[Infografika] Limity ilości oraz wymiary bagażu podręcznego Ryanair oraz Wizz Air – jak to wygląda dzisiaj i co się wkrótce zmieni?

AKTUALIZACJA: 10.10.2018

W chwili, gdy tanie linie lotnicze po raz kolejny zmieniają swoją politykę bagażową, w temacie dopuszczalnych limitów liczby i wymiarów wliczonych w cenę biletu bagaży podręcznych można się zupełnie pogubić. Dlatego też ruszam z obrazkową pomocą – grafikiem nie jestem i raczej już nim nie zostanę, ale to poniżej powinno pomóc Ci zdecydować, w co się spakować na lot mający odbyć się na pokładzie linii Wizz Air lub Ryanair. 

W dużym skrócie – wkrótce nie polecisz już bezpłatnie na pokładzie z dużym bagażem podręcznym (mieszczącym się w limicie 55 x 40 x 20 cm lub 55 x 40 x 23 cm) ani w Ryanair, ani też w Wizz Air. Zmiany albo już zostały wprowadzone (Wizz Air) albo zaczną być przestrzegane od 1 listopada 2018 roku.

Jeżeli zależy Ci na tym, żeby swój bagaż podręczny mieć ze sobą na pokładzie, masz dwie możliwości: albo zabrać mniejszy plecak, walizkę lub torbę (wymiary na infografice poniżej) mieszczące się pod poprzedzającym Cię fotelem albo zapłacić za dodatkową usługę Priority, dzięki której będziesz mógł zabrać na pokład 2 sztuki bagażu podręcznego.Smutny koniec dwóch darmowych bagaży podręcznych w Ryanair

W Ryanair już wkrótce stare dobre czasy bezpłatnych dwóch bagaży podręcznych (z których ten większy zabierany był do luku po kontroli bezpieczeństwa, tuż przed wejściem do samolotu), odejdą w niepamięć. Będziesz chciał w Ryanair zabrać dwa bagaże? Albo dokupisz za 6 EUR w momencie rezerwacji (lub 8 EUR po) usługę Priority, albo za 8 EUR w momencie rezerwacji (10 EUR za dodanie opcji później) nadasz bagaż w punkcie odprawy pasażerów – Twoja walizka lub plecak staną się w tym momencie automatycznie małym bagażem rejestrowanym (nadawanym). Tylko mniejszy bagaż będzie darmowy.

W Wizz Air zmiany od listopada nie będzie – od kilku dni funkcjonują nowe zasady, na których duży bagaż podręczny bez wykupionej usługi Priority musi zostać nadany w punkcie odprawy pasażerów (ponownie możemy mówić tu o małym bagażu rejestrowanym).


Istotne informacje dla pasażerów Wizz Air – co z laptopem lub aparatem?

Lecisz z cennym sprzętem jak aparat fotograficzny czy laptop, ale masz bagaż o maksymalnych dopuszczalnych wymiarach? Przed nadaniem plecaka czy walizki wyjmij wszystkie cenne przedmioty takie jak elektronika, biżuteria, pieniądze czy dokumenty. Możesz wnieść je dodatkowo na pokład bez żadnych opłat. Wizz Air odradza przewóz wartościowych przedmiotów w luku. Oto oficjalne stanowisko przewoźnika:

Niestety regulamin nie precyzuje, czy cenne przedmioty wnieść należy jako dodatkową torbę czy muszą być oddzielnie. Dobrym rozwiązaniem może być w tej sytuacji płócienna torba, którą w razie co schowasz bez problemu do kieszeni.


Korzyści dla pasażerów?

Czy są jakieś plusy nowych polityk tanich przewoźników? Linie oficjalnie twierdzą, że zmniejszą się opóźnienia. Nieoficjalnie mówi się z kolei, że chodzi tylko i wyłącznie o pieniądze. Jednak pasażerowie nadający bagaże w punkcie odprawy pasażerów zyskają jedną, ważną korzyść – bagaż taki nie jest poddawany standardowej kontroli bezpieczeństwa dla bagaży podręcznych, bo przez nią nie przechodzi. Oznacza to, że do luku możesz nadać walizkę czy plecak z większą ilością płynów. Masz większe kosmetyki, wino lub oliwę jako pamiątkę z wakacji? Już nie musisz ograniczać się do 100 ml opakowań.

Zasada 10 opakowań x maksymalnie 100 ml w przezroczystej kosmetyczce / woreczku strunowym obowiązuje jednak dla wszystkich bagaży, które zabierzesz ze sobą na pokład.


Zmiany Wizz Air – aktualizacja 10.10.2018

Czemu tyle tekstu powyżej jest przekreślone? Bo te zasady już niestety od dzisiaj – czyli od 10.10.2018. – nie obowiązują… Wprowadzone zostały na krótki czas między końcem sierpnia a 10 października 2018 roku. Co to oznacza? Wizz Air idzie szlakiem wytyczonym przez Ryanair.

Koniec z większym, bezpłatnym bagażem podręcznym, który od sierpnia zgodnie z regulaminem powinien być nadany w punkcie odprawy pasażerów i przewożony w luku bagażowym. Oznaczało to możliwość bezpłatnego przewiezienia większych kosmetyków, wina czy oliwy będących pamiątką z wakacji. Teraz jednak trzeba będzie płacić… Lub znacząco się ograniczać.

Wszyscy pasażerowie, którzy dokonali zakupu biletów przed 10 października mają jednak powody do radości – przewoźnik dodał im w cenie biletu bagaż rejestrowany o wadze do 10 kg. Co jednak z pozostałymi osobami, które bilety kupiły akurat w dniu zmiany polityki lub kupią później? Tu niestety dobrych informacji nie mam. Każdemu z tych pasażerów w cenie biletu przysługiwać będzie jedynie mały bagaż podręczny (40 x 30 x 20 cm), który należy umieścić pod poprzedzającym fotelem na pokładzie samolotu. Oznacza to, że trzeba będzie znów (po bardzo krótkiej przerwie, gdy możliwy był wybór) sztywno trzymać się limitów płynów przewożonych w bagażu oraz – co ważniejsze – ograniczyć ilość pakowanych rzeczy. Jeżeli nie zmieścisz się w niewielkim bagażu, musisz dopłacić. Albo za pierwszeństwo wejścia na pokład albo za możliwość nadania bagażu rejestrowanego. Tu mamy nowość – w cenniku dostępny jest już mały bagaż rejestrowany o wadze do 10 kg. Jego koszt wynosi od 7 do 12 EUR za odcinek lotu na osobę.

Jedyna dobra informacja jest taka, że Wizz Air do rozmiaru bagażu nie wlicza kółek oraz rączek walizek. Jeżeli kółka Twojej walizki nie mają więcej niż 5 cm (czyli walizka nie jest łącznie z kółkami i rączką wyższa niż 45 cm), możesz spać spokojnie.


Więcej o zmianach dotyczących polityki bagażowej obu linii przeczytać możesz na stronach

Nowa polityka bagażowa Ryanair – złe wieści dla pasażerów!

Najpierw Ryanair, teraz Wizz Air! Kolejna zmiana polityki bagażowej u “tanich” przewoźników!

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

Komentarze do: “[Infografika] Limity ilości oraz wymiary bagażu podręcznego Ryanair oraz Wizz Air – jak to wygląda dzisiaj i co się wkrótce zmieni?”

 1. G

  A co z elektronika która Wizz każe wyjmować z podręcznego? Jeśli nadal bagaż bez priority, ale wyjme z torby aparat, z którym w futerale przewieszonym na szyi będę chciała wejść na pokład to czy zostanie mi on zabrany?

  1. Monika Borkowska

   Informacja potwierdzona przez przewoźnika: bez problemu cenne sprzęty można wnieść na pokład pomimo nadania bagażu w punkcie odpraw. Oto stanowisko Wizz Air: „W przypadku, gdy nie wykupiłeś WIZZ Priority i odprawiłeś bagaż podręczny, nie możesz zabrać do kabiny dodatkowego małej torby. Zalecamy wszystkim pasażerom wyjęcie z bagażu podręcznego niezbędnych rzeczy (takich jak artykuły higieny osobistej, lekarstwa, paszporty i inne dokumenty) oraz rzeczy wartościowych (takich jak biżuteria, telefony czy aparaty fotograficzne) i zabranie ich do kabiny. Maksymalne wymiary wszystkich przedmiotów osobistych nie powinny przekraczać 40 x 30 x 18 cm.”

 2. a właśnie miałam dziś obczajać jak to z moim bagażem będzie, bo bilety kupione w sierpniu, lecę we wrześniu. Więc spadłaś mi z nieba z tym podsumowaniem >:D Dzięki, zaraz poczytam!

  1. Polecam się na przyszłość ;) I udanego wyjazdu!

Skomentuj