Rosja: E-wiza do Kaliningradu i Petersburga. Jak się o nią ubiegać?

Od 1 lipca 2019 roku 53 państwa – w tym i Polska – zyskały możliwość wjazdu do Obwodu Kaliningradzkiego na znacznie uproszczonych zasadach. Wprowadzona została bezpłatna e-wiza do Kaliningradu! Gdzie i jak się o nią ubiegać? Jakie informacje są potrzebne do jej wydania? Jak długo ważna jest taka e-wiza? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej – przedstawiam pełen proces ubiegania się o e-wizę do Obwodu Kaliningradzkiego.

Władze Rosji postanowiły wprowadzić najpierw e-wizy do Obwodu Kaliningradzkiego, kolejnym miejscem z uproszczonymi procedurami będzie od 1 października Petersburg i cały Obwód Leningradzki. Jeszcze lepsza wiadomość jest taka, że darmowe wizy online mają obowiązywać wkrótce także w całej Rosji!

Kliknięcie w obrazy pozwoli Ci zobaczyć dokładniejsze szczegóły.

Edit 1.10.2019: Od 1 października zgodnie z zapowiedziami wprowadzono również e-wizy dla podróżnych wybierających się do Petersburga i Obwodu Leningradzkiego. Proces wnioskowania jest identyczny jak w przypadku wyjazdu do Obwodu Kaliningradzkiego, wniosek należy złożyć korzystając również z tej samej strony. Szczegóły poniżej. 

Ile ważna jest e-wiza do Obwodu Kaliningradzkiego?

Wiza elektroniczna to Obwodu Kaliningradzkiego jest ważna 30 dni kalendarzowych od daty wydania, przy czym pobyt w Obwodzie Kaliningradzkim nie może przekroczyć 8 dni.  Przed tym czasem musisz przejść przez granicę z powrotem. Aplikować o e-wizę do Obwodu Kaliningradzkiego możesz maksymalnie na 20 dni przed i na minimum 4 dni przed planowaną datą podróży (na swój dokument czekałam raptem 2 dni, także procedury idą szybko). Wizy elektroniczne przyznawane są osobom podróżującym w celach turystycznych, handlowych, kulturalnych oraz humanitarnych. W każdym innym przypadku należy aplikować o tradycyjną – płatną – wizę do Rosji. Jest to wiza jednokrotnego wjazdu.

UWAGA! Dozwolony na podstawie wizy elektronicznej pobyt na 8 dni nie oznacza, że w Obwodzie Kaliningradzkim można przebywać przez całe 192 godziny (24 godziny pomnożone przez 8). Okres pobytu w Federacji Rosyjskiej rozpoczyna się zawsze o północy dnia przejścia przez kontrolę paszportową w momencie wjazdu, niezależnie od faktycznego czasu przejścia przez kontrolę paszportową. Jeżeli granicę przekroczysz w dniu 10 sierpnia o godzinie 17:00, możesz pozostać na terenie rosyjskiej eksklawy do 17 sierpnia do godz. 23:59.

Gdzie i jak się ubiegać o e-wizę do Obwodu Kaliningradzkiego?

O e-wizę ubiegać się możesz na stronie evisa.kdmid.ru.  Jak to zrobić? Poniżej znajdziesz dokładną instrukcję przeprowadzającą Cię przez poszczególne etapy. Pamiętaj, że na każdym etapie możesz zapisać swój wniosek jako wersję roboczą – rozpoczęcie procedury wypełniania formularza nie oznacza, że musisz go od razu skończyć.

W trakcie uzupełniania wniosku używaj jedynie liter alfabetu łacińskiego. Wszelkie litery diakrytyczne („ą”, „ę,”, „ć” itp.) nie są dozwolone – system wychwyci to i zostaniesz poproszony o korektę. Wniosek możesz wypełnić w języku angielskim lub rosyjskim, nie ma możliwości wyboru języka polskiego.

1. Podaj narodowość

Po wejściu na stronę evisa.kdmid.ru zobaczysz stronę, której screen zamieszczam niżej. Zapoznaj się ze wszystkimi informacjami, z rozwijanej listy wybierz swoją narodowość, zaznacz, który obszar Cię interesuje (aktualnie dostępny jest dla Polaków tylko Obwód Kaliningradzki, ale ogółem zasada darmowej e-wizy dotyczy również Władywostoku i otaczającego go obszaru) i na samym sole strony potwierdź, że jesteś świadom warunków, na jakich funkcjonuje e-wiza oraz zasad na wjeździe, w trakcie pobytu oraz na wyjeździe z Rosji. Musisz wyrazić także zgodę na przechowywanie danych w zakresie wydania e-wizy, a także zgodzić się na otrzymywanie elektronicznych powiadomień o przetworzeniu Twojego wniosku.


2. Zarejestruj się

Żeby móc złożyć wniosek o wizę elektroniczną do Obwodu Kaliningradzkiego musisz zarejestrować swoje konto. Rejestracja polega na podaniu adresu e-mail (pamiętaj, by był to rzeczywiście używany przez Ciebie mail, ponieważ posłuży on Ci jeszcze później). Potwierdź adres e-mail, nadaj i powtórnie wpisz swoje hasło, przepisz kod z widocznego obrazka. Jeśli nie jesteś w stanie odczytać znaków, możesz kod odświeżyć. Po podaniu wszystkich danych kliknij Next.


3. Zapisz numer swojego wniosku wizowego

Na kolejnej stronie pokaże Ci się Twój indywidualny numer wniosku wizowego. Zapisz go sobie (np. jako Drukuj do PDF), ponieważ ten numer jest w całym procesie najważniejszy. Posłuży Ci później do sprawdzenia, czy wiza została przyznana. Teoretycznie numer też powinieneś otrzymać także w mailu potwierdzającym złożenie wniosku, jednak czasem – nie wiem z jakiej przyczyny – mail taki nie dociera.


4. Podaj dane osobowe

Po kliknięciu Next przeniesiony zostaniesz na stronę, na której musisz podać swoje dane osobowe. Dane obowiązkowe do podania to: Twoja narodowość, nazwisko, pierwsze i drugie imię. Jeśli zmieniłeś/aś kiedykolwiek nazwisko, w kolejnym polu musisz zaznaczyć Yes i podać np. nazwisko panieńskie. Dodaj płeć, datę urodzenia oraz miejsce urodzenia zgodne z danymi w paszporcie.

Nie jest to konieczne, ale jeśli chcesz z jakiegoś powodu zapisać szkic wniosku i wrócić do niego później, w każdej chwili możesz kliknąć Save draft. Do powrócenia do wypełniania wniosku potrzebny będzie Twój adres mailowy, na który zarejestrowałeś konto, indywidualny numer wniosku (zapisany z poprzedniego kroku) oraz hasło, które nadałeś w punkcie 2.


5. Uzupełnij informacje o Twoim pobycie

W kolejnym kroku wybierz cel Twojej wizyty. Na bezpłatnej e-wizie możesz wjechać na teren Obwodu Kaliningradzkiego m.in. w celu turystycznym, handlowym, humanitarnym czy kulturalnym. Ponownie wybierz region, do którego się wybierasz (z polskim obywatelstwem znów nie będziesz mieć tu wyboru i zobaczysz na liście jedynie Kaliningrad Oblast). Wybierz miejsca, w których planujesz się zatrzymać. Do wyboru masz zakwaterowanie indywidualne (przyjazd na zaproszenie) lub w hotelu.

W przypadku pierwszej opcji musisz podać dane kontaktowe właściciela miejsca, w którym będziesz spać. Jego imię, nazwisko, numer telefonu, adres zamieszkania – faks i e-mail nie są wymagane. Jeżeli zatrzymasz się w hotelu, podaj jego nazwę, adres oraz numer telefonu. Faks i e-mail również nie są wymagane.

Na koniec zaznacz jeszcze, czy kiedykolwiek byłeś w Rosji. Jeżeli kiedyś już odwiedziłeś ten kraj, będziesz musiał podać dodatkowo ilość wyjazdów w tamte strony oraz datę ostatniej podróży.


6. Dodaj dane z paszportu

Uzupełnij dane z paszportu – jego typ, numer, datę wydania oraz datę ważności. Data ważności paszportu nie może być krótsza niż 180 dni od daty ważności e-wizy.


7. Podaj adres i – jeśli pracujesz – dane swojego pracodawcy

Jeśli posiadasz stały adres pobytu, uzupełnij go w kolejnej części formularza. Kolejne pytanie dotyczy Twojej sytuacji zawodowej – musisz odpowiedzieć, czy pracujesz czy studiujesz. Jeżeli pracujesz lub studiujesz, zobowiązany jesteś podać nazwę pracodawcy (uczelni), adres siedziby, nazwę swojego stanowiska pracy oraz dane kontaktowe do pracodawcy w postaci numeru telefonu. Ponownie e-mail i faks nie jest obowiązkowy.


8. Zaznacz, czy masz krewnych w Rosji

Jednym z ostatnich kroków jest pytanie o to, czy masz krewnych w Rosji. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, musisz zaznaczyć, kto to taki. Możesz dodać kilku krewnych za pomocą przycisku Add. W przypadku posiadania w Rosji rodziny konieczne będzie podanie danych poszczególnych osób – stopnia pokrewieństwa, imienia i nazwiska, daty urodzin oraz adresu zamieszkania.


9. Dodaj zdjęcie do wniosku

Przedostatni etap uzupełniania wniosku o e-wizę do Obwodu Kaliningradzkiego to dodanie zdjęcia. Jeżeli pozwalają na to twoje przekonania religijne pamiętaj, żeby zdjąć nakrycie głowy, ustawić się na jasnym (białym lub niebieskim) i gładkim tle, patrzeć prosto w obiektyw z neutralnym wyrazem twarzy. Znajdująca się na środku zdjęcia twarz powinna wypełniać 7o-80% kadru, głowa nie powinna być ucięta. Powinny być widoczne czubki ramion. Zdjęcie powinno być w formacie 35×45. Jeśli jest duże objętościowo, nie przejmuj się tym. W kreatorze zdjęcia dostępnym w tym kroku będziesz mógł je odpowiednio zmniejszyć.

Nie zapomnij usunąć z tła niepotrzebnych przedmiotów. Zdjęcie nie może przedstawiać także innych osób. Mała podpowiedź: jeżeli nie masz profesjonalnego zdjęcia od fotografa, wystarczy dobrze zrobione zdjęcie z telefonu. Przerobiłam to w swoim przypadku :)


10. Sprawdź poprawność danych

Ostatni krok to sprawdzenie poprawności uzupełnionych danych. W tym momencie możesz jeszcze dokonać korekt, ale gdy klikniesz Save and submit, możliwości uzupełnienia bądź wprowadzenia poprawek już nie będzie. Wszystko się zgadza? Pozaznaczaj w takim razie zgody i potwierdzenia (zgoda na wykorzystanie danych w celu wydania e-wizy, potwierdzenie zgodności danych, potwierdzenie, że jesteś świadom zasad na jakich możesz znaleźć się na terytorium Rosji oraz potwierdzenie, że jesteś świadom możliwej odmowy wjazdu nawet z przyznaną e-wizą) na samym dole i już. Save and submit i teraz tylko pozostaje Ci czekać na e-wizę.

Po wysłaniu aplikacji zostaniesz przeniesiony na kolejną stronę, na której powinna pojawić się informacja o pomyślnym zapisaniu wniosku:

Po pewnym czasie powinieneś otrzymać na podanego w procesie rejestracji maila potwierdzenie złożenia wniosku o wizę elektroniczną do Obwodu Kaliningradzkiego. Mail jest dwujęzyczny – po rosyjsku i po angielsku, służy jedynie celom informacyjnym także nie odpowiadaj na niego. Wygląda tak:


11. Sprawdź postęp w rozpatrywaniu wniosku

Czy e-wiza została Ci przyznana sprawdzić możesz na tej samej stronie, na której składałeś wniosek. Po kliknięciu Check status podaj numer wniosku, który został nadany na początku procesu i hasło, jakiego użyłeś do rejestracji swojego konta. Pod spodem pokaże Ci się informacja, na jakim etapie jest Twoje zgłoszenie.


12. Wydrukuj dokument potwierdzający przyznanie e-wizy do Kaliningradu

Gdy Twój wniosek zostanie rozpatrzony, powinieneś otrzymać maila z informacją o przetworzeniu aplikacji. Zaloguj się na swoje konto za pomocą numeru zgłoszenia oraz nadanego przez Ciebie w jednym z pierwszych kroków hasła.

Po kliknięciu Check status pojawi się informacja, czy e-wiza została przyznana. W momencie gdy Twój wniosek zaakceptowano, musisz wydrukować powiadomienie o przyznanej e-wizie – do pobrania go służy guzik Download notice. Możesz przesłać sobie także dokument na maila.

Tak wygląda potwierdzenie przyznania e-wizy do Kaliningradu. Pamiętaj jednak, że e-wiza nie jest gwarantem wjechania do Obwodu Kaliningradzkiego – ostateczną decyzję podejmuje strażnik na granicy. Jeżeli będzie miał wątpliwości co do Twojej osoby, zgodnie z prawem może odmówić Ci wjazdu na teren Rosji.


Żeby dostać się na terytorium Rosji musisz mieć przy sobie ważny co najmniej 6 miesięcy dłużej od daty ważności e-wizy paszport, wydrukowane potwierdzenie przyznania e-wizy oraz ubezpieczenie pokrywające koszty leczenia na minimum 30 000 EUR. Jeżeli planujesz zwiedzić tereny Obwodu Kaliningradzkiego samochodem, nie zapomnij o obowiązku posiadania Zielonej Karty potwierdzającej ubezpieczenie OC auta.

Mając wizę elektroniczną do Obwodu Kaliningradzkiego granicę przekroczyć możesz w tych miejscach: lotnisko Kaliningrad (Khrabrovo), porty morskie miast Kaliningrad, Bałtijsk i Svetly, kolejowe przejście graniczne Mamonovo, samochodowe przejścia graniczne Bagrationovsk, Gusev, Mamontovo (Grzechotki), Mamontovo (Gronowo).

Jeżeli w paszporcie masz już wbitą wcześniej ważną wizę zezwalającą na wielokrotne wjazdy na teren Rosji, e-wizy do Obwodu Kaliningradzkiego nie potrzebujesz.


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! Będzie mi również niezmiernie miło, jeśli zostawisz tu po sobie ślad w postaci komentarza. 

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

  1. Joanna

    Szanowna Pani, mamy wyjazd do Kaliningradu , z córką 12 lat. Czy zna Pani przepisy dotyczące wjazdu i wyjazdu dzieci? Czy robię oddzielną wize, czy „dopinam ” do siebie? 2 lata temu wyrabiałam wizę w Konsulacie w Warszawie. Były osobne na osobnych wnioskach. Nie wiem jak w tym przypadku.
    Czy wymagana jest zgoda drugiego rodzica?
    Poprzednim razem nic takiego nie miało miejsca….

  2. Dariusz

    Jasno i dokładnie czyli świetny tekst; dziękuję bo przeczytałem z przyjemnością.

  3. Nemo

    Witam,
    czy istnieje możliwość odwiedzenia obwodu petersburskiego lecąc z Kaliningradu posiadając vizę elektroniczną uprawniającą do wjazdu do obwodu kaliningradzkiego.
    I drugie pytanie, czy mogę wystąpić o dwie vizy do różnych obwodów np kaliningradzkiego i petersburskiego?

    pozdrawiam

  4. Aleksandra Dalkowska

    Co mogę zrobić, jeżeli nie zapisałam numeru, a nie dostałam potwierdzenia ani żadnej informacji na maila? Dwukrotnie pisałam maila w sprawie mojej aplikacji wizy na maila podanego na stronie do aplikowania i zero odzewu.

  5. Andrzej

    Czyli jak otrzymam wizę to mam 30 dni aby na niej wjechać czy muszę jakiegoś konkretnego dnia podanego we wniosku wjechać i wyjechać??

    1. Monika Borkowska

      O ile dobrze pamiętam masz 30 dni na wjazd :)

  6. Leszek

    Witam
    Mam pytanie do punktu 5. odnośnie informacji o pobycie. Czy wystarczy podać jakikolwiek hotel wybrany chociażby z internetu, na tzw. „sztukę”, byle by był? Bo, rozumiem, że należy zawsze podać miejsce, w którym chcę się zatrzymać nawet jeśli to będzie wyjazd jednodniowy, wręcz kilkugodzinny i do wskazanego hotelu nie dotrę.
    Pozdrawiam

  7. Tomasz

    Panie Jacku S. na ewizie nie można tak zrobić. Pkt. 8 Rozporzadzenia. Do takiego przejazdu chcą wizy tranzytowej no chyba że coś zmienią. Trzeba wjechać i wyjechac z tego samego kraju.

  8. Tomek

    Najtaniej do Pitera dolecieć jest wizz arem przez Londyn lub z Gdańska do Turku i stamtąd busem do Helsinek i lux expressem albo z Helsinek pociąg allegro w promocji. Samolotem da się w 1 stronę za 200 zł dolecieć co uważam za dobrą cenę. Z kaliningradu do Petersurga lata tanio pabieda ale zgodnie z przepisami na ewizie nie wolno tak polecieć

  9. Jacek S.

    Witam!

    Moje pytanie:

    Planuje w lipcu lub sierpniu 2020 r. na podstawie E-wizy zwiedzić Kaliningrad. Będę korzystał z 3-4 noclegów w hotelu. Granicę polsko rosyjską przekroczę w Gronowo-Mamomowo. Czy mogę wyjechać z Rosji na przejściu granicznym Czernyszewskoje-Kybartai do Litwy?

    Pozdrawiam

    Jacek Stojke

    1. Monika Borkowska

      Witam! Spotkałam się z różnymi opiniami, także niestety na to pytanie nie jestem w stanie aktualnie odpowiedzieć. Pozdrawiam!

    2. Rafał Kakareka

      Byłem w Obwodzie Kaliningradzkim z rowerem w październiku. Do Rosji wjechałem przez przejście Gołdap-Gusiew, a wyjechałem właśnie na Litwę przez Czernyszewskoje i nie było przy tym żadnego problemu. Oferta ruchu bezwizowego nie dotyczy przecież tylko obywateli Polski a ponad 50 krajów. Z ich punktu widzenia tak Polska, jak i Litwa są po prostu państwami stefy Schengen.

  10. Tomek

    Generalnie bardzo rzetelnie i fajnie to Pani napisała i jest dużo dobrych informacji. Oczywiscie wrażenia można miec różne ciesze się że Pani miała pozytywne. No ja wrażenia miałem dużo gorsze a jeżdżę spoza pogranicza także no widać różnie można trafić. Co do e wizy zarówno do kaliningradu jak i od października do Petersburga nurtuje mnie jedno pytanie mianowicie czy trzeba wjechać przez to samo przejście i wyjechać bowiem mam sprzeczne info od rosyjskiej służby granicznej sami nie wiedzą. W przepisach jest to napisane niejasno. Pytanie czy można wlecieć samolotem do Kaliningradu a wyjechac np. przez Litwę wg Rosjan podobno nie. Do Petersburga jest to istotne bo można doleciec wizem przez Londyn a wracać przez Finlandię pociągiem allegro za 28 euro.

    1. Krzysztof

      Też jestem ciekaw jak jest z tym Petersburgiem. Ja sprawdzałem przejazd pociągiem z Kaliningradu do Petersburga i w uwagach przy kupnie biletu na stronie kolei rosyjskich wyskoczyła informacja,że mogą jechać pociągiem tylko obywatele z paszportem Federacji Rosyjskiej. Nie wiem jak jest samolotem,wiem ,że taniej niż pociągiem z Kaliningradu, i dużo taniej niż LOT-em z Warszawy. Może ktoś wie jak wygodniej i szybciej (taniej) bez przeszkód dotrzeć oprócz samochodu do Petersburga?

  11. Tomek

    https://ren.tv/novosti/2016-05-10/sotrudnikov-tamozhni-poymali-na-vzyatkah-v-kaliningradskoy-oblasti
    Takie akcje to standard żeby było ciekawiej ci sami celnicy rosyjscy już po miesiacu pracowali dalej. Ucywilizowało się trochę ale niestety nie aż tak wiele. Jest to miejsce na przygodę ale obarczone elementami ryzyka. Dlatego lepiej wydaje mi się pojechać pks z Gdańska czy W-wy i mieć świety spokój bo w autobusach nie biora.

    1. Monika Borkowska

      Dziękuję za rzetelne informacje z pierwszej ręki! To udowadnia tylko, jak różne wrażenia można odnieść. Może z tymi łapówkami to też w jakiś sposób kwestia rejestracji samochodu? Jeśli nie będzie miał Pan nic przeciwko, pozwolę sobie uzupełnić później te informacje w tekście.

      Sądziłam pierwotnie, że może był Pan w Obwodzie nieco dawniej, bo dla mnie wizyta tam (szczegolnie kultura jazdy mieszkańców) była szokująca (w pozytywnym słowa znaczeniu) i nijak nie miało się to doświadczenie do tego, co inni turyści opisywali kilka lat temu. Czasy się zmieniają, jednak jak widać zależy na kogo się trafi.

      1. Krzysztof

        Witam
        Własnie 19 września wróciliśmy z Kaliningradu. Byliśmy tam 5 dni. Jeździliśmy w mieście jak i poza miastem m. in. drogą na Mierzei Kurońskiej.Drogi dobre,lepsze niż na Ukrainie. Faktycznie,że kierowcy jeżdżą przepisowo,rzadko przekraczają prędkość,a nad każdym ograniczeniem jest znak z aparatem foto.Kantory są w pobliżu Rynku Centralnego na ul. Czerniakowskiego, nawet lepiej tam zabrać złotówki i wymieniać. Jeśli chodzi o granicę to wjazd mój odbył się w piątek ok godz 10:00 i byłem jako drugi-pusto po prostu bajka w porównaniu z ukraińskimi przejściami.Fakt więcej trochę formalności z deklaracją celną na samochód,ale wszystko trwa ok 1 godziny jak niema kolejki. Żadnych łapówek od nas nikt nie chciał przy wyjeździe,ale słyszałem rozmowę dwóch facetów przede mną jak byli, że rozmawiali o pieniądzach.Od razu skojarzenia moje skupiły się na łapówce…jak było z nimi, tego nie wiem.Mnie jako kierowcę zapytał celnik gdzie byłem,co robiłem i co przewożę.odpowiedziałem zgodnie z prawdą,że alkohol,słodycze i pamiątki. Po tym kazał wsiadać do auta i tyle. LPG jest zaraz za granica Mamonowo-24 ruble.
        Fakt,byłem tam po raz pierwszy i jestem z poza strefy przygranicznej. Jedna uwaga-należy wyłączyć najlepiej transmisję danych w telefonie. Ja będą jeszcze w Polsce mam do zapłaty słony rachunek za połączenie z rosyjskim operatorem.

  12. Tomek

    http://bartoszyce.wm.pl/389044,Na-granicy-wszystko-wrocilo-quotdo-normyquot-Chcesz-wracac-szybciej-Plac.html
    Od tego czasu minęły 3 lata ale prosze mi wierzyć poza sezonem lipiec sierpień to niestety standard. Czasami nie ma żadnych problemów a czasami pół dnia nie można wyjechac i ściągają łapówki. Namówiłem znajomych wrócili ale powiedzieli nigdy wiecej bo to nie jest podróz dla ludzi wygodnych. Tam na policję nie ma co liczyć. Pani trafiło się super ale nie zawsze tak jest.

  13. Tomek

    Pani Moniko ostatnio tydzień temu i jeżdze tam dość czesto bo zawodowo. Tak są napisy o wziatce ale to fikcja. Jak jedziesz raz na rok to nie zapłacisz jak co miesiac dwa nie ma szans. Drogówka stoi często w mamonovie i patrzy na tablice. W listopadzie jest konieczność jazdy na zimowych oponach i zawsze się czają już 1 dnia chocby było plus 15. W kaliningradzie w centrum jest ok ale prosze pojechac na ulice Kijowską czy pawlika Morozowa to dramat. Nie jest wcale tak różowo jak Pani pisze. Owszem często jest spokój ale sa takie dni że kontrole są mega częste i nie ma szans nie zapłacić. prosze spytać ludzi z pogranicza Elblaga Gołdapi jak tam jest

  14. Tomek

    Kantory tez są ale tylko w kaliningradzie w okolicach bazaru. Bankomaty działaja bez problemu. Po stronie polskiej przy granicy warto wziąśc trochę drobnych no i najważniejsze drogówka rosyjska czasami lubi się czepiać dlatego lepiej mieć drobne. Proponuje dobrze sprawdzić ważnosć gaśnicy apteczki czystosci silnika sprawnosci świateł każdy powód jest dobry na 1000 rubli. Dlatego są minusy samochodu. No i po miescie fatalnie się jeżdzi bo są niezabezpieczone studzienki czy dziury poza głownymi trasami. Przy wyjeździe z Rosji służba celna jak widzi zakupy też czasem domaga się drobnych-jak nie dasz kontrola dokładna i dłuższa.

    1. Monika Borkowska

      Kiedy byłeś w Obwodzie? Mam wrażenie, że odwiedziliśmy dwa różne światy ;) Na granicy rozwieszone są informacje, że próba dania łapówki może się źle skończyć – nie wiem, czy rzeczywiście jest to egzekwowane, ale mimo przewożenia „pamiątek” nie mieliśmy żadnych problemów (i nie słyszałam też, żeby ktoś ze znajomych miał jakieś przygody). Z patrolami policji też nie mieliśmy żadnych przejść, mimo że mijaliśmy ich sporo. Jeździliśmy tak po głównych jak i po mniej uczęszczanych trasach i nie spotkaliśmy się ani razu z niezabezpieczonymi studzienkami. Drogi owszem były często w złym stanie, ale częściej chodziło o tak zwane kocie łby niż jakieś większe dziury. Może to efekt MŚ 2018?

  15. Adam

    LPG w kaliningradize jest dostępne cenie ok. 24 RUR. Tyle że stacji jest dużo mniej niż u nas . Przy granicy z Polską jest ich najwięcej.

  16. Jacek

    Witam!
    Świetne i potrzebne informacje.
    Wybieram się do Kaliningradu na 4-5 dni. Będę wynajmował pokój w hotelu. Wjadę do Obwodu Kaliningradzkiego w Gronowie. Czy mogę wyjechać z OK na jakimkolwiek przejściu granicznym z Litwą?
    Pozdrawiam

    1. Wg informacji znalezionych na stronach rosyjskich NIE JEST to wiza TRANZYTOWA. Jeśli wjazd do Rosji nastąpił ze strony Polski to wyjazd z Rosji musi być do Polski. Podobnie jeśli wjechałbyś z Litwy to wyjazd musu być na Litwę. Planowaliśmy robić rowerami kółko Gołdap – Гусев (RU) – Kybartai (LT) – Vištytis (LT) – Żytkiemy – Gołdap, ale okazało się, że na wizie elektronicznej się nie da :(

  17. Grzegorz Joniak

    Grzegorz jaki czas musi minąć aby ponownie dostać kolejną e-wize do Kaliningradu byłem 04.09.2019

    1. Monika Borkowska

      Obawiam się, że na to pytanie niestety nie znam odpowiedzi. Może spróbuj złożyć nowy wniosek jeśli planujesz ewentualny kolejny wyjazd – najwyżej wniosek zostanie odrzucony :)

    2. Wiza jest ważna 30 dni (ale jest jednorazowa!). Zobacz, od kiedy jest ważna, dodaj 30 dni i 31 dnia możesz złożyć wniosek ponownie.

  18. Krzysztof

    Mam kilka pytań.
    Chcę pojechać samochodem do Kaliningradu do miasta na kilka dni. Czy mogę swobodnie wyjechać na małą wycieczkę nad morze poza miasto? Chodzi mi o miejscowości na północ Zielonogradsk,Malinowka.
    Czy dziecko 9 lat tak samo musi mieć zdjęcie i procedurę bezpłatnej wizy?
    Czy da się obejść procedurę ubezpieczenia zdrowotnego?
    Za odpowiedź z góry dziękuję i pozdrawiam.

    1. Monika Borkowska

      Witam! Zelenogradsk jest bardzo turystyczną miejscowością, więc nie będzie z tym problemu. Jeśli jednak szukalibyście ciszy, spokoju i pustych plaż, to polecam Mierzeję Kurońską. Dziecko musi mieć wizę, także bez złożenia wniosku się nie obejdzie. Od nas na granicy nikt nie wymagał okazania dowodu ubezpieczenia, jednak moim zdaniem dla świętego spokoju lepiej wykupić polisę – nigdy nie wiadomo czy celnik za którymś razem decyzji o wpuszczeniu na teren Obwodu nie uzależni od potwierdzenia ubezpieczenia. W końcu posiadanie go jest oficjalnym wymogiem. Kilkudniowe polisy można wykupić już za ok. 30 zł, także koszt nie jest jakiś zawrotny, a i zakup dużo czasu nie zajmuje. No i głowa jest spokojniejsza w razie jakby się coś przydarzyło (czego oczywiście nie życzę!). Pozdrawiam również!

      1. Krzysztof

        Ok. Czyli można swobodnie poruszać się samochodem do Zielonogradska i dalej na Mierzeję? Bo w sumie na tych mapach widać ,że to obszar na ,którym obowiązują zazwolenia.
        Wjazd na Mierzeje jest płatny? tzn są jakieś bramki rozumiem?

        1. Monika Borkowska

          Tak się składa, że o obszarach z ograniczonym dostępem dla cudzoziemców pisałam nieco przy okazji informacji praktycznych: https://podrozowisko.pl/europa/rosja/obwod-kaliningradzki-informacje-praktyczne/ Ogółem obszar po drodze do Zielenogradska podlega takim ograniczeniom, ale dopuszczalne jest poruszanie się drogami publicznymi w ramach tranzytu. Wstęp na Mierzeję jest płatny – dojeżdża się do miejsca, gdzie stoją służby. Należy zostawić auto i w domku z lewej strony zakupić bilety. Koszt 150 RUB/os., oraz 150 RUB/auto.

          1. Krzysztof

            Czytałem właśnie i tak wnioskowałem,ale wolałem zapytać.Wizy już mamy. Zapytam jeszcze…czy serio jest aż tak tragicznie z wymianą walut ( złotówek,ew. euro) na terenie Kaliningradu? . I jeszcze coś..czy są tam stacje z LPG?

          2. Monika Borkowska

            Nie widziałam w Kaliningradzie ani jednego kantoru. Walutę wymienić można w bankach, ale nie korzystaliśmy z tej opcji. Nieco gotówki zabraliśmy ze sobą z Polski, za większość zakupów (biletów, w restauracjach czy sklepach) płaciliśmy kartą. Jeśli o LPG chodzi, to przyznam szczerze, że nie zwracaliśmy na to za bardzo uwagi – ale nie rzuciło się nam to w ogóle w oczy. Jakby coś paliwo jest bardzo tanie – w przeliczeniu wychodziło ok. 2,80-2,85 zł/1l 95.

  19. Jacek

    A co jeżeli wjeżdżam rano o godz. 10.00 do Kaliningradu i chęcę w tym samym dniu wyjechać, bez noclegu. Na stronie muszę konicznie podać adres hotelu lub osoby do której jadę.

    1. Monika Borkowska

      Wpisz dowolne dane hotelu, który znajdziesz np. na booking.com. Jeśli jednak obawiasz się tego sposobu, możesz dokonać rezerwacji noclegu z możliwością bezpłatnego odwołania – gdy otrzymasz wizę, rezerwację odwołasz. W końcu należy podać jedynie planowane miejsce, a to akurat zawsze może się zmienić ;)

Skomentuj