W poszukaniu wiosny – dokąd się wybrać? Krokusy w Tatrach i nie tylko!

Z roku na rok coraz większą popularnością cieszą się wyjazdy w poszukiwaniu wiosny. Podróże śladem pierwszych kwiatów to jest to! Dokąd wyjechać, by zobaczyć niesamowity krajobraz ukształtowany w większości przypadków przez naturę? Kiedy podziwiać migdałowce, krokusy, hiacyntowce i wiele innych? Jeśli masz dość zimy, zajrzyj poniżej!


Lotosy

Gdzie: w Tajlandii
Kiedy: grudzień/styczeń

Pod Udon Thani w Tajlandii znajduje się jezioro. Ale nie takie zwykłe! Red Lotus Lake co roku zmienia się w morze rozkwitających tu soczyście różowych lotosów! Miejsce nie jest jeszcze mocno turystyczne, więc warto wybrać się tam, by odkryć piękno natury w towarzystwie ptaków. I ciszy!


Migdałowce

Gdzie: na Sycylii, Majorce, w okolicach Alicante w Hiszpanii
Kiedy: styczeń/luty

Gdy u nas środek zimy, wiosna zaczyna rozgaszczać się na dobre na południu Włoch. Migdałowce spotkać można w wielu miejscach, jednak największe skupiska widziałam dotychczas na Sycylii. W lutym (a czasem nawet już pod koniec stycznia) bezlistne drzewa zaczynają obsypywać się białymi lub różowymi (te zwane są judaszowcami – ponoć właśnie na takim drzewie migdałowca powiesił się biblijny Judasz), niesamowicie słodko pachnącymi kwiatami. Pszczoły mają używanie! Liczne skupiska migdałowców podziwiać można także ponoć na Majorce, tam jednak jeszcze nie dotarłam.


Śnieżyce

Gdzie: Polska, Karpaty, Sudety, Bieszczady, Śnieżycowy Jar pod Poznaniem
Kiedy: zazwyczaj od połowy do końca marca

Białe, przypominające nieco konwalie kwiaty śnieżycy charakterystyczne są szczególnie dla górskich rejonów (śnieżyca występuje na terenach położonych na wysokości od 530 do 1180 m n.p.m. m.in. w Karpatach, Sudetach i Bieszczadach), jednak i w województwie wielkopolskim można podziwiać ich kwitnienie na masową skalę. Wystarczy wybrać się do wsi Starczanowo, oddalonej około 30 km od Poznania. W tutejszym lesie śnieżyce najprawdopodobniej zasadzili pod koniec XIX w. mieszkańcy i tak powstał Śnieżycowy Jar objęty od 1975 roku ochroną.

Niestety jest to teren wojskowy – na marzec i kwiecień zaplanowane są w okolicy ćwiczenia, przez co Śnieżycowy Jar nie będzie tak łatwo dostępny. Informacji na temat możliwości odwiedzenia tego miejsca warto szukać na facebookowym profilu Śnieżycowego Jaru.


Cebulice

Gdzie: Park im. Biskupa Klepacza, Łódź
Kiedy: marzec

Założony w 1904 r. łódzki park im. Biskupa Klepacza to jedyne miejsce w Polsce, w którym wczesną wiosną podziwiać można spore połacie porośnięte rozkwitającą wtedy na niebiesko cebulicą. Najwięcej kwiatów znaleźć można w centralnej części parku, wokół starego dębu.


Zawilce

Gdzie: Polska, lasy i parki
Kiedy: koniec marca/początek kwietnia

W polskich lasach i licznych parkach na początek wiosny podziwiać można istny wysyp białego kwiecia. To zawilce! Najczęściej występuje u nas zawilec gajowy Anemone nemorosa, którego delikatne białe płatki sygnalizują nadejście przebudzenia po zimie. Zawilce zaobserwować można standardowo na przełomie marca i kwietnia, to jedne z pierwszych kwiatów pojawiających się w Polsce.


Wiśnie

Gdzie: w Japonii
Kiedy: marzec/kwiecień

Hanami – tak nazywa się w Japonii święto kwitnącej wiśni. To chyba najsłynniejsze wydarzenie mające na celu świętowanie wiosny,  czas zabaw i podziwiania kwiatów. Na kwitnienie wiśni w Japonii wpływ ma szereg czynników: warunki panujące zimą, temperatury panujące w marcu, czy wieje wiatr, czy świeci słońce oraz położenie geograficzne. Co roku Japan Meteorological Corporation przedstawia prognozę kwitnienia. I takowa już się na ten rok ukazała!

7 marca 2019 r. JMC opublikowało szóstą prognozę dat, w których kwiaty wiśni zaczną kwitnąć (kaika) i osiągną pełny rozkwit (mankai). W tym roku prognozowane jest kilkudniowe opóźnienie.

Prefektura Lokalizacja Prognozowana data kwitnienia Opóźnienie w kwitnieniu (w dniach) Prognozowana pełnia kwitnienia Opóźnienie pełni kwitnienia (w dniach) Uśredniona data kwitnienia
Hokkaido Sapporo 2 maja -1 6 maja -1 3 maja
Aomori Aomori 22 kwietnia -2 26 kwietnia -3 24 kwietnia
Miyagi Sendai 4 kwietnia -7 9 kwietnia -7 11 kwietnia
Tokyo Tokyo 21 marca -5 29 marca -5 26 marca
Ishikawa Kanazawa 30 marca -5 5 kwietnia -5 4 kwietnia
Nagano Nagano 7 kwietnia -6 13 kwietnia -4 13 kwietnia
Aichi Nagoya 20 marca -6 30 marca -4 26 marca
Kyoto Kyoto 22 marca -6 31 marca -5 28 marca
Osaka Osaka 25 marca -3 1 kwietnia -4 28 marca
Wakayama Wakayama 22 marca -4 30 marca -5 26 marca
Hiroshima Hiroshima 20 marca -7 30 marca -5 27 marca
Kochi Kochi 17 marca -5 24 marca -6 22 marca
Fukuoka Fukuoka 18 marca -5 28 marca -4 23 marca
Kagoshima Kagoshima 27 marca 1 6 kwietnia 2 26 marca


Krokusy

Gzie: w górach w Polsce i na Słowacji
Kiedy: początek kwietnia

O krokusach w Tatrach słyszał chyba każdy. I patrząc na przybywające do Doliny Chochołowskiej w kwietniowe weekendy tłumy, chyba każdy już tam był ;) Ale co się dziwić, skoro tak blisko można podziwiać tak niesamowite piękno przyrody! Krokusy w Tatrach rozkwitają głównie na początku kwietnia, jednakże trudno określić dokładny termin. Warto wybrać się w góry w środku tygodnia, jak tylko górskie polany rozkwitną fioletowym dywanem, ponieważ w weekendy nie dość, że tłum i ciężko o kontemplację widoków w ciszy, to jeszcze niestety – mimo corocznego powtarzania o niedeptaniu krokusów – rośliny są zadeptywane przez ignorantów. Niestety nie raz widziałam buszujących w samym środku polany żądnych idealnych kadrów.

Krokusy niezbyt chętnie rosną tuż przy uczęszczanych traktach, więc można zrobić zdjęcie wśród krokusów nie niszcząc ich? Można! Na zdjęcia przy ścieżce pozwalają również osoby pilnujące porządku, więc naprawdę nie trzeba wchodzić pomiędzy kwiaty, żeby złapać dobry kadr. Krokusy kwitną w wielu miejscach, nie raz spotkasz je po prostu jadąc przez siebie. Zobaczyć je można także po słowackiej stronie.

Gdzie jesczze – poza najbardziej obleganą Doliną Chochołowską – można trafić na krokusy? Szafran spiski (bo tak właśnie nazywa się prawidłowo krokus) występuje licznie także na Polanie Kalatówki (polecam to miejsce!), w Kościelisku (przy ulicach Salamandra i Budzówka), w Dolinie Kościeliskiej, na Hali Długiej (pod szczytem Turbacza), Hali Pisanej, Polanie Olczuskiej, Białej Polanie, Przełęczy Przysłop Miętusi, na polanie pod Kopieńcem, w Zakopanem (przy ul. Strążyskiej), w Witowie (okolice stacji narciarskiej Witów-Ski), w Dzianiszu, w Słodyczkach (droga w kierunku Nowe Bystre), przy Polanie Biały Potok w Kirach, w Gorcach, paśmie Wielkiej Raczy, na Pilsku oraz w Beskidach.

Informacja z dnia 12.03.2019: Na wysyp krokusów w Tatrach przyjdzie jeszcze trochę poczekać. Niby po ostatnim okresie ocieplenia zaczęły już pojawiać się pierwsze kwiaty, ale aktualnie Dolina Chochołowska zasypana jest śniegiem. Prognozowane są dalsze opady białego puchu.


Tulipany

Gdzie: w Holandii
Kiedy: kwiecień/początek maja

Sięgające po horyzont pola różnokolorowych tulipanów, hiacyntów i żonkili… Widok marzenie, prawda? To powód, dla którego warto lecieć do Holandii. A będąc już w Holandii w terminie wiosennym, grzechem byłoby nie odwiedzić niesamowitego Keukenhof – ogrodu, w którym co roku zakwitają miliony tulipanów, hiacyntów i szafirków. Co roku też ogród ma inny motyw przewodni, więc nawet jeśli już go widziałeś, może pora wybrać się tam raz jeszcze? Wokół Lisse, w którym to mieści się wspomniany ogród, zobaczyć można liczne tulipanowe pola – widok robi ogromne wrażenie!


Wisterie

Gdzie: w Japonii
Kiedy: połowa kwietnia – początek maja

Japonia to nie tylko święto kwitnienia wiśni! Kraj ten poszczycić może się także niesamowitymi wisteriami, które zaczynają rozkwitać średnio od połowy kwietnia. Widoki są niesamowite. Zerknij chociażby na zdjęcia z Kawachi Fuji Garden czy Ashikaga Flower Park. Wisterie doczekały się w tym drugim miejscu swojego własnego festiwalu! W 2019 roku będzie się on odbywał od 13 kwietnia do 19 maja.


Porcelanki niebieskie

Gdzie: w Japonii
Kiedy: połowa kwietnia – początek maja

Jest w Japonii park, w którym to wiosną ciężko odróżnić ziemię od nieba. To Hitachi Seaside Park liczący sobie aż 190 ha powierzchni! Jego spore tereny od połowy kwietnia do początku maja pokrywają kwitnące porcelanki niebieskie (porcelanki Menziesa). Jest ich tam ponoć ponad 4,5 miliona! Porcelanki pochodzą z Kalifornii, jednak właśnie w Japonii tworzą tak spektakularny – i słynny – widok. W weekendy w parku robi się naprawdę tłoczno.


Hiacyntowce (endymiony)

Gdzie: w Belgii, Wielkiej Brytanii
Kiedy: koniec kwietnia

Jest na świecie przynajmniej jeden taki las, który na wiosnę zmienia się nie do poznania. Soczysta zieleń świeżych, rozwijających się dopiero młodych liści niesamowicie kontrastuje z błękitem na ziemi. To niebieskie, to hiacyntowce (Hyacinthoides non-scripta nie mylić z hiacyntami Hyacinthus) zwane również endymionami. A wspomniany las to Hallerbos mieszczący się w niedalekiej odległości od stolicy Belgii, Brukseli. Żeby dostać się do Hallerbos można wykorzystać połączenie lotnicze z wielu polskich miast do Charleroi. W sam raz na jednodniową wycieczkę w poszukiwaniu wiosny!

Tu znajdziesz moją relację z wypadu do Hallerbos w 2019 roku: Niebieski las Hallerbos

Hiayntowce oglądać można także w Wielkiej Brytanii – m.in. w Ashridge Estate w Buckinghamshire, Micheldever Wood w HampshireHatchlands Park w SurreyRannerdale w the Lake DistrictEmmetts Garden w KentIsabella Plantation w Richmond Park w Londynie, Clumber Park w NottinghamshireCoton Manor Garden w NorthamptonshireHardcastle Crags w West YorkshireThe New Forest.


Rzepak

Gdzie: Luoping w Chinach, Polska
Kiedy: głównie maj

To dość oryginalne miejsce – pola rzepakowe w prowincji Junnan (okolice Luoping) w Chinach wiosną przeistaczają się w niesamowite żółte morze kwiatów! Jeśli nie masz możliwości wybrać się tak daleko, także i w Polsce poszczycić możemy się ogromnymi polami rzepaku. Najwięcej rzepaku uprawia się w województwach: opolskim, zachodnio-pomorskim, kujawsko-pomorskim i dolnośląskim. Czasem wystarczy wyjechać kilkanaście kilometrów poza swoje miejsce zamieszkania by cieszyć oczy żółtym krajobrazem.


Zapewne niektórzy zapytają w tym miejscu o to, gdzie jeszcze i kiedy można ruszyć na kwiatowe podróże. Chcesz wiedzieć kiedy i gdzie szukać lawendy, słoneczników lub wrzosów?

Lawenda

Gdzie: we Francji
Kiedy: końcówka czerwca

Słynne prowansalskie pola ściągają co roku rzesze amatorów lawendowego aromatu. Jest tam co podziwiać! Lawendowe plantacje sięgają po horyzont, momentami ma się wrażenie, że nie mają końca! Upojny zapach, bzyczenie pszczół i palące słońce… Czy trzeba czegoś więcej, by odpocząć na łonie natury? Lawendowe plantacje najlepiej podziwiać mniej więcej od połowy czerwca, bo w lipcu zaczynają się już żniwa.

Ale nie musisz wybierać się aż do Prowansji, by móc podziwiać niesamowite fioletowe pola, bo lawendowe plantacje zobaczysz także… w Polsce! Jesteś ciekaw gdzie dokładnie? Ten wpis powinien Cię zainteresować: Prowansja? Nie, to u nas! Czyli pola lawendy w Polsce.


Słoneczniki

Gdzie: we Francji i Rumunii
Kiedy: lipiec

W lipcu z kolei rozejrzeć możesz się za plantacjami kwitnących słoneczników. Największe połacie tych kierujących się w stronę słońca roślin widziałam dotychczas w Prowansji i Rumunii. Jeśli marzy Ci się sesja zdjęciowa pośród słoneczników o zachodzie słońca, rozejrzyj się za tanimi biletami w tych dwóch kierunkach.


Wrzosy

Gdzie: w Polsce, ponadto Szkocja, Irlandia
Kiedy: koniec sierpnia/początek września

Z porastających ogromne przestrzenie wrzosowisk słynie głównie Szkocja, jednak… wrzosowiska (i to całkiem spore!) znaleźć można także w Polsce. Pod koniec sierpnia, gdy zakwitają wrzosy, można cieszyć oczy niekończącymi się różami i fioletami w miejscach takich jak chociażby Wydmy Lucynowsko-Mostowieckie (pod Mostówką niedaleko Warszawy) czy wrzosowiska kłomińskie zajmujące ponoć obszar 900 ha! Są też wrzosowiska świętoszowsko–ławszowskie i przemkowskie.


Planujesz już swoje wiosenne podróże szlakiem budzącej się matki natury? A może znasz jeszcze jakieś miejscówki, w których podziwiać można pierwsze oznaki wiosny? Podziel się nimi z komentarzu, niech będzie to możliwie jak najbardziej kompletny wpis na ten temat! Uważasz, że tekst ten jest interesujący lub przydatny? Podziel się nim ze znajomymi!

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

 1. Kiedyś zupełnym przypadkiem odkryłam taką niebieską łąkę w jednym z parków w Nottingham

  1. Ooo… wygląda to jak hiacyntowce w Hallerbos! Piękny widok <3

 2. Osobiście polecamy Keukenhof :) Cudowne miejsce! Będąc w Holandii warto przy okazji zobaczyć paradę kwiatów, robi niesamowite wrażenie. ;)

  1. Monika Borkowska

   Do tej pory odżałować nie mogę, że się nie załapaliśmy na tę paradę! Ale może następnym razem się uda :)

 3. Agnieszka

  Migdałowce w pełnym rozkwicie widzieliśmy w połowie lutego w Hiszpanii, na północ od Alicante, powiedzmy między Villeną, a El Castell de Guadalest. W tym samym czasie na skalistym wybrzeżu w okolicy miejscowości Javea zauważyliśmy, oprócz innych kwiatów, pojedyncze krzaczki zaczynającej kwitnąć lawendy,
  Z ciekawostek – widziałam w Alicante gwiazdę betlejemską (naszą roślinę doniczkową) wielkości mniejszego drzewa.

Skomentuj