę, maksimum dzienne 15,00 €.

Tani parking znajduje się w odległości spaceru od centrum na parkingach Parcade, Pettermerstraat, Jagerstraat, Koedijkerstraat i P + R AZ Soccer Stadium (P7). Stawka parkingowa: 0,75 € / godzinę, maksymalnie 3,20 EUR/dzień. Dostępny jest transport publiczny do centrum.

P + R parking Alkmaar

Parking jest bezpłatny na P+R Oudorp (Keesomstraat) i P+R Bergermeer (Robonsbosweg). Dostępny jest transport publiczny do centrum.

Parking dla kamperów

W Alkmaar nie ma oddzielnych parkingów dla kamperów. Możesz zaparkować swój kamper na ulicznych parkingach lub na jednym z parkingów w Overstad. W Parcade na Pettemerstraat jest dobry parking dla kamperów. Możesz także zaparkować swój kamper na parkingu dla kamperów na kempingu Alkmaar (Bergerweg). Ten teren jest specjalnie przystosowany dla kamperów. Stąd autobusy do centrum kursują 8 razy na godzinę.

Parking dla niepełnosprawnych

Niepełnosprawni mogą parkować bezpłatnie na specjalnie oznaczonych parkingach i w standardowych zatoczkach parkingowych, jeśli mają wyraźnie rozpoznawalny pojazd. W miejskich garażach parkingowych nie można parkować za darmo, płacisz standardową stawkę parkingową.

 • Pociągiem

Pociągi z Amsterdamu

Z Amsterdam Centraal Station pociągi odjeżdżają cztery razy na godzinę.

Pociągi z Den Helder / Hoorn / Haarlem

Istnieje bezpośrednie połączenie z Alkmaar, pociągi odjeżdżają dwa razy na godzinę. Rozkłady jazdy pociągów z Amsterdamu, Haarlemu i innych miejscowości sprawdzić możesz na www.ns.nllub w aplikacji OV9292 na smartfony.

 • Autobusem

Autobusy Connexxion kursują do Alkmaar z nadmorskich lokalizacji, takich jak Egmond aan Zee, Bergen i Schoorl. Więcej informacji znajdziesz na www.ov9292.nl lub w aplikacji OV9292 na smartfony (dostępne w języku angielskim).

 • Rowerem

Alkmaar jest miastem przyjaznym rowerzystom. Rower zaparkować możesz np. w Canadaplein (przechowalnia czynna do północy), Ridderstraat (przechowalnia czynna w godzinach pracy sklepu) czy przy kolejowym dworcu głównym Alkmaar. Na Alkmaar Central Station możesz także wypożyczyć rower w punkcie Stoop za 7,50 EUR/dzień. Inne wypożyczalnie to De Kraak – Nieuwstraat 39, HV scooters Alkmaar – Laat 79, Rent a scooter Alkmaar – Molenbuurt 21

Jak wygląda targ serowy w Alkmaar?

Rozkładanie serów

Ciężarówki wypełnione serem zjeżdżają w okolice Waagplein już od 7 rano. „Kaaszetters” odpowiedzialni za rozłożenie serów mają już od tak wczesnych godzin ręce pełne roboty. Cały towar musi znaleźć się na placu nie później niż do godz. 9:30! Punktualnie o 10:00 słychać dzwonek – to znak, że czas najwyższy rozpocząć targ.

Sprawdzenie jakości

Na początek do pracy idą osoby testujące jakość oferowanego sera. To coś więcej niż tylko rzucenie okiem na wielkie krążki. W ser puka się i następnie za pomocą specjalnej miarki pobierana jest próbka. Próbkę rozciera się w palcach, wącha i następnie próbuje, oceniając w ten sposób jakość towaru. Z kolei po rozcięciu krążka ocenia się liczbę otworów powstających w środku na skutek działalności nieszkodliwych bakterii kwasu mlekowego działających w trakcie procesu dojrzewania sera. Ser najwyższej jakości te charakterystyczne dziury (zwane oczami) rozłożone ma równomiernie. Najgorszy z kolei nie ma ich wcale i zwany jest ślepym serem.

Cenowe negocjacje

Po określeniu jakości poszczególnych partii, zaczyna się targowanie. Negocjacje wciąż wykonywane są za pomocą klaśnięcia w dłonie i wykrzykiwania cen. Gdy transakcja zostaje zakończona, ser z placu za pomocą specjalnych nosideł zabierany jest do Waag i ważony za jednej z trzech dostępnych obecnie wag. Proces ważenia prowadzony przez tzw. tasmana nadzorowany jest przez urzędnika państwowego (waagmeester) – w końcu mottem gildii serowej jest hasło Een valse Waghe is de Heere een gruwel, czyli fałszywa równowaga jest odrazą w oczach Pana.

Do ciężarówek!

Po sprzedaży sera, mężczyźni wyposażeni w zawieszone na ramionach drewniane nosidła (o wadze 25 kg!) ruszają przez rynek do taczek, którymi następnie sery transportowane są do ciężarówek nabywców. Każdy „hamak” mieści osiem serów. Jeden z takich krążków waży 13,5 kg, więc całe obciążenie przekracza 130 kg! Z tego też względu mężczyźni przenoszący sery mają specyficzny rodzaj poruszania się, mający ułatwić przenoszenie ciężaru bez ryzyka spadnięcia towaru.

Targ serowy w Alkmaar – plan wydarzenia

Targ serowy w Alkmaar otoczony jest ponadto rynkiem sztuki i miejscowego rzemiosła. Można kupić na nim rękodzieło, tradycyjne kanapki ze śledziem (pyszności!), holenderskie poffertjes (czyli jakby mini-naleśniki), sery i wiele innych różności.
Gospodarstwa wyrabiające ser, które można odwiedzić

Ze względu na rygorystyczne przepisy odwiedzenie dużych fabryk produkujących sery jest niemożliwe, można jednak zajrzeć do mniejszych gospodarstw, w których sery produkowane są na dużo mniejszą skalę, ale tradycyjnymi metodami. W niektórych z nich można zrobić nawet swój własny ser! Które to farmy? Adresy poniżej.

 • Kaasboerderij Zeilzicht, Westdijk 15 1847 LH  Zuidschermer
 • Kaasboerderij De Franschman, Herenweg 5 1861 PA Bergen
 • Schapenkaasmakerij De Schapenstreek, De Gouw 57a 1614 MB Lutjebroek
 • Alida Hoeve, Zeddeweg 11131 CW  Volendam
 • Simone Hoeve, Wagenweg 2 1145 PW Katwoude/Volendam
 • Catharina Hoeve, Zeilenmakerspad 5 1509 BZ  Zaandam
 • Jacobs Hoeve, Hoogedijk 8 1145 PM  Katwoude
 • CSD Agrarische Excursies, Aurora 42 1716 DP Opmeer
 • Geitenboerderij Schouten, Laanweg 5 1847 LM Zuidschermer
 • Berkhout Boerenkaas, Gouwe 1b 1718 LJ Hoogwoud

Pozostałe atrakcje Alkmaar

Będąc w Alkmaar warto poświęcić chwilę nie tylko na targ, ale i spacer uliczkami tego urokliwego holenderskiego miasteczka. Ta mapa może się Ci przydać (kliknij ją, by powiększyć):


A jeśli wrażeń z targu Ci mało, może załapiesz się na przeniesienie w serowym nosidle? :) Panowie są na tyle wyćwiczeni (w końcu dźwigają ot tak 130 kg za każdym razem, w każdy piątek w sezonie!), że bez problemu poniosą i dwie osoby dorosłe.


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! Będzie mi również niezmiernie miło, jeśli zostaniesz tu ze mną na dłużej i pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

One Thought to “Targ serowy w Alkmaar praktycznie”

 1. Właśnie wróciłam z majówki w Amsterdamie i niestety nie udało mi się dotrzeć na targ, ale szczerze mówiąc nigdy też o nim nie słyszałam, a bardzo żałuję bo jestem uzależniona od żółtego sera;) za to udało mi się odwiedzić Muzeum Sera ską przywiozłam kilka smakołyków;)

Skomentuj