Oktoberfest 2018 – informacje praktyczne

Najsłynniejszy i największy festiwal piwny na świecie! Chyba nie będzie przesadą, jeśli tak napiszę o odbywającej się już od 1810 roku (z niewielkimi przerwami) imprezie zwanej Oktoberfest. Skąd się wzięła ta nazwa? Gdzie i kiedy świętować? Ile kosztuje piwo w słynnych namiotach bawarskich browarów oraz jak się ubrać i zachowywać na miejscu? Oktoberfest 2018 – informacje praktyczne to zbiór wszystkiego tego, co powinieneś wiedzieć wybierając się na tę imprezę. Udaliśmy się do Monachium na otwarcie festiwalu, dlatego też możesz liczyć tu na najbardziej aktualne informacje z pierwszej ręki!


Oktoberfest – co to takiego?

Oktoberfest to nic innego jak jeden wielki festiwal, w trakcie którego pije się piwo i zajada bawarskie smakołyki w rytm granej na żywo muzyki w namiotach kilkunastu (bodajże 13) bawarskich browarów. Namioty te mogą pomieścić od tysiąca do aż czterech tysięcy gości! Każdy namiot tak z zewnątrz jak i wewnątrz wygląda inaczej, dlatego też chociażby z tego względu warto zajrzeć do więcej niż jednego.


Kiedy odbywa się Oktoberfest 2018?

W tym roku Oktoberfest rozpoczął się w sobotę 22 września, a zakończy się w niedzielę 7 października. W przyszłym roku – Oktoberfest 2019 – zaplanowany jest na okres pomiędzy 21 września a 6 października.

Kalendarz wydarzeń Oktoberfest 2018:

Sobota 22.09.2018 10:45 Przybycie patronów namiotów i parada ulicami Monachium
Sobota 22.09.2018 12:00 Uroczystość otwarcia pierwszej beczki piwa przez burmistrza Monachium w namiocie Schottenhamel
Niedziela 23.09.2018 10:00 Tradycyjna parada kostiumowa prowadzona ulicami Monachium
Wtorek 25.09.2018 do 19:00 1 Dzień rodzinny – atrakcje kosztują mniej
Czwartek 27.09.2018 10:00 Tradycyjna msza święta
Niedziela 30.09.2018 11:00 Tradycyjny koncert u stóp pomnika Bawarii
Wtorek 02.10.2018 do 19:00 2 Dzień rodzinny – atrakcje kosztują mniej
Niedziela 07.10.2018 12:00 Tradycyjna salwa z broni u stóp pomnika Bawarii

O historii słów kilka, czyli dlaczego Oktoberfest nazywa się „Oktoberfest” mimo że zaczyna się we wrześniu?

Trochę to dziwne, że impreza rozpoczynająca się we wrześniu nosi nazwę od kolejnego miesiąca, października, prawda? Dlaczego tak jest? Chodzi o historię. Wszystko zaczęło się 12 października 1810 roku, gdy to bawarski książę Ludwik ożenił się z księżniczką Therese von Sachsen-Hildburghausen. Świętowano aż 5 dni! Uroczystości zakończyły się 17 października wyścigiem konnym. Od tej pory postanowiono co roku powtarzać to świętowanie nawet dodatkowo je wydłużając, jednak ze względu na lepsze warunki pogodowe, uroczystości przeniesione zostały na wrzesień. Cieplejsze noce, a przez to przyjemniejsze wieczory sprzyjać miały zabawom w ogrodach i pod namiotami. Nazwę nawiązującą do pierwszych lat odbywania się Oktoberfest mimo to jednak zachowano.


Gdzie odbywa się Oktoberfest?

Co roku jest to to samo miejsce – położone niedaleko starego miasta (Altstadt) w Monachium tereny Theresenwiese. Właśnie od nazwy tego miejsca Oktoberfest zwany jest również w skrócie Wies’n. Blisko tam z dworca głównego, wokoło są przystanki metra, autobusów i tramwajów. Z racji bezpieczeństwa (Oktoberfest to niestety impreza podwyższonego ryzyka), z ruchu wyłączone są najbliższe ulice, dlatego też bezpośrednio pod Oktoberfest nie dojedziesz samochodem.

Również ze względów bezpieczeństwa teren Theresenwiese otoczony został płotem, do środka dostać się można jednym z 15 wejść kontrolowanych przez pracowników ochrony i policję. Każdorazowo na wejściu należy okazać zawartość torebki lub plecaka.


Jak się dostać na Oktoberfest?

Z Polski jest kilka opcji. Można dojechać chociażby samochodem, albo polecieć samolotem do Monachium lub położonego około 100 km od Monachium miasta Memmingen. My właśnie na tę ostatnią opcję się zdecydowaliśmy – połączenia między Warszawą (Modlinem), a Memmingen ma w swojej ofercie Ryanair. W przypadku lotu do Memmingen, warto wynająć samochód lub ewentualnie skorzystać z usług przewoźnika Flixbus. Jednak niestety bilety kupowane na kilka dni przed podróżą mogą być bardzo drogie, dlatego też wynajęty samochód może być najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w trakcie podróży w grupie. My polecieliśmy do Bawarii w trójkę, dzięki czemu koszty można było podzielić – zdecydowanie bardziej opłaciło się nam to rozwiązanie niż korzystanie z publicznej komunikacji lub dojazd spod Warszawy własnym autem.

Jeśli zdecydujesz się na wynajęcie samochodu, pozostaje kwestia zostawienia auta w mieście. Jako że wspominałam już, że okoliczne ulice wokół terenów festiwalu są wyłączone z ruchu, warto samochód zaparkować na jednym z parkingów Park and ride (P+R). Tak się składa, że ok. 1,5 km od Theresenswiese znajduje się właśnie taki parking. To P+R Heimeranplatz. Parkowanie na nim w weekend wiązało się z opłatą w wysokości 1,50 EUR za cały dzień. Tuż obok są przystanki tramwajowe oraz metro – to w razie gdybyś zechciał pozwiedzać miasto. Nie zwlekaj jednak z dojazdem w to miejsce – parking jest co prawda dwupoziomowy, ale wcale tak dużo miejsc na nim nie ma.

Żeby wjechać pod budynek Czerwonego Krzyża (właśnie tam mieści się ten parking), musisz pobrać bilet parkingowy. Przed wyjazdem opłacisz go w kasie znajdującej się po lewej stronie od wjazdu, na pierwszym poziomie, czyli poziomie ulicy. Z P+R Heimeranplatz do Theresenwiese wiedzie prosta do zapamiętania droga.


W jakich godzinach serwowane jest piwo?

 • Pierwszy dzień Oktoberfest – dzień otwarcia: 12:00 – 22:30;
 • W dni powszednie: 10:00 – 22:30; sobota, niedziela i święta: 09:00 – 22:30
 • Festiwal kończy się codziennie o 00:30, Käfers Wiesnschänke i Weinzelt otwarte są wyjątkowo do 1:00 w nocy

Czy muszę płacić za wstęp?

Wstęp na Oktoberfest jest bezpłatny. Jednak jeżeli chcesz mieć gwarancję zajęcia miejsca siedzącego, powinieneś już na kilka miesięcy przed imprezą wykupić poprzez oficjalną stronę Oktoberfest rezerwację stolika w interesującym Cię namiocie.

Płatny wstęp obowiązuje jedynie do części Oktoberfest zwanej Oide Wies’n, czyli Starym Wies’n. Bilety do tej części festiwalu to koszt bodajże 3-4 EUR od osoby. Można tam doświadczyć atmosfery, która panowała na Oktoberfest lata temu – taka mała podróż w czasie za raptem kilka euro. Strefa ta znajduje się w pobliżu wesołego miasteczka.


Czy mogę wnieść na teren Oktoberfest większą torbę lub plecak?

Ze względów bezpieczeństwa zabronione jest wnoszenie na teren, gdzie odbywa się Oktoberfest, dużych plecaków i toreb. Dopuszczalne są torebki i plecaki o pojemności nie większej niż 3 litry (20 x 15 x 10 cm), jednak sama widziałam, jak wpuszczane był osoby z nieco większymi pakunkami. Każdorazowo jednak zawartość wnoszonych toreb i plecaków była sprawdzana przez ochronę na wejściu na teren Theresenwiese oraz w drzwiach do każdego namiotu.  Jeśli masz większy bagaż, możesz zostawić go przed wejściem na Oktoberfest za opłatą – zorganizowane zostało co najmniej kilka punktów przechowania rzeczy.

Jeśli o kontrolę bezpieczeństwa chodzi, raz kazano mi nawet udowodnić, że lustrzanka, którą trzymałam na szyi, nie jest atrapą – włączenie podglądu na żywo wystarczyło.


Ceny piwa na Oktoberfest w 2018 roku:

Ceny piw na Oktoberfest 2018 oscylują na poziomie ok. 11,50 EUR za litrowy kufel w głównych namiotach oraz około 11 EUR w mniejszych. Uwaga: niektóre browary proponują piwo bezalkoholowe! Kliknij na poniższe tabele żeby ceny były wyraźniejsze:


Co zjeść na Oktoberfest?

Wiesn-Hendl, czyli tradycyjnego grillowanego kurczaka (np. z sałatką ziemniaczano-rzodkiewkową); białe, tradycyjne dla Bawarii kiełbaski Weisswurst zrobione z mięsa cielęcego i wieprzowego z dodatkiem m.in. pietruszki i przypraw; Obazda – bawarski specjał z sera Camembert, cebuli, papryki, masła, czasami także i piwa; Steckerl Fish czyli rybę na patyku; zrobione z mąki, droższy, wody i soli precle zwane po niemiecku Brezn (w namiotach kosztują 5,50 – 6 EUR, ale są naprawdę wielkie!), bułki serowe, bułki z kminkiem, Schweinshaxe czyli golonkę, Brotzeit czyli talerz bawarskich serów i wędlin…

Z głodu tam nie umrzesz! Ale dla mnie hitem są dostępne w budkach przy głównej alei Matjessemmel – kajzerki ze śledziem i dużą ilością cebuli. Najlepszego zjadłam pod namiotem Paulanera, po lewej stronie od wejścia. Nie mam pojęcia, jak oni tego śledzia przyrządzają, ale to był mój numer jeden, którym mogłabym się zajadać na okrągło!

Mało Ci? W namiocie Ochsenbraterei dostaniesz prosto z rożna kawałek wielkiego, obracającego się powoli woła.


Jak się ubrać na Oktoberfest?

Tak miejscowi jak i turyści chętnie zakładają na to święto tradycyjne bawarskie stroje zwane Tracht’n. Kobiety przywdziewają najczęściej wydekoltowane białe bluzeczki i kolorowe suknie z fartuchami zwane dirndl, a mężczyźni ubierają skórzane spodnie zwane Lederhosen i charakterystyczne kapelusze z piórkami. Oczywiście przebranie się nie jest obowiązkowe, ale naprawdę ogromna większość turystów zakłada tradycyjne stroje. Niestety nie jest to tania przyjemność – taka dirndl bez bluzki może kosztować ok. 100 EUR. Ja swoją na szczęście kupiłam na promocji kilka miesięcy przed wyjazdem za ok. 100 zł. Myślisz, że będziesz się głupio czuć w takim stroju? Uwierz, w tym kolorowym tłumie dziwnie będziesz czuć się bez tradycyjnego ubioru!

Warto zwrócić uwagę na długość spodni i sukienki. Ledwo zakrywające zadek szorty z kiepskiego materiału, czy wyzywająca sukieneczka nie przystoją. Dobrze, żeby dirndl była długości przynajmniej do kolan.


Ile wziąć pieniędzy na Oktoberfest 2018?

Zakładając, że Mass – czyli słynne litrowe piwo – kosztuje około 11 EUR, a zjeść można za kwotę do ok. 20 EUR, to warto mieć w zapasie ok. 50 EUR na osobę na dzień. Pozwoli to na napicie się, przekąszenie czegoś, a i jakąś pamiątkę jeszcze może kupisz.


Godziny otwarcia atrakcji?

Godziny otwarcia straganów:

 • Pierwszy dzień Oktoberfest – dzień otwarcia: 10.00 – 00:00
 • Poniedziałek – czwartek: 10.00 – 23:30; piątek: 10.00 – 00:00
 • Sobota: 9:00 – 00:00; niedziela: 9:00 – 23:30

Wesołe miasteczko:

 • Pierwszy dzień Oktoberfest – dzień otwarcia: 12:00 – 00:00
 • Poniedziałek – czwartek, niedziela: 10:00 – 23:30
 • Piątek, sobota: 10:00 – 00:00

Pamiątki z Oktoberfest

Na stoiskach rozmieszczonych wzdłuż chociażby głównej alei kupić można najczęściej tradycyjne kapelusiki, mini krowie dzwonki (w Bawarii jest mnóstwo krów), wielkie piernikowe serca przyozdobione lukrem oraz oczywiście rozmaite kufle. Za oficjalny kufel Oktoberfest średnio trzeba zapłacić ok. 15-20 EUR, jednak dostępne są i sporo droższe kosztujące nawet 34 EUR. Czy warto kupić to ostatnie? Moim zdaniem niekoniecznie, bo tegoroczny oficjalny kufel Oktoberfest mnie przynajmniej nie zachwyca. Oto jak wygląda:


Co zrobić na Oktoberfest?

 1. Ubierz się w tradycyjny bawarski strój
 2. Zajrzyj do wszystkich namiotów i wybierz ten, który najbardziej Ci odpowiada klimatem i muzyką.
 3. Zamów litrowe piwo w którymś z namiotów i uderz się kuflami z sąsiadami przy stoliku mówiąc Prost!
 4. Naucz się kilku podstawowych słów piosenki Ein prosit (albo chociaż rozpoznawania jej melodii)
 5. Spróbuj bułki ze śledziem. Pychota! I precla!
 6. Zatańcz wraz z tłumem na ławach do siedzenia
 7. Jeśli lubisz piwo i jesteś w stanie wypić litr duszkiem (bez przykrych konsekwencji!), wstań w tłumie z kuflem i przy aplauzie połowy namiotu opróżnij swój Mass na raz!

Czego nie robić na Oktoberfest?

 1. Nie przesadź z alkoholem, znaj swoje możliwości.
 2. Zachowuj się. Jeśli jesteś za głośny, agresywny lub po prostu źle się zachowujesz, możesz zostać wyprowadzony przez ochronę. Wyrzucić Cię mogą tak z namiotu jak i z całego festiwalu!
 3. Nie tańcz na stołach. Zabawa na ławach służących do siedzenia jest dozwolona, nigdy nie wchodź na stół – najprawdopodobniej skończy się to wyrzuceniem Cię z namiotu.
 4. Kufel zostaw w namiocie. Zabranie ze sobą opróżnionego kufla traktowane jest jako kradzież – kufel np. z oficjalnym symbolem Oktoberfest 2018 możesz zakupić na wielu stoiskach z pamiątkami wzdłuż głównej alei.
 5. Małe dzieci zabierz z terenu festiwalu do 20:00.
 6. Nie obłapiaj kelnerek. To nie panie do towarzystwa

O czym jeszcze warto pamiętać?

 • Żeby napić się piwa, musisz mieć miejsce siedzące. Może uda Ci się i na stojąco, ale główna zasada jest taka – zamawiasz jak siedzisz.
 • Kelnerki roznoszące po kilka-kilkanaście kufli piwa stawiają je przed zainteresowanymi na stołach, za piwo płaci się od razu kelnerce.
 • Mimo że ceny nie są okrągłe, kelnerki wydają zazwyczaj do pełnych kwot zostawiając sobie napiwek. Nie miej im tego za złe – po pierwsze, zwyczaj napiwków jest w Niemczech praktykowany, a po drugie – to naprawdę ciężka i niewdzięczna praca. Dziewczyny muszą się nadźwigać (sam litrowy, szklany kufel jest bardzo ciężki, dodaj do tego litr piwa i pomnóż to np. x 10 albo i 12, bo po tyle kufli roznoszą na raz!), ciągle pooblewane są przez wylewającą się z kufli zawartość i nieostrożność innych, gdy muszą przeciskać się z tak dużym obciążeniem w tłumie.
 • Jeśli sądzisz, że kelnerki na Oktoberfest to seksowne panienki rzucające zalotnymi spojrzeniami na lewo i prawo, to się bardzo zdziwisz. Dziewczyny są w pracy, prawie gołych biustów, wyzywających zachowań i jednoznacznych gestów nie uświadczysz.
 • Nie spaceruj sobie środkiem przejścia w namiocie. Rozglądaj się, czy nie biegnie za Tobą jakaś dziewczyna z naręczem kufli. Niektóre kelnerki mają gwizdki, inne pokaźną skalę głosu, ale pamiętaj, żeby możliwie jak najszybciej schodzić im z drogi.
 • Kelnerki namioty mają podzielone na sektory. Jeśli chcesz być obsłużony, poczekaj aż na widoku pojawi się dziewczyna obsługująca stoły w Twoim rzędzie. Zwróć jej uwagę na siebie, ale nie bądź chamski. Podniesienie ręki, kontakt wzrokowy i już możesz szykować pieniądze na piwo.
 • Nie wszystkie kelnerki mówią po angielsku, u kilku z nich widzieliśmy przywieszone do sukienek niewielkie tabliczki z informacją, że obsługa jest tylko w jęz. niemieckim, do zamówienia piwa jednak angielskiego nie potrzebujesz.
 • W namiotach poza napiciem się piwa można też coś zjeść. Niestety menu jest po niemiecku.
 • W namiotach w weekendy naprawdę są tłumy. Jeśli możesz, na Oktoberfest udaj się najlepiej w tygodniu, wtedy raczej bez problemu znajdziesz siedzące miejsce.
 • Na scenach w namiotach występują na żywo zespoły, zabawa przy muzyce na żywo gwarantowana!
 • Gdy wychodzisz z namiotu, koniecznie zabierz ze sobą swoje rzeczy. Może się okazać, że nie będziesz już po nie mógł wrócić gdy namiot będzie przepełniony i drzwi zostaną zamknięte. Jeśli w środku nie będziesz mieć nikogo znajomego, może się okazać, że sporo poczekasz na odzyskanie własności
 • Na Oktoberfest nie da się płacić kartą – za piwo, jedzenie czy większość pamiątek zapłacisz jedynie gotówką, w niektórych miejscach są jednak bankomaty (jeden chociażby przy pomniku Bawarii)
 • Toalet ogółem jest sporo, ale w namiotach – szczególnie do damskich kabin – i tak ustawiają się kolejki.

Spodobał Ci się powyższy tekst? Znasz kogoś, kto wybiera się na ten najsłynniejszy piwny festiwal jeszcze w tym roku? Podziel się z nim tym artykułem, może mu się przydać! Będzie mi również miło jak polubisz go lub udostępnisz na Facebooku albo zostawisz tu po sobie ślad w postaci komentarza. 

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Komentarze do: “Oktoberfest 2018 – informacje praktyczne”

 1. Marzy mi się tam pojechać! Co za atmosfera i emocje! Jak już urodzę drugą córkę, odchowam trochę te dzieci to wybywamy z mężem.

 2. Jeżeli komuś się wydaje że pije smaczne piwo w Polsce, to powinien wybrać się na Oktoberfest!

 3. Od lat marzył mi się Oktoberfest – nawet z Twojej relacji widzę, że to genialna zabawa. Trochę żałuję, że już nie dla mnie (piwo u mnie surowo zabronione), bo domyślam się, że nieprzychylnie patrzy się na ludzi niepijących.
  Chociaż trochę wyobraziłam sobie, że tam jestem dzięki Tobie. :)

Skomentuj