Obwód Kaliningradzki – informacje praktyczne

Od 1 lipca 2019 roku zniesione zostały skomplikowane procedury wizowe i Polacy – pośród 52 innych narodowości – mogą skorzystać z wizyty w Obwodzie Kaliningradzkim na podstawie wizy elektronicznej, której uzyskanie jest proste, szybkie i co najważniejsze darmowe. Co warto wiedzieć przed wizytą w Obwodzie Kaliningradzkim? Jak się do niej przygotować? Oto i informacje praktyczne! Obwód Kaliningradzki jest częścią dawnych Prusów Wschodnich. Na mocy decyzji Wielkiej Trójki, czyli Stalina, Roosevelta i Churchilla, obszar ten po zakończeniu II Wojny Światowej podzielony został na dwie części. Jedna przypadła Polsce i stanowi dzisiaj w znacznej mierze tereny województwa warmińsko-mazurskiego, druga zaś znalazła się we władaniu ZSRR. Związek Radziecki dążył do tego, by mieć w swych granicach port na morzu, który by zimą nie zamarzał i dopiął swego. Położenie Obwodu Kaliningradzkiego miało być strategiczne w przypadku wojny z Zachodem, przez co wysunięta na zachód rosyjska eksklawa stała się jedną wielką bazą wojenną. Bazą, którą jest do dzisiaj. Z tego też względu warto odpowiednio przygotować się do wizyty na tych terenach.


Jak się dostać do Obwodu Kaliningradzkiego?

Do Obwodu Kaliningradzkiego dostać się można na pięć (sześć latem) sposobów:

 • autobusem – z Polski do Obwodu Kaliningradzkiego kursuje kilku przewoźników.
  • Ecolines – do Obwodu Kaliningradzkiego autobusami linii Ecolines dostać się można z Warszawy, Gdańska, Gdyni, Elbląga, Koszalina, Malborka, Olsztyna, Słupska, Szczecina oraz Tczewa. Bilet na trasę z Warszawy kosztuje 100 zł w jedną stronę, 190 zł tam i z powrotem. Godziny odjazdu, długość podróży oraz aktualną cenę połączenia sprawdzić można bezpośrednio na stronie przewoźnika.
  • PKS Gdańsk – do Obwodu Kaliningradzkiego autobusami PKS Gdańsk dostać sięmożna z Gdańska, Elbląga, Braniewa oraz Mamonowa. Bilet normalny z Gdańska kosztuje 42 zł w jedną stronę za osobę.
  • kaliningradzki przewoźnik Kenigauto z Gdańska (od 700 RUB w jedną stronę) oraz z Warszawy  od 1200 RUB w jedną stronę.
  • Rozkład jazdy z Kaliningradu w różnych kierunkach, nie tylko do Polski, sprawdzić można na tej stronie. Niestety dostępna jest tylko w języku rosyjskim.
 • Blabla car – czyli wspólne przejazdy, na które chętnych zbiera się w Internecie. Kurs z Warszawy do Kaliningradu kosztuje od około 70 zł.
 • samolotem – z Warszawy do Kaliningradu bezpośrednio lata nasz narodowy przewoźnik LOT Polish Airlines, ceny zaczynają się od ok. 240 zł w jedną stronę, można jednak trafić czasem (niestety rzadko) na promocję.
 • samochodem – to najlepsza opcja pozwalająca na swobodne zwiedzanie. Poza tym paliwo jest bardzo tanie! Dla Polaków dostępne są cztery samochodowe przejścia graniczne – Gronowo-Mamonowo, Grzechotki-Mamonowo, Bezledy-Bagrationowsk, Gołdap-Gusiew. Korzystaliśmy w obie strony z przejścia Bezledy-Bagrationowsk i za każdym razem cała procedura przekroczenia granicy zajęła nam nieco ponad godzinę.
 • autostopem – dla chętnych i odważnych pozostaje zawsze dotarcie do Kaliningradu autostopem. W końcu daleko tam nie jest! Pamiętać jednak należy, że poruszanie się autostopem szczególnie po wschodniej części Obwodu może być problematyczne ze względu na niewielkie natężenie ruchu. Na niektórych drogach samochody prawie się nie pojawiają.

Od czerwca do października istnieje także możliwość dotarcia do Obwodu Kaliningradzkiego drogą morską dzięki odbywającym się raz na tydzień rejsom Żeglugi Gdańskiej z Gdyni do Bałtyjska. Dla amatorów podróży koleją mam niestety złą wiadomość – nie ma połączenia kolejowego między Polską a Obwodem Kaliningradzkim.Jakie dokumenty potrzebne są do przekroczenia granicy?

Do przekroczenia granicy z Obwodem Kaliningradzkim potrzebujesz paszport ważny przynajmniej 6 miesięcy po planowanej dacie wyjazdu z Rosji (Obwodu Kaliningradzkiego) oraz wizę. Wiza to podstawa. Jeżeli planujesz poruszać się po Obwodzie Kaliningradzkim własnym autem, koniecznie zabierz ze sobą również dowód rejestracyjny oraz tak zwaną zieloną kartę, czyli dokument potwierdzający posiadanie ubezpieczenia OC.

Ponadto do Rosji wymagane jest ubezpieczenie zdrowotne pokrywające koszty leczenia w wysokości przynajmniej 30 000 EUR. Koniecznie zwróć uwagę, czy Rosja nie jest wyłączona z Twojego ubezpieczenia. W trakcie naszego wyjazdu nie było to sprawdzane na granicy, warto jednak mieć polisę na wszelki wypadek.

Na rosyjskiej granicy otrzymasz do paszportu niewielką karteczkę, której musisz pilnować jak oka w głowie. To karta meldunkowa będąca m.in. podstawą do zameldowania w miejscu pobytu. Nieważne, czy zwiedzasz miasto, plażujesz, czy też wyskoczyłeś na szybkie zakupy do osiedlowego sklepiku – kartę i paszport musisz mieć zawsze ze sobą. Jeżeli zgubisz ten dokument, masz obowiązek zgłosić to w ciągu 3 dni w urzędzie migracyjnym, w którym otrzymasz duplikat karty.

Wiza do Obwodu Kaliningradzkiego

Od 1 lipca 2019 roku dla obywateli 53 państw – w tym dla Polaków – zniesione zostały płatne wizy, których uzyskanie mogło wydawać się skomplikowane. W zamian za to wprowadzono system, dzięki któremu aplikować można online o bezpłatną e-wizę uprawniającą do jednorazowego przekroczenia granicy z Obwodem Kaliningradzkim i pobytu do 8 dni. Do złożenia wniosku o wizę potrzebujesz paszport, zdjęcie (koniecznie na jasnym – białym lub niebieskim – tle) oraz informacje dotyczące miejsca, w którym planujesz się zatrzymać, a także ogólne dane Twojego pracodawcy lub uczelni, na której studiujesz. Wizę muszą posiadać tak dorośli jak i dzieci.

Dokładnie proces aplikowania o e-wizę do Obwodu Kaliningradzkiego opisałam tutaj: E-wiza do Kaliningradu. Jak się o nią ubiegać?Kiedy jechać do Obwodu Kaliningradzkiego?

Najlepszy okres na wyjazd do Obwodu Kaliningradzkiego pod względem pogody obejmuje czas między czerwcem a wrześniem. Na miejscu panują wtedy przyjemne temperatury 20-25 stopni Celsjusza w ciągu dnia i 12-17 stopni w ciągu nocy. Niestety najcieplejszy okres wiąże się statystycznie też z większym ryzykiem opadów mieszczącym się w zakresie 50-55% szans na deszcz. To tyle ze statystyk. Praktycznie w ciągu kilkudniowego wyjazdu w sierpniu pogoda nas rozpieszczała! Znośny jest jeszcze maj. Jeśli liczysz na statystycznie najmniejsze ryzyko opadów, wybierz się do Obwodu w kwietniu, ale nastaw się na niższe temperatury i krótszy dzień.Bezpieczeństwo w Obwodzie Kaliningradzkim. Na co uważać?

Poza drobną przestępczością, która tak naprawdę dotyczy całego świata (nawet tych najbardziej bezpiecznych państw), nie ma specjalnych zagrożeń, które mogą czyhać na turystę. Warto jednak uważać na:

 • wąskie drogi, przy których rosną stare drzewa. Z tego też względu należy uważać w trakcie wietrznej pogody, ponieważ gałęzie mogą się łamać. Drzewa rosną często tuż przy asfalcie.
 • brak poboczy – to zmora wielu dróg
 • nieoświetlone drogi – znaczna część dróg poza miastami jest pozbawiona latarni
 • znaki stojące przy drogach często oddalone są sporo od jezdni. Jeżeli trafią się jakieś krzaki, można znaku nie zauważyć
 • przekraczanie prędkości – częste są patrole policji oraz w wielu miejscach rozmieszczone są ledwo widoczne fotoradary
 • barszcz Sosnowskiego – w paśmie przy granicy z Polską rosną naprawdę ogromne ilości niebezpiecznej dla zdrowia i życia rośliny, jaką jest barszcz Sosnowskiego. Kontakt z tym chwastem skończyć się może poważnymi, bardzo trudno gojącymi się poparzeniami.
 • pieszych – kierowcy w Obwodzie Kaliningradzkim jeżdżą prawie wzorcowo, jednak warto uważać na pieszych, którzy niespodziewanie mogą wtargnąć na jezdnię
 • komary – w Obwodzie Kaliningradzkim, głównie na Mierzei Kurońskiej, spotkać można ogromne ilości komarów. Tną jak oszalałe! Wyjazd latem bez środka odstraszającego te krwiożercze bestie jest kiepskim pomysłem.

Specyficznym typem zagrożenia jest cyberprzestępczość, dlatego też jeśli tylko możesz tego uniknąć, nie loguj się na konto bankowe, do poczty czy w innych serwisach z wrażliwymi danymi. Dotyczy to szczególnie sieci otwartych. Dobrym pomysłem jest logowanie dwustopniowe, jednak to rozwiązanie warto zastosować nie tylko w trakcie wizyty w Rosji.Czego nie robić w Obwodzie Kaliningradzkim?

Na co uważać? Jak już wspomniałam lepiej nie logować się na konto bankowe będąc połączonym z Internetem przez niezaufaną sieć, ale poza tym jest jeszcze kilka spraw:

 • zakazane jest fotografowanie obiektów wojskowych i ich przedstawicieli.
 • zakazane jest kopanie w lasach w celu poszukiwania bursztynu
 • nie przekraczaj dozwolonej prędkości, przestrzegaj przepisów
 • nie próbuj wywieźć z Obwodu Kaliningradzkiego więcej niż 250 g kawioru i 2 kg ryb gatunków szlachetnych
 • zapomnij o wywiezieniu bez zgody Ministerstwa Kultury Rosji czegokolwiek, co mogłoby zostać uznane za dzieło sztuki


Obszary z ograniczeniami w Obwodzie Kaliningradzkim

W związku z tym, że jak już wspomniałam Obwód Kaliningradzki stał się po II Wojnie Światowej jedną wielką bazą wojenną i jest nią do dzisiaj, poruszanie się po niektórych strefach obszaru podlega ograniczeniom. Strefy te zaznaczone zostały na poniższej mapie kolorem zielonym (strefy przygraniczne) oraz fioletowym (to obszary, na które cudzoziemcy – poza tranzytem – nie mają wstępu bez specjalnej zgody).

Źródło: https://gokaliningrad.com/restricted-areas/

Ograniczony dostęp dla cudzoziemców obejmuje obszary (tłumaczenie za stroną gokaliningrad.com):

 • miasta Bałtijsk i Mierzei Wiślanej (z wyjątkiem obszaru przylegającego do basenów nr 3 i 4 Morskiej Bazy Bałtijska, a także wód Zatoki Primorskiej i Kanału Kaliningradzkiego);
 • części rejonu Guryevsk na zachód od drogi Kaliningrad-Orłowka-Sosnovka-Zelenogradsk;
 • Zelenogradsk (z wyjątkiem części na północny wschód od autostrady od granicy obszaru Guryevsk do wsi Łużki i na północ od linii Łużki-Muromskoje-Kovrowo-Romanowo-Orehowo-granica obszaru Swietłogorskiego);
 • na zachód od linii kolejowej Primorsk-Yantarny-Svetlogorsk na obszarze między granicą obszaru Bałtijsk a wsią Yantarny;
 • na południe od linii kolejowej Kaliningrad-Bałtijsk (obszar od zachodniego wybrzeża regionu do wsi Powarowka nie podlega ograniczeniom);
 • część obszaru Swietłogorsk, na zachód od linii prostej Orehovo-Filino (obszar Zelenogradsk) z wyjątkiem wsi Filino;
 • część wsi Yantarny, na wschód od linii kolejowej Primorsk-Yantarny-Svetlogorsk (główny obszar wioski i jej wybrzeże są otwarte dla odwiedzających);
 • część miasta Svetly (na północ od wsi Cherepanovo włącznie);
 • od leśnictwa i zatoki Primorskaya na zachodzie do linii kolejowej na południowym wschodzie;
 • części obwodu Krasnoznamenskiego i Niestierowskiego ograniczonych drogą Kibartai – Nesterov – Vysokoe – Dobrovolsk – Pravdino – Pobedino oraz linią Pobedino – Šilgaliai (z wyjątkiem wspomnianych osad i drogi).

Wyjątkiem jest poruszanie się w tych strefach drogami publicznymi tranzytem – wtedy zgoda na pobyt w danym obszarze nie jest konieczna. O pozwolenie na przebywanie w strefie ograniczonego pobytu cudzoziemców wnioskować należy na co najmniej 2 tygodnie przed przewidywaną wizytą w danym miejscu w Departamencie Granicznym FSB Rosji w Obwodzie Kaliningradzkim (ul. Suvorova 15, Kaliningrad). Na obszar podlegający ograniczeniom zagraniczni goście mogą wjechać (pomijając tranzyt) jedynie z przewodnikiem, którego praca wyceniana jest na średnio ok. 3000 RUB dziennie.Przepisy celne

Teoretycznie na granicy powinieneś zadeklarować wszystkie wartościowe przedmioty, które masz przy sobie (laptop, biżuterię, lustrzankę, telefon komórkowy, kamerę itp.), jednak w praktyce usłyszeliśmy, że jedna sztuka na osobę dozwolona jest bez jakichkolwiek zgłoszeń. Na ile to prawda – niestety nie wiem. Warto każdorazowo dopytać celnika, czy wwożone przedmioty masz uwzględnić na deklaracji celnej, czy też możesz je pominąć.

Jeśli o gotówkę chodzi, bez zgłoszenia na teren Obwodu Kaliningradzkiego wwieźć (lub wywieźć) możesz nie więcej niż równowartość 10 000$. Jednak zgodnie z zaleceniami polskiego MSZ lepiej zgłosić kwotę będącą równowartością 3 000$.

Na teren Obwodu Kaliningradzkiego wwieźć możesz żywność na własny użytek, jednak rozważana jest zmiana przepisów całkowicie zabraniająca wwożenia jakichkolwiek artykułów żywnościowych.

Żywność i wyroby tytoniowe

Z Obwodu Kaliningradzkiego wywieźć można nie więcej niż 2 litry wyrobów alkoholowych, 200 sztuk papierosów, 50 sztuk cygar, 250 g czerwonego lub czarnego kawioru, 2 kg ryb gatunków szlachetnych (łososia, pstrąga, lipienia, troci, siei, sielawy, palii i szczupaka).

Natomiast do Obwodu wwieźć można: 3 lity wyrobów alkoholowych (w tym piwa) pod warunkiem ukończenia 18 roku życia, 200 papierosów, 50 cygar, 250 g tytoniu.

Przedmioty, których wwóz jest zabroniony

Niestety nie wiem, na ile aktualny jest, ale przydać się może ten wykaz zabronionych towarów. Oczywiście niedopuszczalny jest przewóz narkotyków oraz innych substancji odurzających.Jak się dostać z lotniska do Kaliningradu?

Lotnisko znajduje się koło wsi Chrabrowo, 24 km na północ od miasta Kaliningrad. Do centrum Kaliningradu z lotniska można dojechać autobusem linii 244. Autobus z Kaliningradu w stronę lotniska kursuje od godz. 7:00 do 20:20. Z lotniska z kolei do centrum miasta jeździ od 8:30 do 21: 15. Dokładny rozkład dostępny jest na stronie lotniska. Przejazd zgodnie z informacjami dostępnymi na stronie lotniska trwa ok. 45 min.

Z lotniska wydostać się można także taksówką. Ceny ustalone są odgórnie i w zależności od celu kształtują się na poziomie od 450 do 3500 RUB za kurs.

Kierunek: Cena (RUB/ PLN)
B. Vasilkovo / M. Isakovo (city limits) 450 RUB / 25 PLN
B./M. Isakovo, Chkalovsk, Kaliningrad (Leningradsky district) 500 RUB / 30 PLN
Cardiocenter, Gurievsk, Kaliningrad (Tsentralny district, Moskovsky district), Zelenogradsk 600 RUB / 35 PLN
Pregolsky, Mierzeja Kurońska (+300 RUB opłaty obowiązkowej) 650 RUB / 39 PLN
A. Kosmodemyanskogo, Baltika Motel, Borisov, Rodniki, TETS-2 700 RUB / 42 PLN
Lugovoye, Pribrezhny 750 RUB / 45 PLN
Ladushkin, Otradnoye, Pionersky, Svetlogorsk, Svetly,Mierzeja Kurońska – Ryibachye (+300 RUB opłaty obowiązkowej) 900 RUB / 55 PLN
Polessk, Svetly, Primorye 1000 RUB / 60 PLN
Donskoye, Gvardeysk, Mierzeja Kurońska – Morskoye (+300 RUB opłaty obowiązkowej), Yantarny 1100 RUB / 65 PLN
Znamensk 1300 RUB / 75 PLN
Baltiysk, Bagrationovsk, Mamonovo, Mamonovo 2 (Grzechotki), Pravdinsk 1400 RUB / 85 PLN
Chernyakhovsk, Zheleznodorozhny 1900 RUB / 110 PLN
Gusev, Ozyorsk, Slavsk, Sovetsk 2300 RUB / 135 PLN
Neman 2400 RUB / 145 PLN
Nesterov 2600 RUB / 155 PLN
Chernyshevskoe 2900 RUB / 175 PLN
Krasnoznamensk 3500 RUB / 210 PLN
Khrabrovo / Orlovka / Dorozhny 450-500 RUB / 27 – 30 PLN


Jak poruszać się po Obwodzie Kaliningradzkim?

Największą swobodę w poruszaniu się po Obwodzie Kaliningradzkim da Ci własne auto. Ewentualnie pozostaje komunikacja publiczna, która nie jest droga.

Jazda samochodem po Obwodzie Kaliningradzkim

Przy krótkich pobytach nie jest wymagane międzynarodowe prawo jazdy. Przekraczając granicę musisz koniecznie wypełnić kartę zwaną wriemiennyj wwoz, czyli dokumentację pozwalającą na czasowy wwóz środka transportu. Niestety całość jest tylko w języku rosyjskim, ale dostępny jest wypełniony przykładowo wzór ułatwiający poradzenie sobie z procedurą. Ewentualnie pomocą służy celnik. Dokument wypełniasz w dwóch egzemplarzach – jeden odbiera od Ciebie urzędnik, drugi musisz zachować do czasu ponownego przekraczania granicy.

Jeżeli nie jesteś wskazanym w dowodzie rejestracyjnym właścicielem samochodu, którym zamierzasz przekroczyć kaliningradzką granicę, musisz posiadać przetłumaczone na język rosyjski upoważnienie do kierowania autem.

Stan dróg w Obwodzie Kaliningradzkim jest różny. O ile na zachodzie i w najbliższych okolicach Kaliningradu drogi są niezłe, tak na wschodzie trudno już powiedzieć o nich coś dobrego. Pełne dziur, wąskie, na szczęście niezbyt zatłoczone. Wszystkie drogi w Obwodzie Kaliningradzkim są darmowe – nie obowiązują na nich żadne opłaty za przejazdy czy winiety. W wielu miejscach – tak w Kaliningradzie jak i innych miejscowościach – zachowało się sporo dróg z kamienną nawierzchnią, tak zwanymi kocimi łbami.

Kierowcy w Obwodzie Kaliningradzkim jeżdżą nadzwyczaj dobrze! Naczytałam się przed wyjazdem, że jadąc tam, należy zabrać ze sobą kamerkę i ogółem w dużym skrócie – modlić się o przetrwanie. Że wymuszają pierwszeństwo, nie stosują się do przepisów prawa drogowego. To nieprawda! Szczerze mówiąc ogółem jeżdżą lepiej niż my…

Limity prędkości

W Rosji funkcjonują ograniczenia prędkości do 60 km/godz. na terenie zabudowanym, do 90 km.godz. poza i 110 km.godz. na trasach szybkiego ruchu – taką też tablicę informacyjną zobaczysz  zaraz po przekroczeniu granicy. Jednak są to zasady ogólne dotyczące całego kraju. W Obwodzie Kaliningradzkim w większości miast ograniczenie prędkości wynosi 40 km/godz., poza miastami 70 km/godz. Do 110 km/godz. rozpędzisz się jedynie na kilku trasach prowadzących ze stolicy Obwodu w stronę morza. Warto przestrzegać ograniczeń, ponieważ na ulicach sporo jest patroli policyjnych oraz fotoradarów. Poza tym sami mieszkańcy nie przesadzają z przekraczaniem prędkości.

Paliwo

Żeby takie ceny paliwa u nas były… Ceny paliwa w Obwodzie Kaliningradzkim to chyba najprzyjemniejsza niespodzianka, jaką może zgotować ten region. Gdy u nas paliwo dobijało do 5,25 za litr 98tki, w Obwodzie 95tka kosztowała ok. 2,83 zł/l. I nagle przestaje dziwić kolejka tak zwanych mrówek wjeżdżających na teren Obszaru Kaliningradzkiego starymi autami z dużymi bakami. Wjeżdżających jedynie na najbliższą stację paliw i wracających do Polski.

Komunikacja publiczna w Kaliningradzie

W Kaliningradzie funkcjonują autobusy, tramwaje oraz zapomniane już u nas trolejbusy. Dostępne są bilety jednoprzejazdowe, biletów czasowych nie ma. Bilet kupić można wewnątrz środka komunikacji u biletera.Język używany w Obwodzie Kaliningradzkim

Zdecydowanie jest to język rosyjski. Angielski w Obwodzie Kaliningradzkim jest praktycznie zupełnie nieznany – nawet w największych atrakcjach turystycznych ciężko dogadać się po angielsku. Mieliśmy okazję odwiedzić szkołę podstawową i nawet tam dzieci uczą się jedynie rosyjskiego i niemieckiego. Klas do zajęć nauki angielskiego nie było. Lepiej próbować po polsku. Bardzo przydatna jest znajomość cyrylicy, ponieważ w wielu miejscach – tak atrakcjach turystycznych jak i restauracjach – nie ma napisów po angielsku. Nawet czasem znaki drogowe podane są w cyrylicy – np. dość istotny znak „Stop”.

Próbując się dogadać warto poznać podstawowe zwroty jak „ja nie paniemaju paruski” („nie rozumiem rosyjskiego”) lub „ja nie gawarju paruski” (nie mówię po rosyjsku”) – rozmówca postara się wtedy do Ciebie dostosować. Czasem naprawdę ułatwia to komunikację!Telefon i Internet w Obwodzie Kaliningradzkim

Jako że Obwód Kaliningradzki to Rosja, a Rosja to nie Unia Europejska, koszt połączeń w polskich sieciach jest wysoki. Poniżej znajdziesz cenniki, jakie przyszły nam smsowo po przekroczeniu granicy i stracie polskiego zasięgu:

 • Play:
  • pakiet prywatny: połączenia wychodzące – 5 zł/min., połączenia przychodzące – 1 zł/min., sms – 1 zł, MMS – 2 zł, koszt transmisji danych – 1,81 zł/100kB (taryfa co 100 kB)
  • pakiet służbowy: połączenia wychodzące – 8 zł/min., połączenia przychodzące – 4,92 zł/min., sms – 2 zł, MMS – 3 zł, koszt transmisji danych – 4,30 zł/100kB (taryfa co 100 kB)
 • Plus: pakiet prywatny: połączenia wychodzące – 8 zł/min., połączenia przychodzące – 8 zł/min. (!!!), połączenia lokalne – 8 zł/min., sms – 2 zł, MMS wysłany – 3,43 zł/100 kB, MMS odebrany – 3,02/kb,  zł, koszt transmisji danych – 4,92 zł/100 kB (taryfa co 100 kB). Abonament w sieci Plus to aktualnie chyba najgorszy wybór jeśli chodzi o ceny połączeń poza granicami Unii!
 • Orange (pakiet służbowy): 1,46 zl/min za połączenie wykonane do Polski i 1 Strefy UE, 0,39 zł/min połączenie odebrane, 0,44 zl/SMS, 3,03 zl/MMS, transmisja danych 3,55 za 1 MB (rozliczane za 0,00347 zl co 1 kB).
 • T-Mobile (pakiet służbowy): SMS wysłany 1,22 zł, połączenia wykonane 5,50 zł/min., połączenia odebrane 3,50 zł/min., transmisja danych 20 zł/MB, rozliczane co 1kB, MMS odebrany/ wysłany 2,90 zł/szt.

Nie chcąc zbankrutować, najlepiej całkowicie wyłączyć dane komórkowe. Albo i telefon, bo jeśli komuś przyjdzie do głowy przysłać nam MMSa, też zapłacimy za jego odbiór.

Jeśli o Internet chodzi, połączenia Wi-Fi są bardzo popularne tak w obiektach noclegowych jak i w atrakcjach turystycznych czy w restauracjach. Czasem połączenie możliwe jest bez hasła, czasem trzeba o to hasło poprosić. Internet jednak ogółem śmiga. Warto jednak pamiętać o istniejącym zagrożeniu cyberprzestępczością i nie korzystać ze stron wrażliwych (banków czy poczty mailowej) w momencie dostępu do Internetu z sieci publicznej.Gniazdka elektryczne w Obwodzie Kaliningradzkim

W Obwodzie Kaliningradzkim nie ma potrzeby używania przejściówek do kontaktów. Obowiązują tam typy gniazdek C oraz F.Kuchnia Obwodu Kaliningradzkiego

O ile w sklepach trudno czasem o coś typowo rosyjskiego (artykuły pochodzą z importu – bardzo dużo różności znajdziesz z Polski, Białorusi i Litwy, czyli najbliższych sąsiadów Obwodu Kaliningradzkiego), to z restauracjami jest już nieco łatwiej. Będąc w Kaliningradzie koniecznie trzeba spróbować dań rybnych, ponieważ tych jest tam dostatek! I co ciekawe ryby przyrządzane są na najróżniejsze sposoby, nie tylko smażone i wędzone. Tatar ze śledzia do tej pory tkwi mi w pamięci… Na obiad poza rybami warto zamówić pielmieni, czyli rosyjską wariację na temat pierogów, a także klopsiki królewieckie podawane z białym sosem i tłuczonymi ziemniakami. W menu restauracji popularne są również języki cielęce/ wołowe, żeberka oraz inne potrawy przyrządzane z mięsa wołowego i wieprzowego.

A propos ryb wędzonych – niestety nie wiem, czy tak sprawa ma się w przypadku każdego stoiska, ale wędzone ryby, które kupiliśmy na Targu Centralnym, były bardzo słone.

Do picia wszechobecny jest kwas chlebowy, który bardzo polecam. W sklepach dostępne są napoje najróżniejszych firm, do tego kwasu chlebowego można napić się z budek rozstawionych w różnych miejscach w Kaliningradzie. Drugim popularnym wśród Rosjan napojem jest ponoć lemoniada estragonowa (tarchun). Niesamowicie przesłodzone napoje w nienaturalnym kolorze płynu do zmywania dostać można w każdym sklepie i na stacjach benzynowych.

Dostępne jest też miejscowe piwo Ponarth oraz… wódka w szklankach. Gotowe szoty o pojemności 100 ml trochę jednak kosztują (ok. 5,50 zł). Do piwa podawane są pokrojone w cienkie paski wędzone uszy wieprzowe (wbrew pozorom to się naprawdę dobrze komponuje!), basturma oraz sało, czyli pokrojona słonina zanurzona czasem jednym brzegiem w soli.

Gdzie zjeść w Kaliningradzie

W Kaliningradzie, Zelenogradsku oraz Svetlogorsku lokali do popróbowania kuchni rosyjskiej oraz z innych stron świata trochę się znajdzie. Gorzej sprawa wygląda na wschodzie oraz w Jantarnyj. Mimo że Jantarnyj jest miejscowością turystyczną, lokali zbyt wielu tam nie ma.

Kuchni rosyjskiej w kaliningradzkim wydaniu spróbowaliśmy w restauracji mieszczącej się w zabytkowej bramie tuż obok Muzeum Bursztynu oraz w restauracji Hofburg położonej niedaleko królewieckiej katedry. We wspomnianym Jantarnyj zjedliśmy kolację w Cafe Becker przy promenadzie nad morzem, jednak jedzenie nie było wybitne, a ceny bardzo wysokie.

Czy w Obwodzie Kaliningradzkim zostawia się napiwki?

W Rosji napiwki obowiązkowe nie są, ale zostawianie 10% po zjedzonym posiłku w restauracji staje się coraz bardziej powszechne. Co ciekawe w Rosji „napiwek” nie nazywa się „napiwkiem”, a „чаевые” (czajewyje). Napiwek = na piwo. Czajewyje – na czaj, czyli w Rosji napiwek daje się na herbatę :)Dni świąteczne

 • 1 stycznia – Nowy Rok
 • 2 stycznia – Nowy Rok
 • 7 stycznia – prawosławne Boże Narodzenie
 • 8 stycznia – Drugi Dzień Prawosławnych Świąt Bożego Narodzenia
 • 23 lutego – Dzień Obrońcy Ojczyzny
 • 8 marca – Dzień Kobiet
 • 1 maja – Święto Wiosny i Pracy
 • 9 maja – Dzień Zwycięstwa
 • 12 czerwca – Dzień Rosji
 • 4 listopada – Dzień Jedności Narodowej


Używanie dronów w Obwodzie Kaliningradzkim

Niestety nie udało mi się ustalić, czy w Obwodzie Kaliningradzkim funkcjonują jakieś specyficzne jedynie dla tego regionu obostrzenia związane z korzystaniem z dronów, jednak ogólne prawo lotnicze Rosji reguluje te kwestie także nad tym obszarem. W Rosji przepisy wyglądają następująco:

 • musisz zarejestrować każdy dron ważący ponad 250 gramów w biurze transportu
 • pozwolenie obowiązkowe jest tak na loty komercyjne jak i na rekreacyjne
 • nie lataj dronem nad obiektami wojskowymi, elektrowniami lub innymi obszarami, które mogą budzić obawy lokalnych władz
 • możesz latać jedynie w ciągu dnia i tylko przy dobrych warunkach pogodowych
 • nie lataj dronem w pobliżu lotnisk ani w żadnym obszarze, w którym działają samoloty
 • szanuj prywatność i nie lataj nad ludźmi

Prawdopodobne obszary, na których latanie dronami może być zabronione zaznaczone zostały na poniższej mapie czerwoną linią:

Źródło: https://fpln.ru/, więcej informacji w języku rosyjskim: https://habr.com/ru/post/441408/


Waluta Obwodu Kaliningradzkiego

Walutą w Obwodzie Kaliningradzkim są – tak jak w całej Rosji – ruble. W obiegu dostępne są banknoty o nominałach 5, 10, 50, 100, 200, 500, 1000, 2000, 5000 rubli oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 50 kopiejek i 1, 2, 5, 10 rubli.

Płatności kartą – Revolut w Obwodzie Kaliningradzkim

Płatności popularnym w ostatnim czasie Revolutem są bezproblemowe. W większości restauracji, sklepów czy w atrakcjach turystycznych można kartą płacić nawet niewielkie kwoty jak np. 100 RUB (równowartość ok. 6 zł). Kurs rubla na dzień 15.08.2019 przy płatności Revolutem kształtował się na poziomie 100 RUB = 5,94 zł

Wymiana pieniędzy

Pieniądze lepiej wymienić w Polsce, w banku w Kaliningradzie lub też wypłacać je z bankomatu, jeśli z jakiegoś powodu płatności kartą nie wchodzą w grę. Kantorów w Obwodzie Kaliningradzkim nie uświadczyłam – tak naprawdę nie widziałam w Obwodzie ani jednego kantoru. Mimo że płatności kartą są bardzo popularne, trochę gotówki warto mieć, ponieważ zdarzają się restauracje – np. gdzieś po trasie, poza miejscowościami – gdzie możliwa jest tylko płatność gotówką. Tylko gotówką zapłaci się również za zakupy na targach, np. Targu Centralnym w Kaliningradzie.Przykładowe ceny w Obwodzie Kaliningradzkim

Żywność w Obwodzie Kaliningradzkim jest nieco droższa niż w Polsce. Dość dokładny spis cen artykułów spożywczych oraz dań serwowanych w restauracjach znajdziesz w tym tekście: Ceny w Obwodzie Kaliningradzkim.

Ceny wejściówek do atrakcji

 • Muzem Bunkier w Kalinigradzie – dorośli 150 lub 200 RUB (8,90 – 11,88 zł)
 • Wjazd na Mierzeję Kurońską – 150 RUB/os. (8,90 zł), 150 RUB/auto (8,90 zł)
 • Wjazd na punkt widokowy na kopalnię bursztynu pod Jantarnyj – dorośli 350 RUB (20,79 zł), bilet zniżkowy 200 RUB (11,88 zł)
 • Muzeum Bursztynu w Kaliningradzie – ekspozycje muzeum i wystawa:  dorośli 460 RUB (27,32 zł), studenci 360 RUB (21,38 zł), dzieci w wieku szkolnym 260 RUB (15,44 zł), stałe ekspozycje muzeum i Amber House: dorośli 300 RUB (17,82 zł), studenci 220 RUB (13,07 zł), dzieci w wieku szkolnym 150 RUB (8,91 zł)
 • brama Fridlandskie Vorota – dorośli 200 RUB (11,88 zł)
 • zwiedzanie łodzi podwodnej B-413 w Muzeum Światowego Oceanu – 300 RUB (17,82 zł)


Gdzie spać w Obwodzie Kaliningradzkim?

W Obwodzie Kaliningradzkim spać można w hotelach, hostelach, na kwaterach prywatnych lub też nielicznych polach namiotowych. Standard obiektów jest zróżnicowany, dlatego też warto poszukiwać miejsca noclegu na popularnych wyszukiwarkach – Booking.com, Airbnb.pl czy Couchsurfing. Wybór jest spory. Nam udało się znaleźć dwupokojowy apartament oddalony nieco od centrum Kaliningradu, ale ze świetnie wyposażoną kuchnią, Internetem oraz sklepem spożywczym tuż obok za 220 zł za dwie noce dla 3 osób, co oznacza, że zapłaciliśmy niecałe 37 zł za noc za osobę.
Booking.com

Obowiązek meldunkowy w Obwodzie Kaliningradzkim

Przy pobytach dłuższych niż 7 dni roboczych należy koniecznie dopełnić obowiązku meldunkowego (rejestracji). O ile w hotelach rejestracja gości robiona jest automatycznie przez obsługę hotelu, w hostelach czy na kwaterach prywatnych lepiej dopilnować, by właściciel nie zapomniał o tej sprawie. Meldunku należy dokonać we właściwym terytorialne dla miejsca pobytu oddziale Służby Migracyjnej.

Za brak wypełnienia obowiązku meldunkowego grozi grzywna w wysokości od 2 do 5 tys. rubli lub nawet wydalenie z terenu Rosji. Możliwy jest też zakaz wjazdu do Rosji na okres do 5 lat.Pamiątki z Obwodu Kaliningradzkiego

Biznes pamiątkowy w Obwodzie Kaliningradzkim nie jest zbytnio rozwinięty, da się jednak znaleźć coś ciekawego, co po powrocie przypominać będzie wyjazd. W pamiątki najlepiej zaopatrywać się w Kaliningradzie.

Popularne są oczywiście rosyjskie matrioszki, czyli najczęściej ręcznie malowane, wydrążone w środku figurki z drewna, włożone jedna w drugą. Bardzo rozpowszechniona jest biżuteria z bursztynu – srebrne cacka z zastygniętą żywicą kupić można w wielu miejscach: w Muzeum Bursztynu i w budkach tuż przy nim, przy dawnej katedrze królewieckiej, na Mierzei Kurońskiej przy parkingu pod tańczącym lasem, w Zelenogradsku, Svetlogorsku czy przy punkcie widokowym na kopalnię bursztynu. Można kupić pocztówki i magnesy.Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! Będzie mi również niezmiernie miło, jeśli zostawisz tu po sobie ślad w postaci komentarza. 

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Skomentuj