Zamek Krzyżtopór – najpiękniejsze ruiny w Polsce?

Przy okazji niedawnej wizyty na Szlaku Orlich Gniazd postanowiłam nadrobić nieco drogi wracając do domu i zahaczyć o województwo świętokrzyskie, a konkretnie niewielką miejscowość Ujazd. Zobaczyć można tam jedne z najpiękniejszych – jeśli nie najpiękniejsze! – ruin zamku w Polsce. Moi Drodzy, przedstawiam Krzyżtopór!

15.08.2020

Szczerze mówiąc początkowo niekoniecznie mam ochotę po dwóch bardzo intensywnych dniach zwiedzania i wielu kilometrach za kierownicą (czeka mnie jeszcze trasa spod Krakowa) dokładać sobie dodatkowe kilka godzin jazdy, ale wizja ponownych odwiedzin w Ujeździe, urozmaicona dodatkowo możliwością zobaczenia zamku Krzyżtopór z lotu ptaka, zwycięża. Odkąd stałam się posiadaczką drona, znów poczułam wiatr w skrzydłach :) W czasie, gdy Covid-19 tak negatywnie wpłynął na turystykę i możliwości bezproblemowych wyjazdów, właśnie dron pozwolił odzyskać mi nieco wolności.

Krzyżtopór z lotu ptaka:

Krzyżtopór – nieco historii i ciekawostek

Ta ogromna rezydencja pałacowa zbudowana w latach 1627-1644 przez wojewodę Krzysztofa Ossolińskiego nigdy tak naprawdę nie została w pełni ukończona. Zamek w stylu włoskim (palazzo in fortezza) powstał na planie pięcioboku, na którego narożach dobudowane zostały bastiony. Imponujący kompleks składał się z trzech części: zespołu pałacowego, założenia obronnego z fortyfikacjami typu bastionowego i z ogrodu typu włoskiego położonego poza obrębem fortyfikacji. Całość otaczała głęboka fosa.

Jeśli o wnętrza chodzi, w odniesieniu do Krzyżtoporu przewija się ciekawa historia, jakoby pobudowany został zgodnie z kalendarzem – mówi się, że okien w tym zamku było tyle, ile dni w roku, pokoi tyle ile jest tygodni, sal ile miesięcy. Nawet narożne baszty – w ilości 4 sztuk – odpowiadać miały liczbie kwartałów. Skąd jego nazwa? Krzyż to symbol wiary, topór natomiast był herbem rodziny Ossolińskich – oba te symbole umieszczone są przy głównym wejściu, wciąż doskonale je widać.

Nawet w stanie ruiny zamek Krzyżtopór robi ogromne wrażenie, chociażby z tego względu, że do dziś zachowało się aż 90% murów! Od wielu lat mówi się o odbudowie fortecy, ale póki co na tym się dotychczas te plany kończyły. Przez lata Krzyżtopór przechodził z rąk do rąk wielu właścicieli, by wreszcie po II Wojnie Światowej stać się własnością Skarbu Państwa

Krzyżtopór praktycznie

Godziny otwarcia:

  • od 1 kwietnia do 31 sierpnia w godzinach od 8:00 do 20:00,
  • od 1 września do 31 października w godzinach od 8:00 do 18:00,
  • od 1 listopada do 28 lutego w godzinach od 8:00 do 16:00,
  • od 1 marca do 31 marca w godzinach od 8:00 do 18:00,

Zamek nieczynny jest 1 stycznia, w Wielką Niedzielę Świąt Wielkanocnych, 1 listopada oraz 25-26 grudnia.

Zamek Krzyżtopór bezpłatnie zwiedzać mogą: 1 opiekun na 10 osób, kierowca autokaru, przewodnicy zewnętrzni, dzieci poniżej 6 roku życia, uczniowie wszystkich szkół na terenie gminy Iwaniska, mieszkańcy gminy Iwaniska, radni: Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego, Rady Powiatu Opatowskiego, Rady Gminy Iwaniska.

 Rodzaj biletu Ceny biletów wstępu w sezonie turystycznym Ceny biletów wstępu poza sezonem turystycznym
Bilet normalny – 12 zł/os 10 zł/os
Bilet ulgowy – 9 zł/os 7 zł/os
Bilet normalny dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób – 10 zł/os 8 zł/os
Bilet ulgowy dla grup zorganizowanych powyżej 15 osób – 8 zł/os 6 zł/os
Bilet ulgowy (dla posiadaczy karty dużej rodziny – po okazaniu karty) – 7 zł/os 7 zł/os
Bilet ulgowy (dla osób niepełnosprawnych) – 6 zł/os 6 zł/os

Jeszcze chwilę przyglądam się ruinom Krzyżtoporu z parkingu – nie jest to moja pierwsza wizyta w tym miejscu. Zamek widziałam wcześniej w trakcie krótkiego studenckiego wyjazdu. Sporo się od tego czasu tu pozmieniało – powstały duże parkingi, a naprzeciw wejścia rozstawiono całe mnóstwo straganów z pamiątkami.

Dziś trafiłam tu w idealnym momencie, gdy zachodzące za zamkiem Słońce przepięknie oświetla okolicę. To chyba mój ulubiony zamek, więc chwilę powrotu przeciągam ile tylko mogę. Czas jednak się zbierać – przede mną długa droga do domu, po całym dniu na nogach kilka kolejnych godzin za kierownicą nie będzie łatwe.


Spodobał Ci się powyższy tekst? Polub go na Facebooku lub udostępnij, może komuś się przyda! Będzie mi również niezmiernie miło, jeśli pozostawisz po sobie ślad w postaci komentarza.

Cztery kroki do udanego urlopu: wyszukaj lot...
... zarezerwuj nocleg... Booking.com
... wypożycz samochód...
... zminimalizuj swoją odpowiedzialność w razie uszkodzenia auta i ciesz się wyjazdem!

Powiązane teksty

One Thought to “Zamek Krzyżtopór – najpiękniejsze ruiny w Polsce?”

  1. Też uwielbiam ten zamek. Kryje się w nim jakaś magia, raz mroczna, raz ciepła- w zależności od tego jak akurat pada światło. Ciekawe jak to będzie z tą odbudową…

Skomentuj