Co zobaczyć na Islandii w 5 dni? Plan podróży

Marzenia się nie spełniają, marzenia się spełnia! I właśnie z tą myślą ruszyliśmy w marcu 2017 roku na Islandię. Po pierwsze – chcieliśmy zobaczyć tę wyspę w zimowej odsłonie, póki nie ma na niej jeszcze tłumów turystów ściągających tam w cieplejszych miesiącach. Po drugie – marzec to ostatni z zimowych miesięcy, gdy zobaczyć można tam zorzę. Wyspa nas zachwyciła, a i zorza polarna dopisała. Planujecie wyprawę na tę piękną wyspę? Macie do zagospodarowania 5 dni? Może przyda się Wam nasz plan podróży po Islandii południowej.

DZIEŃ 1 – 8.03.2017

Pierwszy dzień – jeśli lot z Polski odbywa się po południu, za dużo tego dnia się nie zobaczy. Warto na spokojnie udać się na nocleg, zrobić zakupy (najtaniej w sklepach sieci Bonus, których w Reykjaviku i nieopodal znajdzie się kilka) i pozwiedzać najbliższą okolicę. I tak właśnie zrobiliśmy – przyjrzeliśmy się bliżej Keflavikowi.

Nocleg: Svitan Guesthouse & Apartments (świetna atmosfera, dobre śniadania w formie świetnie zaopatrzonej lodówki i kuchni, niezłe jak na Islandię ceny)
Przejechany dystans: 5 km

DZIEŃ 2 – 9.03.2017

Dzień drugi – crème de la crème Islandii. Wszystkie główne atrakcje w postaci krateru wulkanu wypełnionego wodą, wodospady i gejzery zobaczyć można całkiem niedaleko od Reykjaviku w ciągu jednego dnia. To tak zwane Golden Circle – “must see”, szczególnie podczas pierwszej wizyty na Islandii. Warto poszukać noclegu poza miastami – my znaleźliśmy zakwaterowanie na totalnym odludziu. Skutkowało to idealnymi (prawie, bo Księżyc…) warunkami do obserwowania zorzy.

Przejechany dystans: 360 km
NoclegGuesthouse Steig (drogo, drogo, drogo! Ale w okolicy niewiele jest innych obiektów i wszystkie kosztują fortunę; czysto, ale szału nie ma)

DZIEŃ 3 – 10.03.2017

  • STEIG – DYRHOLAEY – czarna plaża REYNISFJARA – FJADRARGLJUFUR – wodospad FOSS A SIDU – DVERGHAMRAR – SKAFTAFELL – kościół HOFSKIRKJA – JOKULSARLON – SKALAFELL:

Dzień trzeci – Islandia słynie z wulkanicznych plaż o głęboko czarnym kolorze oraz ciekawych bazaltowych skał, które przyjęły formę kolumn o sześciokątnym przekroju. Takich miejsc nie mogło zabraknąć w naszym planie podróży po Islandii. Przy okazji przekonaliśmy się, co to znaczy “załamanie pogody”, a także na własnej skórze odczuliśmy, że jeśli Islandczycy mówią o ewakuowaniu terenu, należy podejść do tego poważnie.

Przejechany dystans: 285 km
NoclegGuesthouse Skálafell (drogo, ale całkiem przyjemna miejscówka. Miła, bezproblemowa obsługa, wodospad zaraz za budynkiem)

DZIEŃ 4 – 11.03.2017

Dzień czwarty – na Islandii żyją zdziczałe renifery przywiezione niegdyś z Norwegii. Ponoć ciężko je zobaczyć, ale przy odrobinie szczęścia warto rozejrzeć się za nimi na południowym-wschodzie wyspy. Są płochliwe, ale udało się nam spotkać małe stadko. Ale renifery, reniferami, a tu czekał nas kolejny hit. Wodospad ukryty w skale! Mój ulubiony. I słynny wrak samolotu Dakota. Do tego laguny lodowcowe, lodowiec i kilka innych wodospadów.

Przejechany dystans: 360 km
Nocleg: Guesthouse Bitra B&B (gospodarze o specyficznym poczuciu humoru wrażliwi są na ściąganie butów zaraz po wejściu – lepiej się dostosować. Pokoiki malutkie, czasami siada prąd, ale ogółem na plus. Najlepsze śniadania, jakie w ogóle jedliśmy na Islandii!)

DZIEŃ 5 – 12.03.2017

  • BITRA – wodospad GULLFOSS – GEYSIR – ÞINGVELLIR NATIONAL PARK – wodospad ÖXARARFOSS – REYKJAVIK – KEFLAVIK – WARSZAWA:

Dzień piąty – ostatni. Pierwotny plan podróży po Islandii przewidywał rzucenie okiem na Park Narodowy Þingvellir. Niewiele brakło, a musielibyśmy odpuścić to miejsce. Mimo wszystko jednak udało się tam zajrzeć. Było warto! Koniecznie trzeba wygospodarować na to miejsce trochę więcej czasu. Pół dnia mogłoby być optymalne.

Przejechany dystans: 230 km

Samochód, którym poruszaliśmy się po Islandii przez te kilka dni: Hyundai i10 wynajęty w wypożyczalni Budget

Nasz plan podróży po Islandii musiał zostać dostosowany do krótkiego czasu, jaki mieliśmy spędzić na wyspie. 4 pełne dni to zdecydowanie za mało na zobaczenie wszystkich ciekawych miejsc, jednak już wystarczająco dużo, żeby zakochać się w tym niewielkim kraju i zapragnąć odwiedzić go raz jeszcze. Poniższa mapa przedstawia dla ułatwienia wszystkie odwiedzone przez nas w tym czasie atrakcje. Są na niej zaznaczone wodospady, muzea, lodowce a także miejsca, w których spaliśmy.

Rocznik 86. Zarażona podróżniczym bakcylem od ponad 18 lat, raczej bez szans na wyleczenie. Lubiąca ciepełko miłośniczka Azji Południowo-Wschodniej oraz paradoksalnie… Islandii. W wolnej chwili zajmuje się swoimi pozostałymi pasjami jakimi są rośliny owadożerne oraz amatorsko fotografia.

Trzy kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Leave a Comment