Rosja: E-wiza do Kaliningradu. Jak się o nią ubiegać?

Od 1 lipca 2019 roku 53 państwa – w tym i Polska – zyskały możliwość wjazdu do Obwodu Kaliningradzkiego na znacznie uproszczonych zasadach. Wprowadzona została bezpłatna e-wiza do Kaliningradu! Gdzie i jak się o nią ubiegać? Jakie informacje są potrzebne do jej wydania? Jak długo ważna jest taka e-wiza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej – przedstawiam pełen proces ubiegania się o e-wizę do Obwodu Kaliningradzkiego.

Władze Rosji postanowiły wprowadzić najpierw e-wizy do Obwodu Kaliningradzkiego, kolejnym miejscem z uproszczonymi procedurami będzie od 1 października Petersburg i cały Obwód Leningradzki. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że darmowe wizy online mają obowiązywać wkrótce także w całej Rosji!

Kliknięcie w obrazy pozwoli Ci zobaczyć dokładniejsze szczegóły.

Ile ważna jest e-wiza do Obwodu Kaliningradzkiego?

Wiza elektroniczna to Obwodu Kaliningradzkiego jest ważna 30 dni kalendarzowych od daty wydania, przy czym pobyt w Obwodzie Kaliningradzkim nie może przekroczyć 8 dni.  Przed tym czasem musisz przejść przez granicę z powrotem. Aplikować o e-wizę do Obwodu Kaliningradzkiego możesz maksymalnie na 20 dni przed i na minimum 4 dni przed planowaną datą podróży (na swój dokument czekałam raptem 2 dni, także procedury idą szybko). Wizy elektroniczne przyznawane są osobom podróżującym w celach turystycznych, handlowych, kulturalnych oraz humanitarnych. W każdym innym przypadku należy aplikować o tradycyjną – płatną – wizę do Rosji. Jest to wiza jednokrotnego wjazdu.

UWAGA! Dozwolony na podstawie wizy elektronicznej pobyt na 8 dni nie oznacza, że w Obwodzie Kaliningradzkim można przebywać przez całe 192 godziny (24 godziny pomnożone przez 8). Okres pobytu w Federacji Rosyjskiej rozpoczyna się zawsze o północy dnia przejścia przez kontrolę paszportową w momencie wjazdu, niezależnie od faktycznego czasu przejścia przez kontrolę paszportową. Jeżeli granicę przekroczysz w dniu 10 sierpnia o godzinie 17:00, możesz pozostać na terenie rosyjskiej eksklawy do 17 sierpnia do godz. 23:59.

Gdzie i jak się ubiegać o e-wizę do Obwodu Kaliningradzkiego?

O e-wizę ubiegać się możesz na stronie evisa.kdmid.ru.  Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję przeprowadzającą Cię przez poszczególne etapy. Pamiętaj, że na każdym etapie możesz zapisać swój wniosek jako wersję roboczą – rozpoczęcie procedury wypełniania formularza nie oznacza, że musisz go od razu skończyć.

W trakcie uzupełniania wniosku używaj jedynie liter alfabetu łacińskiego. Wszelkie litery diakrytyczne (“ą”, “ę,”, “ć” itp.) nie są dozwolone – system wychwyci to i zostaniesz poproszony o korektę. Wniosek możesz wypełnić w języku angielskim lub rosyjskim, nie ma możliwości wyboru języka polskiego.

1. Podaj narodowość

Po wejściu na stronę evisa.kdmid.ru zobaczysz stronę, której screen zamieszczam niżej. Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami, z rozwijanej listy wybierz swoją narodowość, zaznacz, który obszar Cię interesuje (aktualnie dostępny jest dla Polaków tylko Obwód Kaliningradzki, ale ogółem zasada darmowej e-wizy dotyczy również Władywostoku i otaczającego go obszaru) i na samym sole strony potwierdź, że jesteś świadom warunków, na jakich funkcjonuje e-wiza oraz zasad na wjeździe, w trakcie pobytu oraz na wyjeździe z Rosji. Musisz wyrazić także zgodę na przechowywanie danych w zakresie wydania e-wizy, a także zgodzić się na otrzymywanie elektronicznych powiadomień o przetworzeniu Twojego wniosku.


2. Zarejestruj się

Żeby móc złożyć wniosek o wizę elektroniczną do Obwodu Kaliningradzkiego musisz zarejestrować swoje konto. Rejestracja polega na podaniu adresu e-mail (pamiętaj, by był to rzeczywiście używany przez Ciebie mail, ponieważ posłuży on Ci jeszcze później). Potwierdź adres e-mail, nadaj i powtórnie wpisz swoje hasło, przepisz kod z widocznego obrazka. Jeśli nie jesteś w stanie odczytać znaków, możesz kod odświeżyć. Po podaniu wszystkich danych kliknij Next.


3. Zapisz numer swojego wniosku wizowego

Na kolejnej stronie pokaże Ci się Twój indywidualny numer wniosku wizowego. Zapisz go sobie (np. jako Drukuj do PDF), ponieważ ten numer jest w całym procesie najważniejszy. Posłuży Ci później do sprawdzenia, czy wiza została przyznana. Teoretycznie numer też powinieneś otrzymać także w mailu potwierdzającym złożenie wniosku, jednak czasem – nie wiem z jakiej przyczyny – mail taki nie dociera.


4. Podaj dane osobowe

Po kliknięciu Next przeniesiony zostaniesz na stronę, na której musisz podać swoje dane osobowe. Dane obowiązkowe do podania to: Twoja narodowość, nazwisko, pierwsze i drugie imię. Jeśli zmieniłeś/aś kiedykolwiek nazwisko, w kolejnym polu musisz zaznaczyć Yes i podać np. nazwisko panieńskie. Dodaj płeć, datę urodzenia oraz miejsce urodzenia zgodne z danymi w paszporcie.

Nie jest to konieczne, ale jeśli chcesz z jakiegoś powodu zapisać szkic wniosku i wrócić do niego później, w każdej chwili możesz kliknąć Save draft. Do powrócenia do wypełniania wniosku potrzebny będzie Twój adres mailowy, na który zarejestrowałeś konto, indywidualny numer wniosku (zapisany z poprzedniego kroku) oraz hasło, które nadałeś w punkcie 2.


5. Uzupełnij informacje o Twoim pobycie

W kolejnym kroku wybierz cel Twojej wizyty. Na bezpłatnej e-wizie możesz wjechać na teren Obwodu Kaliningradzkiego m.in. w celu turystycznym, handlowym, humanitarnym czy kulturalnym. Ponownie wybierz region, do którego się wybierasz (z polskim obywatelstwem znów nie będziesz mieć tu wyboru i zobaczysz na liście jedynie Kaliningrad Oblast). Wybierz miejsca, w których planujesz się zatrzymać. Do wyboru masz zakwaterowanie indywidualne (przyjazd na zaproszenie) lub w hotelu.

W przypadku pierwszej opcji musisz podać dane kontaktowe właściciela miejsca, w którym będziesz spać. Jego imię, nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania – faks i e-mail nie są wymagane. Jeżeli zatrzymasz się w hotelu, podaj jego nazwę, adres oraz numer telefonu. Faks i e-mail również nie są wymagane.

Na koniec zaznacz jeszcze, czy kiedykolwiek byłeś w Rosji. Jeżeli kiedyś już odwiedziłeś ten kraj, będziesz musiał podać dodatkowo ilość wyjazdów w tamte strony oraz datę ostatniej podróży.


6. Dodaj dane z paszportu

Uzupełnij dane z paszportu – jego typ, numer, datę wydania oraz datę ważności. Data ważności paszportu nie może być krótsza niż 180 dni od daty ważności e-wizy.


7. Podaj adres i – jeśli pracujesz – dane swojego pracodawcy

Jeśli posiadasz stały adres pobytu, uzupełnij go w kolejnej części formularza. Kolejne pytanie dotyczy Twojej sytuacji zawodowej – musisz odpowiedzieć, czy pracujesz czy studiujesz. Jeżeli pracujesz lub studiujesz, zobowiązany jesteś podać nazwę pracodawcy (uczelni), adres siedziby, nazwę swojego stanowiska pracy oraz dane kontaktowe do pracodawcy w postaci numeru telefonu. Ponownie e-mail i faks nie jest obowiązkowy.


8. Zaznacz, czy masz krewnych w Rosji

Jednym z ostatnich kroków jest pytanie o to, czy masz krewnych w Rosji. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, musisz zaznaczyć, kto to taki. Możesz dodać kilku krewnych za pomocą przycisku Add. W przypadku posiadania w Rosji rodziny konieczne będzie podanie danych poszczególnych osób – stopnia pokrewieństwa, imienia i nazwiska, daty urodzin oraz adresu zamieszkania.


9. Dodaj zdjęcie do wniosku

Przedostatni etap uzupełniania wniosku o e-wizę do Obwodu Kaliningradzkiego to dodanie zdjęcia. Jeżeli pozwalają na to twoje przekonania religijne pamiętaj, żeby zdjąć nakrycie głowy, ustawić się na jasnym (białym lub niebieskim) i gładkim tle, patrzeć prosto w obiektyw z neutralnym wyrazem twarzy. Znajdująca się na środku zdjęcia twarz powinna wypełniać 7o-80% kadru, głowa nie powinna być ucięta. Powinny być widoczne czubki ramion. Zdjęcie powinno być w formacie 35×45. Jeśli jest duże objętościowo, nie przejmuj się tym. W kreatorze zdjęcia dostępnym w tym kroku będziesz mógł je odpowiednio zmniejszyć.

Nie zapomnij usunąć z tła niepotrzebnych przedmiotów. Zdjęcie nie może przedstawiać także innych osób. Mała podpowiedź: jeżeli nie masz profesjonalnego zdjęcia od fotografa, wystarczy dobrze zrobione zdjęcie z telefonu. Przerobiłam to w sowim przypadku :)


10. Sprawdź poprawność danych

Ostatni krok to sprawdzenie poprawności uzupełnionych danych. W tym momencie możesz jeszcze dokonać korekt, ale gdy klikniesz Save and submit, możliwości uzupełnienia bądź wprowadzenia poprawek już nie będzie. Wszystko się zgadza? Pozaznaczaj w takim razie zgody i potwierdzenia (zgoda na wykorzystanie danych w celu wydania e-wizy, potwierdzenie zgodności danych, potwierdzenie, że jesteś świadom zasad na jakich możesz znaleźć się na terytorium Rosji oraz potwierdzenie, że jesteś świadom możliwej odmowy wjazdu nawet z przyznaną e-wizą) na samym dole i już. Save and submit i teraz tylko pozostaje Ci czekać na e-wizę.

Po wysłaniu aplikacji zostaniesz przeniesiony na kolejną stronę, na której powinna pojawić się informacja o pomyślnym zapisaniu wniosku:

Po pewnym czasie powinieneś otrzymać na podanego w procesie rejestracji maila potwierdzenie złożenia wniosku o wizę elektroniczną do Obwodu Kaliningradzkiego. Mail jest dwujęzyczny – po rosyjsku i po angielsku, służy jedynie celom informacyjnym także nie odpowiadaj na niego. Wygląda tak:


11. Sprawdź postęp w rozpatrywaniu wniosku

Czy e-wiza została Ci przyznana sprawdzić możesz na tej samej stronie, na której składałeś wniosek. Po kliknięciu Check status podaj numer wniosku, który został nadany na początku procesu i hasło, jakiego użyłeś do rejestracji swojego konta. Pod spodem pokaże Ci się informacja, na jakim etapie jest Twoje zgłoszenie.


12. Wydrukuj dokument potwierdzający przyznanie e-wizy do Kaliningradu

Gdy Twój wniosek zostanie rozpatrzony, powinieneś otrzymać maila z informacją o przetworzeniu aplikacji. Zaloguj się na swoje konto za pomocą numeru zgłoszenia oraz nadanego przez Ciebie w jednym z pierwszych kroków hasła.

Po kliknięciu Check status pojawi się informacja, czy e-wiza została przyznana. W momencie gdy Twój wniosek zaakceptowano, musisz wydrukować powiadomienie o przyznanej e-wizie – do pobrania go służy guzik Download notice. Możesz przesłać sobie także dokument na maila.

Tak wygląda potwierdzenie przyznania e-wizy do Kaliningradu. Pamiętaj jednak, że e-wiza nie jest gwarantem wjechania do Obwodu Kaliningradzkiego – ostateczną decyzję podejmuje strażnik na granicy. Jeżeli będzie miał wątpliwości co do Twojej osoby, zgodnie z prawem może odmówić Ci wjazdu na teren Rosji.


Żeby dostać się na terytorium Rosji musisz mieć przy sobie ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej od daty ważności e-wizy paszport, wydrukowane potwierdzenie przyznania e-wizy oraz ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia na minimum 30 000 EUR. Jeżeli planujesz zwiedzić tereny Obwodu Kaliningradzkiego samochodem, nie zapomnij o obowiązku posiadania Zielonej Karty potwierdzającej ubezpieczenie OC auta.

Mając wizę elektroniczną do Obwodu Kaliningradzkiego granicę przekroczyć możesz w tych miejscach: lotnisko Kaliningrad (Khrabrovo), porty morskie miast Kaliningrad, Bałtijsk i Svetly, kolejowe przejście graniczne Mamonovo, samochodowe przejścia graniczne Bagrationovsk, Gusev, Mamontovo (Grzechotki), Mamontovo (Gronowo).

Jeżeli w paszporcie masz już wbitą wcześniej ważną wizę zezwalającą na wielokrotne wjazdy na teren Rosji, e-wizy do Obwodu Kaliningradzkiego nie potrzebujesz.


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! Będzie mi również niezmiernie miło, jeśli zostawisz tu po sobie ślad w postaci komentarza. 

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Komentarze do: “Rosja: E-wiza do Kaliningradu. Jak się o nią ubiegać?”

  1. Avatar Jacek

    A co jeżeli wjeżdżam rano o godz. 10.00 do Kaliningradu i chęcę w tym samym dniu wyjechać, bez noclegu. Na stronie muszę konicznie podać adres hotelu lub osoby do której jadę.

    1. Monika Borkowska Monika Borkowska

      Wpisz dowolne dane hotelu, który znajdziesz np. na booking.com. Jeśli jednak obawiasz się tego sposobu, możesz dokonać rezerwacji noclegu z możliwością bezpłatnego odwołania – gdy otrzymasz wizę, rezerwację odwołasz. W końcu należy podać jedynie planowane miejsce, a to akurat zawsze może się zmienić ;)

Skomentuj