Gorące źródła na Islandii – moje Top 5!

Islandia ze względu na swój wulkaniczny charakter poszczycić się może nie tylko licznymi wulkanami, ale także całym mnóstwem gorących źródeł. Niezależnie od tego, czy źródła te są naturalne czy stworzone przez człowieka – warto poświęcić chwilę, by wykąpać się chociaż w jednym z nich. I nie mam tu na myśli słynnej (i niestety drogiej) Blue Lagoon! Jesteś ciekaw, które gorące źródła na Islandii należą do moich ulubionych?

Największy zbiór i dokładne oznaczenie (wraz z koordynatami GPS) islandzkich gorących źródeł znajdziesz na hotpoticeland.is, natomiast w tym tekście skoncentrowałam się na 5 najpiękniejszych moim zdaniem kąpieliskach. Zapraszam do mojego subiektywnego zestawienia!

A tu dorzucam jeszcze ogólną mapę gorących źródeł na Islandii:

 


5. Grettislaug

Jeśli marzysz o kąpieli z widokiem na góry – to miejsce na pewno Ci się spodoba! Grettislaug to źródło znajdujące się w tym miejscu od dobrych kilku wieków. Właściciel terenu stworzył obok niego drugie – większy Jarlslaug. Grettislaug to całkiem spory zbiornik mogący pomieścić kilka osób. Osłonięty jest od wiatru kamienną ścianką, za którą ostatecznie można się przebrać. Na miejscu dostępne są jednak przebieralnie i toaleta.

Wstęp: 2000 ISK płatne w budynku nieopodal lub w razie nieobecności właściciela do skrzyneczki umieszczonej przy kamiennej ścianie


4. Landbrotalaug

Położone nieopodal drogi w kierunku Snaefellsnes, około godziny jazdy z Reykjaviku gorące źródło Landbrotalaug długi czas było nieodkrytą perełką znajdującą się za opuszczoną farmą nieco na uboczu od głównej drogi. Aktualnie ustawiają się do niego kolejki, ale nie zmienia to faktu, że kąpiel w tym miejscu to niezapomniane przeżycie! Niepisana zasada mówi, żeby poczekać cierpliwie na swoją kolej w samochodzie pozwalając w ten sposób na spokojne przebranie się poprzedników.

Właściwe źródło nie jest zbyt duże – pomieści 2-3 osoby. Osłonięte jest nieco od wiatru, jednak na miejscu brakuje przebieralni czy toalety. Niedaleko od niego znajduje się wykopany spory dołek, do którego doprowadzona została rura z gorącą wodą. Dołek ten nie wygląda zachęcająco, ale ostatecznie można się w nim pomoczyć.

Wstęp: darmowy


3. Hveravellir

To kolejne gorące źródło leżące tuż przy rzece. Nieopodal znajduje się niewielki wodospad. Źródło nie jest może zbyt duże, ale nie ujmuje to mu uroku. Nieopodal znajdują się toalety i prysznic (płatne dodatkowo 500 ISK). Do zbiornika doprowadzone zostały rury z gorącą i zimną wodą – im bliżej wodospadu, tym cieplejsza jest kąpiel. By dojechać do tego źródła potrzebujesz samochodu z napędem 4×4.

Wstęp: płatny 500 ISK.


2. Hrunalaug

To tak naprawdę dwa zbiorniki – oba jednak powstały dzięki człowiekowi. Większy osłonięty jest od wiatru wysoką, porośniętą trawą skarpą. Od mniejszego źródełka (a raczej betonowego zbiornika wypełnionego przepływającą gorącą rzeczką) oddziela go domek z porośniętym trawą dachem. Idealne miejsce na przebranie się z dala od oczu gapiów i – co równie istotne – wiatru.

Niestety latem 2019 roku Hrunalaug całkowicie wyschło pozostawiając po sobie obraz nędzy i rozpaczy – nie wiem, czy aktualnie wróciło do swojego poprzedniego stanu czy też możemy spisać je na straty. A może wcale nie wyschło, a jego likwidacja była celowym działaniem właścicieli terenu? Z powodu złego zachowania niektórych odwiedzających to miejsce Islandczycy zastanawiali się swego czasu nad likwidacją Hrunalaug. Mam nadzieję, że to jednak tylko przejściowe kłopoty i odwiedzę jeszcze kiedyś to miejsce.

Kąpiel w Hrunalaug kosztowała 1000 ISK (równowartość ok. 30 zł lub też zamiennie 10 EUR/10$) – opłaty należało dokonać właścicielce terenu siedzącej i dziergającej na drutach w samochodzie lub do przygotowanej w tym celu skrzyneczki.


1. Borholan

Mój numer jeden to kąpielisko znajdujące się już nieco w Interiorze. By do niego dotrzeć, musisz dojechać do Kerlingarfjoll Mountain Resort, zostawić auto i ścieżką nad rzeką przejść ponad kilometr do niewielkiego kanionu. Tam tuż przy płynącej wartko rzece zaznasz relaksu w przyjemnie ciepłej wodzie basenu, który powstał wokół studni mającej niegdyś ogrzewać domy. Pamiętaj jednak, że dojechać do tego miejsca możesz tylko i wyłącznie samochodem z napędem na cztery koła i to tylko latem, w okresie między czerwcem a wrześniem. W pozostałe miesiące drogi dojazdowe F są zamknięte dla wszystkich z wyjątkiem super jeepów, także dojazd do Kerlingarfjoll możliwy jest jedynie z wykupioną wycieczką kosztującą niestety krocie.

Niestety nie ma na miejscu przebieralni, jest tylko drewniany pomost, na którym możesz zostawić rzeczy. Źródło powstało sztucznie, nie jest zbyt duże, ale idealnie nadaje się do relaksu w cudownych okolicznościach przyrody. Jak to wszystko musi wyglądać zimą!

Wstęp: darmowy


Lokalizacje wspomnianych przeze mnie źródła Borholan, Hrunalaug, Landbrotalaug, Hveravellir oraz Grettislaug znajdziesz na poniższej mapie:

Trochę gorących źródeł na Islandii już widziałam, ale właśnie ta piątka najbardziej mnie dotychczas urzekła. Pamiętaj jednak, że jest to zestawienie subiektywne – możesz się nim sugerować, ale spróbuj wybrać swoje Top 5. Bo czy może być coś przyjemniejszego niż testowanie termalnych kąpielisk na własnej skórze? Niezależnie od pory roku zabierz do plecaka strój kąpielowy i korzystaj z uroków Islandii!


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! A może szukasz inspiracji do zaplanowania swojego kilkudniowego wyjazdu? Zajrzyj koniecznie do moich pozostałych relacji z Islandii!

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Komentarze do: “Gorące źródła na Islandii – moje Top 5!”

  1. Ula

    Hej,
    Grettislaug od tego roku kosztuje 2000isk :(

    1. Monika Borkowska

      Dzięki za informację, szkoda :(

Skomentuj